Ухвала від 27.08.2025 по справі 388/1914/25

справа № 388/1914/25

провадження № 1-кс/388/351/2025

УХВАЛА

27.08.2025м. Долинська

Слідчий суддя Долинського районного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду клопотання слідчого слідчого відділення відділення поліції № 1 Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 , погоджене начальником, прокурором Долинського відділу Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_4 , у межах кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.11.2024 за № 42024120040000130 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України, про відсторонення від посади підозрюваної

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Устинівка Устинівського району Кіровоградської області, громадянки України, не перебуваючої у зареєстрованому шлюбі, осіб на утриманні не маючої, начальник відділу Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої.

за участі:

слідчого ОСОБА_3 ,

прокурора ОСОБА_4 ,

підозрюваної ОСОБА_5 ,

захисника ОСОБА_6 ,

встановив:

у провадження слідчого судді Долинського районного суду Кіровоградської області надійшло погоджене прокурором клопотання слідчого у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.11.2024 за № 42024120040000130 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України, про відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_5 , у якому слідчий просив:

- відсторонити підозрювану ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від займаної посади начальника Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради, строком на 2 місяці.

На обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що у провадженні СВ ВП № 1 КРУП ГУНП в Кіровоградській області перебуває кримінальне провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.11.2024 за № 42024120040000130 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України.

У межах досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , діючи умисно з корисливих мотивів за попередньою змовою групою осіб, порушуючи вимоги ст.ст. 41, 68 Конституції України, ст. 79-1, 80, 81, 83, 125 Земельного кодексу України, які регламентують порядок набуття громадянином України права власності на земельні ділянки, нехтуючи основними засадами щодо неухильного додержання законів України, в умовах воєнного стану, введеного в дію Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про ведення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, вкотре продовженого Указом Президента України від 06.02.2023 №58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строком на 90 діб (з 19.02.2023 по 20.05.2023), затвердженого Законом України від 07.02.2023 №2915-ІХ, вчинила умисні злочинні дії щодо заволодіння шляхом обману земельною ділянкою комунальної власності кадастровий номер 3520883200:02:000:0495 площею 6,2768 га, розташованої на території Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, вчинене в умовах воєнного стану в особливо великих розмірах за попередньою змовою групою осіб, за наступних обставин.

Так, у невстановлені в ході досудового розслідування місці та час, але не пізніше січня 2021 року, у ОСОБА_7 виник умисел на заволодіння чужим майном шляхом обману, а саме на незаконне заволодіння земельною ділянкою комунальної власності кадастровий номер 3520883200:02:000:0495 площею 6,2768 га.

Реалізуючи вказаний умисел ОСОБА_7 21.01.2021, використовуючи своє службове становище, маючи доступ до інформації земель громади, що відноситься до категорії не витребуваних паїв, будучи державним кадастровим реєстратором Відділу у Бобринецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, безпідставно вніс зміни до Державного кадастрового реєстру та Поземельної книги щодо земельної ділянки кадастровий номер 3520883200:02:000:0495 площею 6,2768 га, вказавши при цьому власником ділянки ОСОБА_8 на підставі державного акту серії ІІ-КР 031932 від 13.11.2001, який останній не видавався.

В подальшому, усвідомлюючи, що для вчинення даного кримінального правопорушення буде необхідно здійснити держану реєстрацію права власності на земельну ділянку ОСОБА_7 у вересні 2021 року повідомив про свій умисел державному реєстратору - начальнику Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради ОСОБА_5 , після чого у неї також виник умисел на вчинення даного кримінального правопорушення.

Надалі, 21.09.2021 ОСОБА_7 звернувся до державного реєстратора - начальника Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради ОСОБА_5 , яка діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій, за відсутності особи від якої сформовано заяви щодо державної реєстрації, безпідставно, тобто без будь яких документів, що підтверджують право ОСОБА_8 на зазначену земельну ділянку, здійснила державну реєстрацію права власності ОСОБА_8 на земельну ділянку кадастровий номер 3520883200:02:000:0495.

