Рішення від 01.09.2025 по справі 922/2116/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" вересня 2025 р.м. ХарківСправа № 922/2116/25

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Лавренюк Т.А.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Відділу освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради (47601, Тернопільська область, Тернопільський район, смт Козова, вул. Грушевського, 32, код ЄДРПОУ 44080090)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "АС" (61057, м. Харків, вул. Григорія Сковороди, 2А, код ЄДРПОУ 31915956)

про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 16 870,68грн

без виклику учасників справи

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати недійсною додаткову угоду № 6 від 23.06.2021р. до договору від № 807(21)Б від 05.03.2021 про постачання природного газу, укладеного між Відділом освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "АС";

- визнати недійсною додаткову угоду № 7 від 05.07.2021 до договору від № 807(21)Б від 05.03.2021 про постачання природного газу, укладеного між Відділом освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "АС";

- визнати недійсною додаткову угоду № 9 від 21.07.2021 до договору від № 807(21)Б від 05.03.2021 про постачання природного газу, укладеного між Відділом освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "АС";

- стягнути з відповідача кошти в сумі 16 870,68грн. Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що додаткові угоди укладені з недотриманням норм п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", п.3.8 договору, тобто без документального підтвердження коливання ціни товару на ринку на умовах, визначених договором.

Ухвалою суду від 19.06.2025 позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків.

Після усунення недоліків ухвалою суду від 25.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами. Відповідачу визначено строк для подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали для подання заперечень на відповідь на відзив (якщо така буде подана) - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив, прокурору та позивачу визначено строк для подання відповіді на відзив протягом 5 днів з дня його отримання.

Відповідач своїм правом, наданим відповідно до ст.251 Господарського процесуального кодексу України, не скористався, відзив на позов не надав.

Документ в електронному вигляді "Ухвала про відкриття провадження (спрощене)" від 25.06.2025 по справі № 922/2116/25 (суддя Лавренюк Т.А.) надіслано одержувачу Товариству з обмеженою відповідальністю "АС" та доставлено до його Електронного кабінету 25.06.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Проте, від відповідача будь-яких заяв чи пояснень по суті спору не надходило.

Приймаючи до уваги належне повідомлення відповідача про розгляд даної справи, суд дійшов висновку про її розгляд за наявними матеріалами.

21.08.2025 від позивача на адресу суду через систему "Електронний суд" надійшли документи, які він просить суд долучити до матеріалів справи, посилаючись на технічні несправності в роботі інтернету у позивача, через що при подачі додатків до позовної заяви від 17.06.2025 № 550/02 через портал електронного суду частина додатків не завантажилася. На підставі зазначеного, позивач просить суд прийняти при розгляді даної справи докази, додані до цього клопотання, та взяти до уваги причини, через які їх не подано вчасно разом з позовною заявою, а також виправлені механічно допущені помилки у позовній заяві.

Розглянувши дане клопотання, суд керується наступним.

Статтею 113 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.

За приписами ч.1 ст.118 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.

Позивач повинен подати докази разом з поданням позовної заяви (ч.3 та ч.5 ст.80 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ч.8 ст.80 Господарського процесуального кодексу України докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.

В обґрунтування поданого клопотання позивач посилається на технічну несправність в роботі інтернету у позивача, що стало причиною неможливості завантажити частину додатків до позовної заяви від 17.06.2025 № 550/02 через портал електронного суду.

Приписами ст.42 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що учасники справи мають право, зокрема, подавати докази, заяви, клопотання, надавати пояснення суду, свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду.

Здійснюючи правосуддя, суд забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами України прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.

Серед основних засад (принципів) господарського судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, зокрема, подання доказів, висловлення своєї позиції та інші процесуальні дії, передбачені законом.

Враховуючи вищенаведене, а також те, що позивач обґрунтував неможливість подання доказів у встановлений законом строк, з метою дотримання принципів господарського судочинства, повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, суд вважає за можливе клопотання позивача задовольнити та у зв'язку з чим докази, подані позивачем, приймаються до розгляду.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відділом освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради (позивач) проведено закупівлю UA-2021-01-28-005115-b, предметом якої є природний газ.

