Рішення від 29.08.2025 по справі 640/1926/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

29 серпня 2025 року о/об 09 год. 30 хв.Справа № 640/1926/19 Провадження № ЗП/280/789/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Гільдія живого пива» (вул.Успенська, буд.72, м.Одеса, 65045; код ЄДРПОУ 39894221)

до Головного управління ДПС у м.Києві (вул.Шолуденка, буд.33/19, м.Київ, 04116; код ЄДРПОУ ВП 44116011)

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Гільдія живого пива» (надалі - позивач, ТОВ «Гільдія живого пива») звернулось до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у м.Києві, правонаступником якого є Головне управління ДПС у м.Києві (надалі - відповідач, ГУ ДПС у м.Києві), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлень-рішень від 25.09.2018 за №0005824001; 2) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлень-рішень від 25.09.2018 за №0005834001.

У позовній заяві зазначено наступне: «… 03 вересня 2018 року ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГІЛЬДІЯ ЖИВОГО ПИВА» (надалі за текстом - Позивач, ТОВ «ГІЛЬДІЯ ЖИВОГО ПИВА») поштовим зв'язком, було отримано Акт Головного управління ДФС у м.Києві (надалі за текстом - Відповідач, ГУ ДФС у м.Києві) №3807/26-15-40-01/39894221 від 27.08.2018 р. про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами (надалі за текстом - Акт, Акт перевірки). 02 жовтня 2018 року ТОВ «ГІЛЬДІЯ ЖИВОГО ПИВА» було отримано податкове повідомлення-рішення №0005824001 від 25 вересня 2018 року, яким позивачу донараховано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у сумі 85 000,00 грн. за платежем "адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв на тютюнових виробів" код платежу 21081500, а також податкове повідомлення-рішення №0005834001 від 25 вересня 2018 року, яким позивачу донараховано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у сумі у сумі 690 000,00 грн., за платежем "штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", код платежу 21080900. Позивач не погоджується з вище зазначеним податковими повідомленнями-рішеннями, прийнятими ГУ ДФС у м.Києві, оскільки вони є таким, що не відповідають вимогам чинного законодавства, та підлягають скасуванню з огляду на наступне. … Щодо протиправності податкового повідомлення-рішення №0005824001 від 25 вересня 2018 року, вважаємо за необхідне зазначити наступне: … По-перше: 13 серпня 2018 року, на підставі підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Головне управління Державної фіскальної служби у м.Києві винесло наказ №12301, яким було наказано провести фактичну перевірку ТОВ «ГІЛЬДІЯ ЖИВОГО ПИВА» (код 39894221) за адресою: м, Київ, просп. Відрадний, 52, з 14.08.2018 р. по 23.08.2018 р. тривалістю 10 діб. … Таким чином предметом фактичної перевірки є перевірка ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, а не дослідження податкової звітності. Отже, фактичною перевіркою позивача не могло бути встановлено порядок подання до ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві Звітів про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (форма №2-РС), так як це не є предметом фактичної перевірки платника. По-друге: Відповідно до Преамбули до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР) цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України. … Тому санкція, зазначена в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні абзацу дев'ятнадцятого частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів предметно не пов'язана з порушеннями, які встановлені відповідачем під час проведення фактичної перевірки. Вказане вище є окремою і вагомою підставою для скасування податкового повідомлення-рішення. По-третє: Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначено Порядком застосування, фінансових санкцій, передбачених статтею 17 цього Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790 (далі-Порядок). … Станом на 14.08.2018 року діяли наступні ліцензії, видані позивачу Державною фіскальною службою України: 1) Ліцензія на право оптової торгівлі алкогольним напоями, виключно пивом для виробників пива з обсягом виробництва до 3000 гектолітрів на рік Реєстраційний номер 400008 від 07.02.2017 р. 2) Ліцензія на виробництво аікогольних напоїв Реєстраційний номер №234 від 12.04.2016 р. Аналізуючи приписи вище зазначених нормативно-правових актів, а також оскаржуване податкове повідомлення-рішення, Уповноважена особа - начальник управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у м.