Ухвала від 21.08.2025 по справі 607/17073/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.08.2025 Справа №607/17073/25 Провадження №1-кс/607/4754/2025

м. Тернопіль

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника підозрюваного ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_6 , яке погоджено першим заступником керівника Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_7 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023210000000031 від 21.02.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, та за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. ч. 1, 3 ст. 368, ч. 2 ст. 369 КК України, до чотирьох місяців,

ВСТАНОВИВ:

19.08.2025 до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області звернувся старший слідчий СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_6 за погодженням із першим заступником керівника Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_7 з клопотанням про продовження до чотирьох місяців строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023210000000031 від 21.02.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, та за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. ч. 1, 3 ст. 368, ч. 2 ст. 369 КК України.

Клопотання обґрунтовано тим, що СУ ГУНП в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023210000000031 від 21.02.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, та за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. ч. 1, 3 ст. 368, ч. 2 ст. 369 КК України.

Слідчий у клопотанні зазначає, що згідно з наказом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області № 7 від 30.04.2013 ОСОБА_4 призначено на посаду головного інспектора Кременецького районного відділу Управління ДСНС України у Тернопільській області, згідно з наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області «Про кадрові питання» № 53 від 21.05.2021 ОСОБА_4 призначено на посаду заступника начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Кременецького районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області, та згідно з наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області «Про кадрові питання» № Нк-200/64 від 06.07.2022 ОСОБА_4 призначено на посаду заступника начальника управління - начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Кременецького районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області.

Згідно з вимогами ст.1 Кодексу цивільного захисту України (далі - Кодекс), кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності. Основними завданнями суб'єктів забезпечення цивільного захисту є: захист населення і територій від надзвичайних ситуацій; запобігання виникненню надзвичайних ситуацій; реагування на надзвичайні ситуації та ліквідація їх наслідків (ст. 9 Кодексу). Статтею 10 Кодексу зазначено, що основними функціями суб'єктів забезпечення цивільного захисту щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій є: оповіщення та інформування суб'єктів забезпечення цивільного захисту; - укриття населення у захисних спорудах цивільного захисту; здійснення заходів з евакуації; інженерний захист територій; медичний захист населення та забезпечення його санітарного та епідемічного благополуччя; психологічний захист населення; біологічний захист населення, тварин і рослин; радіаційний і хімічний захист населення і територій; навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях. Основними функціями суб'єктів забезпечення цивільного захисту щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій є: 1) моніторинг і прогнозування надзвичайних ситуацій; 2) державне регулювання діяльності суб'єктів господарювання: державна стандартизація; експертиза проектів будівництва щодо додержання нормативів з питань охорони праці, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності та необхідної довговічності; ідентифікація суб'єктів господарювання, реєстрація потенційно небезпечних об'єктів та об'єктів підвищеної небезпеки; ідентифікація та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки; ліцензування господарської діяльності з надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення; сертифікація засобів цивільного захисту; 3) страхування; 4) здійснення комплексу організаційних та інженерних заходів, спрямованих на забезпечення захисту територій, населених пунктів та суб'єктів господарювання від надзвичайних ситуацій; 5) державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сферах промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами; 6) атестація аварійно-рятувальних служб та рятувальників; 7) забезпечення техногенної безпеки; 8) забезпечення пожежної безпеки.

