Рішення від 14.08.2025 по справі 922/1995/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" серпня 2025 р. м. ХарківСправа № 922/1995/25

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Шатернікова М.І.

при секретарі судового засідання Цірук О.М.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Фізичної особи-підприємця Селіхова Юрія Дмитровича ( АДРЕСА_1 ; ідент. номер НОМЕР_1 )

до Шевченківської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області (63601, Харківська область, Куп'янський район, смт Шевченкове, вул. Лермонтова, 2; ідент. код 45098470)

про визнання укладеною додаткової угоди

за участю представників:

позивача - не з'явився

відповідача - не з'явився

ВСТАНОВИВ:

ФОП Селіхов Юрій Дмитрович звернувся до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Шевченківської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки водного фонду від 22.04.2002 у редакції, наведеній у позові. Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач наголошує, що нам ініційовано питання та виявлено бажання скористатись переважним правом на продовження договору оренди земельної ділянки водного фонду від 22.04.2002, проте станом на час звернення з позовом до суду додаткова угода не укладена. Позивач зазначає, що продовжує добросовісно користуватись земельною ділянкою водного фонду, тому звернувся до суду з позовом про визнання укладеною додаткової угоди.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 16.06.2025 прийнято позовну заяву ФОП Селіхова Ю.Д. до розгляду та відкрито провадження у справі № 922/1995/25, розгляд якої призначити за правилами загального позовного провадження; проведення підготовчого засідання у справі призначено на 03 липня 2025 року о 12:00.

У підготовчому засіданні 03.07.2025 у справі задоволено усне клопотання представника позивача про відкладення підготовчого засідання та постановлено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання в порядку п. 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України на 31 липня 2025 року об 11:00 год.

У підготовчому засіданні 31.07.2025 р. постановлено: протокольну ухвалу про продовження строку проведення підготовчого провадження на 30 днів до 14.09.2025 р. в порядку ч. 3 ст. 177 ГПК України і протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті в порядку передбаченому п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 31.07.2025 р., занесеною до протоколу підготовчого засідання, після вчинення всіх необхідних дій для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи, передбачених ст. 182 ГПК України, вирішено закрити підготовче провадження у справі № 922/1995/25 та призначити справу до судового розгляду по суті на 14.08.2025 о 12:30.

Представник позивача у судове засідання не з'явився. У поданому до суду позові просить суд у повному обсязі задовольнити позовні вимоги, як належним чином обґрунтовані з посиланням на те, що позивач як орендар правомірно скористався переважним правом на поновлення договору оренди земельної ділянки водного фонду, в порядку передбаченому ч. 1-5 ст. ЗЗ Закону України «Про оренду землі» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), з метою поновлення договору оренди землі та приведення документів у відповідність чинному законодавству, а саме звернувся за 4 місяці до закінчення терміну дії договору до Шевченківської селищної ради Куп'янського району Харківської області із заявою про подовження терміну дії договору оренди земельної ділянки водного фонду та пропозицією щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду від 22.04.2022 стосовно терміну дії договору оренди з 20 років на 49 років та стосовно підвищення орендної плати до 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Дії Шевченківської селищної ради Харківської області щодо поновлення договору оренди землі, узгодження його істотних умов, прийняття Рішення Двадцятої сесії восьмого скликання Шевченківської селищної ради від 27.01.2022 № 160/20-VIII, а також відсутність з 22.04.2022 р. будь-яких заперечень Шевченківської селищної ради щодо поновлення цього договору оренди землі, створили у позивача правомірні очікування" вважати, що договір оренди землі буде поновленим, а право оренди продовженим на узгоджених сторонами умовах. Проте, зазначене рішення сесії залишилося не виконаним, оскільки менш, ніж за місяць після його прийняття почалася війна та повномасштабне вторгнення російської федерації на територію України. Таким чином, ані укласти додаткову угоду про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки водного фонду від 22.04.2022, ані розробити паспорт водного об'єкта сторони за договором не встигли по незалежним від них причинам та внаслідок настання форс-мажорних обставин. За твердженнями позивача оскільки строк дії спірного договору оренди закінчувався 22.04.2022, то відповідно до п.п. 1 п. 27 розд. X «Перехідні положення» Земельного кодексу України він вважається поновленими на один рік без волевиявлення сторін, тобто до 22.04.2023. Таким чином, з урахуванням автоматичного поновлення договору в силу п.п.1 п.27 розд. X "Перехідні положення" Земельного кодексу України, за твердженнями позивача, останнім завчасно була подана заява про продовження терміну дії Договору. Одночасно, позивач посилаючись на правомірні та обґрунтовані очікування відповідної поведінки орендаря, наголошує, що відсутність паспорта об'єкта водного фонду, який знаходиться на земельній ділянці, право оренди, на яку має позивач, не можуть бути безумовною підставою для відмови у визнанні права оренди на земельну ділянку.

