Рішення від 01.09.2025 по справі 300/3560/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" вересня 2025 р. справа № 300/3560/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Кафарського В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Тарасенко, в інтересах, ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач), звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (далі - військова частина НОМЕР_1 НГУ, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_2 ), в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 за період травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2023 року, а також за період з січня 2024 року по грудень 2024 року додаткової винагороди у сумі 30 000 грн у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 та відповідно до Наказу «Про затвердження Особливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України», затвердженого Міністерством внутрішніх справ України від 01.09.2023 №729;

зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2023 року, а також за період з січня 2024 року по грудень 2024 року додаткової винагороди у сумі 30 000 грн у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 та відповідно до Наказу «Про затвердження Особливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України», затвердженого Міністерством внутрішніх справ України від 01.09.2023 №729.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 НГУ та з 2023 року, перебуваючи на різних посадах виконував спеціальні/бойові завдання у відповідності до вимог чинного законодавства. Однак, у 2023 та 2024 роках відповідачем нараховувалася та виплачувалася додаткова грошова винагорода збільшена до 30 000 грн у не повному обсязі. На адвокатський запит представника позивача від 25.02.2025, відповідач листом від 17.03.2025 повідомив, що додаткове грошове забезпечення за охорону та оборону важливих державних об'єктів виплачувалося пропорційно до часу виконання таких завдань та у зв'язку із тим що позивач відповідно до наказу №118 від 23.04.2024 почав виконувати обов'язки з прикриття повітряного простору, тому з 2023 рік виплат не здійснювалися, оскільки відповідні обов'язки не виконувалися. На думку представника позивача такі дії відповідача є протиправними, адже виконання завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також з прикриття повітряного простору є підставою для нарахування такої винагороди у відповідності до Наказу «Про затвердження Особливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України» затвердженого Міністерством внутрішніх справ України від 01.09.2023 №729.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.05.2025 відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

11.06.2025 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву із викладеними запереченнями проти позову. Зокрема, представник відповідача у відзиві зазначив, що позивачу виплачувалася додаткова винагорода пропорційно до часу виконання відповідних завдань. При цьому військовослужбовці відповідача приступили до виконання завдань з прикриття повітряного простору на підставі бойового розпорядження Головнокомандувача ЗСУ від 15.07.2024 року №11192, бойового розпорядження командувача НГУ від 16.07.2024 №2511 та бойового розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 17.07.2024 №50/5-3201т-Е. Підтвердженням виконання завдань з прикриття повітряного простору та виконання завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів є рапорт командира підрозділу військовослужбовця. Звернуто увагу, що позивач проходив військову службу на важливому державному об'єкті № НОМЕР_3 , який відсутній у відповідному вищевказаному переліку нормативно-правових актів, на котрі міститься посилання у п. 4 Наказу №729, а відтак ним не виконувались бойові/спеціальні завдання з охорони та оборони важливих державних об'єктів, що дають право на отримання додаткової грошової винагороди у розмірі 30 000 грн. У той час як завдання з прикриття повітряного простору позивачем виконувались 17-28 липня 2024 року, 05-18, 26-31 серпня 2024 року, 01-08 та 16-29 вересня 2024 року, 09-29 жовтня 2024 року, 15-30 листопада 2024 року, 01-08 та 16-29 грудня 2024 року. У зв'язку із цим, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Третя особа своїм правом на подання пояснень не скористалась.

Представник позивача своїм правом на подання відповіді на відзив не скористався.

Головуючий по справі суддя Кафарський В.В. в період з 19.06.2025 по 14.07.2025 перебував у відпустці, у зв'язку з чим, строк розгляду справи продовжено.

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності письмові докази, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, встановив наступне.

ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України, що підтверджується довідкою від 06.03.2025 №233 (а.с. 10).

На адвокатський запит від 25.02.2025 Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України, листом від 17.03.2025 №50/41-1568 повідомила, що із витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 НГУ від 23.04.2024 №118 встановлено, що виконувати завдання з прикриття повітряного простору військовослужбовці, визначені зазначеним наказом, почали від квітня 2024 року, відповідно у 2023 році подібні завдання ними не виконувалися, а відтак бездіяльність командування Військової частини НОМЕР_1 НГУ у питанні нарахування та виплати додаткової грошової винагороди за прикриття повітряного простору у 2023 році військовослужбовцям відсутня (а.с.20-35).

