Справа № 711/7132/25
Номер провадження 3/711/2042/25
01 вересня 2025 року м.Черкаси
Суддя Придніпровського районного суду м.Черкаси Олійник В.М., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції (протокол серії ЕПР1 № 408564), про притягнення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, тимчасово не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП в матеріалах справи відсутній,
до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122-2 КУпАП,
В провадженні Придніпровського районного суду м.Черкаси знаходяться адміністративні матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122-2 КУпАП.
В судовому засіданні встановлено, що 31.07.2025 о 21.43 в м.Черкаси по вул. Лейтенанта Мукана (Сурікова), буд.4, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом ВАЗ 21093 д.н.з. НОМЕР_1 , не виконав вимогу поліцейського про зупинку транспортного засобу, яку поліцейський здійснив шляхом увімкнення проблискового маячка синього і червоного кольору, увімкнення спеціального звукового сигналу, чим порушив п.2.4 ПДР України, - невиконання водіями вимоги про зупинку, чим вчинив правопорушення відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.122-2 КУпАП.
Правопорушник ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився. Відповідно до вимог ч.2 ст. 268 КУпАП, справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122-2 КУпАП до таких не відносяться, тому суд, приймаючи постанову за результатами розгляду справи стосовно ОСОБА_1 за його відсутності, не порушив право останнього на захист.
Представник особи стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення адвокат Пегін Р.М., в судовому засіданні зазначив, що його довіритель ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнає, оскільки як такого переслідування останнього працівниками поліції не було. ОСОБА_1 , як тільки побачив працівників поліції з проблисковими маячками так одразу ж і зупинився. Крім того, вважає, що матеріали справи не містять доказів вини останнього. Тому просить суд провадження стосовно останнього закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення представника особи стосовно якої складено протокол про адміністративне праворушення ОСОБА_1 адвоката Пегіна Р.М., дослідивши письмові матеріали справи, переглянувши відеозаписи з нагрудних камер працівників поліції, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до статей 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Рішення Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства України згідно зі ст.14 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».
Відповідно до п.1 ст.6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року (Далі Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Адміністративна відповідальність за ч.1 ст.122-2 КУпАП настає за невиконання водіями вимог поліцейського, а водіями військових транспортних засобів - вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про зупинку транспортного засобу.
Згідно до вимог ст. 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватись вимог Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, статтею 53 цього Закону передбачено, що юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про дорожній рух, відповідних правил, нормативів і стандартів, несуть відповідальність згідно з законодавством України.
Відповідно до п.2.3.б Правил дорожнього руху України - для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний: бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі
Відповідно до пункту 2.4 ПДР України - на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил.
В ході судового розгляду судом досліджені відеозаписи з нагрудних камер працівників поліції, в ході перегляду яких судом встановлено, що на відео зафіксовано рух автомобіля ВАЗ 21093 д.н.з. НОМЕР_1 червоного кольору, який рухається по проїжджій частині. За ним рухається поліцейська машина з увімкненими червоними та синіми маячками, що також чітко відображено на відеозаписі. В подальшому працівники поліції зупиняють автомобіля ВАЗ 21093 д.н.з. НОМЕР_1 . Шляхом випередження та блокування руху транспортного засобу. В подальшому працівники поліції підходять до вказаного транспортного засобу, за кермом якого перебуває особа стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 . Працівник поліції представся, назвавши посаду та прізвище, водночас роз'яснив причину зупинку. В подальшому в ході спілкування з водієм, на питання поліцейського «Чому він не зупинився на вимогу працівників поліції подану за допомогою звукової сирени та увімкненням червоного та синього світлових маячків?» ОСОБА_1 початку повідомив, що не зрозумів, що ці вимоги стосуються його. Про те в подальшому вказує, що вже збирався зупинитись.
Враховуючи викладене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122-2 КУпАП, а саме невиконання водієм вимоги поліцейського про зупинку транспортного засобу.
