29 серпня 2025 року м.Київ 320/21922/24
Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Головенка О.Д., суддів: Колеснікової І.С., Перепелиці А.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Нетасіст» та Товариства з обмеженою відповідальністю “Нетассіст» до Кабінету Міністрів України, третя особа: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку, про визнання недійсним та скасування розпорядження,
Товариство з обмеженою відповідальністю “Нетасіст» та Товариство з обмеженою відповідальністю “Нетассіст» звернулись до суду з позовом до Кабінету Міністрів України, третя особа: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку, у якому просять суд визнати протиправним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 за №574-р “Про погодження рішення про виключення суб'єктів господарювання з реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг» Товариства з обмеженою відповідальністю “Нетасіст» та Товариства з обмеженою відповідальністю “Нетассіст».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.08.2024 провадження у справі відкрито за правилами загального провадження, призначено підготовче засідання.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2024 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті у складі колегії суддів.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що спірне розпорядження суперечить положенням Конституції України та Закону України «Про електронні комунікації».
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому останній просить суд відмовити у задоволенні позову та вважає позов необгрунтованим.
У судовому засіданні 21.05.2025 на підставі ст. 194 КАС України судом ухвалено продовжити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «НЕТАСІСТ» і Товариство з обмеженою відповідальністю «НЕТАССІСТ» є підприємствами, що здійснюють господарську діяльність у сфері надання послуг телекомунікації, електронних комунікаційних мереж, будівництва споруд електропостачання та телекомунікацій й іншої діяльності у сфері електрозв'язку.
Рішеннями № 25 та № 26 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку від 30.03.2022 було виключено позивачів з реєстру операторів, провайдерів телекомунікацій.
27.05.2022 набрав чинності Закон України від 03.05.2022 № 2240-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про електронні комунікації» щодо підвищення ефективної організації роботи постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг в умовах воєнного стану». Вказаним Законом передбачено, що під час воєнного стану на підставі звернення Національного центру оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України (далі - НЦУ) регуляторний орган може прийняти за погодженням з Кабінетом Міністрів України рішення про виключення з реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг тих постачальників, які не виконали розпорядження НЦУ.
У зв'язку з цим 01.06.2022 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку було прийнято рішення № 59 «Про внесення змін до деяких рішень НКЕК», яким рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку від 30.03.2022 № 25, 26 були приведені у відповідність до цього Закону, а саме, передбачено, що вони застосовуються одночасно з прийняттям Кабінетом Міністрів України рішення, передбаченого ч. 8 ст. 32 Закону України «Про електронні комунікації».
07.07.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження за № 574 - р «Про погодження рішення про виключення суб'єктів господарювання з Реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг», яким Уряд погодився з рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку про виключення з Реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг ТОВ «НЕТАСІСТ» та ТОВ «НЕТАССІСТ».
Не погоджуючись з розпорядженням Кабінету Міністрів України, позивачі звернулись з адміністративним позов до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з такого.
Статтею 113 Конституції України встановлено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади та у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» № 794-VII від 27.02.2014 (далі - Закон № 794) діяльність Кабінету Міністрів України ґрунтується на принципах верховенства права та законності.
Згідно з положеннями ст. 4 вказаного Закону № 794 Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Приписами ст. 117 Конституції України визначено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови та розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону № 794 Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Частиною третьою цієї ж статті встановлено, що акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Відтак, Уряд наділений повноваженнями на прийняття постанов та розпоряджень на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України.
Відповідно до ст. 21 Закону № 794 Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у відповідних сферах суспільного і державного життя, виконання Конституції та законів України, актів Президента України, додержання прав і свобод людини та громадянина.
Крім того, Уряд спрямовує свою діяльність на виконання Конституції та законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, Програми діяльності Кабінету Міністрів України, схваленої Верховною Радою України.
У ст. 2 Закону України «Про електронні комунікації» надано визначення термінів, що вживаються у ньому. Розкрито і зміст терміну «оператор електронних комунікацій (оператор)» - це суб'єкт господарювання, який володіє, здійснює експлуатацію та управління електронними комунікаційними мережами та/або пов'язаними засобами.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про електронні комунікації» господарська діяльність у сфері електронних комунікацій здійснюється на засадах загальної авторизації, крім передбачених цим Законом випадків користування радіочастотним спектром та ресурсами нумерації.
Частиною 2 ст. 16 Закону України «Про електронні комунікації» передбачено, що суб'єкти господарювання, які мають намір здійснювати господарську діяльність як постачальники електронних комунікаційних мереж та/або послуг, повинні протягом місяця від початку такої діяльності надіслати до регуляторного органу повідомлення про початок здійснення діяльності у сфері електронних комунікацій. Подальше здійснення діяльності у сфері електронних комунікацій без подання повідомлення про початок здійснення діяльності у сфері електронних комунікацій забороняється.
За змістом ч. 1 та 2 ст. 17 Закону України «Про електронні комунікації» Реєстр постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг ведеться регуляторним органом (його уповноваженими особами) в електронному вигляді за становленими ним порядком та формою.