05.03.2021 за результатами закупівлі між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю "АС" (відповідач) укладено договір про постачання природного газу № 807(21)Б (далі - договір), за умовами якого відповідач зобов'язався поставити позивачу природний газ (код 09120000-6-Газове паливо (09123000-7-Природний газ), а позивач прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договором.

Річний плановий обсяг постачання газу, за умовами п.1.2 договору, становить 450000куб.м.

Місячні та квартальні планові об'єми постачання газу становлять: березень 2021 - 100000, квітень 2021 - 53000, травень 2021 - 3000, червень 2021 - 3000, липень 2021 - 1000, серпень 2021 - 1000, вересень 2021 - 6000, жовтень 021 - 53000, листопад 2021 - 100000, грудень 2021 - 130000 (п.1.3 договору).

Сторони у п.3.3 договору погодили ціну газу яка становить 7 875,00грн, за 1000 куб.м, крім того ПДВ 1 575,00грн, в т.ч. компенсація вартості послуги доступу до потужності щодо кожного періоду та обсягу постачання природного газу за 1000 кубічних метрів на добу становить 136,576грн без ПДВ, крім того ПДВ (20%). 3агальна вартість за 1000 куб.м складає 9 450,00грн.

У п.3.4 договору сторони домовились, то ціна газу, розрахована відповідно до пунктів 3.2. та 3.3 цього договору, застосовується сторонами при складанні актів приймання-передачі газу та розрахунках за цим договором.

Відповідно до п.3.7 договору загальна сума договору складається із місячних сум-вартості газу поставленого споживачеві за даним договором і становить 4 252 500,00грн.

За умовами п.3.8 договору сторони дійшли згоди, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень ч.6 ст.41 ЗУ "Про публічні закупівлі".

У п.12.1 договору сторони погодили, що цей договір набуває чинності з дати його підписання і діє в частині поставок газу - з моменту фактичного постачання газу до 31.12.2021, a в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.

В подальшому, між сторонами було укладено ряд додаткових угод, зокрема, додатковою угодою № 1 від 05.03.2021 внесено зміни в п.3.7 розділу ІІІ "Ціна постачання природного газу" договору, виклавши його в новій редакції; додатковою угодою № 2 від 05.03.2021 внесено зміни в п.3.3, п.п.2),7) п.3.8, п.3.11, п.3.2, розділу ІІІ "Ціна постачання природного газу", п.п.5.2.5 п.5.2 розділ V "Права та обов'язки сторін", п.п.6.3.3 п.6.3 розділу VІ "Відповідальність сторін", п.8.8 розділу VІІІ "Порядок зміни постачальника", п.9.6 розділу ІХ "Форс-мажор", п.13.1,13.2 розділу ХІІІ "Виконання зобов'язання сторін" договору, виклавши їх в новій редакції та доповнено словами; додатковою угодою № 3 від 31.05.2021 внесено зміни в п.п.2) п.3.8 розділу ІІІ "Ціна постачання природного газу" договору, доповнивши його новим абзацом; додатковою угодою № 8 від 09.07.2021 внесено зміни в п.12.4 розділу ХІІ "Строк дії договору та інші умови" договору, доповнивши його іншим змістом; додатковою угодою № 10 від 19.08.2021 сторони домовились розірвати договір 30.09.2021, а постачання природного газу припинено постачальником з 01.09.2021.

Відповідно до додаткової угоди № 4 від 01.06.2025 п.3.3 договору викладено сторонами в наступній редакції: ціна газу з 25.05.2021 становить 8 641,10грн за 1000 куб.м, крім того ПДВ 1 728,22грн, в т.ч. вартість замовлення (бронювання) потужності (тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу газотранспортної системи) за 1000 кубічних метрів на добу становить 136,576грн без ПДВ, крім того ПДВ (20%), згідно Постанови НКРЕКП № 3013 від 24.12.2019 "Про встановлення тарифів для ТОВ "Оператор ГТС України" на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на регуляторний період 2020-2024 роки без ПДВ, крім того ПДВ (20%). Загальна вартість за 1000 куб.м - 10 369,32грн.

