Справа № 463/8142/25
Провадження № 2-о/463/245/25
01 вересня 2025 року Личаківський районний суд м.Львова в складі:
головуючого-судді - Грицка Р.Р.,
з участю секретаря судового засідання - Романської І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа Личаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення,
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , в інтересах яких діє адвокат Діденко В.Є., звернулися в суд із заявою, відповідно до якої просять встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Сімферополь Автономна Республіка Крим, Україна, дитини чоловічої статі на ім'я ОСОБА_3 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Сімферополь Автономна Республіка Крим, Україна, дитини жіночої статті на ім'я ОСОБА_4 та ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Сімферополь Автономна Республіка Крим, Україна, дитини чоловічої статі на ім'я ОСОБА_5 , у батьків: мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянство Україна, батько ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянство Україна.
Заяву обґрунтовують тим, що 27 лютого 2017 року, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, народились діти чоловічої та жіночої статі на ім'я ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , відповідно, у батьків: мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянство Україна, батько ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянство Україна. Батьки дітей перебувають у фактичних шлюбних відносинах. Зазначені обставини підтверджуються доданими до заяви копіями документів, оригінали яких знаходяться у заявників, а саме: паспорт громадянина України ОСОБА_1 , паспорт громадянки України ОСОБА_2 , свідоцтво про укладання шлюбу від 26 листопада 2015 року, серія НОМЕР_1 (зміна прізвища матері з ОСОБА_6 на ОСОБА_7 ), щодо першої дитини: свідоцтво про народження від 17 березня 2017 року, серія НОМЕР_2 , поліс медичного страхування від 22 березня 2017 року, свідоцтво № 7036 від 01 квітня 2021 року про реєстрацію за місцем проживання; щодо другої дитини: свідоцтво про народження від 29 квітня 2020 року, серія НОМЕР_3 , поліс медичного страхування від 30 липня 2020 року, свідоцтво № 7038 від 1 квітня 2021 року про реєстрацію за місцем проживання; щодо третьої дитини: свідоцтво про народження від 20 вересня 2023 року, серія НОМЕР_4 , виписка про медичне страхування від 22 вересня 2023 року, свідоцтво № НОМЕР_5 від 09 жовтня 2023 року про реєстрацію за місцем проживання, з яких вбачається, що ОСОБА_2 27 лютого 2017 року, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, народила дітей чоловічої та жіночої статі. Разом з тим, територія Автономної Республіки Крим є тимчасово окупованою територією і в цьому випадку підставою для реєстрації народження дітей є встановлення в судовому порядку факту їх народження. Таким чином, вони позбавлені можливості зареєструвати народження дітей відповідно до законодавства України компетентним державним органом. Враховуючи наведене, просять заяву задовольнити.
Заява поступила до суду 01.09.2025 року.
Ухвалою Личаківського районного суду м.Львова від 01.09.2025 року, прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено справу до судового розгляду з повідомленням (викликом) осіб.
Заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та їхній представник - адвокат Діденко В.Є. в судове засідання не з'явилися, належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, разом з тим, представник заявників скерував на адресу суду заяву про розгляд справи у його відсутності та відсутності заявників, просить суд заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи Личаківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, не повідомив суд про причини неявки.
Згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Оскільки учасники процесу в судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу 01.09.2025 року за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, розглянувши заяву та додані матеріали, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, приходить до наступного висновку.
Статтею 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Як вбачається з матеріалів справи, заявники ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є громадянами України, що підтверджується копіями паспортів громадянина України (а.с.6-8).
Згідно копії свідоцтва про народження від 17 березня 2017 року, серія НОМЕР_2 , полісу медичного страхування від 22 березня 2017 року, свідоцтва № НОМЕР_6 від 01 квітня 2021 року про реєстрацію за місцем проживання; свідоцтва про народження від 29 квітня 2020 року, серія НОМЕР_3 , полісу медичного страхування від 30 липня 2020 року, свідоцтва № НОМЕР_7 від 1 квітня 2021 року про реєстрацію за місцем проживання; свідоцтва про народження від 20 вересня 2023 року, серія НОМЕР_4 , випискою про медичне страхування від 22 вересня 2023 року, свідоцтва № НОМЕР_5 від 09 жовтня 2023 року про реєстрацію за місцем проживання, виданих на тимчасово окупованій території України, вбачається, що 27 лютого 2017 року, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, народились діти чоловічої та жіночої статі на ім'я ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , відповідно, батьками яких з урахуванням свідоцтв про народження, є заявники (а.с.6-11).
На сьогоднішній день свідоцтва про народження видані на тимчасово окупованій території, не є підставою для реєстрації народження на території України, оскільки жодних правових наслідків на території України не створюють, але вказують на юридичний факт народження дітей чоловічої та жіночої статі.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.
Відповідно до ст.4 вказаного Закону на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину адміністративної межі та лінії зіткнення між тимчасово окупованою територією та іншою територією України, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.
Відповідно до ч.1 статті 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно з ч.4 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
Згідно зі ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Пунктом 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/2 від 18 жовтня 2000 року, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації народження, зокрема є медичне свідоцтво про народження.
Отримати свідоцтва про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки, факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України.
Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини вбачається, що для людей, які проживають на окупованій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142).
Суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи сформульовані в рішеннях Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про народження особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів народження особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право на повагу до приватного та сімейного життя.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 7 Закону України «Про громадянство України» передбачено, що особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно зі ст.144 СК України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Зважаючи на викладене, оцінюючи докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що факт, про встановлення якого просять заявники, знайшов своє підтвердження під час судового розгляду.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою ВРУ № 789-ХП від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Згідно з абз.2 п.18 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
07 травня 2022 року набрав чинності Закон України від 21 квітня 2022 року № 2217-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України», яким, зокрема, внесено зміни до частини третьої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Відповідно до внесених змін будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акту цивільного стану.
Відповідно до ст.18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження дітей, тому що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявникам свідоцтва про народження їхніх дітей, виданих державним органом України.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Відповідно до вимог п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства.
Керуючись Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст.ст.12, 81, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, суд, -
заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Сімферополь Автономна Республіка Крим, Україна, дитини чоловічої статі на ім'я ОСОБА_3 , у батьків: мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянство Україна, батько ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянство Україна.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Сімферополь Автономна Республіка Крим, Україна, дитини жіночої статті на ім'я ОСОБА_4 , у батьків: мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянство Україна, батько ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянство Україна.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Сімферополь Автономна Республіка Крим, Україна, дитини чоловічої статі на ім'я ОСОБА_5 , у батьків: мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянство Україна, батько ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянство Україна.
Рішення підлягає до негайного виконання.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
Оскарження даного рішення не зупиняє його виконання.
Повне найменування (ім'я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_8 .
Заявник: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_9 .
Заінтересована особа: Личаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: 79017, м.Львів, вул.Зелена,77, код ЄДРПОУ 33286481.
Суддя Грицко Р.Р.