Реєстр містить такі відомості: 1) дата надходження повідомлення відповідно до статті 16 цього Закону; 2) інформація, зазначена в повідомленні відповідно до частини третьої ст. 16 цього Закону; 3) інші наявні в регуляторного органу відомості, передбачені формою такого реєстру.
У зв?язку із повномасштабним вторгненням російської федерації до України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», з 24.02.2022 на всій території держави введено воєнний стан, який неодноразово був продовжений.
27.05.2022 набули чинності зміни, внесені у ст. 32 Закону України «Про електронні комунікації» Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про електронні комунікації» щодо підвищення ефективності організації роботи постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг в умовах воєнного стану» від 03.05.2022 № 2240-IX.
Відповідно до ст. 32 Закону України «Про електронні комунікації»:
управління електронними комунікаційними мережами та відповідальність за забезпечення їх сталості в умовах надзвичайного та воєнного стану покладається на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах організації спеціального зв?язку, захисту інформації;
для забезпечення можливості оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами всіх постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг в умовах надзвичайного та воєнного стану створюється НЦУ);
в умовах надзвичайного та воєнного стану НЦУ виконує оперативно-технічне управління електронними комунікаційними мережами у межах повноважень, наданих йому Кабінетом Міністрів України;
НЦУ в умовах надзвичайного або воєнного стану видає розпорядження щодо оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами, які є обов?язковими для виконання постачальниками електронних комунікаційних мереж та/або послуг(абзац перший частини восьмої);
під час дії воєнного стану на підставі звернення НЦУ регуляторний орган може прийняти за погодженням з Кабінетом Міністрів України рішення про виключення з реєстру постачальників електронних комунікапійних мереж та послуг тих постачальників, які не виконали розпорядження НЦУ (абзац 2 ч. 8).
Таким чином, вказаними норами встанолвено механізм для контролю за постачальниками електронних комунікацій під час воєнного стану та можливість виключення тих, хто не виконує важливі розпорядження НЦУ.
До Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв?язку надійшли звернення НЦУ з проханням вжити заходів щодо виключення ТОВ «НЕТАСІСТ» та ТОВ «НЕТАССІСТ» з Реєстру.
Зазначені звернення НЦУ подано у зв?язку з невиконанням товариствами з обмеженою відповідальністю «НЕТАСІСТ» та «НЕТАССІСТ» розпоряджень НЦУ під час воєнного стану. У зв?язку з цим, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв?язку прийняла рішення, якими передбачено виключити вказаних суб?єктів з Реєстру.
Суд звертає увагу, що законність вказаних рішень встановлено рішенням від 08.12.2022 Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 640/6748/22 за позовом ТОВ «НЕТАСІСТ» та ТОВ «НЕТАССІСТ» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв?язку, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Національний центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій про визнання протиправними та скасування рішень, яке відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.05.2023 набрало законної сили.
Враховуючи вказані обставини, керуючись ч. 8 ст. 32 Закону України «Про електронні комунікації» розпорядженням Кабінету Міністрів України № 574-р погоджено рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв?язку про виключення з Реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг позивачів, а тому спірне розпорядження прийнято Урядом в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо тверджень позивачів про невідповідність спірного розпорядження нормам Конституції України, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 147 Конституції України Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність Конституції України законів України та у передбачених цією Конституцією випадках інших актів, здійснює офіційне тлумачення Конституції України, а також інші повноваження відповідно до цієї Конституції.
Статтею 150 Конституції України визначено повноваження Конституційного Суду України, до яких, зокрема, належить вирішення питань про відповідність Конституції України (конституційність) актів Кабінету Міністрів У країни.
Разом з тим, згідно з ч. 1 ст. 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними инності.
Статтею 1 Закону України «Про Конституційний Суд України» встановлено, що Конституційний Суд України є органом конституційної юрисдикції, який забезпечує верховенство Конституції України, вирішує питання про відповідність Конституції України законів України та у передбачених Конституцією України випадках інших актів, здійснює офіційне тлумачення Конституції України, а також інші повноваження відповідно до Конституції У країни.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про Конституційний Суд України» до повноважень Суду належить вирішення питань про відповідність Конституції України (конституційність) законів України та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Згідно з ст. 84 Закону України «Про Конституційний Суд України» Велика палата Конституційного Суду України ухвалює рішення за результатами розгляду справ за конституційними поданнями щодо конституційності законів України та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та щодо офіційного тлумачення Конституції України, а також за результатами розгляду справ за конституційними скаргами у разі відмови Сенату в розгляді справи за конституційною скаргою на розсуд Великої палати.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що невідповідність актів Кабінету Міністрів України положенням Конституції України може бути підставою для прийняття виключно Конституційним Судом України рішення щодо їх неконституційності.
Слід звернути увагу, що положення ст. 32 Закону України «Про електронні комунікації» не визнавались неконституційним.
Суд при вирішенні даної справи виходить з того, що позивачами не надано жодного допустимого доказу про допущення Кабінетом Міністрів України протиправної бездіяльності, що в сукупності свідчить про необґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до положень ч. 1 та 2 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частинами 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Головуючий - суддя Головенко О.Д.
Судді: Колеснікова І.С.
Перепелиця А.М.