28 серпня 2025 року справа №320/60526/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Білоноженко М.А., розглянувши у приміщені суду в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 )
доДепартаменту соціальної та ветеранської політики Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (03165, м. Кїив, пр-т. Любомира Гузара, 7, код ЄДРПОУ 37441694) Заступника голови з питань Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з питань здійснення самоврядних повноважень Хонди М.П. (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 00022527)
провизнання дій протиправним та зобов'язання вчинити дії
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту соціальної та ветеранської політики Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Заступника голови з питань Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з питань здійснення самоврядних повноважень Хонди М.П., в якому просила суд:
- визнати протиправними дії Департаменту соціальної та ветеранської політики Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) щодо припинення виплат з березня 2024 року щомісячної адресної соціальної матеріальної допомоги за Розпорядженням Київського міського голови від 31.01.2024 №89;
- стягнути на користь позивача з Київської міської державної адміністрації, як керівного органу Департаменту соціальної та ветеранської політики, неотримані мною за період з березня 2024 року по грудень 2024 року суми щомісячної адресної соціальної матеріальної допомоги за Розпорядженням Київського міського голови від 31.01.2024 №89, загальний розмір яких за 10 місяців складає 25 000 грн (двадцять п?ять тисяч гривень);
- виплати прошу здійснити у місячний строк шляхом перерахування коштів на мій картковий рахунок в АТ «Ощадбанк», що є учасником проекту «Муніципальна картка «Картка киянина»: IBAN НОМЕР_2 ;
- стягнути у місячний строк на користь позивача з Київської міської державної адміністрації згідно ч.2 ст. 625 Цивільного кодексу суму нарахувань інфляційних та 3% річних за прострочення виплати щомісячної адресної соціальної матеріальної допомоги у розмірі 2 534 грн (дві тисячі п?ятсот тридцять чотири грн).
Свої вимоги обґрунтовує тим, відповідачами безпідставно припинено виплату щомісячної адресної соціальної матеріальної допомоги, яку позивач отримувала до лютого 2024 року.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.
Представником відповідача - Департаменту соціальної та ветеранської політики Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог, виходячи з того, що виплата щомісячної адресної соціальної матеріальної допомоги в місті Києві станом на 2024 рік регулюється Розпорядженням Київського міського голови від 31.01.2024 №89, в якому визначено, що зазначена допомога виплачується, зокрема, у розмірі 2500 грн особам з інвалідністю І групи підгрупи А, розмір пенсії яких (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) станом на 01.12.2023 це перевищував розміру трьох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, а пенсія позивача з 01.03.2024 складає 6462,95 грн, що перевищує три розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність станом на 01.12.2023.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач, згідно довідки до акта МСЕК від 17.05.2022 є інвалідом першої групи «А».
З 01.03.2024 позивачу припинено виплату щомісячної адресної соціальної матеріальної допомоги за Розпорядженням Київського міського голови від 31.01.2024 №89.
Позивач звернувся до Департаменту соціальної та ветеранської політики Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з зверненням для з'ясування обставин та причин припинення виплати такої допомоги.
Департамент соціальної та ветеранської політики Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надав відповідь від 03.05.2024 №051-10916, в якій зауважив, що виплата припинена у зв'язку з тим, що розмір пенсії позивача за 01.03.2024 складає 6462,95 грн, що перевищує три розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність станом на 01.12.2023, що складає 6279,00 грн.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» №875-ХІІ від 21.03.1991 (надалі Закон №875-ХІІ) визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.
Відповідно до статті 4 Закону №875-ХІІ діяльність держави щодо осіб з інвалідністю виявляється у створенні правових, економічних, політичних, соціальних, психологічних та інших умов для забезпечення їхніх прав і можливостей нарівні з іншими громадянами для участі в суспільному житті та полягає у: виявленні, усуненні перепон і бар'єрів, що перешкоджають забезпеченню прав і задоволенню потреб, у тому числі стосовно доступу до об'єктів громадського та цивільного призначення, благоустрою, транспортної інфраструктури, дорожнього сервісу (далі - об'єкти фізичного оточення), транспорту, інформації та зв'язку, а також з урахуванням індивідуальних можливостей, здібностей та інтересів - до освіти, праці, культури, фізичної культури і спорту; охороні здоров'я; соціальному захисті; забезпеченні виконання індивідуальної програми реабілітації осіб з інвалідністю; наданні пристосованого житла; сприянні громадській діяльності.
