ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
31.07.2025Справа № 910/16105/24
За позовомАкціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго"
доПриватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
прозобов'язання вчинити дії
Суддя Смирнова Ю.М.
Секретар судового засідання Негеля Ю.М.
Представники сторін:
від позивачане з'явилися
від відповідачаОстапенко С.Л.
Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпроенерго" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" з вимогою про зобов'язання виключити 3156,35 МВт*г з актів наданих послуг за період січень-серпень 2024 року за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0421-03015-ПД від 01.01.2024.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач зазначає, що об'єм балансуючої електричної енергії, який був вироблений з моменту отримання необґрунтованої команди ОСП на розвантаження, має бути виключений з актів надання послуг з диспетчеризації за період січень-серпень 2024 року за договором №0421-03015-ПД від 01.01.2024, а оскільки відповідач не зміг забезпечити належне балансування енергосистеми, позивач не зобов'язаний сплачувати вартість послуг з диспетчеризації за період січень-серпень 2024 року за об'єм балансуючої електричної енергії, який був вироблений з початку виконання команди на розвантаження, а саме в частині 3156,35 МВт*г.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.01.2025 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №910/16105/24, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання у справі призначено на 27.02.2025, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов - протягом 20 днів з дня вручення даної ухвали.
10.02.2025 від відповідача надійшов відзив на позов, в якому він проти заявлених позовних вимог заперечив. Серед іншого відповідач зазначив, що вимоги позивача про виключення 3156,35 МВт*г з актів наданих послуг за період січень - серпень 2024 року за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0421-03015-ПД від 01.01.2024 є необґрунтованими, оскільки позивач зазначає про необхідність виключення обсягів електричної енергії навіть за ті періоди, в яких не відбувалось врегулювання системних обмежень (квітень - червень 2024 року), позивачем не доведено належними та допустимими доказами обов'язок відповідача щодо виключення з актів надання послуг обсягів наданих послуг, які стосуються врегулювання системних обмежень, як і не доведено того факту, що послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління не надавались відповідачем під час врегулювання системних обмежень.
Також, як вказує відповідач у відзиві на позов, позивач підписав не лише акти купівлі-продажу балансуючої електричної енергії за спірні періоди, але й акти надання послуг за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0421-03015-ПД від 01.01.2024 (крім акту за серпень 2024 року), у п.п.1.3, 1.4 яких зазначив, що підтверджує факт належного надання відповідачем послуг згідно умов цього договору і не має претензій до відповідача стосовно наданих послуг.
На думку відповідача, твердження позивача про те, що внаслідок необґрунтованих команд ОСП на розвантаження він був змушений викупити об'єми електричної енергії, чого не планував робити, в зв'язку з чим поніс додаткові грошові витрати нічим не підтверджені, оскільки позивач не зазначив, які саме додаткові витрати були ним понесені у зв'язку з виконанням команд диспетчера, про які саме команди йдеться, яким саме вимогам і в чому вони суперечили договору чи вимогам чинного законодавства України.
Крім того, відповідач зазначив, що обраний позивачем спосіб захисту не є належним, оскільки не є зрозумілим в який спосіб відповідач має виключити обсяг МВт*г з вже підписаних актів.
12.03.2025 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач проти тверджень відповідача, наведених у відзиві на позов, заперечив.
Також, 12.03.2025 від позивача надійшло клопотання про витребування доказів.
26.03.2025 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких останній навів додаткові заперечення проти заявлених позовних вимог.
У підготовчому судовому засіданні від 27.02.2025 судом відкладено розгляд клопотання позивача про витребування доказів до наступного підготовчого засідання, оголошено перерву у підготовчому засіданні до 17.04.2025, встановлено позивачу строк для подання заперечень на відповідь на відзив до 14.03.2025, встановлено відповідачу строк для подання заперечень на відповідь на відзив до 27.03.2025.
17.04.2025 від відповідача надійшли письмові заперечення на клопотання про витребування доказів.