Представник відповідача у судове засідання не заявився, у наданому відзиві на позов (вх. 14847), проти позовних вимог заперечує у повному обсязі, з підстав зазначених у відзиві, зокрема наголошуючи на нормах Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об'єктів у комплексі з земельними ділянками» №963-ІХ від 04.01.2020, яким унормовано, що сторони договорів оренди водних об'єктів, договорів оренди земельних ділянок під водними об'єктами, укладених до набрання чинності цим Законом, які не містять умов щодо розміру орендної плати за земельну ділянку, на якій розташований водний об'єкт, або щодо розміру орендної плати за водний об'єкт, зобов'язані визначити такі умови протягом року з дня набрання чинності цим Законом. За користування водним об'єктом орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату за водний об'єкт та орендну плату за земельну ділянку під таким водним об'єктом. Єдиним механізмом розрахунку орендної плати за надані в оренду водні об'єкти є Методика визначення розміру плати за надані в оренду водні об'єкти, затверджена наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.05.2013 № 236, відповідно до якої розмір орендної плати за водний об'єкт неможливо розрахувати без наявності паспорту водного об'єкту. На момент прийняття рішення Шевченківська селищна рада не заперечувала в продовженні договору оренди земельної ділянки водного фонду загальною площею 58,56 га, укладеного з Шевченківською районною державною адміністрацією 22 квітня 2002 року та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі в Шевченківському районному відділі земельних ресурсів 22 квітня 2002 року за №1 до Типового договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2021 року №572, оскільки мала правомірні очікування у здійсненні певних дій діючим орендарем. Проте, відповідачем не виготовлено та не надано відповідачу паспорту водного об'єкту і Витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. А відтак, відповідач наголошуючи, що внесення змін та подовження договору оренди землі водного фонду повинні відповідати діючому законодавству, яке передбачає наявність Паспорту водного об'єкту, зазначає що підготовка проєкту договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом, підписання та подальша його реєстрація, без наявності невід'ємної частини договору суперечить законодавству.

Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази надані до суду, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

22.04.2002 р. між Шевченківською районною державною адміністрацією Харківської області (орендодавець, відповідач) та фізичною особою-підприємцем Ссліховим Юрієм Дмитровичем (орендар, позивач) було укладено договір оренди земельної ділянки водного фонду, зареєстрований в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі в Шевченківському районному відділі земельних ресурсів 22.04.2002 за № 1, на земельну ділянку водного фонду загальною площею 58,56 га, в тому числі: під водою - 57,56 га. гідротехнічні споруди - 0,60 га, прибережна смуга - 0.40 га на території Шевченківської селищної (колишньої - Новомиколаївської сільської) ради Куп'янського (колишнього - Шевченківського) району Харківської області строком на 20 років, починаючи з дати його реєстрації.

Тобто строк дії договору було визначено до 22.04.2022 р.