Згідно з ч. 3 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1052 від 16.12.2015, основними завданнями ДСНС є, зокрема: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; 5) виконання функцій компетентного органу у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки. ДСНС, серед числа покладених на неї завдань, зокрема: організовує та забезпечує керівництво Кабінету Міністрів України єдиною державною системою цивільного захисту; організовує здійснення заходів щодо створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення їх обліку, забезпечує разом з відповідними органами та підрозділами цивільного захисту, місцевими держадміністраціями здійснення контролю за готовністю зазначених споруд до використання за призначенням, веде загальнодержавний електронний облік захисних споруд цивільного захисту; організовує здійснення заходів щодо впровадження інженерно-технічних заходів цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, готує пропозиції щодо віднесення населених пунктів та суб'єктів господарювання до відповідних груп (категорій) цивільного захисту; організовує та забезпечує охорону від пожеж підприємств, установ, організацій та інших об'єктів на підставі договорів; здійснює державний нагляд (контроль) у сфері пожежної та техногенної безпеки щодо виявлення та запобігання порушенню вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, іншими юридичними особами; перевіряє стан дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту та складає відповідні акти; здійснює безпосередньо та через свої територіальні органи реєстрацію декларацій відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки; здійснює відповідно до закону ліцензування господарської діяльності з надання послуг і проведення робіт протипожежного призначення; здійснює функції технічного регулювання у визначеній законодавством сфері; розглядає у разі звернення фізичних чи юридичних осіб: проектну документацію щодо влаштування засобів протипожежного захисту (систем пожежогасіння, пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуацією населення, протидимного захисту, пожежного спостереження, вогнезахисної обробки будівельних конструкцій (виробів, матеріалів), автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення), а також бере участь у прийманні проведених робіт із влаштування зазначених засобів; технічні завдання і робочі проекти на автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення; проектну документацію на будівництво захисних споруд цивільного захисту, а також розділ щодо інженерно-технічних заходів цивільного захисту у складі містобудівної документації; складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.