Не погоджуючись із такою бездіяльністю відповідача щодо ненарахування та невиплати додаткової винагороди, представник позивача звернувся до суду із даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлено єдину систему їх соціального захисту, гарантовано військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та врегульовано відносини у цій галузі.

Згідно із частиною першою статті 9 Закону №2011-ХІІ, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (частина друга статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності (частина четверта статті 9 цього Закону).

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому було продовжено та наразі триває.

Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування надано право запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Таким чином, на дату ухвалення рішення у цій справі в Україні діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VIII (в редакції станом на час виникнення спірних відносин, надалі - Закон №389-VIII).

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та від 24.02.2022 №69 «Про загальну мобілізацію», Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі по тексту - Постанова №168), пунктом 1 якої встановлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 5 зазначеної постанови передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24.02.2022.

Відтак, виплата додаткової винагороди на період дії воєнного часу, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

У редакції постанови №168 (від 28.02.2022) розмір додаткової винагороди для військовослужбовців Збройних Сил України (крім тих із них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів) був визначений у фіксованому розмірі - 30 000 гривень щомісячно.

На момент виникнення спірних правовідносин до Постанови №168 внесені зміни зокрема: - в абзаці першому пункту 1 постанови слова і цифри «додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно замінено словами і цифрами додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць»; - доповнено постанову пунктом 2-1, яким установлено, що керівники відповідних міністерств та державних органів визначають порядок і умови виплати додаткової винагороди, одноразової грошової допомоги, розміри виплати додаткової винагороди в розмірі до 30 000 гривень.

Відповідно до пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», з метою визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України на період дії воєнного стану наказом Міністра внутрішніх справ України №37 від 26.01.2023, затверджено «Порядок та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України».

Згідно із пунктом 2 Порядку №37 на період дії воєнного стану додаткова винагорода виплачується у розмірі до 30 000 гривень військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовими наказами (бойовими розпорядженнями) в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань:

у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, резерву Головнокомандувача Збройних сил України Сил оборони держави, розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних Сил України, які здійснюють управління діючими угрупованнями військ;

у складі розгорнутих пунктів управління органів військового управління Національної гвардії України, що здійснюють безпосереднє управління військовими частинами (підрозділами), які залучаються до виконання завдань у межах операційних зон діючих угруповань військ (сил);

в оперативному підпорядкуванні, під оперативним контролем, оперативною взаємодією визначених органів військового управління Збройних Сил України, командувачів діючих угруповань військ (сил) та/або в межах їх зон відповідальності (операційних зон);

з протиповітряного прикриття та наземної оборони об'єктів критичної інфраструктури;

із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій, крім випадків здійснення такого забезпечення в умовах вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

з охорони та оборони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні;

з конвоювання осіб, узятих під варту та/або засуджених до позбавлення волі, перевезення військовополонених ворогів.

Відповідно до пункту 4 Порядку №37 документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:

бойовий наказ (бойове розпорядження);

журнал бойових дій або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення або книга служби нарядів та подій, що відбувалися, або постова відомість під час охорони об'єкта (блокпоста, базового табору, складу ракетно-артилерійського озброєння, польового парку), на який було здійснено збройний напад, чи копії або витяги з них;

рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), періодів (кількості днів) участі військовослужбовця в бойових діях або заходах.

Підтвердження виконання бойових завдань, визначених підпунктом 7 пункту 3 цих Порядку та умов, здійснюється на підставі таких документів:

витягу з наказу (бойового розпорядження) командувача Національної гвардії України, штабу оперативного (оперативно-тактичного) угруповання, начальника територіального управління, командира військової частини про виконання завдання з розмінування;

акта виконаних робіт з розмінування місцевості (акваторії, об'єкта) від вибухонебезпечних предметів (знешкодження та (або) знищення виявлених вибухонебезпечних предметів) та/або формуляра загороджень.

01.09.2023 наказом Міністра внутрішніх справ України №729, відповідно до абзацу другого пункту 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 28.06.2023 №3161-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов'язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану», пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», з метою визначення особливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України, затверджено Особливості виплати військовослужбовцям Національної гвардії України винагород, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Згідно з пунктом 2 Наказу МВС №729 визначено, що на період воєнного стану виплачуються додаткова винагорода у розмірі 30 000 гривень військовослужбовцям, які здійснюють бойові (спеціальні) завдання в період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.