Позивач, повідомляє, що ним було реалізовано переважне право на поновлення договору оренди земельної ділянки водного фонду, передбачене ч. 1-5 ст. ЗЗ Закону України «Про оренду землі» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), зокрема ним з метою поновлення договору оренди землі та приведення документів у відповідність чинному законодавству, було подано заяву за 4 місяці до закінчення терміну дії договору до Шевченківської селищної ради Куп'янського району Харківської області про подовження терміну дії договору оренди земельної Ділянки водного фонду та пропозицією щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду від 22.04.2022 стосовно терміну дії договору оренди з 20 років на 49 років та стосовно підвищення орендної плати до 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

На підставі зазначеної заяви Рішенням Двадцятої сесії восьмого скликання Шевченківської селищної ради Куп'янського району Харківської області від 27.01.2022 № 160/20-VІll «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки для рибогосподарських потреб та внесення змін до договору оренди земельної ділянки» було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 6325785500:01:002:0361, що знаходиться в оренді у фізичної особи-підприємця Селіхова Юрія Дмитровича для рибогосподарських потреб (КВЦПЗ 10.07), яка розташована за межами населених пунктів на території Шевченківської селищної ради Куп'янського району Харківської області. Вирішено внести зміни до істотних умов договору оренди земельної ділянки водною фонду з кадастровим номером 6325785500:01:002:0361, укладеного 22 квітня 2002 та зареєстрованого приватним нотаріусом С.Ю.Чистовим 22 квітня 2002 в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій за № 957. зокрема: строк оренди змінено з 20 років на 49 років; орендну плату встановити у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; орендну плату за користування водним об'єктом встановити відповідно до Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об'єкти, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.05.2013 № 236. Селищному голові було доручено укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки водного фонду з кадастровим номером 6325785500:01:002:0361. укладеного 22 квітня 2002 та зареєстрованого приватним нотаріусом С.ІО.Чистовим 22 квітня 2002 в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій за № 957.

Крім того, фізичну особу - підприємця Селіхова Юрія Дмитровича було зобов'язано у шестимісячний термін з дня прийняття рішення сесії Шевченківської селищної ради привести у ВІДПОВІДНІСТЬ ДО діючого законодавства технічний паспорт водного об'єкту .

З 1 липня 2021 року з моменту набуття чинності абзаців другого - четвертого підпункту 58 пункту 4 Закону № 1423-IX від 28.04.2021 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», земельна ділянка водного фонду, площею 58,56 га, яка знаходилася в оренді у Позивача перейшла до комунальної власності територіальної громади Шевченківської селищної ради.

06 квітня 2022 року опубліковано Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" від 24.03.2022 №2145-1Х, який набув чинності 07.04.2022.

Вказаним Законом Розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктами 27 і 28. які урегульовують більшість питань щодо використання земель сільськогосподарського призначення для виробництва сільськогосподарської продукції та розміщення відповідної виробничої інфраструктури.

Зокрема, згідно з п.п.І п.27 розд. X "Перехідні положення" Земельного кодексу України під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей, зокрема, вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель", щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення:

а) державної, комунальної власності, невигребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування;

б) приватної власності.

Таким чином, положення п.п.1 п.27 розд. X "Перехідні положення" Земельного кодексу України врегульовує земельні відносини під час дії воєнного стану щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування та приватної власності.

Автоматичність поновлення зазначених договорів означає, що ні їх сторони, ні органи влади не вживають ніяких дій щодо забезпечення їх поновлення. Факт їх поновлення підтверджується двома обставинами: закінченням дії таких договорів після дати введення воєнного стану, тобто, після 24 лютого 2022 року, та в силу пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України, який введений у Кодекс Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану».

Таким чином, на підставі цих обставин зазначені договори щодо використання земель, дія яких за такими договорами мала бути припинена після 24 лютою 2022 року, не втрачають свою чинність і продовжують діяти ще протягом одного року.

Ці положення Закону втратили чинність 19 листопада 2022 року, коли набув чинності Закон України від 09 жовтня 2022 року № 2698-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель».

Відтак, оскільки строк дії спірного Договору оренди закінчувався 22.04.2022, то відповідно до п.п.1 п. 27 розд. X «Перехідні положення» Земельного кодексу України він вважається поновленими на один рік без волевиявлення сторін, тобто до 22.04.2023.

06.09.2023 р. позивач надіслав відповідачу заявку про внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду від 22.04.2002 р.

Відповідач у відповіді № 02-19/1798 від 28.09.2023 р. на заяву позивача відмовив відповідачу та наголосив, що законних підстав користування водним об'єктом та земельною ділянкою водного фонду позивач не має, оскільки договір оренди земельної ділянки припинив свою дію, у зв'язку із закінченням строку на який його було укладено.