У підготовчому судовому засіданні від 17.04.2025 судом оголошено перерву до 30.04.2025.
29.04.2025 від відповідача надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи.
У підготовчому судовому засіданні 30.04.2025 судом відмовлено у задоволення клопотання позивача про витребування доказів з огляду на відсутність на це відповідних процесуальних підстав, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 05.06.2025.
04.06.2025 від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника у судовому засіданні 05.06.2025.
У судовому засіданні з розгляду справи по суті 05.06.2025 судом клопотання позивача про розгляд справи без участі його представника у судовому засіданні задоволено та оголошено перерву до 31.07.2025, про що позивача повідомлено відповідною ухвалою суду.
30.07.2025 від відповідача надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи.
Вказані документи долучені судом до матеріалів справи у судовому засіданні 31.07.2025.
Представник позивача у судове засідання 31.07.2025 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судовому засіданні 31.07.2025 проти заявлених позовних вимог заперечив.
У судовому засіданні 31.05.2025 судом оголошено про перехід до стадії ухвалення рішення, вступну та резолютивну частину якого буде проголошено 31.05.2025 після оголошеної перерви.
В судовому засіданні 31.05.2025 на підставі ст.240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, Господарський суд міста Києва
Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпроенерго" (позивач, постачальник послуг з балансування, ППБ) є виробником електричної енергії на підставі ліцензії, виданої згідно постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП, Регулятор) від 18.06.2019 №1074.
Відповідно до ч.2 ст.68 Закону України "Про ринок електричної енергії" виробники зобов'язані надавати послуги з балансування в обсягах та випадках, визначених цим Законом та правилами ринку. Надавати послуги з балансування мають право також споживачі у порядку, визначеному правилами ринку.
Постановою НКРЕКП №307 від 14.03.2018 затверджено Правила ринку (надалі - Правила ринку), відповідно до додатку 7 яких затверджено форму типового договору про участь у балансуючому ринку.
27.05.2019 Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" (відповідач/Оператор системи передач, ОСП) було повідомлено Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпроенерго" про акцептування його заяви про приєднання до умов Типового договору про участь у балансуючому ринку №0421-41013 та включено до реєстру постачальників послуг з балансування (договір №0421-41013).
Відповідно до п.1.2 типового договору про участь у балансуючому ринку (типовий договір) за цим договором ППБ зобов'язується надавати балансуючу електричну енергію на завантаження або розвантаження для здійснення ОСП балансування об'єднаної енергетичної системи України. ОСП зобов'язується продавати балансуючу електричну енергію ППБ або купувати балансуючу електричну енергію у ППБ та отримувати оплату за продану ППБ балансуючу електричну енергію або сплачувати кошти за куплену балансуючу електричну енергію у ППБ відповідно до умов цього договору та Правил ринку.
Таким чином, позивач є виробником електричної енергії, який зобов'язаний надавати послуги з балансування об'єднаної енергетичної системи України.
Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" виконує функції оператора системи передачі (ОСП) - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній передач, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (п.55 ч.1 ст.1 Закону України "Про ринок електричної енергії").
01.01.2024 між сторонами було укладено договір №0421-03015-ПД про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління зі змінами та доповненнями (договір).
Відповідно до п.п.1.1, 1.2 договору цей договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління (договір) є публічним договором приєднання та встановлює порядок і умови надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління користувачам системи передачі (користувач). Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання користувача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору. Умови цього договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Кодексу системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №309 (КСП), та є однаковими для всіх користувачів.
Згідно з абз.2 п.2.1 договору ОСП безперервно надає послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, а саме управління режимами роботи ОЕС України з виробництва, передачі, забезпечення планових перетоків електричної енергії по міждержавних лініях зв'язку ОЕС України з енергосистемами суміжних країн, розподілу та споживання електричної енергії для забезпечення здатності енергосистеми задовольняти сумарний попит на електричну енергію та потужність у кожний момент часу з дотриманням вимог енергетичної, техногенної та екологічної безпеки (далі - послуга).