Реєстрацію права власності на вказану вище земельну ділянку здійснено державним реєстратором Устинівської селищної ради ОСОБА_5 з порушенням норм Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 року № 1127, зокрема здійснено реєстрацію речового права на підставі заяви особи, яка фактично не зверталася з даною заявою та за відсутності будь яких документів, що підтверджують право власності на земельну ділянку.

Після чого, для юридичного оформлення набуття права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3520883200:02:000:0495 ОСОБА_7 попрохав ОСОБА_8 надати довіреність його знайомому ОСОБА_9 з метою продажу вказаної земельної ділянки його дружині ОСОБА_10 .

В подальшому, ОСОБА_8 , на прохання ОСОБА_7 , надано довіреність на ім'я ОСОБА_9 на продаж земельної ділянки кадастровий номер 3520883200:02:000:0495, яку посвідчено приватним нотаріусом Могилів-Подільського районного нотаріального округу ОСОБА_11 17 квітня 2023 року за реєстровим номером 471 та на підставі вищезазначеної довіреності, 28.04.2023 між ОСОБА_8 , від імені якої на підставі довіреності діяв ОСОБА_9 , та ОСОБА_10 (дружиною ОСОБА_7 ) укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 3520883200:02:000:0495, внаслідок чого ОСОБА_7 заволодів шахрайським шляхом вказаною земельною ділянкою.

Відповідно до висновку судової оціночно-земельної експертизи №11-25 від 27.02.2025 вартість земельної ділянки кадастровий номер 3520883200:02:000:0495 становить 1 203 675 грн., що відповідно до примітки ст. 185 є особливо великим розміром.

З огляду на ці обставини ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 190 КК України, а саме шахрайство, вчинене за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану в особливо великих розмірах.

Крім цього, розпорядженням голови Устинівської селищної ради №122 від 31.12.2020 року ОСОБА_5 з 4 січня 2021 року призначено на посаду начальника відділу Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради.

Згідно посадової інструкції начальника відділу Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради ОСОБА_5 здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно; здійснює формування та ведення Державного реєстру речових прав на нерухому майно; здійснює державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; забезпечує прийом та видачу документів, пов'язаних з проведенням державної реєстрації речових прав на нерухому майно, державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; забезпечує ведення та зберігання облікових та реєстраційних справ, які сформовані Відділом під час проведення державної реєстрації справ.

Таким чином, ОСОБА_5 здійснює свою професійну діяльність у сфері надання публічних послуг, а саме проведення державної реєстрації, яка спрямована на захист та забезпечення умов для реалізації інтересів фізичних і юридичних осіб, що породжує настання наслідків правового характеру, форма і порядок надання якої визначена державою.

Будучи державним реєстратором, тобто особою яка надає публічні послуги, ОСОБА_5 , достовірно знаючи вищевказані вимоги чинного законодавства та посадової інструкції, вчинила несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, вчинене особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значної шкоди.

Так, не пізніше 21.09.2021 (точного часу в ході досудового розслідування встановити не представилось можливим) ОСОБА_5 перебувала на робочому місці в кабінеті начальника відділу Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради, де до неї звернувся знайомий ОСОБА_7 з проханням незаконно зареєструвати у Державному реєстрі прав на нерухоме майно право власності ОСОБА_8 на земельну ділянку кадастровий номер 3520883200:02:000:0495 площею 6,2768 га, розташовану на території Кетрисанівської сільської ради, після чого у начальника відділу Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради - державного реєстратора ОСОБА_5 виник умисел на вчинення несанкціонованої зміни інформації, яка обробляється в автоматизованих системах.

Реалізуючи вказаний умисел, діючи умисно та цілеспрямовано, усвідомлюючи, що до неї особисто звернулася не ОСОБА_8 , та те, що насправді остання не є власником земельної ділянки кадастровий номер 3520883200:02:000:0495 площею 6,2768 га, та розуміючи, що ОСОБА_7 не має жодних правових підстав діяти від імені ОСОБА_8 , сформувала від її імені заяву на проведення реєстраційних дій в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації права власності ОСОБА_8 на земельну ділянку кадастровий номер 3520883200:02:000:0495 площею 6,2768 га, розташовану на території Кетрисанівської сільської ради, яку в подальшому було підписано невстановленою в ході досудового розслідування особою.