Крім того, за ініціативою відповідача укладено наступні додаткові угоди:

- № 6 від 23.06.2021 до договору № 807(21)Б від 05.03.2021 про збільшення ціни на природній газ до 11 379,66грн за 1000 м3 та зменшення обсягів постачання природного газу до 383932,7159куб.м. Дана угода набуває чинності з дати її підписання, а з урахуванням п.3 ст.631 Цивільного кодексу України, розповсюджується на відносини, що склалися між сторонами з 09.06.2021 (п.2 додаткової угоди № 6);

- № 7 від 05.07.2021 до договору № 807(21)Б від 05.03.2021 про збільшення ціни на природній газ до 12 490,02грн за 1000 м3 та зменшення обсягів постачання природного газу до 355408,649куб.м. Дана угода набуває чинності з дати її підписання, а з урахуванням п.3 ст.631 Цивільного кодексу України, розповсюджується на відносини, що склалися між сторонами з 25.06.2021 (п.2 Додаткової угоди № 7);

- № 9 від 21.07.2021 до договору № 807(21)Б від 05.03.2021 про збільшення ціни на природній газ до 13 710,30грн за 1000 м3 та зменшення обсягів постачання природного газу до 328658,498куб.м. Дана угода набуває чинності з дати її підписання, а з урахуванням п.3 ст.631 Цивільного кодексу України, розповсюджується на відносини, що склалися між сторонами з 13.07.2021 (п.2 Додаткової угоди № 9).

Як підтвердження коливання ціни постачальником відповідачем разом з листами повідомленнями щодо обґрунтованості в необхідності підвищення ціни надано:

- копію цінової довідки Харківської торгово-промислової палати від 09.06.2021 № 1312/21, яку надіслано листом від 09.06.2021 № 1149/04/14, яка містить інформацію про рівень цін на внутрішньому ринку України по постачанню природного газу для промислових споживачів та інших суб'єктів господарської діяльності, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів на умовах оплати протягом або після періоду постачання природного газу, згідно з інформацією офіційних сайтів суб'єктів ринку природного газу - регіональних газопостачальних товариств, вартість природного газу з 01.06.2021 у порівнянні з травнем 2021 року відповідно складає (з урахуванням ПДВ та тарифу на послуги транспортування для внутрішніх точок входу і точок виходу з газотранспортної системи ТОВ "Оператор газотранспортної системи України"): ТОВ "Одесагаз-постачання" ціна травня 2021 року - 10 280,52грн за 1000 куб.м відносно червня 2021 року - 11 955,00грнза 1000 куб.м, коливання ціни між вказаними періодами - +16,29%, ТОВ "Чернівцігаззбут" ціна травня 2021 року - 10 965,00грн за 1000 куб.м відносно червня 2021 року - 12 775,00грн за 1000 куб.м, коливання ціни між вказаними періодами - +16,51%, ТОВ "Дніпопетровськгаззбут" ціна травня 2021 року - 10 963,891грн за 1000 куб.м відносно червня 2021 року - 12 773,891грн за 1000 куб.м, коливання ціни між вказаними періодами - +16,51%, ТОВ "Харківгаззбут" ціна травня 2021 року - 10 963,90грн за 1000 куб.м відносно червня 2021 року - 12 773,90грн за 1000 куб.м, коливання ціни між вказаними періодами - +16,51%; про середньозважені ціни на природний газ за результатами електронних біржових торгів на ТБ "Українська енергетична біржа" становить: ресурс травня 2021 року - 9 403,73грн за 1000 куб.м відносно червня 2021 року станом на 08.06.2021 - 12 145,19грн за 1000 куб.м, коливання середньозваженої ціни між вказаними датами - +29,15%;