Відповідно до п.3.3 договору обсяг наданої послуги визначається відповідно до розділу ХІ Кодексу системи передачі.
Отже, відповідач надає послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління для позивача, за яку останній має зобов'язання щодо оплати за попередньо встановленими тарифами за МВт*год.
Позивач як постачальник послуг з балансування (ППБ) за типовим договором, згідно з Правилами ринку, надає послуги з балансування оператору системи передачі з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та електричної енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об'єднаній енергетичній системі України.
Позивач як ППБ подає ОСП пропозиції на балансуючу електричну енергію на завантаження та/або розвантаження по кожній одиниці надання послуг з балансування для кожного розрахункового періоду торгового дня.
ОСП видає диспетчерські команди на активацію відповідно до результатів алгоритму розрахунку балансуючого ринку у вигляді акцепту відповідної пропозиції на балансуючу електричну енергію на завантаження та/або розвантаження.
Так, відповідно до п.1.1.2 глави 1.1 розділу І Правил ринку балансуюча електрична енергія - електрична енергія, що використовується оператором системи передачі для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень; послуга з балансування - послуга купівлі та продажу електричної енергії, що надається оператору системи передачі постачальником послуг з балансування з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та електричної енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об'єднаній енергетичній системі України.
Відповідно до п.83 ч.1 ст.1 Закону України "Про ринок електричної енергії" системні обмеження - це обставини, обумовлені необхідністю забезпечення функціонування ОЕС України в межах гранично допустимих значень, за яких можливе відхилення від оптимального розподілу навантаження генеруючих потужностей відповідно до їх договірних обсягів відпуску електричної енергії та/або оптимального розподілу навантаження генеруючих потужностей відповідно до пропозицій (заявок) на балансуючому ринку та/або за межами балансуючого ринку у вигляді придбання оператором системи передачі послуги із зменшення навантаження виробником, який здійснює продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом.
Відповідно до п.5.1 розділу 7 Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП №309 від 14.03.2018 (Кодекс системи передачі, КСП) ОСП зобов'язаний постійно підтримувати в ОЕС України баланс між сумарним споживанням електричної енергії і її виробництвом (з урахуванням експорту та імпорту) у кожний момент часу з дотриманням показників якості електричної енергії.
Згідно ч.6 ст.44 Закону України "Про ринок електричної енергії" усі оперативні команди і розпорядження оператора системи передачі підлягають беззаперечному виконанню всіма суб'єктами господарювання, об'єкти електроенергетики яких підключені до ОЕС України.
Пунктом 1.1.2 глави 1 Правил ринку передбачено, що диспетчерська команда - команда в режимі реального часу оператора системи передачі постачальнику послуг балансування по кожній одиниці постачання послуг з балансування збільшити або зменшити електричне навантаження або постачальнику послуги із зменшення навантаження ВДЕ з підтримкою зменшити електричне навантаження.
Відповідно до п.1.9.4 глави 1 Правил ринку ОСП відповідає за прогнозування загального електроспоживання по областях регулювання (торгових зонах) для виконання обов'язків з балансування.
Згідно з п.4.3.1 глави 4 Правил ринку у частині балансуючого ринку ОСП зобов'язаний: збирати телевимірювання в реальному часі відпуску/відбору потужності ППБ; здійснювати короткостроковий прогноз загального навантаження (для кожної ОРЧ); здійснювати короткостроковий прогноз відпуску (для кожної ОРЧ) для всіх генеруючих одиниць ВДЕ, що не є ППБ; здійснювати управління внутрішніми обмеженнями системи шляхом видачі диспетчерських команд ППБ; керувати балансуючим ринком та досягати результатів диспетчеризації в реальному часі через ППБ; формувати та видавати ППБ відповідні диспетчерські команди; відслідковувати виконання ППБ диспетчерських команд; управляти та використовувати диспетчерську інформаційно-адміністративну систему; публікувати статистику та інформацію щодо результатів балансуючого ринку та відповідних диспетчерських команд; пропонувати необхідні заходи для підвищення ефективності диспетчерських процедур; здійснювати всі інші дії, що вимагаються цими Правилами.
