Постанова від 01.09.2025 по справі 487/5028/25

Справа № 487/5028/25

Провадження № 3/487/1192/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2025 року м. Миколаїв

Заводський районний суд м. Миколаєва у складі головуючого суддя Цуркан Р.С., за участю: прокурора - Брагар Д.В., особи, відносно якої складено протокол, - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Миколаєві матеріали адміністративних правопорушень, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Читинська область, Оловянинський район, с. Олов'янна, громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до наказу №2 від 01.09.2018 року майора ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділення персоналу та стройового штабу Факультету Харківського національного університету Повітряних Сил.

Відповідно п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» - військові посадові особи Збройних Сил України є суб'єктами на яких поширюються вимоги Закону.

Відповідно до ч. 12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.

Адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в різному обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, їхніх заступників, керівників відділів підприємств тощо.

Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ, організацій, структурних підрозділів, їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт.

Відповідно до положення про штаб Факультету ХНУПС начальник відділення персоналу та стройового штабу має наступні права та обов'язки:

-забезпечує роботу по організації і проведенню атестування офіцерського, сержантського і рядового складу, а також реалізації атестаційних висновків;

-вносить на розгляд подання про призначення (переміщення, звільнення) особового складу;

-здійснює контроль за виконанням плану відпусток;

- приймає участь у відборі особового складу запасу для доукомплектування Факультету за штатом воєнного часу;

-здійснює контроль за виконанням службових документів, доповідає начальнику штабу про стан роботи зі службовими документами;

-інші передбачені посадовою інструкцією;

Таким чином, у начальника відділення персоналу та стройового штабу майора ОСОБА_1 наявні організаційно-розпорядчі функції.

Таким чином, згідно п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , обіймаючи посаду начальника відділення персоналу та стройового штабу Факультету ХНУПС, є військовою посадовою особою Збройних Сил України, а отже відповідно до Закону є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Указом Президента України від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації на території України введено воєнний стан який діє до теперішнього часу.

Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-ІХ, який набрав чинності 12.10.2023 року, - відновлено обов'язок декларування.

Прикінцевими положеннями Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024.

З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 «щорічну» декларацію за 2021 рік зобов'язаний подати у термін до 31.01.2024 (включно).

Відповідно до інформації наданої Національним агентством з питань у запобігання корупції вбачається, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу «щорічна» за 2021 рік подав лише 31.03.2024, чим допустив порушення встановленого строку подання електронної декларації.

Таким чином, 31.03.2024 р. майор ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне, без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування типу «щорічна» за 2021 рік.

Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП, є місце роботи суб'єкта правопорушення, відповідно до якого особа набула статусу суб'єкта декларування, а саме Факультет ХНУПС, який розташований за адресою: м. Миколаїв, вул. Леваневців, 25.

Крім того, з урахуванням зазначених положень законодаства, ОСОБА_1 також був зобов'язаний подати «щорічну» декларацію за 2022 рік у термін до 31.01.2024 (включно).

Проте, відповідно до інформації наданої Національним агентством з питань у запобігання корупції вбачається, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу «щорічна» за 2022 рік подав лише 31.03.2024, чим допустив порушення встановленого строку подання електронної декларації.

Таким чином, 31.03.2024 р. майор ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне, без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування типу «щорічна» за 2022 рік.

Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП, є місце роботи суб'єкта правопорушення, відповідно до якого особа набула статусу суб'єкта декларування, а саме Факультет ХНУПС, який розташований за адресою: м. Миколаїв, вул. Леваневців, 25.

Крім того, відповідно до наказу №141 від 13.05.2023 ОСОБА_1 звільнено із займаної посади начальника відділення персоналу та стройового штабу Факультету ХНУПС.

Згідно абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Указом Президента України від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації на території України введено воєнний стан, який діє до теперішнього часу.

Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-ІХ, який набрав чинності 12.10.2023 року - відновлено обов'язок декларування.

Прикінцевими положеннями Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024.

З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 , будучи звільненим із займаної посади 13.05.2023, декларацію типу «при звільненні» (за період неохоплений раніше поданими деклараціями) зобов'язаний подати у термін до31.01.2024 (включно).

Відповідно до інформації наданої Національним агентством з питань запобігання корупції вбачається, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу «при звільненні» подав лише 31.03.2024, чим допустив порушення встановленого строку подання електронної декларації.

Таким чином, 31.03.2024 р. майор ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне, без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування типу «при звільнені» (за період неохоплений раніше поданими деклараціями).

Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП, є місце роботи суб'єкта правопорушення, відповідно до якого особа набула статусу суб'єкта декларування, а саме Факультет ХНУПС, який розташований за адресою: м. Миколаїв, вул. Леваневців, 25.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень не визнав, суду пояснив, що несвоєчасно подав декларації у зв'язку із тим, що не знав про необхідність їх подання, так як на той час проживав в іншій області.

Заслухавши прокурора, ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується протоколами про адміністративне правопорушення, повідомленнями Факультету перепідготовки та підвищення кваліфікації авіаційного персоналу Харківського національного університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, витягами з реєстру декларацій НАЗК, роздруківками послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 , службовими документами щодо ОСОБА_1 .

Також, суд враховує положення ч.1 ст.48 Закону України «Про правотворчу діяльність» № 3354-IX від 24 серпня 2023 року, згідно якої нормативно-правові акти після їх прийняття (видання) та підписання відповідно до Конституції та (або) законів України доводяться до відома населення шляхом:

1) офіційного оприлюднення (для законів України);

2) опублікування в офіційних друкованих виданнях суб'єктів правотворчої діяльності;

3) розміщення на офіційних веб-сайтах суб'єктів правотворчої діяльності;

4) оголошення у медіа;

5) оприлюднення в інший спосіб, встановлений законом (для актів органів місцевого самоврядування).

За такого, ОСОБА_1 доведено до відома про прийняття Закону України № 3384-ІХ від 20.09.2023 р. (опублікований 11.10.2023, набрав чинності 12.10.2023), та він був обізнаний про відновлення обов'язку декларування з 12.10.2023 року.

Таким чином, суд приходить до переконання, що своїми діями ОСОБА_1 скоїв правопорушення, передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Примітка. Положення цієї статті не застосовуються до правопорушень, передбачених частиною четвертою статті 121, частиною п'ятою статті 122, статтями 122-2, 122-4, частиною третьою статті 123, частинами другою - п'ятою статті 126, статтями 130, 161-1 і 173-2 цього Кодексу.

ОСОБА_1 зазначив, що затримка з поданням декларації була викликана у зв'язку із тим, що він не був обізнаний про поновлення термінів для подачі декларації. ОСОБА_1 подав декларації 31.03.2024, тобто прострочення подання декларацій становить незначний період часу. В судовому засіданні не було встановлено, що ОСОБА_1 мав умисел на порушення вимог фінансового контролю чи переслідував будь-який інший корупційний інтерес, що вказаними правопорушеннями завдано значної шкоди суспільним або державним інтересам.

Враховуючи дані про особу ОСОБА_1 , відсутність суспільної шкоди внаслідок його дій, суд вважає можливим застосувати до ОСОБА_1 положення ст. 22 КУпАП та звільнити останнього від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчинених адміністративних правопорушень, обмежившись усним зауваженням, що буде необхідним та достатнім для досягнення мети виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень, відповідно до ст. 23 КУпАП.

Згідно з положеннями ч. 2 ст. 284 КУпАП, при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 22, 284 КпАП України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

На підставі ст. 22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за малозначністю та оголосити йому усне зауваження.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Миколаївського апеляційного суду через Заводський районний суд м. Миколаєва.

Суддя: Р.С. Цуркан