- копію цінової довідки Харківської торгово-промислової палати від 25.06.2021 року № 1414/21, яку надіслано листом від 25.06.2021 № 1227/04-9, яка містить інформацію про приведену вартість природного газу на європейських хабах (газорозподільчих центрах) до кордону України, згідно з вказаними датами відповідно складала: на Німецькому хабі NCG - 07.06.2021 - 12 455,99грн за 1000куб.м відносно 24.06.2021 - 14 598,42грн за 1000 куб.м, зміна між вказаними датами -+17,20%, на Німецькому хабі GASPOOL - 07.06.2021 - 12 451,786грн за 1000куб.м відносно 24.06.2021 - 14 598,42грн за 1000 куб.м, зміна між вказаними датами -+17,24%, на Нідерландському хабі ТТF - 07.06.2021 - 12 388,58грн за 1000куб.м відносно 24.06.2021 - 14 785,37грн за 1000 куб.м, зміна між вказаними датами -+19,35%, на Австрійському хабі CEGH - 07.06.2021 - 12 413,86грн за 1000куб.м відносно 24.06.2021 - 14 585,95грн за 1000 куб.м, зміна між вказаними датами -+17,50% та про приведену вартість природного газу на європейських хабах (газорозподільчих центрах) до кордону України, згідно з вказаними датами відповідно складала: на Німецькому хабі NCG - 09.06.2021 - 13 265,75грн за 1000куб.м відносно 24.06.2021 - 14 598,42грн за 1000 куб.м, зміна між вказаними датами -+10,05%, на Німецькому хабі GASPOOL - 09.06.2021 - 13 282,63грн за 1000куб.м відносно 24.06.2021 - 14 598,42грн за 1000 куб.м., зміна між вказаними датами -+9,91%, на Нідерландському хабі ТТF - 09.06.2021 року 13 442,98грн за 1000куб.м відносно 24.06.2021 - 14 785,37грн за 1000 куб.м, зміна між вказаними датами -+9,99%, на Австрійському хабі CEGH - 09.06.2021 - 13 189,80грн за 1000куб.м відносно 24.06.2021 - 14 585,95грн за 1000 куб.м, зміна між вказаними датами -+10,59%;

- копію цінової довідки Харківської торгово-промислової палати від 13.07.2021 № 1571-2/21, яку надіслано листом від 13.07.2021 № 1322/04-8, яка містить інформацію про рівень цін на внутрішньому ринку України по постачанню природного газу для промислових споживачів та інших суб'єктів господарської діяльності, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів на умовах оплати протягом або після періоду постачання природного газу, згідно з інформацією офіційних сайтів суб'єктів ринку природного газу - регіональних газопостачальних товариств, вартість природного газу з 01.07.2021 у порівнянні з червнем 2021 року відповідно складає (з урахуванням ПДВ та тарифу на послуги транспортування для внутрішніх точок входу і точок виходу з газотранспортної системи ТОВ "Оператор газотранспортної системи України"): ТОВ "Одесагаз-постачання" ціна червня 2021 року - 11 955,00грн за 1000 куб.м відносно липня 2021 року - 13 482,00грн за 1000 куб.м, коливання ціни між вказаними періодами -+12,77%, ТОВ "Чернівцігаззбут" ціна червня 2021 року -12 775,00грн за 1000 куб.м відносно липня 2021 року - 15 675,00грн за1000 куб.м, коливання ціни між вказаними періодами -+22,70%, ТОВ "Дніпопетровськгаззбут" ціна червня 2021 року - 12 773,891грн за 1000 куб.м відносно липня 2021 року - 15 509,999грн за 1000 куб.м, коливання ціни між вказаними періодами -+21,42%, ТОВ "Харківгаззбут" ціна червня 2021 року - 12 773,90грн за 1000 куб.м відносно липня 2021 - 15 673,90грн за 1000 куб.м, коливання ціни між вказаними періодами -+22,70%, ТОВ "Вінницягаззбут" ціна червня 2021 року - 12 773,90грн за 1000 куб.м відносно липня 2021 року - 15 673,90грн за 1000 куб.м, коливання ціни між вказаними періодами -+22,70%; про приведену вартість природного газу на європейських хабах (газорозподільчих центрах) до кордону України, згідно з вказаними датами відповідно складала: на Німецькому хабі NCG - 25.06.2021 - 14 747,49грн за 1000куб.м відносно 11.07.2021 - 16 574,97грн за 1000 куб.м. зміна між вказаними датами -+10,05%, на Німецькому хабі GASPOOL - 25.06.2021 - 14 714,06грн за 1000куб.м відносно 11.07.2021 - 16 554,38грн за 1000 куб.м, зміна між вказаними датами -+12,51%, на Нідерландському хабі ТТF - 25.06.2021 - 14 801,82грн/за 1000куб.м відносно 11.07.2021 - 16 591,45грн за 1000 куб.м, зміна між вказаними датами -+12,09%, на Австрійському хабі CEGH - 25.06.2021 - 14 810,18грн за 1000куб.м відносно 11.07.2021 - 16 583,21грн за 1000 куб.м, зміна між вказаними датами -+11,97%.