Надалі, продовжуючи свій злочинний умисел, діючи умисно, в порушення Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 року № 1127, державним реєстратором ОСОБА_5 за допомогою робочого комп'ютера, використовуючи отриманий нею індивідуальний електронний ключ, який захищено індивідуальним паролем, 21.09.2021 здійснено реєстрацію речового права - права приватної власності ОСОБА_8 на земельну ділянку кадастровий номер 3520883200:02:000:0495 на підставі заяви особи, яка фактично не зверталася з даною заявою та за відсутності будь-яких документів, що підтверджують право власності на земельну ділянку.

Внаслідок умисних, протиправних дій ОСОБА_5 земельна ділянка з кадастровим номером 3520883200:02:000:0495, вартістю 1 203 675 грн., вибула із законного володіння Кетрисанівської сільської ради, чим завдано шкоду територіальній громаді на вказану суму, яка відповідно до примітки до ст.361 КК України є значною шкодою.

З огляду на ці обставини, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України, а саме несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, вчинене особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значної шкоди.

Крім цього, ОСОБА_5 , діючи умисно з корисливих мотивів за попередньою змовою групою осіб, порушуючи вимоги ст.ст. 41, 68, 92 Конституції України, ст.ст. 79-1, 80, 81, 83, 125 Земельного кодексу України, які регламентують порядок набуття громадянином України права власності на земельні ділянки, нехтуючи основними засадами щодо неухильного додержання законів України, в умовах воєнного стану, введеного в дію Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про ведення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, вкотре продовженого Указом Президента України від 06.02.2023 №58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строком на 90 діб (з 19.02.2023 по 20.05.2023), затвердженого Законом України від 07.02.2023 №2915-ІХ, здійснила повторно заволодіння шляхом обману земельними ділянками комунальної власності кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 площею 7,4624 га та кадастровий номер 3520887900:02:000:0004 площею 7,7338 га, розташованими на території Бобринецької міської ради Кропивницького району Кіровоградської області, вчинене в особливо великих розмірах, за наступних обставин.

Так, у невстановлені в ході досудового розслідування місці та час, але не пізніше 28.02.2023 року, у ОСОБА_7 виник умисел на заволодіння чужим майном шляхом обману, а саме на незаконне заволодіння земельними ділянками комунальної власності кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 площею 7,4624 га та кадастровий номер 3520887900:02:000:0004 площею 7,7338 га, розташованими на території Бобринецької міської ради Кропивницького району Кіровоградської області.

В подальшому ОСОБА_7 28.02.2023 року, звернувся до своєї знайомої ОСОБА_12 , яка на той час працювала начальником відділу №2 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області та згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №772-к від 21.12.2021 року на неї покладалися обов'язки державного кадастрового реєстратора на території Кіровоградської області, після чого у неї також виник умисел на вчинення даного кримінального правопорушення, та яка в порушення вимог Закону України «Про державний земельний кадастр» та Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою КМУ від 17.10.2012 №1051, внесла зміни до Державного кадастрового реєстру та Поземельної книги щодо земельної ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 площею 7,4624 га, де вказала власником ділянки ОСОБА_13 на підставі державного акту КР 085079 від 11.12.2012, який останній не видавався, та внесла зміни до Державного кадастрового реєстру та Поземельної книги щодо земельної ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0004 площею 7,7338 га, де вказала власником ділянки ОСОБА_13 , на підставі державного акту КР 085153 від 20.11.2012 (який останній не видавався).

В подальшому, усвідомлюючи, що для вчинення даного кримінального правопорушення буде необхідно здійснити державну реєстрацію права власності на земельні ділянки ОСОБА_7 у березні 2023 року повідомив про свій умисел державному реєстратору - начальнику Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради ОСОБА_5 , після чого у неї також виник умисел на вчинення даного кримінального правопорушення.