У пункті 4 Наказу зазначається вичерпний перелік бойових (спеціальних) завдань за виконання яких військовослужбовцям Національної гвардії України виплачується додаткова винагорода у розмірі 30 000 гривень, серед яких:

1) включеними до складу діючих угрупувань військ (сил), які виконують бойові (спеціальні) завдання відповідно до бойових наказів (розпоряджень) командувачів (командирів (начальників):

- безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій:

- з усебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави;

- з виявлення та закриття каналів витоку секретної інформації та інструментального контролю захищеності об'єктів інформаційної діяльності; поза районами ведення воєнних (бойових) дій:

- у складі розгорнутих пунктів управління діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави (оперативно-стратегічних угруповань військ, оперативних угруповань військ, оперативно-тактичних угруповань військ, угруповань військ) та штабів тактичних груп (зведених підрозділів, прирівняних до них), які здійснюють оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами (у тому числі зведеними), що залучені до виконання бойових (спеціальних) завдань у межах зон відповідальності діючих угруповань військ (сил), тактичних груп (зведених підрозділів, прирівняних до них);

- з утримання у складі підрозділу визначених ротних (взводних) опорних пунктів у складі підрозділу;

- з контрдиверсійної боротьби, посилення охорони державного кордону України, ведення дій, спрямованих на введення противника в оману, антитерористичних заходів у складі нарядів або призначених підрозділів за межами пунктів постійної дислокації військових частин;

- з бойової служби на постах спостереження у складі військового наряду (або призначеного підрозділу);

- з авіаперевезення особового складу, матеріальних засобів, аеромедичної евакуації;

- з охорони та оборони військових об'єктів (військових містечок, пунктів тимчасової дислокації, базових таборів, місць зосередження сил і засобів, станцій (місць) навантаження (розвантаження) військових вантажів, військово-медичних закладів), у складі внутрішньої варти, чергового підрозділу охорони та оборони, оперативно чергової служби, патрульного наряду, що виконується в межах областей України, окремі території яких визначені районами ведення воєнних (бойових) дій, та тих, що межують з районами ведення воєнних (бойових) дій через акваторію Чорного моря та з українсько-російською, українсько-білоруською ділянками державного кордону, а на іншій території - у разі безпосередньої оборони цих об'єктів від вогневих уражень противника, відбиття нападу, звільнення їх у разі захоплення;

- із забезпечення безперебійного функціонування систем зв'язку, які застосовуються на пунктах управління (в оперативних штабах) для обміну та захисту інформацією в системі управління військами;

- з бойової служби на блокпостах у складі військового наряду (або призначеного підрозділу), що виконується у межах областей України, окремі території яких визначені районами ведення воєнних (бойових) дій, та тих, що межують з районами ведення воєнних (бойових) дій через акваторію Чорного моря та з українсько-російською, українсько-білоруською ділянками державного кордону, а на іншій території - у разі безпосередньої оборони цих об'єктів від вогневих уражень противника, відбиття нападу, звільнення їх у разі захоплення;

- з протиповітряного прикриття важливих державних об'єктів, органів державної влади, дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, військових об'єктів (військових містечок, пунктів тимчасової дислокації, базових таборів, місць зосередження сил і засобів, станцій (місць) навантаження (розвантаження) військових вантажів, військово-медичних закладів), спеціальних вантажів та інших об'єктів, що підлягають протиповітряному прикриттю Національною гвардією України, у тому числі у складі мобільних (стаціонарних) вогневих груп;

- з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів;

- з охорони та оборони спеціальних вантажів, у тому числі ядерних матеріалів, під час їх перевезення територією України;

- із забезпечення громадської безпеки і порядку, у тому числі під час дотримання встановленої комендантської години, а також участі в забезпеченні проведення масових, профілактичних та пошукових заходів, інших заходів під час запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану в областях України, окремі території яких визначені районами ведення воєнних (бойових) дій;