Будь-яких інших документів, окрім вищенаведених листів, відповідачем в період укладання додаткових угод до договору позивачу не надавалось.

На виконання умов договору позивачем, відповідно до актів приймання-передачі товарної продукції з березня по грудень 2021 року проведено оплату за природний газ в загальній кількості 68073,00кубм в розмірі 668 152,71грн.

Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області за період з січня по березень 2025 року проведено ревізійну фінансову перевірку відділу освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради, в ході якої встановлено порушення, зокрема додаткові угоди № 6 від 23.06.2021, № 7 від 05.07.2021 та № 9 від 21.07.2021 до договору № 807(21)Б від 05.03.2021 укладено без документального підтвердження коливання ціни товару на ринку на умовах, визначених договором, з порушенням норм чинного законодавства та умов договору.

Як стверджує позивач, внаслідок внесення змін до істотних умов договору з порушенням норм чинного законодавства та умов договору, у 2021 році позивачем здійснено зайвих витрат бюджетних коштів на суму 16 870,68грн, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) на вищевказану суму, а тому такі додаткові угоди необхідно визнати недійсними, а сплачені за ними грошові кошти підлягають поверненню на користь позивача.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Статтею 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Виконання зобов'язань, реалізація, зміна та припинення певних прав у договірному зобов'язанні можуть бути зумовлені вчиненням або утриманням від вчинення однією із сторін у зобов'язанні певних дій чи настанням інших обставин, передбачених договором, у тому числі обставин, які повністю залежать від волі однієї із сторін.

У цій справі сторони уклали договір за результатами процедури відкритих торгів на виконання вимог Закону України "Про публічні закупівлі", який визначає правові та економічні засади закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.

Станом на момент укладення договору та додаткових угод був чинний Закон України "Про публічні закупівлі" в редакції Закону № 114-IX (зі змінами, внесеними відповідними законами).

Метою вказаного закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

У ст.1 Закону України "Про публічні закупівлі" зазначено, що договір про закупівлю - це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Положеннями ст.5 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції станом на дату укладання спірної додаткової угоди) визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Вказаний Закон передбачає, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ч.1 ст.41 Закону).

За загальним правилом договір визнається недійсним з моменту його укладення (ч.1 ст.236 Цивільного кодексу України). Тому до спірних правовідносин щодо підстав недійсності додаткової угоди до договору застосовується та редакція Закону України "Про публічні закупівлі", яка була чинною на момент укладення такої угоди. Тобто застосуванню підлягає Закону України "Про публічні закупівлі" в редакції Закону № 114-ІХ (з відповідними змінами).

Відповідно до ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції станом на дату укладання спірних додаткових угод) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії;

3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої цієї статті.

У зв'язку з необхідністю забезпечення потреб оборони під час дії правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях можуть бути змінені істотні умови договору про закупівлю (після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі) замовником за яким є суб'єкт, визначений у частині першій статті 2 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", а саме: обсяг закупівлі, сума договору, строк дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг.

У абзаці 2 ч.3 ст.6 Цивільного кодексу України визначено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

У п.3.8 договору встановлено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень ч.6 ст.41 ЗУ "Про публічні закупівлі".

Таким чином, відповідач повинен довести належними доказами наявність підстав для внесення змін до договору в частині збільшення ціни товару та для застосування п.2 ч.5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

За приписами ч.1, ч.2 та ч.3 ст.180 Господарського кодексу України (в редакції чинній на момент укладення спірного договору) зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Суд встановив, що станом на момент підписання договору сторони погодили всі істотні умови - предмет, ціну та строк виконання зобов'язань за договором відповідно до вимог ч.3 ст.180 Господарського кодексу України (в редакції, чинній на момент укладення спірного договору) та Закону України "Про публічні закупівлі".

Відповідно до ч.2 ст.632 Цивільного кодексу України зміна ціни після укладання договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Закон України "Про публічні закупівлі" встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, визначених ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме за п.2 ч.5 наведеної норми - збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

Таким чином, зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проєкту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.