Надалі, 01.03.2023 ОСОБА_7 звернувся до державного реєстратора - начальника Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради ОСОБА_5 , яка діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій, за відсутності особи від якої сформовано заяви щодо державної реєстрації, безпідставно, тобто без будь яких документів, що підтверджують право ОСОБА_13 на зазначені земельні ділянки, здійснила державну реєстрацію права власності за нею на земельні ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 та кадастровий номер 3520887900:02:000:0004.

Реєстрацію права власності на вказані вище земельні ділянки здійснено державним реєстратором Устинівської селищної ради ОСОБА_5 з порушенням норм Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 року № 1127, зокрема здійснено реєстрацію речового права на підставі заяви особи, яка фактично не зверталася з даною заявою, та за відсутності будь-яких документів, що підтверджують право власності на земельну ділянку.

В подальшому, увівши в оману працівників виробничого відділу у м. Кропивницькому ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», ОСОБА_7 вказані земельні ділянки, діючи нібито від імені ОСОБА_13 , об'єднав в одну земельну ділянку з кадастровим номером 3520887900:02:000:0154 площею 15,1962 га.

Після чого, для юридичного оформлення набуття права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3520887900:02:000:0154 ОСОБА_7 попрохав ОСОБА_13 надати довіреність його знайомому ОСОБА_9 з метою продажу вказаної земельної ділянки ОСОБА_7 .

В подальшому, ОСОБА_13 , на прохання ОСОБА_7 , надано довіреність на ім'я ОСОБА_9 на продаж земельної ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0154, яку посвідчено приватним нотаріусом Могилів-Подільського районного нотаріального округу ОСОБА_11 18 квітня 2023 року за реєстровим номером 476 та на підставі вищезазначеної довіреності, 02.05.2023 між ОСОБА_13 , від імені якої на підставі довіреності діяв ОСОБА_9 , та ОСОБА_7 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0154, внаслідок чого ОСОБА_7 заволодів шахрайським шляхом вказаною земельною ділянкою.

Відповідно до висновку судової оціночно-земельної експертизи №11-25 від 27.02.2025 вартість земельної ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0004 становить 1 483 078 грн., вартість земельної ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 становить 1 430 032 грн., що відповідно до примітки ст. 185 є особливо великим розміром.

З огляду на ці обставини, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 190 КК України, а сааме: шахрайство, вчинене повторно за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану в особливо великих розмірах.

Крім цього, розпорядженням голови Устинівської селищної ради №122 від 31.12.2020 року ОСОБА_5 з 4 січня 2021 року призначено на посаду начальника відділу Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради.

Згідно посадової інструкції начальника відділу Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради ОСОБА_5 здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно; здійснює формування та ведення Державного реєстру речових прав на нерухому майно; здійснює державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; забезпечує прийом та видачу документів, пов'язаних з проведенням державної реєстрації речових прав на нерухому майно, державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; забезпечує ведення та зберігання облікових та реєстраційних справ, які сформовані Відділом під час проведення державної реєстрації справ.

Таким чином, ОСОБА_5 здійснює свою професійну діяльність у сфері надання публічних послуг, а саме проведення державної реєстрації, яка спрямована на захист та забезпечення умов для реалізації інтересів фізичних і юридичних осіб, що породжує настання наслідків правового характеру, форма і порядок надання якої визначена державою.

Будучи державним реєстратором, тобто особою яка надає публічні послуги, ОСОБА_5 , достовірно знаючи вищевказані вимоги чинного законодавства та посадової інструкції, вчинила несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, вчинене повторно особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значної шкоди.

Так, не пізніше 01.03.2023 (точного часу в ході досудового розслідування встановити не представилось можливим) ОСОБА_5 перебувала на робочому місці в кабінеті начальника відділу Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради, де до неї звернувся знайомий ОСОБА_7 з проханням незаконно зареєструвати у Державному реєстрі прав на нерухоме майно право власності ОСОБА_13 на земельні ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 площею 7,4624 га та кадастровий номер 3520887900:02:000:0004 площею 7,7338 га, розташованими на території Бобринецької міської ради Кропивницького району Кіровоградської області, після чого у начальника відділу Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради - державного реєстратора ОСОБА_5 виник умисел на повторне вчинення несанкціонованої зміни інформації, яка обробляється в автоматизованих системах.