Пунктом 4.18.2 глави 4.18 розділу IV Правил ринку передбачено, що ОСП може видати учасникам ринку в будь-який час диспетчерські команди та інші розпорядження з метою забезпечення надійної роботи системи, особливо щодо частоти системи, напруги і струму у критичних вузлах та елементах системи передачі відповідно до Кодексу системи передачі.
Пунктом 4.18.3 глави 4.18 розділу IV Правил ринку визначено, що диспетчерська команда на активацію видається ОСП відповідно до результатів алгоритму розрахунку балансуючого ринку у вигляді акцепту відповідної пропозиції на балансуючу електричну енергію на розвантаження або завантаження. Диспетчерська команда на деактивацію видається ОСП у зворотному до попередньої активації порядку у вигляді припинення відповідного акцепту пропозиції на балансуючу електричну енергію для активації на розвантаження або завантаження.
Згідно п.4.18.5 глави 4.18 розділу IV Правил ринку команда на заплановану активацію може віддаватися поза ранжиром для вирішення системних обмежень. ОСП на другий робочий день після надання команд поза ранжиром публікує на своєму офіційному вебсайті перелік таких команд з обґрунтуванням щодо їх надання.
За приписами п.4.18.10 глави 4.18 розділу IV Правил ринку ППБ, відібрані у процесі закупівлі балансуючої електричної енергії, зобов'язані виконувати диспетчерські команди, видані ОСП, у відповідних обсягах та у періоди часу, для яких вони обрані.
Як стверджує позивач у позовній заяві, він отримує команди від диспетчерів відповідача через програмне забезпечення "Генератор".
Відповідно до п.1.4 розділу 1 Кодексу системи передачі балансування енергосистеми - це процес постійного підтримання, із заданою точністю, відповідності між сумарним споживанням електричної енергії, яке враховує втрати на її виробництво і передачу, а також експортом електричної енергії, з одного боку, та обсягом виробництва електричної енергії на електростанціях ОЕС України та її імпорту - з другого.
Згідно з п.п.5.5-5.6 розділу 6 Кодексу системи передачі ОСП несе відповідальність за точне та своєчасне складання прогнозного балансу електричної енергії в енергосистемі України на основі наданих користувачами прогнозів споживання та виробництва електричної енергії з урахуванням технологічних витрат електричної енергії в електричних мережах та на власні потреби електростанцій та використовує результати цього прогнозу для оперативного планування. Користувачі мають забезпечити точне прогнозування споживання/виробництва електричної енергії та своєчасне надання даних ОСП.
Частиною 5 ст.68 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що оператор системи передачі (відповідач) з метою балансування обсягів виробництва та споживання електричної енергії та/або врегулювання системних перевантажень надає постачальникам послуг з балансування команди на збільшення (зменшення) їхнього навантаження, здійснюючи на ринкових засадах відбір відповідних пропозицій (заявок) постачальників послуг з балансування у порядку, визначеному правилами ринку.
Отже, на відповідача як оператора системи передачі, законодавством покладено обов'язок щодо балансування системи, зокрема, щодо здійснення прогнозу загального навантаження, на основі аналізу балансу енергосистеми, та видачі диспетчерських команд на завантаження та розвантаження з метою підтримки попиту та пропозиції в енергосистемі, а на виробників електричної енергії (в т.ч. і позивача) - обов'язок щодо виконання команд і розпоряджень оператора.