Суд зазначає, що метою регулювання, передбаченого частиною п'ятою статті 41 Закону, а саме закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків, є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника. Передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10 відсотків. Суд вважає, що обмеження 10 відсотків застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).

Законодавство про публічні закупівлі, встановлює спеціальний порядок зміни істотних умов договору, укладеного за результатами проведення закупівлі за державні кошти та містить обмеження щодо заборони збільшення ціни за одиницю товару більш ніж на 10% незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни.

Згідно з ч.4 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

З аналізу п.2 ч.5 чт.41 Закону України "Про публічні закупівлі" судом вбачається, що вказана норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, Закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%.

Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період після укладання договору і до внесення відповідних змін до нього.

Тобто, збільшення ціни такого товару на ринку повинно відбутись після укладання (набрання чинності) договору, мусить містити достатнє обґрунтування про наявність коливання (збільшення чи зменшення ціни за одиницю товару на ринку) за період з набрання чинності договором до дати першої зміни ціни додатковою угодою до Договору, а в разі наступних змін - між черговими такими змінами на підставі додаткових угод.

На підтвердження факту коливання ціни на товар у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання).

Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору.

Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо.

Стаття 652 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).

Водночас, надані відповідачем цінові довідки від 09.06.2021 № 1312/21, від 25.06.2021 № 1414/21 та від 13.07.2021 № 1571-2/21, видані Харківською торгово-промисловою палатою України, не є тими документами, що підтверджують коливання (збільшення чи зменшення ціни за одиницю товару на ринку) за відповідні періоди.

Вказані цінові довідки не відображають коливання (зміну) ціни на ринку природного газу між набранням чинності договором (05.03.2021) та зверненням відповідача (09.06.2021, 25.06.2021 та 13.07.2021), що дає підстави зробити висновок про необґрунтоване збільшення ціни договору на підставі додаткових угод № 6 від 23.06.2021, № 7 від 05.07.2021 та № 9 від 21.07.2021 до договору постачання природного газу № 807(21)Б від 05.03.2021.

Крім того, цінові довідки носять фактографічно-інформаційний характер та не враховують умов договорів та контрактів

Даний факт відповідачем не спростований, в матеріалах справи такі докази також відсутні.

Відповідач належним чином документально не підтвердив та не обґрунтував наявність підстав для підвищення ціни за одиницю товару з моменту укладення договору постачання природного газу № 807(21)Б від 05.03.2021 до моменту виникнення необхідності внесення змін (укладення додаткових угод № 6 від 23.06.2021, № 7 від 05.07.2021 та № 9 від 21.07.2021), у зв'язку з чим додаткові угоди не містять належного обґрунтування для зміни істотних умов договору на підставі п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що при укладенні додаткових угод № 6 від 23.06.2021, № 7 від 05.07.2021 та № 9 від 21.07.2021 до договору постачання природного газу № 807(21)Б від 05.03.2021, сторони не дотримали вимоги п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", оскільки безпідставно змінили істотні умови договору, а саме при укладенні додаткових угод сторонами договору належним чином не обґрунтовано та документально не підтверджено значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним.

Відповідно до ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України, ст.20 Господарського кодексу України визнання правочину недійсним є способом захисту цивільних прав та інтересів. Частина 2 ст.20 Господарського кодексу України серед способів захисту визначає визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.

За приписами ч.1 ст.203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

У той же час, ч.1 ст.215 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою ст. 203 цього кодексу.

Враховуючи те, що додаткові угоди № 6 від 23.06.2021, № 7 від 05.07.2021 та № 9 від 21.07.2021 до договору постачання природного газу № 807(21)Б від 05.03.2021 укладено з порушенням вимог п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання вказаної додаткової угоди недійсною на підставі ч.1 ст.203, ч.1 ст.215 Цивільного кодексу України.

Що стосується позовних вимог в частині стягнення з відповідача надмірно сплачених за договором постачання природного газу № 807(21)Б від 05.03.2021 грошових коштів у розмірі 16 870,68грн, внаслідок укладених додаткових угод № 6 від 23.06.2021, № 7 від 05.07.2021 та № 9 від 21.07.2021, суд керується наступним.

Відповідно до ч.1 ст.216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину.