Згідно з Основними обов'язками державних інспекторів з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, затвердженими наказом ДСНС №354 від 23.06.2022 (далі - Основні обов'язки), головні державні інспектори, заступники головних державних інспекторів та державні інспектори з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки на відповідній території (далі - інспекторський склад) під час виконання завдань щодо запобігання надзвичайним ситуаціям, пожежам та іншим небезпечним подіям та проведенням іншої превентивної (профілактичної) роботи зобов'язані неухильно дотримуватися вимог Конституції України, Кодексу цивільного захисту України (далі - Кодекс), Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон), інших законодавчих, нормативно-правових актів, відповідних наказів МВС і ДСНС, доручень Головного державного інспектора України з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки та його заступника (п. 1 Основних обов'язків). Основною діяльністю (обов'язком) інспекторського складу є виявлення та запобігання порушень вимог законодавчих, інших нормативних та нормативно-правових актів у сфері техногенної та пожежної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, у тому числі застосування санкцій, визначених законом (далі - превентивна робота) (п. 2 Основних обов'язків). Під час превентивної роботи інспекторський склад зобов'язаний (п. 3 Основних обов'язків): 1) здійснювати заходи, спрямовані на запобігання порушень вимог пожежної та техногенної безпеки, виявлення й усунення причин та умов, які сприяють їх вчиненню, формування у громадян свідомого ставлення щодо дотримання (виконання) вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки; 2) здійснювати планові заходи державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки (далі - планова перевірка) згідно із затвердженим у встановленому порядку Річним планом щодо: центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування; суб'єктів господарювання та інших юридичних осіб; аварійно-рятувальних служб шляхом проведення їх перевірок у формі обстежень земельних ділянок (територій), будинків, будівель, споруд, у тому числі які будуються, їх комплексів та/або частин будь-якого призначення (далі - об'єктів нагляду) у порядку, встановленому Законом; 3) здійснювати позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки за наявності законних підстав у порядку, встановленому Законом (далі - позапланова перевірка), у тому числі з метою перевірки виконання об'єктом нагляду приписів про усунення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (далі - припис) та/або інших розпорядчих документів. Такі позапланові перевірки проводяться не раніше останньої дати для усунення порушення, зазначеної у приписі, та не пізніше як через два місяці від цієї дати; 4) складати за результатами планових (позапланових) перевірок об'єктів нагляду відповідні акти за формою, затвердженою наказом МВС від 17.01.2019 № 22, зареєстрованим у Мін'юсті 21 січня 2019 р. за № 73/33044 (далі - наказ МВС), та у встановленому Законом порядку вручати їх керівнику або уповноваженій особі об'єкта нагляду; 5) складати приписи за затвердженою наказом МВС формою, та у встановленому Законом порядку вручати їх керівнику або уповноваженій особі об'єкта нагляду, якщо за результатами планових (позапланових) перевірок виявлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (далі - порушення). При цьому такі порушення мають бути зазначені у відповідному акті; 6) ініціювати звернення територіального органу ДСНС у строк, який не перевищує п'яти робочих днів з дати вручення відповідного акта, до адміністративного суду щодо застосування передбачених законодавством заходів реагування у разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей. При цьому строк виконання порушень, зазначених у приписі, не повинен перевищувати 14 днів від дня завершення планової (позапланової) перевірки. Щодо порушень, які стали підставою для звернення до адміністративного суду у разі планової (позапланової) перевірки об'єкта нагляду (щодо якого розглядається справа про застосування заходів реагування в адміністративному суді), у приписі новий строк усунення не вказується, а лише підтверджується до виконання; 7) складати та вручати акт встановленого наказом МВС зразку, у разі, якщо керівник або уповноважена особа об'єкта нагляду створює перешкоди (не виконує законні вимоги, не допускає) до проведення планової (позапланової) перевірки. При цьому оформлювати матеріали про вчинення відповідного адміністративного правопорушення, за необхідності залучивши органи Національної поліції; 8) реєструвати у відповідних журналах, форми яких визначені наказом ДСНС від 24.01.2019 № 56, всі розпорядчі (акти, приписи) та інші документи; 9) негайно направляти рекомендованим листом на юридичну та/або поштову адресу об'єкта нагляду всі розпорядчі (акти, приписи) та інші документи у разі відмови керівника або уповноваженої особи об'єкта нагляду в їх отриманні (або інших причин, за яких документи не можуть бути вручені під підпис); 10) формувати у затвердженому наказом Мінекономіки від 03.07.2017 № 961, зареєстрованим у Мін'юсті 26 липня 2017 р. за № 911/30779, порядку єдині справи розпорядчих документів, що приймаються органом державного нагляду (контролю) під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, у встановлені законодавством строки вносити відомості до Інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) (Пілотного модуля планування заходів державного нагляду (контролю) та збору інформації для запуску інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) та вести наглядові справи на об'єкти нагляду відповідно до наказу ДСНС від 18.02.2022 № 129; 11) у разі вчинення посадовими особами об'єктів нагляду та громадянами адміністративних правопорушень, інспекторський склад у сфері своєї відповідальності відповідно до вимог КУпАП та у затвердженому наказом МВС від 27.07.2016 № 725, зареєстрованим у Мін'юсті 22 серпня 2016 р. за № 1162/29292, порядку складає відповідні протоколи про адміністративне правопорушення, розглядає підвідомчі ДСНС справи про адміністративні правопорушення, направляє матеріали адміністративних справ (крім підвідомчих) до суду або іншого відповідного органу для прийняття рішення. Згідно з п. 5 Основних обов'язків - у встановленому Законом порядку інспекторський склад здійснює державний нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки щодо об'єктів будівництва, визначених Кодексом. Інспекторський склад виконує іншу превентивну (профілактичну) та інформаційно-роз'яснювальну роботу, спрямовану на дотримання населенням основних вимог пожежної та техногенної безпеки відповідно до сезонної актуальності, правил поводження на воді, з вибухонебезпечними предметами (протимінної безпеки) та у гірській місцевості, зокрема щодо (п. 8 Основних обов'язків): 1) підвищення рівня обізнаності населення у сфері пожежної та техногенної безпеки, формування належного ставлення і виконання встановлених вимог та правил поводження з вибухонебезпечними предметами; 2) щоквартального аналізу стану пожежної та техногенної безпеки об'єктів нагляду, природніх екосистем. За результатами аналізу встановлення основних причин та умов виникнення пожеж, надзвичайних ситуацій, інших небезпечних подій, загибелі та травмування людей на пожежах, надзвичайних ситуаціях, інших небезпечних подіях (на воді, кризі, від вибухонебезпечних предметів тощо) спрямовувати відповідну превентивну роботу; 8) надання методичної допомоги закладам освіти у проведенні заходів, спрямованих на вивчення вимог пожежної безпеки та обережного поводження з вогнем; 10) вжиття інших заходів щодо підвищення обізнаності населення у сфері пожежної та техногенної безпеки. Інспекторський склад зобов'язаний постійно удосконалювати свої професійні знання та практичні навички, в тому числі під час підвищення кваліфікації, службової підготовки та самостійного вивчення законодавчих та інших нормативно-правових актів (за необхідності іноземних мов та домедичної допомоги), необхідних для виконання завдань за призначенням (п. 10 Основних обов'язків). У відповідності до посадової інструкції головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Кременецького районного відділу Управління ДСНС України у Тернопільській області, затвердженої 02.08.2017 заступником начальника Управління із запобігання надзвичайним ситуаціям Управління ДСНС України у Тернопільській області ОСОБА_8 , головний інспектор у своїй діяльності керується Конституцією України і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства внутрішніх справ та Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Положенням про Головне Управління, Положеннями про управління, положеннями про відділ, цією інструкцією, а також іншими актами законодавства України. Головний інспектор за посадою одночасно є державним інспектором з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки на відповідній території. Згідно з розділом ІІ (Завдання та обов'язки) посадової інструкції провідний інспектор: реалізовує державну політику у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, пожежної та техногенної безпеки; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту на відповідній території; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання; перевіряє наявність і утримання в стані готовності автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення в разі їх виникнення та системи протипожежного захисту на об'єктах, які підлягають обладнанню такими системами; перевіряє наявність і готовність до використання в разі виникнення надзвичайних ситуацій промислових засобів захисту органів дихання від небезпечних хімічних речових, засобів цивільного захисту, стан їх утримання та ведення обліку; складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту; здійснює планування заходів державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки; забезпечує здійснення заходів щодо запобігання корупції і контроль за їх здійсненням. Згідно з розділом IV посадової Інструкції головний інспектор несе відповідальність за: порушення законодавства про службу цивільного захисту та антикорупційного законодавства; недотримання законів, що стосуються діяльності районного відділу; неналежне виконання своїх посадових обов'язків; недотримання строків виконання завдань; недотримання правил внутрішнього розпорядку; за порушення, допущенні ним при виконанні функціональних обов'язків, несе цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із чинним законодавством. Згідно з розділом V Інструкції ОСОБА_4 повинен знати: основи кримінального-процесуального законодавства, адміністративного та трудового права; характер діяльності та структуру ДСНС України; основи діловодства; нормативно-правові акти, що стосуються діяльності ДСНС України у Тернопільській області;