Як стверджує позивач у поданому позові, починаючи з грудня 2023 року спостерігається системне зростання кількості команд ОСП, отриманих позивачем на розвантаження задля врегулювання системних обмежень, зокрема, обсяг наданих позивачеві диспетчерських команд на розвантаження задля врегулювання системних обмежень серед акцептованих ОСП пропозицій позивача на розвантаження складає відповідно до рахунку-фактури та/або звіту: від 16.01.2024 - 22,000 МВт*г, від 15.02.2024 - 42,000 МВт*г, від 26.02.2024 - 1000,000 МВт*г, від 14.03.2024 - 1819,500 МВт*г, від 26.03.2024 - 174,000 МВт*г, від 04.04.2024 - 96,000 МВт*г, від 11.08.2024 - 0,650 МВт*г, від 11.09.2024 - 2,200 МВт*г, а всього 3156,35 МВт*г.
Вказаний об'єм електричної енергії включено в акти наданих послуг за період січень-серпень 2024 року.
Однак, за твердженнями позивача, команди ОСП щодо врегулювання системних обмежень, не забезпечили дотримання принципів пропорційності, прозорості і недискримінації, оскільки заходи щодо врегулювання негативно вплинули на позивача, як учасника ринку, в той час як інші учасники негативних наслідків не зазнали або навпаки отримали переваги (отримували команди на завантаження поза графіком), а виконуючи необґрунтовані команди ОСП на розвантаження позивач був змушений викупити об'єми електричної енергії, чого не планував робити, у зв'язку з чим поніс додаткові грошові витрати.
Позивач вважає, що відповідач не забезпечив належний процес з балансування енергосистеми в частині між сумарним споживанням електричної енергії, яке враховує втрати на її виробництво і передачу, а також експортом електричної енергії, з одного боку, та обсягом виробництва електричної енергії на електростанціях ОЕС України та її імпорту - з другого, чим порушив п.п.5.5-5.6 розділу 6 Кодексу системи передачі, яка передбачає, що балансування системи здійснюється із заданою точністю, а отже відповідач не забезпечив необхідну точність у балансуванні системи, що й призвело до порушення прав позивача, як учасника ринку.
Також, як стверджує позивач, відповідач в порушення Правил ринку не забезпечив точне та своєчасне складання прогнозного балансу електричної енергії в енергосистемі України з урахуванням технологічних витрат електричної енергії в електричних мережах та на власні потреби електростанцій, оскільки згідно з п.п.8.4.1, 8.4.2 глави 8 Правил ринку ОСП повинен володіти актуальною інформацією щодо кількості запланованих генеруючих одиниць та доступних/готових до планування одиниць у разі будь-яких дефіцитів та профіцитів, що можуть виникнути, зазначена інформація є необхідною для оцінки енергетичного балансу (наприклад, випадки необхідності додаткового резерву), а також для планування оцінки балансу системи (зокрема відхилення напруги і системні обмеження) та повинна бути доступна для кожної ТКО.
Позивач переконаний, що об'єм балансуючої електричної енергії, який був вироблений з моменту отримання необґрунтованої команди ОСП на розвантаження має бути виключений з актів надання послуг з диспетчеризації за період січень-серпень 2024 року за договором №0421-03015-ПД від 01.01.2024, а оскільки відповідач не зміг забезпечити належне балансування енергосистеми, позивач не зобов'язаний сплачувати вартість послуг з диспетчеризації за період січень-серпень 2024 року за договором №0421-03015-ПД від 01.01.2024 за об'єм балансуючої електричної енергії, який був вироблений з початку виконання команди на розвантаження, а саме в частині 3156,35 МВт*г.
У свою чергу відповідач не визнає обґрунтованість заявлених позивачем позовних вимог.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи принцип змагальності сторін, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, безпідставними та недоведеними, з наступних підстав.
Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" є юридичною особою, утвореною 29.07.2019 як акціонерне товариство, 100% акцій якого належать державі, та яке, відповідно до п.3.2 статуту, виконує функції оператора системи передачі (ОСП) - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.
