Рішення від 01.09.2025 по справі 345/3966/25

Справа №345/3966/25

Провадження № 2/345/1810/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ЗАОЧНЕ

01.09.2025 р. м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

в складі головуючого судді Сухарник І.І.

за участю секретаря судового засідання Рибчук Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Калуші в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін справу за позовом Управління соціального захисту населення Калуської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, -

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Калуської міської ради звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 48000 грн. та сплачений судовий збір.

Свої вимоги мотивує тим, що 18 квітня 2022 року ОСОБА_1 зверталася до управління соціального захисту населення Калуської міської ради (управління) за наданням допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на себе та двох неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), подавши заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно до довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осібОСОБА_1 №2617-5000549215 від 29.03.2022, ОСОБА_2 №2617-5000550044 від 29.03.2022 та ОСОБА_3 №2617-5000549623 від 29.03.2022, зареєстроване місце проживання заявниці та її дітей - АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування з 29.03.2022 - АДРЕСА_2 .

Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 19.04.2022 ОСОБА_1 допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам призначено з 01.03.2022 по 31.05.2022 у розмірі 8000,00 грн. щомісячно - на заявницю 2000 грн. та дітей: ОСОБА_2 - 3000,00 грн. та ОСОБА_3 - 3000,00 грн.

У зв'язку з продовженням воєнного стану в Україні Указами Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022 та від 12 серпня 2022 року № 573/2022, розпорядженням на продовження строку виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам від 20.05.2022 виплату допомоги на проживання ОСОБА_4 продовжено з 01.06.2022 по 31.06.2022, розпорядженням від 22.06.2022 - з 01.07.2022 по 30.09.2022 та розпорядженням від 21.09.2022 - з 01.10.2022 по 31.12.2022, у розмір 8000 грн.щомісячно: на заявницю - 2000,00 грн. та двох неповнолітніх дітей - по 3000 грн. на кожного.

З 21 жовтня 2022 року допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам призначалася та виплачувалась виключно з використанням програмного забезпечення «Єдина інформаційна система соціальної сфери» (ЄІССС), всі розрахунки для призначення соціальної допомоги здійснювалися в автоматичному режимі за допомогою даного програмного забезпечення.

Згідно з витягом з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери по типу допомоги: допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам, електронна особова справа №1455994744 по заявниці ОСОБА_1 , у зв'язку з продовженням воєнного стану в Україні Указами Президента України від 07.11.2022 №757/2022, від 06.02.2023 №58/2023, від 01.05.2023 №254/2023, від 26.07.2023 №451/2023 та від 06.11.2023 №734/2023 виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідачці продовжувалась в автоматичному режимі в програмі ЄІССС 01.03.2024 по 31.08.2024 та з 01.09.2024 по 28.02.2025 у розмірі 8000 грн. щомісячно: на заявницю 2000 грн. та дітей: ОСОБА_2 - 3000,00 грн. та ОСОБА_3 - 3000,00 грн.

Відповідно до повідомлення Міністерства фінансів України про результати запиту на відповідність повідомленої реципієнтом інформації даним, що обробляються стосовно нього в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу, відповідно до статті 10 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» від 11.11.2024 по ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ), за даними Адміністрації Державної прикордонної служби України, внутрішньо переміщена особа ОСОБА_1 03 липня 2023 року перетнула державний кордон України через пункт перетину «Лужанка» та перебуває за межами території України більш як 30 календарних днів підряд.

Відповідно до витягу з бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» в період з 01.01.2022 по 18.11.2024, наданого Головним центром обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України за вихідним №19-80135/18/24 від 18.11.2024 (вхідний №6775/04-17/10 від 18.11.2024) на запит управління за вихідним №04-17/5599/10 від 08.11.2024, управлінню стало відомо, що внутрішньо переміщена особа ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) 03 липня 2023 року виїхала за межі України та станом на 18.11.2024 в Україну не повернулася.

Всупереч вимогам Порядку №332 ОСОБА_1 не повідомила управління про обставину, яка впливає на визначення права на отримання допомоги, у зв'язку з чим відповідачці надмірно виплачені державні кошти допомоги на проживання.