Не погодившись з такими діями Шевченківської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області, Фізична особа-підприємець Селіхов Юрій Дмитрович, звернулось до Господарського суду Харківської області за захисту своїх порушених прав, шляхом подання цього позову до відповідача про визнання укладеною додаткової угоди.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, суд виходить з наступного.

Шевченківською селищною радою розглянуто заяву та прийнято рішення № 160/20-VIII від 27 січня 2022 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки для рибогосподарських потреб та внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду» на підставі наступного.

На момент прийняття даного рішення, договір оренди земельної ділянки водного фонду, укладений з Шевченківською районною державною адміністрацією 22 квітня 2002 року та зареєстрований в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі в Шевченківському районному відділі земельних ресурсів 22 квітня 2002 року за №1, був діючим.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин. Відповідно до частини першої статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.

Частиною 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об'єктів у комплексі з земельними ділянками» №963-ІХ від 04.01.2020, визначено, що договори оренди водних об'єктів, укладені в порядку, визначеному законодавством, до набрання чинності цим Законом діють у строки та на умовах, визначених такими договорами. Поновлення таких договорів здійснюється без проведення земельних торгів у порядку укладення договорів оренди землі. Сторони договорів оренди водних об'єктів, договорів оренди земельних ділянок під водними об'єктами, укладених до набрання чинності цим Законом, які не містять умов щодо розміру орендної плати за земельну ділянку, на якій розташований водний об'єкт, або щодо розміру орендної плати за водний об'єкт, зобов'язані визначити такі умови протягом року з дня набрання чинності цим Законом.

Отже поновлення таких договорів здійснюється без проведення аукціонів, але у відповідності до Земельного кодексу України, Водного кодексу України, Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об'єктів у комплексі з земельними ділянками», Закону України «Про аквакультуру».

Для врегулювання питання оплати за користування водним об'єктом пунктом 5 рішення Шевченківської селищної ради № 160/20-VIII від 27 січня 2022 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки для рибогосподарських потреб та внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду» було зобов'язано фізичну особу-підприємця Селіхова Юрія Дмитровича у шестимісячний термін привести у відповідність до діючого законодавства технічний паспорт водного об'єкту.

Отже Шевченківська селищна рада на момент прийняття даного рішення мала за мету привести у відповідність діючому законодавству договірні відносини за вище зазначеним договором, а не лише внести зміни щодо строку дії договору оренди земельної ділянки водного фонду.

З 01.07.2013 набрав чинності Закон України «Про аквакультуру», відповідно до прикінцевих положень якого статтю 51 Водного кодексу України, викладено у новій редакції. Зазначений закон та зміни до статті 51 Водного кодексу України змінюють існуючий підхід до процедури надання водних об'єктів в користування на умовах оренди та сплати за водні об'єкти.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об'єктів у комплексі з земельними ділянками» №963-ІХ від 04.01.2020, за користування водним об'єктом орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату за водний об'єкт та орендну плату за земельну ділянку під таким водним об'єктом.

Єдиним механізмом розрахунку орендної плати за надані в оренду водні об'єкти є Методика визначення розміру плати за надані в оренду водні об'єкти, затверджена наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.05.2013 № 236.

Розмір орендної плати за водний об'єкт неможливо розрахувати без наявності паспорту водного об'єкту. Паспорт водного об'єкта являється технічним документом, котрий засвідчує технічні параметри водного об'єкта. При створенні графічних матеріалів та розрахунків використовуються результати обстеження акваторії ставка, його берегової лінії, гідротехнічних споруд, топографічної зйомки. Метою паспортизації є упорядкування використання водних об'єктів, охорона їх від забруднення, засмічення та вичерпання, запобігання шкідливим діям вод та ліквідація їх наслідків, поліпшення стану водних об'єктів.

Паспортом визначається площа водного дзеркала, що слугує підставою для обчислення плати за оренду водойми.

Сплата орендної плати за водний об'єкт не звільняє від сплати орендної плати за земельну ділянку під цим об'єктом.