Згідно з п.18 ст.1 Закону України "Про ринок електричної енергії" диспетчерське управління - оперативно-технологічне управління об'єднаною енергетичною системою України із забезпеченням надійного і безперебійного постачання електричної енергії споживачам з додержанням вимог енергетичної безпеки.
Відповідно до частин 1, 6 ст.44 Закону України "Про ринок електричної енергії" в електроенергетиці України діє єдина диспетчерська система оперативно-технологічного управління виробництвом, передачею, розподілом та споживанням електричної енергії. Функції диспетчерського (оперативно-технологічного) управління ОЕС України та організацію паралельної роботи з енергетичними системами інших держав здійснює оператор системи передачі; диспетчерське (оперативно-технологічне) управління поширюється на суб'єктів господарювання, об'єкти електроенергетики яких підключені до ОЕС України; усі оперативні команди і розпорядження оператора системи передачі підлягають беззаперечному виконанню всіма суб'єктами господарювання, об'єкти електроенергетики яких підключені до ОЕС України. Втручання в диспетчерське (оперативно-технологічне) управління ОЕС України з боку державних органів, політичних партій, рухів та громадських організацій забороняється.
Більш детальні вимоги щодо диспетчерського (оперативно-технологічного) управління встановлені у Кодексі системи передачі, затвердженому постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №309 (у т.ч. в розділі VII).
Згідно з п.10 ч.1 ст.4 Закону України "Про ринок електричної енергії" для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.33 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи передачі має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надані послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
Як вже вказувалося судом, між позивачем та відповідачем укладено договір №0421-03015-ПД про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління від 01.01.2024, шляхом приєднання позивача до умов публічного договору, під час виконання якого, а також вирішення питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватись чинним законодавством України, зокрема, Законом України "Про ринок електричної енергії", Правилами ринку, КСП, Кодексом комерційного обліку електричної енергії та іншими нормативно-правовими актами, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії України (п.2.3 договору).
За умовами п.2.4 договору цей договір встановлює права та обов'язки сторін у процесі оперативного планування, експлуатації обладнання, диспетчерського управління та балансування енергосистеми в реальному часі та її захисту в надзвичайних ситуаціях, а також формування, обробки, передачі та відображення даних під час регламентованого обміну інформацією.
Згідно з пп.4.2.1, 4.2.5 п.4.2 договору користувач (позивач) зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі здійснювати розрахунки за договором; невідкладно виконувати розпорядження оперативного персоналу виконавця (відповідача).
Також на відповідача як оператора системи передачі покладені функції адміністратора розрахунків - юридичної особи, яка забезпечує організацію проведення розрахунків на балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг, відповідно до п.2 ч.1 ст.1, ч.2 ст.52 Закону України "Про ринок електричної енергії".
Згідно з ч.1 ст.68 Закону України "Про ринок електричної енергії" в Україні функціонує єдиний балансуючий ринок.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.1 Закону України "Про ринок електричної енергії" балансуючий ринок електричної енергії - це ринок, організований оператором системи передачі електричної енергії з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в ОЕС України, а також фінансового врегулювання небалансів електричної енергії.
Згідно частин 1, 2, 6 ст.68 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператором системи передачі здійснюється, зокрема, купівля та продаж електричної енергії для балансування обсягів попиту та пропозиції електричної енергії у межах поточної доби; виробники зобов'язані надавати послуги з балансування в обсягах та випадках, визначених цим Законом та правилами ринку; команда оператора системи передачі постачальнику послуг з балансування на збільшення (зменшення) навантаження для відповідного постачальника послуг з балансування є прийняттям (акцептом) його відповідної пропозиції (заявки) на балансуючому ринку оператором системи передачі, зміною його акцептованого добового графіка електричної енергії та визначає взаємні зобов'язання оператора системи передачі та постачальника послуг з балансування з купівлі-продажу відповідного обсягу електричної енергії на балансуючому ринку за ціною, визначеною відповідно до правил ринку.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.4, ч.3 ст.68 Закону України "Про ринок електричної енергії" для надання послуг з балансування учасники ринку укладають з оператором системи передачі договір на основі типового договору про участь у балансуючому ринку - додаток 7 до Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №307.