Його вина у вчиненні адміністративного правопорушення в повному обсязі підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме:
-протоколом про адміністративне правопорушення ЕПР1 № 408564;
-рапортом поліцейського взводу 1 роти 4 БУПП в Черкаській області ДПП сержанта поліції Р. Жадана, згідно якого встановлено, що 31.07.2025 о 21 год. 40 хв., виконуючи свої службові обов'язки в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та громадської безпеки в складі екіпажу « АГАТ -101» спільно із капралом поліції ОСОБА_2 в м. Черкаси, проспект Хіміків, було виявлено ТЗ ВАЗ 21093 д.н.з. НОМЕР_1 , який рухався з порушенням правил дорожнього руху, а саме за базою МТСБУ було встановлено відсутність поліса обов'язкового страхування. Було прийнято рішення згідно ч.3 ст.35 ЗУ «Про НП», зупинити транспортний засіб так як є наявна інформація що водій транспортного засобу може бути причетний до вчинення адміністративного правопорушення. Після чого було увімкнено проблискові маячки синього та червоного кольору, та звуковий сигнал, на що водій не реагував та не зупинявся, та повернувши на вул. Лейтенанта Мукана (Сурікова) 4, даний ТЗ було зупинено, та на допомогу викликано допоміжний екіпаж. Після чого на допомогу прибув екіпаж АГАТ 103, та було встановлено водія, а саме гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає АДРЕСА_1 . Та під час спілкування з водієм було встановлено, що Мигаленко керував ТЗ не маючи поліса обов'язкового страхування, та не мав при собі посвідчення водія відповідної категорії, та реєстраційного документу. Також під час спілкування у водія було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння, а саме «поведінка що не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук, зіниці звужені не реагують на світло», та водієві у встановленому законом порядку було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння, у лікаря нарколога в ЧОПД, на що водій погодився та пройшов огляд, здавши біологічну речовину «сечу». Після проходження огляду на водія було складено протокол ЕПР1 №408564 за ч.1 ст.122-2 КУпАП, та винесено постанову ЕНА 5362868 за ч.1 ст.126 КУпАП Подія фіксувалася на БК 472493,472922,475972;
-відеозаписом з нагрудних камер працівників поліції та іншими матеріалами справи.
Суд приймає до уваги, що рапорт працівників поліції не може слугувати однозначним доказом винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, проте в сукупності з відеозаписом з нагрудних камер працівників поліції, які судом досліджено в ході розгляду справи, суд приймає його до уваги, оскільки викладені в ньому обставини повністю підтверджуються наданим відеозаписом.
Позицію сторони захисту, що ОСОБА_1 , як тільки побачив працівників поліції з увімкненими проблисковими маяками, то одразу зупинився, спростовуються відеозаписом з нагрудних камер працівників поліції в ході перегляду якого, встановлено, що автомобіль під керуванням ОСОБА_1 зупинено примусово, шляхом його блокування. Після зупинки, працівник поліції підійшов до водія вказаного автомобіля та повідомив причину зупинки, після чого запитав у ОСОБА_1 , чому він не зупиняється, адже вони тривалий час їдуть за ним з увімкненими маячками червоного та синього кольору, крім того з увімкненим звуковим сигналом, на що ОСОБА_1 відповів, що він їх бачив, але не зрозумів, що вимога про зупинку для нього, хоча відео будь-які інші транспортні засоби, які б рухалися поруч відсутні. З огляду на викладене, дану позицію сторони захисту суд розцінює, як спосіб ухилення ОСОБА_1 від покарання за вчинене ним правопорушення.
Надані докази, не викликають у суду сумнівів, оскільки вони є логічними, послідовними та узгоджуються з матеріалами справи.
Обстави, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність правопорушника, в судовому засіданні не встановлено.
Враховуючи той факт, що ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом не виконав законну вимогу працівників поліції про зупинку транспортного засобу, чим грубо порушив правив дорожнього руху України, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь вини, вважаю за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу, так як застосування до нього цього стягнення буде достатнім для його виховання в дусі додержання законів України.
На підставі ст.40-1 КУпАП підлягає стягненню на корить держави судовий збір відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 1, 7, 8, 9, 23, 26, 33-35, 40-1, 122-2, 268, 278, 280-287, 307, 308 КУпАП та ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбачених ч.1 ст.122-2 КУпАП та притягнути його до адміністративної відповідальності у виді штрафу в дохід держави у розмірі дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 153 (сто п'ятдесят три) гривні 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що 605,6 грн.
Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити, що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього можуть бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст.308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: В. М. Олійник