Недійсність окремої частини правочину не має наслідком недійсності інших його частин і правочину в цілому, якщо можна припустити, що правочин був би вчинений і без включення до нього недійсної частини (ст.217 Цивільного кодексу України).

Враховуючи відповідні приписи законодавства, суд вважає обґрунтованою вимогу про стягнення з відповідача всього, що було отримано за додатковими угодами, які було визнано судом недійсними, а тому при проведенні відповідних розрахунків повинні братися ціни, встановлені сторонами в основному договорі.

Як вже було встановлено судом, у п.3.3 договору в редакції додаткової угоди № 4 до договору сторони погодили ціну товару, яка становить 10 369,32грн.

Судом встановлено, що позивачем від відповідача фактично отримано природного газу 68073,00куб.м на загальну суму 668 152,71грн.

Факт поставки товару у вказаній кількості та здійснення оплати позивачем на вказану суму підтверджується актами приймання-передачі природного газу та платіжними дорученнями, наявними в матеріалах справи.

Даний факт відповідачем не спростовано, в матеріалах справи такі докази також відсутні.

Позивачем надано розрахунок надмірно сплаченої відповідачу суми за договором постачання природного газу № 807(21)Б від 05.03.2021, внаслідок зміни цін на підставі додаткових угод № 6 від 23.06.2021, № 7 від 05.07.2021 та № 9 від 21.07.2021, що були визнані судом недійсними, відповідно до якого позивачем надмірно сплачено бюджетних коштів на користь відповідача в розмірі 16 870,68грн.

Перевіривши розрахунок позивача, суд дійшов висновку, що такий розрахунок є арифметично правильним та зробленим на підставі цін, що були погоджені сторонами в основному договорі та відповідно до кількості поставленого за договором товару, у зв'язку з чим позовні вимоги в частині стягнення з відповідача надмірно сплачених за договором постачання природного газу № 807(21)Б від 05.03.2021 грошових коштів у розмірі 16 870,68грн є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

За таких обставин позов є цілком обґрунтованим, доведеним та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Витрати зі сплати судового збору, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.

У зв'язку з перебуванням головуючого у даній справі судді Лавренюк Т.А. у відпустці, повний текст рішення суду складено та підписано 01.09.2025.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236-238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати недійсною додаткову угоду № 6 від 23.06.2021 до договору від № 807(21)Б від 05.03.2021 про постачання природного газу, укладеного між Відділом освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради (47601, Тернопільська область, Тернопільський район, смт Козова, вул. Грушевського, 32, код ЄДРПОУ 44080090) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АС" (61057, м. Харків, вул. Григорія Сковороди, 2А, код ЄДРПОУ 31915956).

Визнати недійсною додаткову угоду № 7 від 05.07.2021 до договору від № 807(21)Б від 05.03.2021 про постачання природного газу, укладеного між Відділом освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради (47601, Тернопільська область, Тернопільський район, смт Козова, вул. Грушевського, 32, код ЄДРПОУ 44080090) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АС" (61057, м. Харків, вул. Григорія Сковороди, 2А, код ЄДРПОУ 31915956).

Визнати недійсною додаткову угоду № 9 від 21.07.2021 до договору від № 807(21)Б від 05.03.2021 про постачання природного газу, укладеного між Відділом освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради (47601, Тернопільська область, Тернопільський район, смт Козова, вул. Грушевського, 32, код ЄДРПОУ 44080090) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АС" (61057, м. Харків, вул. Григорія Сковороди, 2А, код ЄДРПОУ 31915956).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АС" (61057, м. Харків, вул. Григорія Сковороди, 2А, код ЄДРПОУ 31915956) на користь місцевого бюджету в особі Відділу освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради (47601, Тернопільська область, Тернопільський район, смт Козова, вул. Грушевського, 32, код ЄДРПОУ 44080090) грошові кошти в сумі 16 870,68грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АС" (61057, м. Харків, вул. Григорія Сковороди, 2А, код ЄДРПОУ 31915956) на користь Відділу освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради (47601, Тернопільська область, Тернопільський район, смт Козова, вул. Грушевського, 32, код ЄДРПОУ 44080090) - 9 689,60грн судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дане рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення шляхом подання апеляційної скарги до Східного апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено "01" вересня 2025 р.

Суддя Т.А. Лавренюк