Згідно з положеннями ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Відповідно до п.п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові та службові особи Державної служби України з надзвичайних ситуацій є суб'єктом відповідальним за корупційні правопорушення. Відповідно до ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» посадовим та службовим особам Державної служби України з надзвичайних ситуацій забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах. Згідно із ст. 23 Закону України «Про запобігання корупції» посадовим та службовим особам Державної служби України з надзвичайних ситуацій забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб у зв'язку із здійсненням такими особами діяльності, пов'язаної із виконанням функцій держави. Відповідно до ст. 24 Закону України «Про запобігання корупції» особа, уповноважена на виконання функцій держави, у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язана невідкладно вжити заходів щодо: відмови від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.

Досудовим розслідуванням встановлено, що в невстановлений досудовим розслідування час та у невстановленому місці у ОСОБА_4 , який, обіймаючи згадані вище посади, був працівником правоохоронного органу та відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України - службовою особою, обізнаним з вимогами вищевказаних нормативно-правових актів та попередженим про обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції», які спрямовані на запобігання корупційним правопорушенням, якому було відомо про надання послуг в сфері пожежної та техногенної безпеки ТОВ «Роял Вест Сервіс» до діяльності якого, серед іншого, належить: діяльність у сфері охорони громадського порядку та безпеки, виробництво електромонтажних пристроїв, електромонтажні роботи, монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування, інші будівельно-монтажні роботи, інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у., діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами, оптова торгівля електронним і телекомунікаційним устаткуванням, деталями до нього, механічне оброблення металевих виробів, виробництво інших готових металевих виробів, обслуговування систем безпеки, оброблення металів та нанесення покриття на метали, ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення, технічні випробування та дослідження, директором яких є ОСОБА_9 , а особами, які координують діяльність вказаних суб'єктів господарювання - ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , виник злочинний умисел, направлений на одержання неправомірної вигоди за вчинення ним в інтересах вказаних суб'єктів господарювання дій з використанням наданого йому службового становища. Реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи суспільно - небезпечні наслідки своїх діянь та бажаючи їх настання, усвідомлюючи свої повноваження та функції представника влади в частині здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, ОСОБА_12 з метою протиправного особистого збагачення вчинив злочин за наступних обставин. Так, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи протягом 2018-2020 років заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території м. Кременець, перебуваючи за місцем діяльності Кременецького дошкільного навчального закладу №2 «Золотий ключик» (на даний час Кременецький заклад дошкільної освіти загального розвитку №2 «Золотий ключик») за адресою: Тернопільська область, м. Кременець, вул. Симона Петлюри, 30, спонукав та схилив керівника вказаного закладу освіти послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Роял Вест сервіс». Після цього посадові особи Кременецького ДНЗ №2 «Золотий ключик», розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно закладу освіти контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2020 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Роял Вест сервіс». Надалі, 21.02.2020 згідно з Актом надання послуг №16 від 21.02.2020 ТОВ «Роял Вест Сервіс » на підставі договору № 16/16 від 29.01.2020 надано Кременецькому ДНЗ №2 «Золотий ключик», керівника якого було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з просочування деревини (Послуги з оброблення вогнезахисним розчином дерев'яних конструкцій) на загальну суму 48680, 00 грн., оплата за які на суму 48680, 00 грн. (без ПДВ) на рахунок ТОВ «Роял Вест Сервіс» здійснена Кременецьким ДНЗ №2 «Золотий ключик» 28.02.2020.

Окрім того, органом досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи протягом 2018-2020 років заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території м. Кременець, перебуваючи за місцем діяльності Дошкільного навчального закладу №5 «Сонечко» м. Кременця (на даний час Заклад дошкільної освіти загального розвитку №5 «Сонечко» м. Кременець) за адресою: Тернопільська область, м. Кременець, вул. Дубенська, 126, спонукав та схилив керівника вказаного закладу освіти користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Роял Вест сервіс». Після цього посадові особи ДНЗ №5 «Сонечко» м. Кременця, розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно закладу освіти контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2020 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Роял Вест сервіс». Надалі, 24.02.2020 згідно з Актом надання послуг №1 від 24.02.2020 ТОВ «Роял Вест Сервіс » на підставі договору № 143/32 від 24.02.2020 надано ДНЗ №5 «Сонечко» м. Кременця, керівника якого було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з просочування деревини (Послуги з оброблення вогнезахисним розчином дерев'яних конструкцій) на загальну суму 41744, 40 грн., оплата за які на суму 41744, 40 грн. (без ПДВ) на рахунок ТОВ «Роял Вест Сервіс» здійснена ДНЗ №5 «Сонечко» м. Кременця 28.02.2020. В свою чергу ОСОБА_4 о 17 год. 44 хв. 28.02.2020 (місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо) шляхом отримання грошового переказу на банківську карту, яка належить його дружині ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з банківської карти, яка належить ОСОБА_9 , за вчинені ним в інтересах ТОВ «Роял Вест Сервіс» з використанням наданого йому службового становища дії, а саме схиляння представників закладів скористатись послугами саме ТОВ «Роял Вест Сервіс», одержав від ОСОБА_9 неправомірну вигоду у вигляді частини отриманих ТОВ «Роял Вест Сервіс» за вказані вище надані послуги коштів в розмірі 9045 грн. 23 коп.