Відтак, узв'язку з перебуванням ОСОБА_1 за кордоном більш як 30 календарних днів підряд протягом шестимісячного періоду отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, відповідачка з 01.09.2023 не мала права на отримання державної допомоги на проживання. Відповідно за період 01.09.2023 по 29.02.2024 ОСОБА_1 надміру виплачено кошти допомоги на проживання внутрішньо перемішеним особам у розмірі 48000 грн. (сорок вісім тисяч гривень 00 копійок).

З метою досудового врегулювання спору ОСОБА_1 28.11.2024 за вихідним №04-17/5891/10 надіслано повідомлення про відшкодування допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, в якому відповідачці повідомлено про розмір неправомірно виплачених коштів та запропоновано добровільно повернути державні кошти допомоги на проживання за період з 01.09.2023 по 29.02.2024 у розмірі 48000,00 грн., у відповідності з чинним законодавством. Однак, належна до повернення надміру виплачена відповідачці допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 48000 грн.до цього часу не відшкодована. Тому представник позивача просить суд позов задовольнити.

Ухвалою суду від 28.07.2025 провадження у справі відкрито за правилами глави 10 ЦПК України, тобто у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, а також встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву (а.с.21).

У строк, встановлений в ухвалі про відкриття провадження у справі, відповідачем не надано відзиву на позов без поважних причин, тобто своїм правом подати відзив на позовну заяву відповідач не скористалася, а тому суд вирішує спір за наявними матеріалами справи, відповідно до вимог ч. 8 ст. 178 ЦПК України.

Представник позивача ОСОБА_6 подала суду заяву, в якій не заперечує проти заочного розгляду справи та просить про ухвалення рішення без участі представника позивача. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.25-26).

Відповідач в судове засідання не з'явилася без повідомлення причин, хоча повідомлялася про час та місце розгляду справи у визначеному чинним законодавством порядку.

Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.

Відповідно до ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об'єктивно та безсторонньо оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Правилами ст. 12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 5ст. 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Судом встановлено, що 18 квітня 2022 року ОСОБА_1 зверталася до управління соціального захисту населення Калуської міської ради (управління) за наданням допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на себе та двох неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), подавши заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (а.с.6).

Відповідно до довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осібОСОБА_1 №2617-5000549215 від 29.03.2022, ОСОБА_2 №2617-5000550044 від 29.03.2022 та ОСОБА_3 №2617-5000549623 від 29.03.2022, зареєстроване місце проживання заявниці та її дітей - АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування з 29.03.2022 - АДРЕСА_2 (а.с.7-9).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», в редакції, що діяла на час правовідносин, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Статтею 4 вищевказаного Закону визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (допомога на проживання) здійснюється відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 (Порядок № 332).

Відповідно до п. 2 Порядку №332, в редакції, що діяла на час звернення за допомогою (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022 №457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України»), допомога на проживання надається особам, які перемістились з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративної-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на територіях яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №204.

Для отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщена особа заповнює заяву, яка формується засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.

Згідно з пунктом 6 Порядку №332, заява про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам може бути також подана до органу соціального захисту населення, уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.

Допомога на проживання надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень, для інших осіб - 2000 грн.

Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її призначенням, незалежно від дати звернення. Допомога внутрішньо-переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30 квітня 2022 року включно, надається починаючи з березня 2022 року (п. 3 Порядку № 332).

Керуючись вищенаведеними нормами, рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 19.04.2022 ОСОБА_1 допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам призначено з 01.03.2022 по 31.05.2022 у розмірі 8000,00 грн. щомісячно - на заявницю 2000 грн. та дітей: ОСОБА_2 - 3000,00 грн. та ОСОБА_3 - 3000,00 грн (а.с.10, 12).

У зв'язку з продовженням воєнного стану в Україні Указами Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022 та від 12 серпня 2022 року № 573/2022, розпорядженням на продовження строку виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам від 20.05.2022 виплату допомоги на проживання ОСОБА_1 продовжено з 01.06.2022 по 31.06.2022, розпорядженням від 22.06.2022 - з 01.07.2022 по 30.09.2022 та розпорядженням від 21.09.2022 - з 01.10.2022 по 31.12.2022, у розмір 8000 грн. щомісячно: на заявницю - 2000,00 грн. та двох неповнолітніх дітей - по 3000 грн. на кожного (а.с.11).

