ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про передачу адміністративної справи
"01" вересня 2025 р. справа № 300/6035/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитин Н.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Єрьоміна Вікторія Анатоліївна, звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Приписами пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Вирішуючи питання щодо відкриття провадження у даній справі, суд зазначає наступне.
Згідно частини 1 статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Таким чином, положення частини 1 статті 25 КАС України врегульовують, зокрема, правила територіальної підсутності адміністративних справ у залежності від зареєстрованого у встановленому законом порядку місця проживання (перебування, знаходження) позивача та місцезнаходження відповідача.
Представником позивача в позовній заяві зазначена адреса ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .
До позовної заяви додано копію акту № 21 від 07.03.2022 про фактичне місце проживання осіб за адресою, згідно якого ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_2 .
Однак, суд звертає увагу, що акт про фактичне місце проживання осіб за адресою не є доказом зареєстрованого місця проживання (перебування, знаходження) позивача за адресою: АДРЕСА_2 .
Так, реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи (пункт 12 частини 1 статті 2 Закону України “Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».
Особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Копія паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , подана представником позивача разом із позовною заявою містить лиш першу, четверту та п'яту сторінки паспортної книжечки, без долучення одинадцятої-шістнадцятої сторінок, у яких робляться відмітки про реєстрацію постійного місця проживання громадянина.
Відтак, до позовної заяви не надано належного та допустимого доказу реєстрації у встановленому законом порядку, місця перебування чи знаходження, фактичного проживання/перебування ОСОБА_1 на території Івано-Франківської області.
При цьому, згідно відповіді №1722482 від 01.09.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру, адреса місця реєстрації ОСОБА_1 є АДРЕСА_3 .
Водночас, відповідач є суб'єктом владних повноважень із зареєстрованим у встановленому законом порядку місцемзнаходженням - Дніпропетровська область.
Таким чином, судом встановлено, що позовну заяву подано з порушенням правил територіальної юрисдикції (підсудності) адміністративних справ.
Суд приходить до висновку, що дана справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, в цьому випадку Київського окружного адміністративного суду, який, в даному випадку, є повноважним судом, за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцезнаходженням позивача.
Відповідно до частини 1 статті 125 Конституції України, частини 1 статті 17 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» судоустрій в Україні будується, зокрема, за принципом територіальності.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 4 КАС України адміністративний суд це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Розмежування компетенції між адміністративними судами щодо розгляду та вирішення справ здійснюється із урахуванням, у тому числі, правил територіальної юрисдикції (підсудності).
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відтак, ураховуючи, відсутність на території Івано-Франківської області зареєстрованого місця проживання (перебування, знаходження) ОСОБА_1 , на територію якої поширюється юрисдикція Івано-Франківського окружного адміністративного суду, беручи до уваги, що встановлене місце реєстрації ОСОБА_1 , є місто Київ, тому справу № 300/6035/25 слід передати за територіальною підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.
На підставі наведеного, керуючись статтями 19, 20, 29, 171, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Адміністративну справу 300/6035/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - передати за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання суддею.
Суддя Микитин Н.М.