Постанова від 01.09.2025 по справі 766/11613/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №766/11613/25

Пров. №3/766/4331/25

01.09.2025 м. Херсон

Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Корольчук Н.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 156 КУпАП щодо:

- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1

встановив:

24.07.2025 о 08:00 год. ОСОБА_1 за адресою м. Херсон, вул. Миру неподалік буд. 23 здійснювала роздрібну торгівлю з рук алкогольними напоями, а саме горілкою на розлив в пластикових пляшках без марок акцизного податку об'ємом 5 (п'ять) літрів в пластиковій каністрі.

Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 156 КУпАП, а саме: торгівля алкогольними напоями з лотків на територіях, заборонених законом.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, про місце та час розгляду справи повідомлялась належним чином. Заяви про відкладення судового засідання не подавала.

Наведене, враховуючи вимоги ч. 1 ст. 268 КУпАП, не є перешкодою для розгляду справи.

Вина ОСОБА_1 підтверджена наступними дослідженими та перевіреними в судовому засіданні доказами:

- протоколом серії ВАД №692483 від 24.07.2025;

- електронним рапортом інспектора поліції;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 , в яких вона зазначила, що 24.07.2025 о 08:00 год. вона перебувала за адресою АДРЕСА_2 , під час торгівлі овочів вона здійснювала роздрібну торгівлю з рук алкогольними напоями, а саме «Горілкою», в пластиковій каністрі об'ємом 5 (п'ять) літрів без марок акцизного податку, яку вона замовила через мережу інтернет та отримала на новій пошті, де потім розливає по тарі та здійснює її торгівлю;

- письмовими поясненнями ОСОБА_2 , в яких він зазначив, що 24.07.2025 о 08:00 год., перебуваючи по вул. Миру в м. Херсоні неподалік буд. 23, придбав пляшку алкогольних напоїв, а саме «Горілку», об'ємом 0,5 літра на розлив з рук в невідомої жінки, яка продавала овочі та з під прилавку з сумки, в якій знаходилась пластикова каністра налила йому горілки за 50 гривень;

- копією фототаблиці;

- копією паспорта ОСОБА_1 ;

- квитанцією про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення № 20.

При цьому у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №692483 від 24.07.2025 у графі "Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення" ОСОБА_1 на момент складання протоколу зазначила, що вона з протоколом ознайомлена та згодна.

Оцінюючи досліджені докази, суд дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).

Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).

Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Статтею 156 КУпАП передбачено відповідальність за порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння.

Вказана норма закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативних актів, у яких сформульовані конкретні правила поведінки. Зазначені відносини регулюються законами України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»; «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби»; «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», Постановою Кабінету Міністрів України «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 23.04.2003 №567 та іншими нормативно-правовими актами.

Об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає у здійсненні роздрібної або оптової, зокрема, імпорт або експорт, торгівлі спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібної торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.

Частиною 3 статті 156 КУпАП передбачено відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 №3817-IX забороняється продаж пива(крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння: 1)у приміщеннях та на територіях закладів освіти, закладів охорони здоров'я (крім ресторанів, розміщених на території санаторіїв); 2)у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами(продукцією)дитячого асортименту або спортивними товарами (продукцією),а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій; 3)у закритих спортивних спорудах(крім пива у пластиковій тарі); 4)з торгових автоматів; 5)на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, пива); 6)поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар); 7)з рук, лотків; 8)у споживчих упаковках, що містять менше/більше 20 сигарет, сигарил чи цигарок; 9)у місцях торгівлі, не визначених для торгівлі такими товарами(продукцією); 10)шляхом електронної торгівлі (з використанням засобів дистанційного зв'язку), крім випадків, передбачених частиною дев'ятою цієї статті.

Докази, яким надано під час судового розгляду оцінку, узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, а тому вказують на наявність в діях останньої адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП.

Враховуючи викладене вище, характер вчиненого правопорушення, відсутність обставин, які обтяжують відповідальність правопорушника, суд приходить до висновку про необхідність застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу з конфіскацією предметів торгівлі, однак без конфіскації виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі, оскільки такої не було виявлено, в межах санкції ч. 3 ст. 156 КУпАП.

Відповідно до ст.40-1КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею)постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, у зв'язку з чим на вимогу п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 40-1, 156, 250-252, 280, 283, 284 КУпАП

постановив:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 6800,00 гривень, з конфіскацією предметів торгівлі та без конфіскації виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

(Рахунок отримувача: UA668999980313010106000021451, Одержувач - УК у м. Херсоні /м Херсон/ 21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37959517, Банк отримувач - Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100).

Вилучені предмети торгівлі згідно переліку вилучених речей протоколу серії ВАД №692483 від 24.07.2025 конфіскувати.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.

(Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушниці, роботи або за місцем знаходження її майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушниці стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.

СуддяН. В. Корольчук