Києві - Король А. за підписом якого воно винесене, не є особою, яка має право приймати рішення про застосування фінансових санкцій, так як не є ані Головою ДФС, ані його заступником. Зазначене, є ще однією, окремою, підставою для скасування спірного податкового повідомлення-рішення, у зв'язку з його приняття неуповноваженою на це особою. Щодо протиправності податкового повідомлення-рішення №0005834001 від 25 вересня 2018 року, вважаємо зазначити наступне: … Однією з підстав для визнання протиправним та скасування спірного податкового повідомлення-рішення є наступне: … Таким чином, правовий аналіз викладених вище норм Закону №265/95-ВР, з урахуванням процитованих вище правових позицій Верховного Суду з питань застосування норм п. 12 ст. 3, ст. 20 зазначеного Закону (в силу норм ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України такі висновки Верховного Суду мають бути враховані судами при розгляді справ), дає підстави для висновку, що суб'єкти підприємницької діяльності несуть відповідальність за реалізацію товарів, які не були ними обліковані належним чином. Під час проведення "фактичної перевірки" не було встановлено факту реалізації не облікованого товару, так і будь-якого факту реалізації, так як вказана перевірка була проведена за адресою місця виробництва: м.Київ, пр-т Відрадний, буд.52. Окремою підставою для скасування спірного податкового повідомлення-рішення, є наступне: … Однак, позивач при здійсненні підприємницької діяльності у день перевірки, не застосовував реєстратор розрахункових операцій, що підтверджується наступним: 04 березня 2017 року ТОВ "ГІЛЬДІЯ ЖИВОГО ПИВА" ГУ ДФС у м.Києві було видано Ліцензію (реєстраційний номер ліцензії та дата реєстрації №1726586401383 від 22.02.2017) про право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Відповідно до Додатку до Ліцензії №1726586401383 про право роздрібної торгівлі алкогольними напоями зазначено перелік електронних контрольно-касових апаратів, що використовуються у місці торгівлі: м.Київ, пр-т Відрадний,52. (фіскальний номер 3000211031 для реєстратора розрахункових операцій). 02 березня 2018 року (майже за півроку до проведення перевірки) термін дії Ліцензії №1726586401383 про право роздрібної торгівлі алкогольними напоями сплинув. З цього часу Позивач не здійснював роздрібну торгівлю алкогольними напоями. У день "перевірки" 14.08.2018 року перевіряючими не було встановлено, або ж іншим чином зафіксовано факт реалізації алкогольних напоїв - пива, оскільки його і не могло бути. За наведених обставин в розумінні Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» ТОВ "ГІЛЬДІЯ ЖИВОГО ПИВА" не здійснювало у період, який перевірявся контролюючим органом, розрахункових операцій, а тому пункт 12 статті 3 цього Закону не підлягає застосуванню стосовно нього. Відтак, висновок відповідача про порушення позивачем зазначеної правової норми є необгрунтованим, отже й необгрунтованим є застосування стосовно нього штрафних (фінансових) санкцій за порушення цієї правової норми з посиланням на статтю 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» Штрафна (фінансова санкція), встановлена статтею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» може бути застосована до суб'єкта господарювання лише у тому випадку, коли ця особа порушила норми згаданого Закону, шо у ході "перевірки" відповідачем встановлено не було. Окремо хочемо звернути увагу суду на наступне: У Акті, безпідставно зроблені висновки що: "... Перевіркою ТОВ «Гільдія Живого Пива» встановлено наявність готової продукції пива із солоду (солодове) станом на 14.08.2018 року в наступному асортименті та кількості, а саме: Пивний гном Бурштинове - 6 000 літрів, Пивний гном IPА - 2 000 літрів, Пивний гном Біле - 6 000 