З 21 жовтня 2022 року допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам призначалася та виплачувалась виключно з використанням програмного забезпечення «Єдина інформаційна система соціальної сфери» (далі - ЄІССС), всі розрахунки для призначення соціальної допомоги здійснювалися в автоматичному режимі за допомогою даного програмного забезпечення.

Програмне забезпечення ЄІССС розроблене згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.2021 №404 «Про затвердження Положення про Єдину інформаційну систему соціальної сфери», зі змінами та у відповідності до норм Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332.

Згідно з витягом з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери по типу допомоги: допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам, електронна особова справа №1455994744 по заявниці ОСОБА_1 , у зв'язку з продовженням воєнного стану в Україні Указами Президента України від 07.11.2022 №757/2022, від 06.02.2023 №58/2023, від 01.05.2023 №254/2023, від 26.07.2023 №451/2023 та від 06.11.2023 №734/2023 виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідачці продовжувалась в автоматичному режимі в програмі ЄІССС 01.03.2024 по 31.08.2024 та з 01.09.2024 по 28.02.2025 у розмірі 8000 грн. щомісячно: на заявницю 2000 грн. та дітей: ОСОБА_2 - 3000,00 грн. та ОСОБА_3 - 3000,00 грн. (а.с.16).

Законом України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» визначено правові та організаційні засади здійснення верифікації та моніторингу державних виплат в Україні, що здійснюється з метою забезпечення ефективного використання бюджетних коштів.

Верифікація державних виплат здійснюється в інформаційно-аналітичній платформі шляхом застосування заходів із збору, проведення аналізу та порівняння параметрів інформації, від суб'єктів надання інформації, за кожним реципієнтом з подальшим визначенням відповідності інформації визначеним законодавством вимогам, що впливають на визначення права на отримання та розмір державних виплат, а також виявлення невідповідності даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних (ч. 1 статті 9 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат»).

Згідно з ч.4 статті 16 вищезазначеного Закону, у разі виявлення під час здійснення розбіжностей даних щодо реципієнта у різних джерелах інформації орган, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, інформує суб'єктів надання інформації, які є володільцями, розпорядниками та/або адміністраторами автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних інформації про реципієнтів, про виявлені факти таких розбіжностей для вжиття заходів відповідно до законодавства.

Відповідно до повідомлення Міністерства фінансів України про результати запиту на відповідність повідомленої реципієнтом інформації даним, що обробляються стосовно нього в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу, відповідно до статті 10 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» від 11.11.2024 по ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ), за даними Адміністрації Державної прикордонної служби України, внутрішньо переміщена особа ОСОБА_1 03 липня 2023 року перетнула державний кордон України через пункт перетину «Лужанка» та перебуває за межами території України більш як 30 календарних днів підряд (а.с.13).

Відповідно до витягу з бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» в період з 01.01.2022 по 18.11.2024, наданого Головним центром обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України за вихідним №19-80135/18/24 від 18.11.2024 (вхідний №6775/04-17/10 від 18.11.2024) на запит управління за вихідним №04-17/5599/10 від 08.11.2024, управлінню стало відомо, що внутрішньо переміщена особа ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) 03 липня 2023 року виїхала за межі України та станом на 18.11.2024 в Україну не повернулася (а.с.14-15).

Згідно з абз. 3 п. 6 Порядку №332, в редакції, що діяла на час правовідносин, нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо його повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне місце проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин.

Окрім того, абзацом 2 пункту 8 Порядку №332 встановлено, що нарахування та виплата допомоги уповноваженій особі або отримувачу припиняється та більше не призначається/поновлюється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо її повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин.

Відповідно до абз. 1 п. 6 Порядку №332 (зі змінами внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України №789 від 31.07.2023), якщо отримувач або уповноважена особа повернувся до покинутого місця проживання, виїхав на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, він зобов'язаний повідомити про такі обставини органу соціального захисту населення/уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради за місяцем перебуванням на обліку або надіслати заяву з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису).

За наявності технічної можливості отримувач допомоги за наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків подає повідомлення про відмову від допомоги засобами Порталу дія, зокрема з використанням мобільного додатку Порталу Дія.