- з охорони та оборони важливих державних об'єктів, органів державної влади, дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, аеропортів (аеродромів) та інших об'єктів, що підлягають охороні та обороні Національною гвардією України в областях України, окремі території яких визначені районами ведення воєнних (бойових) дій, та тих, що межують з районами ведення воєнних (бойових) дій через акваторію Чорного моря, а на іншій території України - у разі безпосередньої оборони цих об'єктів від вогневих уражень противника, відбиття нападу, звільнення їх у разі захоплення;

2) без обов'язкової умови включення до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, які виконують бойові (спеціальні) завдання відповідно до бойових наказів (бойових розпоряджень) командувачів (командирів (начальників):

- з перевезення військовополонених ворогів;

- з охорони та оборони важливих державних об'єктів, визначених розділом «Державний концерн «Укроборонпром» Переліку важливих державних об'єктів, що підлягають охороні та обороні Національною гвардією України в особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №685-011, об'єктів, визначених пунктами 1, 6, 8, 12-15 Переліку ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання державної власності, важливих державних об'єктів, що підлягають охороні Національною гвардією, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.2014 №628, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 №1229-рс-ОП «Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника;

3) без обов'язкової умови включення до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави та наявності бойових наказів (розпоряджень) командувачів (командирів (начальників) з гасіння (локалізації, ліквідації) пожеж, які виникли внаслідок збройного нападу або вогневого ураження противника, у складі пожежних підрозділів.

З урахування тієї обставини, що військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України не включена до складу діючих угрупувань військ (сил) та виконує визначені командувачем Національної гвардії України завдання, далеко за межами районів ведення бойових дій, то згідно з положеннями пункту 4 Наказу №729 виплата додаткової винагороди у розмірі 30 000 гривень можлива за умови перевезення військовополонених ворогів; або виконання наказів щодо охорони та оборони важливих державних об'єктів, визначених розділом «Державний концерн «Укроборонпром» Переліку важливих державних об'єктів, що підлягають охороні та обороні Національною гвардією України в особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №685-011, об'єктів, визначених пунктами 1, 6, 8, 12-15 Переліку ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання державної власності, важливих державних об'єктів, що підлягають охороні Національною гвардією, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.2014 №628, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 №1229-рс-ОП «Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника.

Згідно наказу за №34 від 22.05.2023 солдата ОСОБА_1 призначено на посаду кулеметника 3-го стрілецького відділення стрілецького взводу (з охорони та оборони важливого державного об'єкта №61) (зв. ст. а.с. 10).

Відповідно витягу з наказів за №154 від 26.05.2023 та за №304 від 17.10.2023 ОСОБА_1 вважається таким, що з 26.05.2023 приступив до виконання обов'язків за посадою кулеметника 3-го стрілецького відділення стрілецького взводу (з охорони та оборони важливого державного об'єкта №61) та з 17.10.2023 відповідно, за посадою кулеметника 1-го стрілецького відділення стрілецького взводу (з охорони та оборони важливого державного об'єкта №70) (а.с. 11 та зв. ст.).

Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 НГУ від 23.04.2024 за №38 ОСОБА_1 призначено по взводу прикриття повітряного простору старшим кулеметником 1-го стрілецького відділення стрілецького взводу (з охорони та оборони важливого державного об'єкта №70) (а.с. 12).

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 №118 від 23.04.2024, позивач приступив до виконання обов'язків за посадою старшого кулеметника 1-го кулеметного відділення взводу прикриття повітряного простору (зв. ст. а.с. 12).

Згідно довідок військової частини НОМЕР_4 ОСОБА_1 у періоди з 17-28 липня 2024 року, з 05-18 та 26-31 серпня 2024 року, з 01-08 та 16-29 вересня 2024 року, з 09-29 жовтня 2024 року, з 15-30 листопада 2024 року, 01-08 та 16-29 грудня 2024 року виконував бойові (спеціальні) завдання, визначені абз. 6 п.1 Переліку бойових (спеціальних) завдань, за виконання яких здійснюється виплата додаткової винагороди на період дії воєнного стану у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави з розрахунку 30 000 гривень на місяць, затвердженого МОУ 06.05.2024 за №1475/дск - виявлення, спостереження, супроводження та вогневе ураження повітряних цілей противника мобільно-вогневими групами згідно з бойовими наказами (розпорядженнями) у складі діючого угруповання сил і засобів Повітряних Сил України.