літрів. Пивний гном Austria stoun - 1 000 літрів та Пивний гном Світле - 0 літрів... ". Вказані висновки не підтверджені документами, і є повністю безпідставними. … Під час проведення перевірки, посадовими особами документи не витребовувалися. Висновки про наявність готової продукції, та ще й в такому асортименті жодним чином не підтверджені. Зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, про які вказано у Акті не здійснювалося. Зазначимо, що під час "візиту" представників податкового органу, так як перевіркою це назвати не можна, на виробництві могло відбуватися тільки варіння пива в спеціальних резервуарах - циліндрично-конічних бродильних танкерах (ЦКТ), які чомусь останніми були розцінені, як резервуари, де зберігається готовий продукт. Зауважимо, що перевіряючими, вміст, навіть, ЦКТ не досліджувався, не внмірювея та не вивчався. Тому, як і з чого знімалися залишки товарно-матеріальних цінностей - не відомо. … Враховуючи вищевикладене, вважаємо, що прийняті ГУ ДФС у м. Києві податкові повідомлення-рішення від 25.09.2018 року №0005824001 та №0005834001, є такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, та підлягають скасуванню. Також, зазначаємо, що позивачем оскаржується в судовому порядку Наказ №12301 від 13.08.2018 року Головного управління Державної фіскальної служби у м.Кнєві, яким було наказано провести фактичну перевірку ТОВ «ГІЛЬДІЯ ЖИВОГО ПИВА» (код 39894221) за адресою: м, Київ, просп. Відрадний, 52, з 14.08.2018 р. по 23.08.2018 р. тривалістю 10 діб, за результатами якої було складено Акт, покладений в основу оскаржуваних податкових повідомлень-рішень. (Справа 826/14723/18). …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… ГУ ДФС у м. Києві не погоджується з позовними вимогами, вважає їх необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав. … На підставі Наказу ГУ ДФС у м. Києві від 13.08.2018 №12301 про проведення фактичної перевірки ТОВ «Гільдія Живого Пива», (код ЄДРПОУ 39894221) розташованого за місцем фактичного провадження (здійснення) діяльності, розташованого за адресою м. Київ, проспект Відрадний, 2. За результатами перевірки було складено акт перевірки від 27.08.2018 №3808/26-15-40 (надалі Акт) та винесено податкове повідомлення-рішення від 25.09.2018 №0005824001, №0005834001. За результатами перевірки встановлено порушення ТОВ «Гільдія живого пива»: ч. 3 ст. 16 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (зі змінами та доповненнями) в частині несвоєчасного подання «Звіту про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв» (форма № 2-РС) за жовтень 2017, грудень 2017, лютий 2018, березень 2018, червень 2018; п. 12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями) в частині наявності у ТОВ «Гільдія живого пива» за адресою: м. Київ пр-т Відрадний, 52 не облікованого товару (пива в асортименті) в кількості 15 000 літрів на загальну суму 345 000 грн., що зафіксовано в акті від 27.08.2018 № 3807/26-15-40-01/39894221 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами. Щодо відсутності підстав для початку проведення фактичної перевірки TOB «Гільдія живого пива» слід зазначити наступне. На підставі наказу ГУ ДФС у м. Києві від 13.08.2018 № 12301 «Про проведення фактичної перевірки TOB «Гільдія живого пива» направлень на проведення фактичної перевірки від 14.08.2018 № 5114/26-15-40-01, № 5115/26-15-40-01, № 5116/26-15-40-01 та відповідно до п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПКУ 14.08.2018 головними державними ревізорами-інспекторами відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у м. Києві Безсмертним I.A., Мотилевським Р.В. та Шалімовим М.