Частиною 6 статті 4 Закону №875-ХІІ визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування сприяють забезпеченню прав осіб з інвалідністю щодо включення до суспільного життя нарівні з іншими громадянами.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та з метою підвищення соціального захисту малозабезпечених верств населення міста Києва, Київською міською радою рішенням від 07 жовтня 2021 року № 2726/2767 було затверджено міську цільову програму «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки» (далі - програма «Турбота»), заходами якої передбачалось надання щомісячної адресної соціальної матеріальної допомоги дітям-сиротам та окремим категоріям осіб з інвалідністю міста Києва.
Фінансування заходів, передбачених програмою «Турбота», здійснювалось щорічно згідно з рішеннями Київської міської ради, виходячи з ресурсних можливостей міста.
У бюджеті міста Києва, в межах видатків, передбачених на виконання заходів програми «Турбота» на 2024 рік, було враховано кошти для надання щомісячної допомоги дітям-сиротам та окремим категоріям осіб з інвалідністю, у тому числі особам з інвалідністю, віднесеним до підгрупи А І групи, розмір пенсії яких (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) станом на 01 грудня 2023 року не перевищував розміру трьох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.
Головою міста Києва прийнято Розпорядження №89 від 31.01.2024 «Про надання щомісячної адресної соціальної матеріальної допомоги дітям-сиротам та окремим категоріям осіб з інвалідністю у 2024 році».
Згідно з пунктом 1 розпорядження Київського міського голови від 31 січня 2024 року № 89 «Про надання щомісячної адресної соціальної матеріальної допомоги дітям-сиротам та окремим категоріям осіб з інвалідністю у 2024 році» (далі - розпорядження) щомісячна адресна соціальна матеріальна допомога надавалась з 01 січня 2024 року до 31 грудня 2024 року дітям-сиротам та окремим категоріям осіб з інвалідністю, у тому числі внутрішньо переміщеним особам, які перебувають на обліку в органах соціального захисту населення міста Києва та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та фактично проживають у місті Києві, зокрема, у розмірі 2500 грн особам з інвалідністю І групи підгрупи А, розмір пенсії яких (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) станом на 01.12.2023 це перевищував розміру трьох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до пункту 3 розпорядження виплата щомісячної адресної соціальної матеріальної допомоги проводилась особам, які перебувають на обліку в органах соціального захисту населення міста Києва та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від ЗО серпня 1999 року № 1596 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 року № 662), та Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279.
Суд зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та одержує пенсію за віком і є особою з інвалідністю І групи підгрупи А, розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2024 складав 6002, 36 гривні, з 01.03.2024 - 6462, 95 гривні.
Виплата щомісячної адресної матеріальної допомоги дітям-сиротам та окремим категоріям осіб з інвалідністю за січень та лютий 2024 року була виплачена ОСОБА_1 . Центром шляхом перерахування коштів на її картковий рахунок в AT «Ощадбанк», що є учасником проекту «Муніципальна картка «Картка киянина».
З огляду на матеріали справи, розмір пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2024 року перевищував три прожиткових мінімуми для осіб, які втратили працездатність станом на 01.12.2023, Центр припинив виплату вищезазначеної допомоги, оскільки підстави для здійснення виплати їй вказаної допомоги з 01 березня 2024 року були відсутні.
Суд зауважує, що позивачем помилково здійснено розрахунок з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність у розмірі, визначеному Законом України «Про Державний бюджету України на 2024 рік», оскільки розпорядженням №89 чітко визначено, що допомога виплачується, зокрема, у розмірі 2500 грн особам з інвалідністю І групи підгрупи А, розмір пенсії яких (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) станом на 01.12.2023, а не на 2024 рік.
Таким чином, нарахування і виплата щомісячної адресної соціальної матеріальної допомоги дітям-сиротам та окремим категоріям осіб з інвалідністю відповідно до розпорядження Київського міського голови від 31 січня 2024 року № 89 здійснювалася Центром. Отже Департамент жодним чином не порушив права ОСОБА_1 на отримання вищезазначеної виплати.
Так, відповідно до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер.
Отже, предметом оскарження є дії чи бездіяльність службових осіб, якщо вони обмежують чи порушують права, свободи чи законні інтереси особи.
Відсутність спірних відносин, в свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Департаменту соціальної та ветеранської політики Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (03165, м. Кїив, пр-т. Любомира Гузара, 7, код ЄДРПОУ 37441694), Заступника голови з питань Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з питань здійснення самоврядних повноважень Хонди М.П. (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 00022527) про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити дії - залишити без задоволення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Білоноженко М.А.