З урахуванням п.4.3.1 Правил ринку (в редакції, чинній у 2019 році) позивач подав відповідачу заяву (письмову згоду) на приєднання до договору про участь у балансуючому ринку від 24.04.2019, після чого отримав повідомлення відповідача про приєднання до договору №0421-41013 про участь у балансуючому ринку від 27.05.2019, згідно з п.10.1 якого цей договір може бути змінений ОСП в односторонньому порядку у разі внесення змін Регулятором до типового договору про участь у балансуючому ринку, який є додатком 7 до Правил ринку. У такому випадку зміни до Договору вносяться ОСП протягом 10 днів з дня набрання ними чинності. Договір зі змінами оприлюднюється на вебсайті ОСП.
Згідно з п.1.2 договору №0421-41013 ППБ (постачальник послуг з балансування, позивач) зобов'язується надавати балансуючу електричну енергію на завантаження або розвантаження для здійснення ОСП (оператором системи передачі, відповідачем) балансування об'єднаної енергетичної системи України; ОСП (відповідач) зобов'язується продавати балансуючу електричну енергію ППБ (позивачу) або купувати балансуючу електричну енергію у ППБ (позивача) та отримувати оплату за продану ППБ (позивачу) балансуючу електричну енергію або сплачувати кошти за куплену балансуючу електричну енергію у ППБ (позивача) відповідно до умов цього договору.
Відповідно до пп.3 п.5.2, пп.3 п.5.5 договору №0421-41013 ОСП має право надавати ППБ диспетчерські команди, а ППБ зобов'язується виконувати диспетчерські команди, надані ОСП.
Згідно з п.п.2.2, 4.1 договору №0421-41013 розрахунок ціни купівлі-продажу електричної енергії визначається у відповідності до Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №307. Виставлення рахунків та оплата платежів здійснюються відповідно до процедур та у строки, визначені Правилами ринку.
Позивач є виробником електричної енергії, який зобов'язаний надавати послуги з балансування об'єднаної енергетичної системи України і зобов'язаний, зокрема, подавати пропозиції на балансуючу електричну енергію на розвантаження згідно з п.4.10.3 глави 4.10 розділу IV Правил ринку.
Згідно з п.4.3.1 глави 4.3 розділу IV Правил ринку у частині балансуючого ринку ОСП зобов'язаний формувати та видавати ППБ відповідні диспетчерські команди.
Пунктом 4.18.3 глави 4.18 розділу IV Правил ринку визначено, що диспетчерська команда на активацію видається ОСП відповідно до результатів алгоритму розрахунку балансуючого ринку у вигляді акцепту відповідної пропозиції на балансуючу електричну енергію на розвантаження або завантаження. Диспетчерська команда на деактивацію видається ОСП у зворотному до попередньої активації порядку у вигляді припинення відповідного акцепту пропозиції на балансуючу електричну енергію для активації на розвантаження або завантаження.
Також п.4.18.5 глави 4.18 розділу IV Правил ринку встановлено, що команда на заплановану активацію може віддаватися поза ранжиром для вирішення системних обмежень.
Незалежно від того, чи система в дефіциті або профіциті в інтервалі ОРЧ, ОСП може активувати балансуючу електричну енергію як на завантаження, так і на розвантаження з метою врегулювання системних обмежень, у тому числі відповідно до вимог системи до резервів (п.4.18.8 глави 4.18 розділу IV Правил ринку).
Відповідно до п.83 ч.1 ст.1 Закону України "Про ринок електричної енергії" системні обмеження - обставини, обумовлені необхідністю забезпечення функціонування ОЕС України в межах гранично допустимих значень, за яких можливе відхилення від оптимального розподілу навантаження генеруючих потужностей відповідно до їх договірних обсягів відпуску електричної енергії та/або оптимального розподілу навантаження генеруючих потужностей відповідно до пропозицій (заявок) на балансуючому ринку та/або за межами балансуючого ринку у вигляді придбання оператором системи передачі послуги із зменшення навантаження виробником, який здійснює продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом.