Слідчий у клопотанні зазначає, що у даному кримінальному провадженні 27.06.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України.

На думку слідчого, обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у даному кримінальному провадженні доказами, а саме: протоколом обшуку офісу по вул. Текстильна, 18 від 20.10.2023; протоколом обшуку Кременецького РУ ГУ ДСНС України в Тернопільській області по вул. Київська, 49 м. Кременець від 20.10.2023; протоколом огляду мобільного телефону ОСОБА_4 від 23.06.2025; протокол огляду ноутбуку ОСОБА_11 від 02.06.2025; протоколом огляду системного блоку ОСОБА_9 від 02.06.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 27.05.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_15 від 27.05.2025; протоколом за результатами проведення НСРД від 10.07.2023, а також іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

Необхідність звернення до слідчого судді з даним клопотанням слідчий обґрунтовує тим, що двомісячний строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023210000000031 від 21.02.2023 закінчується 27.08.2025, однак завершити у ньому досудове розслідування до вказаного строку неможливо, у зв'язку з необхідністю проведення ряду слідчих (розшукових) та процесуальних дій для забезпечення повного та об'єктивного проведення досудового розслідування, а саме: оглянути оптичний носій інформації №12992744-Вб, отриманий в результаті тимчасового доступу у АТ КБ «Приватбанк» щодо надходження на банківські рахунки ОСОБА_13 протягом 2020-2023 років від суб'єктів господарювання Тернопільської області, а також фізичних осіб коштів та їх подальше використання; з врахуванням отриманої інформації встановити та допитати як свідків осіб, які здійснювали перерахунок коштів на карткові рахунки ОСОБА_13 ; вирішити питання про доцільність призначення у кримінальному провадженні судової портретної експертизи, з метою ідентифікації особи, які здійснювала зняття грошових коштів із банківської картки ОСОБА_13 ; отримати з ГУ ДСНС України в Тернопільській області інформацію щодо зміни ОСОБА_4 місця роботи чи займаної посади в органах ДСНС України, здійснити інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії для забезпечення повного та об'єктивного проведення досудового розслідування.

Слідчий у клопотанні вказує, що результати вказаних слідчих та процесуальних дій мають суттєве значення для всебічного, повного та неупередженого дослідження всіх обставин вчиненого кримінального правопорушення та об'єктивного судового розгляду, дотримання основних засад кримінального провадження, зокрема верховенства права, законності, презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини тощо.

Як на обставини, що перешкоджають закінченню досудового розслідування, слідчий вказав на особливу складність кримінального провадження, необхідність проведення значної кількості слідчих (розшукових) та процесуальних дій, а також їх послідовне та поетапне проведення.

За таких обставин, та посилаючись на те, що досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023210000000031 від 21.02.2023 неможливо закінчити у двомісячний термін, тобто до 27.08.2025, оскільки для виконання зазначених слідчих/процесуальних дій необхідний строк не менше чотирьох місяців внаслідок особливої складності цього провадження, слідчий просить продовжити строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні до чотирьох місяців.

В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав з підстав, викладених у ньому, просив задовольнити та продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023210000000031 від 21.02.2023 до чотирьох місяців.

В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_4 та його захисника - адвокат ОСОБА_5 заперечили щодо задоволення клопотання слідчого, посилаючись на те, що двомісячного строку було цілком достатньо для проведення зазначених у клопотанні слідчих (розшукових) та процесуальних дій у даному кримінальному провадженні.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду щодо заявленого клопотання, вивчивши додані до клопотання матеріали, слідчий суддя доходить висновку, що клопотання підлягає задоволенню частково, з таких підстав.

Слідчим суддею встановлено, що СУ ГУНП в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023210000000031 від 21.02.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, та за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. ч. 1, 3 ст. 368, ч. 2 ст. 369 КК України.

27.06.2025 ОСОБА_4 у даному кримінальному провадженні повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, а саме в одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища.