В. здійснено вихід за адресою: м. Київ, пр-т Відрадний, 52 з метою проведення фактичної перевірки TOB «Гільдія живого пива». Позивачем у судовому порядку оскаржується Наказ ГУ ДФС у м. Києві від 13.08.2018 №12301 «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «Гільдія живого пива» у справі №826/14723/18. Відповідно рішення Окружного адміністративного суду м. Києві від 18.01.2019 в задоволенні адміністративного позову - відмовлено. Перед початком проведення перевірки директору ТОВ «Гільдія живого пива» Присяжному Юрію Віталійовичу, у відповідності до п. 81.1 ст. 81 ПКУ пред'явлено копію наказу ГУ ДФС у м. Києві від 13.08.2018 № 12301, направлення на проведення фактичної перевірки від 14.08.2018 № 5114/26-15-40-01, № 5115/26-15-40-01, № 5116/26-15-40-01 та службові посвідчення, який відмовився від підписання у направленнях на проведення перевірки та в отриманні копії наказу, про що складено відповідний акт від 14.08.2018 № 435/26-15^10-01-12. У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції") розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки. Таким чином, посадові особи ГУ ДФС у м. Києві діяли в рамках чинного законодавства України за наявності підстав для початку та проведення фактичної перевірки ТОВ «Гільдія живого пива» (код 39894221) за адресою: м. Київ, пр-т Відрадний, буд. 52. Щодо відсутності законних підстав для надання документів ТОВ «Гільдія живого пива» до проведення перевірки слід зазначити наступне. Відповідно до п. 85.2 ст. 85 ПКУ платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки, тобто з 14.08.2018. В ході проведення фактичної перевірки за адресою: м. Київ, пр-т Відраднии, буд. 52 посадовими особами ТОВ «Гільдія живого пива» в порушення п. 85.2 ст. 83 ПКУ не надано запитуваних документів, які пов'язані з предметом перевірки і стосуються виробництва та обігу пива, про що складено відповідний акт. … До закінчення терміну перевірки, а саме: до 23.08.2018 згідно наказу ГУ ДФС у м. Києві від 13.08.2018 № 12301, посадовими особами TOB «Гільдія живого пива» пояснення та документального підтвердження для проведення перевірки не надано. Перевірка TOB «Гільдія Живого Пива» проводилась з питань дотримання вимог законодавства, яке регулює виробництво та обіг спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів за період з 14.08.2017 по 23.08.2018. Перевіркою встановлено, що в приміщенні за адресою: м. Київ, пр-т. Відрадний, 52 здійснюється виробництво алкогольних напоїв (пиво із солоду (солодове)) наступних сортів: Пивний гном Бурштинове, Пивний гном Біле, Пивний гном Austria stoun, Пивний гном ІРА та Пивний гном Світле. Організація вхідного контролю сировини здійснюється згідно ДСТУ 3888:2015 «Пиво. Загальні технічні умови» та технологічної інструкції затвердженої керівником підприємства. Основна сировина яка використовується під час виробництва пива: вода, солод пивоварний пшеничний та ячмінний, гранули хмелю та дріжджі для виробництва пива. Перевіркою TOB «Гільдія Живого Пива» встановлено відсутність приладів, що здійснюють автоматичний (механічний) облік готової продукції, ведення журналів обліку готової продукції. Розлив готової продукції (пива) здійснюється у КЕГ. Облік готової продукції не ведеться у зв'язку з відсутністю лічильників обліку пива, які повинні знаходитись на лінії розливу згідно ДСТУ 3888:2015 «Пиво. Загальні технічні умови». До перевірки не надано інформації та її документального підтвердження щодо обліку готової продукції та її розміщення в складських приміщеннях. В свою чергу також до перевірки не надано нормативної та технологічної документації яка передбачена основним нормативним документ регламентуючий виробництво пива ДСТУ 3888:2015 «Пиво. Загальні технічні умови». Також до перевірки не надано плани технохімічного контролю виробництва, технологічний облік не ведеться, та не надано звітів щодо руху сировини та обсягів виробництва, а саме: журналу приймання сировини, журналу контролю якості сировини, журналу контролю води, журналу контролю готової продукції (пива у КЕГ), журналу мікробіологічного контролю миття та дезінфекції технологічного обладнання та журналу мікробіологічного контролю готової продукції. Слід зазначити про те, що відповідно до довідки «Про перевірку відповідності технічних умов виробництва алкогольних напоїв (пиво) TOB «Гільдія Живого Пива» в абзаці другому розділу 2 «Технологія виробництва та технологічна оснащеність підприємства» зазначений перелік технологічного обладнання для виробництва пива, а саме: … Перевіркою TOB «Гільдія Живого Пива» встановлено використання в процесі виробництва пива ЦКТ які не