Реалізуючи вказаний умисел, діючи умисно та цілеспрямовано, усвідомлюючи, що до неї особисто звернулася не ОСОБА_13 , та те, що насправді остання не є власником земельних ділянок кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 площею 7,4624 га та кадастровий номер 3520887900:02:000:0004 площею 7,7338 га, та розуміючи, що ОСОБА_7 не має жодних правових підстав діяти від імені ОСОБА_13 , сформувала від її імені заяви на проведення реєстраційних дій в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації права власності ОСОБА_13 на земельні ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 площею 7,4624 га та кадастровий номер 3520887900:02:000:0004 площею 7,7338 га, розташовані на території Бобринецької міської ради Кропивницького району Кіровоградської області, яків подальшому було підписано невстановленою в ході досудового розслідування особою.

Надалі, продовжуючи свій злочинний умисел, діючи умисно, повторно, в порушення Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 року № 1127, державним реєстратором ОСОБА_5 за допомогою робочого комп'ютера, використовуючи отриманий нею індивідуальний електронний ключ, який захищено індивідуальним паролем, 01.03.2023 здійснено реєстрацію речового права - права приватної власності ОСОБА_13 на земельні ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 площею 7,4624 га та кадастровий номер 3520887900:02:000:0004 площею 7,7338 гана підставі заяв особи, яка фактично не зверталася з даними заявами та за відсутності будь-яких документів, що підтверджують право власності на земельні ділянки.

Внаслідок умисних, протиправних дій ОСОБА_5 земельна ділянка з кадастровим номером 3520887900:02:000:0004 вартістю 1 483 078 грн., та земельна ділянка кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 вартістю 1 430 032 грн. вибули із законного володіння Бобринецької міської ради, чим завдано шкоду територіальній громаді на вказану суму, яка відповідно до примітки до ст.361 КК України є значною шкодою.

З огляду на ці обставини, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України, а саме несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, вчинене повторно особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значної шкоди.

За вказаним фактами 11.07.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру, а 31.07.2025 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні нею злочинів, передбачених ч. 5 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України.

Зазначив, що існують ризики того, що підозрювана ОСОБА_5 , шляхом використання займаної посади, матиме можливість знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, створити нові документи, які міститимуть неправдиві відомості та приховати відомості, які містять інформацію про вчинений злочин.

Крім того, перебуваючи на посаді начальника відділу Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради ОСОБА_5 маючи у безпосередньому підпорядкуванні осіб на яких може здійснювати тиск, з метою складання та видачі документів, що можуть містити неправдиві відомості, підміни документів, їх виправлення тощо.

У судовому засіданні слідчий просив клопотання задовольнити, аргументуючи свою позицію аналогічно викладеному у ньому.

На уточнюючи питання слідчий пояснив, що відомості про кримінальне правопорушення у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.11.2024 з цього часу щодо останньої або з її участі проводились слідчі дії, такі як обшук та арешт майна. Під час слідчих дій ОСОБА_5 перешкод у проведенні слідчих дій не чинила.

Прокурор у судовому засіданні підтримала клопотання слідчого, просила його задовольнити.

Сторона захисту заперечувала проти задоволення клопотання слідчого у зв'язку із його необґрунтованістю та недоведеністю. На обґрунтування своїх заперечень сторона захисту пояснила, що ОСОБА_5 працює на посаді начальника Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради та позитивно характеризується з професійної точки зору. Показники діяльності ЦНАП під її керуванням є високими. ОСОБА_5 ніколи не чинила перешкод слідству, і навіть навпаки у повній мірі своїх можливостей допомагала слідству, вона не чинила опір та добровільно видавала відшукувані документи та речі. Додатково сторона захисту повідомила, що у ОСОБА_5 є мати похилого віку якою вона опікується у тому числі матеріально. Крім того, ОСОБА_5 має хворобливий стан здоров'я у зв'язку з чим потребує лікування, а тому вимушена нести додаткові витрати.