За змістом ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК України з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Санкцією інкримінованого ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, передбачено основне покарання, в тому числі, у виді позбавлення волі на строк від двох до чотирьох років.

За приписами ч. 4 ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 368 КК України, класифікується як нетяжкий злочин.

За змістом ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу: до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, заступником Генерального прокурора; до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора; до дванадцяти місяців - слідчим суддею, за клопотанням слідчого, погодженим з Генеральним прокурором чи його заступниками.

Частиною 4 ст. 294 КПК України визначено, що строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.

Як вбачається з поданого слідчим за погодженням з прокурором клопотання та зазначалося у цій ухвалі, строк досудового розслідування кримінального провадження №42023210000000031 від 21.02.2023, який обчислюється з дня повідомлення ОСОБА_4 про підозру у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, закінчується 27.08.2025.

За твердженнями слідчого, наразі завершити досудове розслідування до закінчення встановленого строку неможливо внаслідок особливої складності кримінального провадження та необхідності проведення ряду слідчих (розшукових) та процесуальних дій, з метою всебічного, повного та неупередженого дослідження всіх обставин вчиненого кримінального правопорушення.

До ряду слідчих та процесуальних дій, які ще необхідно здійснити, слідчий відносить такі: оглянути оптичний носій інформації №12992744-Вб, отриманий в результаті тимчасового доступу у АТ КБ «Приватбанк» щодо надходження на банківські рахунки ОСОБА_13 протягом 2020-2023 років від суб'єктів господарювання Тернопільської області, а також фізичних осіб коштів та їх подальше використання; з врахуванням отриманої інформації встановити та допитати як свідків осіб, які здійснювали перерахунок коштів на карткові рахунки ОСОБА_13 ; вирішити питання про доцільність призначення у кримінальному провадженні судової портретної експертизи, з метою ідентифікації особи, які здійснювала зняття грошових коштів із банківської картки ОСОБА_13 ; отримати з ГУ ДСНС України в Тернопільській області інформацію щодо зміни ОСОБА_4 місця роботи чи займаної посади в органах ДСНС України, здійснити інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії для забезпечення повного та об'єктивного проведення досудового розслідування.

За приписами ч. 5 ст. 295-1 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об'єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.

Відповідно до ч. 3 ст. 28 КПК України, критеріями для визначення розумності строків кримінального провадження є, серед іншого, складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо.

Відповідно до параграфу 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на розгляд його справи у розумний строк, що необхідно для того, щоби особа не перебувала під тягарем обвинувачення, обґрунтованість якого має бути доведена. Розумний строк визначається відповідно до обставин справи, що вимагає оцінки в цілому. Хоча окремі стадії провадження можуть провадитись з прийнятною тривалістю, загальна тривалість процесу може, однак, перевищити «розумний строк». Критеріями оцінки розумності строку можуть бути, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також відповідних органів.

Розглядаючи клопотання, слідчий суддя враховує обов'язок слідчого всебічно, повно і неупереджено дослідити всі обставини кримінального провадження, та керується загальними засадами кримінального провадження, а саме принципами законності та верховенства права (пункти 1-2, частини 1 статті 7 КПК України).

Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, суд повинен виносити вмотивовані рішення (наприклад, Рішення Великої Палати у справі Moreira Ferreira проти Португалії) від 11.07.2007, Заява № 19867/12, параграф 84). Вмотивованість вимагає від суду чітко вказати на підстави тієї чи іншої аргументації. При вирішенні питання про продовження строку досудового розслідування, необхідно навести чіткі підстави, а не невизначений перелік слідчих дій, в яких може виникнути необхідність.

Так, при розгляді даного клопотання слідчий суддя критично оцінює наведені слідчим у клопотанні доводи стосовно необхідності виконання інших слідчих (розшукових) та процесуальних дій, оскільки цей перелік не є чітко визначеним.