При цьому, надання диспетчерських команд відповідачем і їх виконання позивачем є їх обов'язком на ринку електричної енергії, що необхідний для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії та забезпечення операційної безпеки системи (розділ V Кодексу системи передачі).
Згідно з п.1.1.2 Правил ринку платіжний документ - рахунок, сформований адміністратором розрахунків учаснику ринку щодо оплати ним або адміністратором розрахунків своїх фінансових зобов'язань, що виникли в результаті участі на ринку електричної енергії такого учасника ринку.
Відповідно до п.7.2.1 Правил ринку (в редакції, чинній у 2023 році) АР (відповідач) на щодекадній основі надсилає через СУР (систему управління ринком) платіжний документ кожному ППБ із зазначенням суми, яка повинна бути сплачена ППБ за відповідний період за закупівлю балансуючої енергії. ППБ (позивач) щодекадно надсилає АР (відповідачу) платіжний документ із зазначенням суми, що повинна бути сплачена АР за відповідний період за закупівлю балансуючої енергії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до позову додано 6 платіжних документів (рахунки-фактури), сформованих в системі управління ринком і надісланих за 1 декаду січня 2024 року, 1 та 2 декади лютого 2024 року, 1-3 декади березня 2024 року, місячні звіти за липень та серпень 2024 року для розрахунків за договором №0421-41013.
У вказаних рахунках та звітах (надані з позовом файли xls) на аркуші "Врегулювання системних обмежень" зазначені обсяги і вартість електричної енергії, отримані сторонами у зв'язку з виконанням диспетчерських команд для врегулювання системних обмежень.
Отже, команди, надані диспетчерами для врегулювання системних обмежень, підлягають сплаті у порядку, визначеному Правилами ринку на підставі виставлених платіжних документів.
Згідно з п.4.3 договору №0421-41013 якщо ППБ має заперечення до інформації, що міститься у платіжному документі, то він повинен повідомити про це ОСП не пізніше 12:00 наступного робочого дня після виставлення рахунку.
Належні та допустимі докази надання позивачем заперечень щодо наведених платіжних документів у встановленому порядку позивачем до матеріалів справи не додано.
Крім того, позивач з урахуванням п.4.4 договору №0421-41013 підписав акти купівлі-продажу балансуючої електричної енергії за січень-березень, липень-серпень 2024 року без зауважень та заперечень.
Обґрунтування та доведення порушення своїх прав/законних інтересів здійснюється особою, яка звертається до суду та вказує про їх порушення, саме в контексті предмета та підстав позову.
З огляду на принцип змагальності сторін, розподіл обов'язку доказування та подання доказів, на позивача покладається обов'язок довести ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог.
Відповідно до ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно зі ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За змістом ст.79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За приписами ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
В той же час, стверджуючи про незабезпечення відповідачем належного балансування енергосистеми, позивач будь-яких належних та допустимих доказів, які б підтверджували ці обставини, не надав. Позивачем не спростовано виникнення системних обмежень та не заперечується факт їх існування у спірний період; докази протиправності диспетчерських команд відповідача на розвантаження задля врегулювання системних обмежень чи їх невідповідності Правилам ринку в справі відсутні.
Враховуючи наведене, позовні вимоги недоведені і задоволенню не підлягають.
З огляду на наведене всі інші клопотання та заяви, доводи та міркування учасників судового процесу відповідно залишені судом без задоволення і не прийняті до уваги як необґрунтовані, безпідставні та такі, що не спростовують висновків суду стосовно відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно положень ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст.74, 129, 238 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. В позові відмовити повністю.
2. Судовий збір залишити за позивачем.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст.ст.256, 257 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 28.08.2025
Суддя Ю.М.Смирнова