Щодо діючих договорів укладених до 01.07.2013, то відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.

Разом з цим, відповідно до статті 770 Цивільного кодексу України у разі зміни власника речі, переданої у найм (оренду), до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця (орендодавця), якщо інше не передбачено договором.

Законом № 1423-IX від 28.04.2021 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» розділ X Земельного кодексу України доповнено пунктом 24, згідно якого з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:

а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);

б) оборони;

г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності;;

г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності;

д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;

е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Отже з 1 липня 2021 року з моменту набуття чинності абзаців другого - четвертого підпункту 58 пункту 4 Закону № 1423-IX від 28.04.2021 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», земельна ділянка водного фонду, площею 58,56 га, яка знаходилася в оренді у Позивача перейшла до комунальної власності територіальної громади Шевченківської селищної ради.

Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.

Позивач звернувся до Шевченківської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області з проханням укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки водного фонду, вже після закінчення дії договору оренди земельної ділянки водного фонду. Та не надав необхідний пакет документів, тому що не виконав рішення Шевченківської селищної ради № 160/20-VIII від 27 січня 2022 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки для рибогосподарських потреб та внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду» щодо виготовлення паспорту водного об'єкту та не надав Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

На момент прийняття рішення Шевченківська селищна рада не заперечувала в продовженні договору оренди земельної ділянки водного фонду загальною площею 58,56 га, укладеного з Шевченківською районною державною адміністрацією 22 квітня 2002 року та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі в Шевченківському районному відділі земельних ресурсів 22 квітня 2002 року за №1 до Типового договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2021 року №572, оскільки мала правомірні очікування у здійсненні певних дій діючим орендарем.

Отже подальше виконання рішення, а саме укладення додаткової угоди не було можливе без певних дій Позивача.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об'єктів у комплексі з земельними ділянками» №963-ІХ від 04.01.2020 невід'ємною складовою договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом є паспорт водного об'єкта.

Оскільки внесення змін та подовження договору оренди землі водного фонду повинні відповідати діючому законодавству, яке передбачає наявність Паспорту водного об'єкту. Підготовка проєкту договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом, підписання та подальша його реєстрація, без наявності невід'ємної частини договору суперечить законодавству.

Позивач мав достатньо часу до закінчення терміну дії договору, укладеного з Шевченківською районною державною адміністрацією 22 квітня 2002 року, на приведення у відповідність наявного паспорту водного об'єкту. Оскільки ще з 01.07.2013 набрав чинності Закон України «Про аквакультуру», відповідно до прикінцевих положень якого статтю 51 Водного кодексу України виклали в новій редакції, яка передбачає: «Надання водних об'єктів у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта водного об'єкта.

Порядок розроблення та форма паспорта затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища».

Відповідно до Порядку розроблення паспорта водного об'єкта затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 18.03.2013 № 99 «Про затвердження Порядку розроблення паспорта водного об'єкта» в редакції 18.03.2013 року замовником робіт із розроблення паспорта водного об'єкта є його орендодавець. Паспорт водного об'єкта погоджується з Державним агентством водних ресурсів України у строк, що не перевищує 15 робочих днів з дня його надходження. Паспорт водного об'єкта розробляється в чотирьох примірниках, які зберігаються по одному: в архіві басейнового або обласного управління водних ресурсів, Державному агентстві водних ресурсів, у орендодавця, а також надається орендарю. Якщо інше не передбачено договором оренди водного об'єкта, паспорт водного об'єкта підлягає перегляду кожні 5 років, а також у разі змін технічних параметрів водного об'єкта і гідротехнічних споруд, зміни гідрологічного режиму річки (водотоку) та відповідному коригуванню. Коригування паспорта водного об'єкта здійснюється відповідно до Порядку його розроблення.

При укладені договору оренди земельної ділянки водного фонду Орендодавцем була Шевченківська державна районна адміністрація, а в подальшому Харківська обласна державна адміністрація.

З 1 липня 2021 року з моменту набуття чинності абзаців другого - четвертого підпункту 58 пункту 4 Закону № 1423-IX від 28.04.2021 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», земельна ділянка водного фонду, площею 58,56 га, яка знаходилася в оренді у Позивача перейшла до комунальної власності територіальної громади Шевченківської селищної ради.

