Справа № 392/514/25
Провадження № 3/392/361/25
11 серпня 2025 року м. Мала Виска
Суддя Маловисківського районного суду Кіровоградської області Кавун Т.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , працюючого викладачем Кропивницького аграрного фахового коледжу,
за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
07.03.2025 о 00 годині 16 хвилин по вул. Велігіна, 86, м. Мала Виска Новоукраїнського району Кіровоградської області, ОСОБА_1 керував автомобілем марки «Рено», реєстраційний номер НОМЕР_3 , в комендантську годину в стані алкогольного сп'яніння. Після продуття алкотестера «Драгер 6810» прилад показав позитивний результат 0,28 проміле, тест № 04292. Від керування транспортним засобом відсторонений шляхом залишення автомобіля поза межами проїзної частини, чим порушив п. 2.9 (а) ПДР України, тобто скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судове засідання призначене на 11.08.2025 ОСОБА_1 не прибув. В матеріалах справи наявне заперечення на протокол про адміністративне правопорушення, відповідно якого ОСОБА_1 просить провадження у справі закрити за відсутністю у його діях події і складу адміністративного правопорушення.
В поданому запереченні посилається на те, що у доданому до матеріалів справи чеку газоаналізатора «Драгер 6810», номер тесту 04292 неможливо причитати результат такого тесту. Результат вказаного тесту лише вказаний у направлені на огляд водіїв транспортного засобу з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції 07.03.2025, а також в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 07.03.2025. Крім того, результат його обстеження не зафіксовано на жодному відеозаписі. Жодних інших належних доказів порушення ним п. 2.9 (а) ПДР України. Також, у протоколі не зазначеної жодної з ознак алкогольного сп'яніння. Твердження поліцейського на відеозаписі, що йому здалося, що у нього є запах алкоголю з ротової порожнини, - не відповідає дійсності, є лише його суб'єктивною думкою і не може свідчити про надуманий стан його алкогольного сп'яніння. Запах алкоголю з ротової порожнини у нього не могло бути виявлено, так як дана обставина не підтверджена не підтверджена жодним доказом. Таким чином, ознак стану алкогольного сп'яніння у нього не було, жодних доказів цього в матеріалах вказаної справи про адміністративне правопорушення не має. Отже, підстав для його огляду на стан алкогольного сп'яніння не було взагалі, а отже і вимога поліцейського щодо проведення такого огляду є надуманою, необгрунтованою, неправомірною та незаконною. Він жодним чином не оскаржував дії поліцейських, погоджувався на всі їх незаконні вимоги та умови, для того, щоб скоріше закінчити з ними спілкування, лише через те, що мав негайно доставити ліки для його новонародженої дитини. Таким чином, з наведеного слідує, що він не керував транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також не передавав керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані алкогольного сп'яніння чи під впливом лікарських препаратів. Таким чином, у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і на яку законом передбачено адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з вимогами ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
До протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 264305 від 07.03.2025 додано:
тест огляду на стан алкогольного сп'яніння приладу «Drager Alcotest 6810», відповідно до якого 07.03.2025 ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння, результат тесту склав 0,28 проміле;
копію свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки за № 12-01/4000 чинного до 22.08.2025, відповідно до якого Газоаналізатор «Alcotest 6810» за результатами повірки відповідає вимогами ДСТУ 8950:2019;
довідки заступника начальника ВП з превентивної діяльності ВП № 1 (м. Мала Виска) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області, вбачається, що ОСОБА_1 згідно з обліками ІКС ІПНП притягувався до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП від 22.11.2024 - рішення не прийнято, за ч. 1 ст. 122 КУпАП від 31.05.2024 - застосовано адміністративне стягнення у виді стягнення 340 гривень. Відповідно бази ІПНП отримував посвідчення водія серії НОМЕР_4 від 26.08.2023;
направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 07.03.2025, відповідно до якого о 01 год 45 хв ОСОБА_1 направлявся до Маловисківської міської лікарні для проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння. Огляд проводився за допомогою Газоаналізатора «Alcotest 6810», результат тесту склав 0,28 проміле;
акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого огляд ОСОБА_1 на визначення стану алкогольного сп'яніння проводився за допомогою газоаналізатора «Alcotester 6810», результат тесту склав 0,28 проміле;
копію посвідчення водія серії НОМЕР_4 виданого на ім'я ОСОБА_1 ;
розписку ОСОБА_2 від 07.03.2025, відповідно до якої, останній зобов'язався прийняти від працівників поліції транспортний засіб «Reno Scenic», реєстраційний номер НОМЕР_3 та направити під своїм керуванням до адреси свого проживання, та зберігати до 09 години 07.03.2025;
рапорт інспектора СРПП ВП № 1 (м. Мала Виска) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області, відповідно якого під час несення служби працівниками поліції здійснено фіксацію адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, вчиненого 07.03.2025 ОСОБА_1 ;
відеозапис місця події від 07.03.2025, відповідно до якого підтверджується факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом. Під час розмови з водієм працівник поліції запитав у нього чи не вживав він алкогольні напої, та чи пройде огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою алкотестеру «Драгер» на визначення стану алкогольного сп'яніння, так як він відчув із транспортного засобу запах алкоголю. О 00 год 25 хв водій погодився пройти такий тест. В подальшому о 00 год 28 хв працівник поліції повідомив водію, що він відчуває від нього запах алкоголю, і не може дозволити йому сісти за кермо транспортного засобу поки не буде пройдений тест на визначення стану алкогольного сп'яніння. О 00 год 29 хв водій пройшов освідування на визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою приладу «Драгер», результат тесту склав 0,28 проміле, який працівник поліції на відеозапис оголосив водію. В подальшому, працівник поліції запитав у водія чи згодний він з результатом тесту, так як можна поїхати до медичного закладу і пройти там освідування на стан алкогольного сп'яніння. На що водій повідомив, що він не згодний з результатом тесту, однак їхати до медичного закладу він не буде.
Порядок огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначено положеннями статті 266 КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 9 листопада 2015 року № 1452/735.
Відповідно до приписів статті 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 9 листопада 2015 року № 1452/735, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі заклад охорони здоров'я).
Відповідно до пп. 2, 3 розділу І Інструкції Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним Наказом Міністерства внутрішніх справ та Міністерства охорони здоров'я № 1452/735 від 9 листопада 2015 року, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до п. 2.9 (а) ПДР України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 7 Розділу ІІ «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої спільним наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015, установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягне за собою накладення адміністративного стягнення.
Об'єктивна сторона даного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, полягає у керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Матеріалами справи та відеозаписом підтверджується факт керування ОСОБА_1 автомобілем «Reno Scenic», реєстраційний номер НОМЕР_3 , під час розмови працівник поліції повідомив водію, що відчув від нього запах алкоголю, в результат чого ОСОБА_1 пройшов огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою приладу «Drager Alcotest 6810», результат тесту склав 0,28 проміле, що перевищує допустиму норму алкоголю в крові людини, при якій настає адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння.
Обставин, які б спростовували дані, що містяться в матеріалах адміністративної справи, та викладено в протоколі про адміністративне правопорушення, з урахуванням наявних у справі доказів, судом не встановлено.
Отже, в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення передбаченого за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Посилання ОСОБА_1 викладенні в запереченні на протокол про адміністративне правопорушення спростовуються матеріалами справи та відеозаписом місця події.
Враховуючи обставини скоєного правопорушення, вважаю за необхідне застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Керуючись ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення і застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605,60 гривень.
Роз'яснити особі до якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу.
Відповідно до статті 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанову може бути оскаржено протягом 10 днів з моменту її винесення.
Суддя Т.В. Кавун