Поряд з цим, слідчий суддя враховує наявність тих об'єктивних обставин, що дійсно ускладнюють проведення досудового розслідування, в тому числі, необхідність здійснення огляду оптичного носія інформації №12992744-Вб, отриманого в результаті тимчасового доступу у АТ КБ «Приватбанк» щодо надходження на банківські рахунки ОСОБА_13 протягом 2020-2023 років від суб'єктів господарювання Тернопільської області, а також фізичних осіб коштів та їх подальше використання, та з врахуванням отриманої інформації встановити та допитати як свідків осіб, які здійснювали перерахунок коштів на карткові рахунки ОСОБА_13 .

За наведеного, слідчий суддя вважає обґрунтованими доводи клопотання в частині того, що додатковий строк необхідний для здійснення огляду оптичного носія інформації, отриманого в результаті тимчасового доступу у АТ КБ «Приватбанк» та з врахуванням отриманої інформації встановлення та допиту як свідків осіб, які здійснювали перерахунок коштів на карткові рахунки ОСОБА_13 . Зважаючи на обсяг та кількість слідчих (розшукових) та процесуальних дій, вказані дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об'єктивних причин.

У зв'язку з викладеним, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого за змістом та обґрунтуванням відповідає вимогам, передбаченим ст. 295-1 КПК України, слідчим доведена необхідність продовження строку досудового розслідування, оскільки додатковий строк необхідний для проведення всього комплексу слідчих та процесуальних дій, зазначених слідчим у клопотанні; такі дії відповідають завданням кримінального провадження, докази отриманні внаслідок їх проведення можуть бути використані під час судового розгляду, а результат здійснення процесуальних дій сприятиме повноті досудового розслідування; перелічені у клопотанні дії не могли бути здійснені чи завершені раніше через складність категорії справи та необхідність повного та всебічного дослідження усіх обставин вчинення кримінального правопорушення, що потребує часу.

Поряд з цим, слідчий суддя не вбачає підстав для продовження досудового розслідування строком саме до чотирьох місяців, як про це просить сторона обвинувачення, оскільки такий строк для здійснення зазначених слідчим у клопотанні слідчих (розшукових) та процесуальних дій, на переконання слідчого судді, є надто тривалим. Слідчий суддя бере до уваги посилання слідчого щодо доцільності продовження строку досудового розслідування через необхідність здійснення огляду оптичного носія інформації №12992744-Вб, отриманого в результаті тимчасового доступу у АТ КБ «Приватбанк» щодо надходження на банківські рахунки ОСОБА_13 протягом 2020-2023 років від суб'єктів господарювання Тернопільської області, а також фізичних осіб коштів та їх подальше використання, та з врахуванням отриманої інформації встановлення та допиту як свідків осіб, які здійснювали перерахунок коштів на карткові рахунки ОСОБА_13 , що може бути тривалим. Проте, враховуючи відсутність у матеріалах клопотання відомостей на підтвердження необхідності продовження строку досудового розслідування на зазначений стороною обвинувачення строк, термін у три місяці буде цілком достатнім для огляду оптичного носія інформації №12992744-Вб, отриманого в результаті тимчасового доступу у АТ КБ «Приватбанк», та виконання інших зазначених у клопотанні слідчих (розшукових) та процесуальних дій, а також для завершення в цілому досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023210000000031 від 21.02.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, та за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. ч. 1, 3 ст. 368, ч. 2 ст. 369 КК України.

Вказаний термін, на думку слідчого судді, є об'єктивно необхідним та достатнім для виконання слідчих (розшукових) процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень в даному кримінальному провадженні та буде відповідати завданням кримінального провадження.

За таких обставин, клопотання слідчого підлягає задоволенню частково.

Керуючись ст. ст. 219, 294, 295-1, 309, 395 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_6 , яке погоджено першим заступником керівника Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_7 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023210000000031 від 21.02.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, та за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. ч. 1, 3 ст. 368, ч. 2 ст. 369 КК України, до чотирьох місяців - задовольнити частково.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023210000000031 від 21.02.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, та за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. ч. 1, 3 ст. 368, ч. 2 ст. 369 КК України, до трьох місяців.

Ухвала є остаточною, оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1