ЄУН: 336/7297/25
Провадження №: 3/336/4579/2025
29 серпня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду міста Запоріжжя Турчинський Максим Ігорович, за участі секретаря судового засідання Гордейченко Руслани Русланівни,
у присутності - ОСОБА_1
розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 21 липня 2025р. серії ЕПР1 №398177, який складено поліцейським в 1 взводу 2 роти 3 батальйону УПП в Запорізькій області сержантом поліції Таран Анною Євгенівною, - 21.07.2025 11:54 м.Запоріжжя вулиця Олександра Анашкіна,81а водій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 керував ТЗ Mersedes Benz 112 д.н.з. НОМЕР_2 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, що не реагують на світло, виражене тремтіння пальців рук, порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився. Від керування ТЗ відсторонений, про повторність попереджено, чим порушив п.2.5 ПДР - відмова особи, яка керує ТЗ від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алк., нарк., чи ін. сп'яніння або щодо вживання лікарських. Відповідальність передбачена ст.130 ч.1 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 провину у скоєнні адміністративного правопорушення не визнав, пояснив обставини оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення, при цьому зазначив, що він не відмовлявся від проходження огляду та здачі аналізів.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя встановив наступні обставини.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Як зазначено у частинах 1 та 2 статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого дотримання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до статті 9 КУпАП, правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно положень КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Наявність події правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Відповідно до вимог статей 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Відповідно до ст.2 КУпАП, законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Частина 2 ст.251 КУпАП встановлює, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 статтею 130 КУпАП передбачає «керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».
Як встановлено судом, уповноваженою особою на складання протоколу про адміністративне правопорушення було зазначено опис правопорушення, а саме: відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських засобів.
При з'ясування фактичних обставин по справі, судом було досліджено матеріали адміністративної справи, зокрема протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього додатки, а саме відеозапис на технічні засоби - БК 470861,БК 471826, запис 70МАІ.
З досліджених відеозаписів, які долучені до матеріалів адміністративної справи суддею встановлено наступні обставини: фіксування рух транспортного засобу, який зупинений співпрацівниками поліції та в салоні якого перебуває ОСОБА_1 . Зазначеному водію в процесі спілкування працівником поліції запропоновано пройти огляд на спец приладі Драгер (05:10 тривалість запису), здійснено маніпуляції щодо виявлення ознак сп'яніння та запропоновано проїхати до медичного закладу до лікаря нарколога (тривалість 06:00). Повідомлено особу про виявлені ознаки алкогольного та змішане наркотичне сп'яніння (06:34 тривалість запису). Водій відмовляється їхати до медичного закладу, проте погоджується пройти огляд на місці зупинки автомобіля (тривалість запису 09:00). Водієві роз'яснюється право про можливість відмовитися від проходження огляду. Відеозаписом зафіксований процес спілкування та оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, зокрема, водій неодноразово в процесі спілкування та в процесі провадження адміністративної процедури висловлювався про згоду пройти медичний огляд (тривалість записів: 16:58, 19:05, 33:06, 37:17, 43:26). Також, відповідно до відеозапису, працівники поліції при оформленні матеріалів не визначились конкретно про стан сп'яніння («можеш наркотичне можеш алкогольне» тривалість запису 19:05).
В протоколі про адміністративне правопорушення міститься запис ОСОБА_1 про те, що він «не відмовляється від аналізів».
Відповідно до ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За наслідком дослідження доказів у справі, суддя дійшов висновку про те, що в діях водія ОСОБА_2 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, за диспозицією якої визначено: відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, оскільки з боку водія не було висловлена беззаперечна (безумовна) та однозначна (така, що визначає категорично та конкретизовано) відмова у проходженні огляду на стан сп'яніння, а також висловлена неодноразово згода на проведення такого огляду.
За таких обставин, на переконання суду, уповноваженою особою, якою складено протокол про адміністративне правопорушення безпідставно відмовлено у проведенні огляду на стан сп'яніння та не відредаговано належним чином на згоду водія щодо проходження такого огляду, крім того, поза увагою залишені пояснення особи про не відмову щодо здачі аналізів. Зазначені дії посадової особи свідчать про невиправдано надмірну формальність адміністративної процедури з метою притягнення особи до адміністративної відповідальності без повного з'ясування в сукупності усіх фактичних обставин у справі, які б надавали б можливість встановити факт скоєння зазначеного адміністративного правопорушення.
З урахуванням викладеного, суд доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.1 ст.130 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.172-20, 283, 284, 247 КУпАП, суддя,-
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу, протягом десяти днів з дня винесення постанови до Запорізького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя М.І.Турчинський