Нормою пункту 6 Порядку №332 закріплено обов'язок внутрішньо переміщених осіб з 01.08.2023 повідомляти органи соціального захисту населення про обставини, що впливають на визначення права на отримання допомоги на проживання, зокрема про перебування за кордоном понад 30 календарних днів підряд протягом шестимісячного періоду отримання допомоги.

Судом встановлено, що,всупереч вимогам Порядку №332, ОСОБА_1 не повідомила управління про обставину, яка впливає на визначення права на отримання допомоги, у зв'язку з чим відповідачці надмірно виплачені державні кошти допомоги на проживання.

Відтак, на підставі вищенаведених норм Порядку №332 та узв'язку з перебуванням ОСОБА_1 за кордоном більш як 30 календарних днів підряд протягом шестимісячного періоду отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, відповідачка з 01.09.2023 не мала права на отримання державної допомоги на проживання.

Відповідно встановлено, що за період 01.09.2023 по 29.02.2024 ОСОБА_1 надміру виплачено кошти допомоги на проживання внутрішньо перемішеним особам у розмірі 48000 грн. (сорок вісім тисяч гривень 00 копійок) (а.с.16).

Абзацами 1-2 пункту 29 Порядку №332 встановлено, що у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої допомоги повертаються отримувачем допомоги самостійно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірного або повторного отримання коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.

У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення у судовому порядку (абз. 4 п. 29 Порядку №332). Кошти надміру перерахованої (виплаченої) допомоги повертаються отримувачами на не бюджетні рахунки органів соціального захисту населення, відкриті в Казначействі (абз. 6 п. 29 Порядку №332).

На виконання п. 29 порядку та з метою досудового врегулювання спору ОСОБА_1 28.11.2024 за вихідним №04-17/5891/10 надіслано повідомлення про відшкодування допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, в якому відповідачці повідомлено про розмір неправомірно виплачених коштів та запропоновано добровільно повернути державні кошти допомоги на проживання за період з 01.09.2023 по 29.02.2024 у розмірі 48000,00 грн., у відповідності з чинним законодавством (а.с.17).

Однак, належна до повернення надміру виплачена відповідачці допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 48000 грн. до цього часу не відшкодована та належить до відшкодування.

Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку, що повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Вищезазначений правовий висновок зазначено Верховним судом у складі суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 24.06.2019 по справі №571/185/17 щодо повернення надміру виплачених коштів.

Оскільки, з умовами надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 ознайомлена, про що свідчить її підпис на заяві про призначення допомоги від 18.04.2022 (а.с.6), відповідачка знала про обставини, що можуть вплинути на отримання щомісячної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та по сьогоднішній час не повідомляла управління про них, що є зловживанням з її боку, у зв'язку з чим кошти у розмірі 48000,00 грн. підлягають безумовному поверненню ОСОБА_7 , як набуті без достатньої правової підстави.

Окрім того, механізм повернення надмірно отриманих коштів у вигляді допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, що встановлений спеціальним нормативно-правовим актом, яким регламентовано порядок призначення, виплати, припинення та повернення допомоги на проживання, а саме - Порядком №332, передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна виплата відбулась повторно або неправомірно.

Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності суд вважає, що заявлені вимоги є обґрунтованими, доведеними належними та допустимими доказами, не спростованими відповідачкою, а тому вони підлягають до повного задоволення.

Відповідно до вимог ч. 2 ст.141 ЦПК України інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи покладаються у разі задоволення позову на відповідача. З відповідачки на користь позивача підлягає стягненню судовий збір за подання позовної заяви до суду у розмірі 3028,00 грн (а.с.5).

На підставі наведеного та керуючись ст. 12, 141, 258, 259, 265, 268, 279, 280-282 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Калуської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ; зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_3 ) в користь Управління соціального захисту населення Калуської міської ради (вул. Євшана, 9, м.Калуш, Івано-Франківська область, 77304, код ЄДРПОУ 03193318) - надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 48000,00 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 в користь Управління соціального захисту населення Калуської міської ради сплачений судовий збір у сумі 3028,00 грн.

За письмовою заявою відповідача заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Інші учасники справи (в тому числі і позивач), а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Головуючий