Відповідно до Порядку розроблення паспорта водного об'єкта затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 18.03.2013 № 99 «Про затвердження Порядку розроблення паспорта водного об'єкта» в редакції 13.08.2021 року замовником робіт із розроблення паспорта водного об'єкта є орган, що здійснює розпорядження земельною ділянкою під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, але через відсутнє фінансування у місцевому бюджеті орендарі мають право виготовляти паспорти за власні кошти, маючи зацікавленість в подовженні орендних відносин.

Позивач маючи паспорт водного об'єкту старого зразка не надавав його для перегляду та коригуванню та подальшого погодження з Державним агентством водних ресурсів України, що вимагає законодавство. Тому він не є дійсним та дані цього паспорту не можуть використовуватися для заповнення проєкту договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом є паспорт водного об'єкта.

Законом України "Про оренду землі" визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.

Відповідно до положень статті 13 Закону України «Про оренду землі» під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Позивач маючи заінтересованість у внесенні змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду повинен був привести всі документи відповідно чинного законодавства.

Зміст договору, відповідно до статті 628 Цивільного кодексу України, становлять, по-перше, умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та по-друге, умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. До змісту договору належать також і умови (пункти), які містяться в складових частинах договору, якщо їх наявність обумовлено в основному тексті договору.

Істотними вважаються умови, які необхідні і достатні для укладення договору. Це випливає зі статті 638 Цивільного кодексу України, згідно з якою договір вважається укладеним тільки тоді, коли між сторонами в потрібній для відповідних випадків формі досягнуто згоди зі всіх істотних його умов. Це означає, що за відсутності хоча б однієї з таких умов договір не може вважатися укладеним.

Невід'ємними частинами договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом є: паспорт водного об'єкта, а в разі надання в оренду рибогосподарської технологічної водойми - паспорт та/або технічний проект рибогосподарської технологічної водойми, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, акт приймання-передачі земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом.

Отже без наявності паспорту водного об'єкту укладення договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду НЕ МОЖЛИВЕ.

Обидва природні ресурси - земельна ділянка та водний об'єкт, що разом взяті складають предмет договору оренди земельної ділянки у комплексі з розташованим на ній водним об'єктом формально відповідають кваліфікуючим критеріям речі як предмета договору найму (оренди). Так, кожна земельна ділянка, на якій знаходиться водний об'єкт, ідентифікується за кадастровим номером, який є послідовністю цифр та знаків, що присвоюються земельній ділянці під час її державної реєстрації. Цей набір цифр та знаків є індивідуальним для кожної земельної ділянки, не повторюється на всій території України і зберігається за нею протягом всього часу її існування. Водний об'єкт індивідуалізується за даними Паспорта водного об'єкта, у якому зазначаються його технічні параметри.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 липня 2022 р. № 753 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок», яка набрала чинності 6 липня 2022 року, витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

Отже розмір нормативно грошової оцінки земельної ділянки необхідно вказувати згідно ВИТЯГУ із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок на дату укладення договору. Тому є невідповідність розміру орендної плати, що зазначена в п.8 Договору в редакції, наданій Позивачем. Розмір орендної плати за землю вказаний за відсутності Витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок на дату укладення договору.

Позивач не здійснив дії щодо внесення технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за кадастровим номером 6325785500:01002:0361, площею 58,5600 в Національну кадастрову систему. Тому отримати Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки НЕМОЖЛИВО.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що судом у позові відмовлено повністю, то витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст.123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову Фізичної особи-підприємця Селіхова Юрія Дмитровича ( АДРЕСА_1 ; ідент. номер НОМЕР_1 ) до Шевченківської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області (63601, Харківська область, Куп'янський район, смт Шевченкове, вул. Лермонтова, 2; ідент. код 45098470) про визнання укладеною додаткової угоди - відмовити.

2. Витрати зі сплати судового збору залишити за позивачем.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України).

Відповідно до ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного рішення.

Повне рішення складено "25" серпня 2025 р.

Суддя М.І. Шатерніков