Водночас, з особової картки на грошове забезпечення за 2024 рік вбачається, що додаткова винагорода у розмірі 30 000,00 гривень не виплачувалася з січня по липень включно і з жовтня по грудень включно, а у серпні та вересні 2024 року виплачувалась у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.

В той же час, як уже встановлено, позивач мав право на її нарахування та виплату, окрім серпня і вересня, ще й у період з 17-28 липня 2024 року, з 09-29 жовтня 2024 року, з 15-30 листопада 2024 року, з 01-08 та 16-29 грудня 2024 року, оскільки виконував бойові (спеціальні) завдання, а саме виявлення, спостереження, супроводження та вогневе ураження повітряних цілей противника мобільно-вогневими групами згідно з бойовими наказами (розпорядженнями) у складі діючого угруповання сил і засобів Повітряних Сил України.

У зв'язку із чим, суд вважає, що позивач має право на нарахування та виплату додаткової винагороди, передбаченої Наказом Міністерства внутрішніх справ України №729, за виконання позивачем бойових (спеціальних) завдань у розмірі до 30 000,00 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання завдань за згаданий вище період (з 17-28 липня 2024 року, з 09-29 жовтня 2024 року, з 15-30 листопада 2024 року, з 01-08 та 16-29 грудня 2024 року).

При цьому, суд зауважує на відсутність у матеріалах справи будь-яких інших доказів, які підтверджують, що у інші спірні періоди, в тому числі й у 2023 році, відносно позивача командиром військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України приймались бойові накази (бойові розпорядження), згідно яких позивач виконував бойові (спеціальні) завдання, у зв'язку із чим суд дійшов висновку, що у позивача не виникло право на виплату додаткової винагороди у сумі 30000 гривень у такі періоди.

Відтак, бездіяльність військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 за період з 17-28 липня 2024 року, з 09-29 жовтня 2024 року, з 15-30 листопада 2024 року, з 01-08 та 16-29 грудня 2024 року, додаткової винагороди у сумі 30 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 та відповідно до Наказу «Про затвердження Особливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України» затвердженого Міністерством внутрішніх справ України від 01.09.2023 №729, є протиправною.

Як наслідок, слід зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за періоди з 17-28 липня 2024 року, з 09-29 жовтня 2024 року, з 15-30 листопада 2024 року, з 01-08 та 16-29 грудня 2024 року додаткову винагороду у сумі 30 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 та відповідно до Наказу «Про затвердження Особливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України» затвердженого Міністерством внутрішніх справ України від 01.09.2023 №729, з урахуванням виплачених сум.

Решта доводів учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють.

У своїх рішеннях Європейський Суд з прав людини неодноразово зазначав, що рішення національних судів мають бути обґрунтованими, зрозумілими для учасників справ та чітко структурованими; у судових рішеннях має бути проведена правова оцінка доводів сторін, однак, це не означає, що суди мають давати оцінку кожному аргументу та детальну відповідь на нього. Тобто мотивованість рішення залежить від особливостей кожної справи, судової інстанції, яка постановляє рішення, та інших обставин, що характеризують індивідуальні особливості справи.

Разом з цим, згідно з пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Розподіл судових витрат згідно із ст. 139 КАС України не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , АДРЕСА_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_2 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 , АДРЕСА_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення певних дій - задовольнити частково.

Визнати протиправною протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 за період з 17-28 липня 2024 року, з 09-29 жовтня 2024 року, з 15-30 листопада 2024 року, з 01-08 та 16-29 грудня 2024 року, додаткової винагороди у сумі 30 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 та відповідно до Наказу «Про затвердження Особливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України» затвердженого Міністерством внутрішніх справ України від 01.09.2023 №729.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , АДРЕСА_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 ) за періоди з 17-28 липня 2024 року, з 09-29 жовтня 2024 року, з 15-30 листопада 2024 року, з 01-08 та 16-29 грудня 2024 року додаткову винагороду у сумі 30 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 та відповідно до Наказу «Про затвердження Особливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України» затвердженого Міністерством внутрішніх справ України від 01.09.2023 №729, з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Представнику позивача та відповідачу рішення надіслати через підсистему «Електронний суд».

Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ «Мої справи».

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ Кафарський В.В.