Допитана у судовому засіданні за клопотанням сторони захисту свідок ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , суду пояснила, що вона обіймає посаду секретаря Устинівської селищної ради та знає підозрювану ОСОБА_5 як керівника Центру надання адміністративних послуг. Надала покази про те, що ОСОБА_5 гарний керівник і під її керівництвом ЦНАП виконує покладені на нього функції на високому рівні. Відсторонення від посади завдасть шкоди професійному рівню роботи ЦНАП.

Заслухавши у судовому засіданні учасників судового провадження, допитавши свідка та вивчивши клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.11.2024 за № 42024120040000130 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України, у межах якого було подано клопотання, вивчивши долучені до нього матеріали кримінального провадження, якими воно обґрунтовується, надавши оцінку доводам наведеним у клопотанні та висловленим учасниками судового провадження у судовому засіданні, - слідчий суддя дійшов висновку про відмову у задоволення клопотання з огляду на таке.

У провадженні слідчого відділу відділення поліції № 1 Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області перебуває кримінальне провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.11.2024 за № 42024120040000130 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України.

11.07.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру, а 31.07.2025 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у скоєні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України, а саме шахрайство, вчинене за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану в особливо великих розмірах; шахрайство, вчинене повторно за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану в особливо великих розмірах; несанкціонована зміна інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, вчинене особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значної шкоди; несанкціонована зміна інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, вчинене повторно особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значної шкоди.

ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 190 КК України, яке з урахуванням положень ст. 12, ст. 24 КК України є умисним, особливо тяжким злочином, за який законом передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією майна; кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України, яке з урахуванням положень ст. 12, ст. 24 КК України є умисним, нетяжким злочином, за який законом передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на той самий строк.

При цьому, обсяг матеріалів наданих слідчим на підтвердження обґрунтованості пред'явленої підозри на теперішній час не дає можливості достеменно встановити, що наявна обґрунтована підозра у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень, як правова підстава для відсторонення від посади у співвідношенні з обставинами у кримінальному провадженні такими, як їх наразі встановлено досудовим розслідуванням. Відсутні докази того, що потреби досудового розслідування дійсно виправдовують такий ступінь втручання у права ОСОБА_5 , про яке ідеться у клопотанні слідчого про відсторонення від посади.

Поряд з цим, обставини здійснення ОСОБА_5 конкретних дій та доведеність її вини або непричетності до можливо вчинених кримінальних правопорушень, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування та можливого судового розгляду.

Обґрунтовуючи своє клопотання слідчий не навів жодних реальних аргументів на підтвердження наявності достатніх підстав вважати, що відсторонення від посади ОСОБА_5 є необхідним для припинення кримінальних правопорушень у вчинені яких її підозрюють. Не надав докази на підтвердження протиправної поведінки підозрюваної протягом досудового розслідування, яке триває вже більше 9 місяців. Не довів наявності обґрунтованих побоювань того, що ОСОБА_5 може та має намір продовжуючи перебувати на посаді знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

З огляду на викладене суд констатує відсутність підстав вважати, що перебування ОСОБА_5 на посаді начальника Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради може створити перешкоди у провадженні досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні.

За сукупності наведених обставин та даних, слідчий суддя дійшов висновку про відсутність достатніх і беззаперечних правових підстав для відсторонення ОСОБА_5 від посади, у зв'язку з чим у задоволені клопотання слідчого слід відмовити.

Керуючись статтями 131, 132, 154-157, 177, 309 КПК України,

постановив:

у задоволенні клопотання слідчого слідчого відділення відділення поліції № 1 Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 , погоджене начальником, прокурором Долинського відділу Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_4 , у межах кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.11.2024 за № 42024120040000130 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України, про відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_5 , - відмовити.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кримінальним процесуальним кодексом України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Повний текст ухвали проголошено 01.09.2025 о 14 год. 00 хв.

Суддя ОСОБА_1