зазначені в довідці «Про перевірку відповідності технічних умов виробництва алкогольних напоїв (пиво)», а саме: - ЦКТ в кількості 2 шт. об'ємом 700 літрів; - ЦКТ в кількості 4 шт. об'ємом 2 000 літрів. До закінчення перевірки відповідних документів передбачених ДСТУ 3888:2015 «Пиво. Загальні технічні умови» на ЦКТ розміщених на місці виробництва пива TOB «Гільдія Живого Пива» не надано. Атестація виробництва TOB «Гільдія Живого Пива» проводилась ОС ДП «Чернігівстандартметрологія». За результатами проведення атестації виробництва ОС ДП «Чернігівстандартметрологія» складено акт від 09.02.2016 № 6. Інформація щодо використання в процесі виробництва пива ЦКТ відсутніх на момент атестації виробництва TOB «Гільдія Живого Пива» буде передана до ОС ДП «Чернігівстандартметрологія». Перевіркою встановлено, що TOB «Гільдія Живого Пива» за перевіряємий період подано звіти за формою 2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв» до ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м.Києві з наступними показниками: … В ході аналізу звітів за формою 2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв» TOB «Гільдія Живого Пива» за період з серпня 2017 по липень 2018 встановлено виробництво пива із солоду (солодове) в кількості 2 477,0 дал. Також, встановлено відсутність залишків виробленого пива на кінець кожного поточного місяця за період серпень 2017 - липень 2018. В ході перевірки TOB «Гільдія Живого Пива», з урахуванням вимог п.п. 20.1.9 п. 20.1 ст. 20 Кодексу здійснено зняття залишків товарно-матеріальних цінностей на місці виробництва та встановлено наявність готової продукції (пива), станом на 14.08.2018, в наступному асортименті та кількості (додаток № 1 до акта перевірки), а саме: Пивний гном Бурштинове - 6 000 літрів; Пивний гном ІРА - 2 000 літрів; Пивний гном Біле - 6 000 літрів; Пивний гном Austria stoun - 1 000 літрів; Пивний гном Світле - 0 літрів. На вимогу перевіряючих стосовно надання до перевірки Звітів про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (форма №2-РС), завірені належним чином, картку рахунку 281 «Товари на складі» (станом на кінець кожного місяця), оборотно-сальдову відомість рахунку 23 «Виробництво», 26 «Готова продукція», технологічні листи по виробництву пива за перевіряємий період посадовими особами TOB «Гільдія Живого Пива» на дату завершення перевірки не надано. … У зв'язку із ненаданням до перевірки інформації та її документального підтвердження для визначення вартості готової продукції використана інформацію отримана під час перевірки контрагентів покупців в адресу яких TOB «Гільдія Живого Пива» виписано видаткові накладні при реалізації пива в наступному асортименті, а саме: Пивний гном Бурштинове - 23 грн. з 1 літр, Пивний гном ІРА - 23 грн. з 1 літр, Пивний гном Біле - 23 грн. з 1 літр, Пивний гном Austria stoun - 23 грн. з 1 літр та Пивний гном Світле - 23 грн. з 1 літр. Таким чином, перевіркою TOB «Гільдія Живого Пива» встановлено, наявність готової продукції (товару) пиво в асортименті, станом на 14.08.2018 в місці виробництва (зберігання) за адресою: м. Київ, пр-т. Відрадний, 52, в кількості 15 000 літрів на загальну суму 345 000 грн. Перевіркою встановлено наявність у TOB «Гільдія Живого Пива» за адресою: м. Київ, просп. Відрадний, 52, не облікованого товару (пива в асортименті) в кількості 15 000 літрів на загальну суму 345 000 грн., чим порушено вимоги п. 12 ct. З Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями). Відповідно до п. 85.2 ст. 85 Кодексу платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки. В ході проведення та до закінчення фактичної перевірки представниками TOB «Гільдія Живого Пива» за адресою: м. Київ, просп. Відрадний, 52 первинних документів, документів бухгалтерського обліку на продукцію (пиво), яка зберігається на місці виробництва та письмових пояснень щодо встановлених порушень в ході проведення фактичної перевірки не надано. Також, перевіркою встановлено, що TOB «Гільдія Живого Пива» подано до ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (форма №2-РС): - за жовтень 2017 - 13.11.2017 (реєстраційний номер 9237187905, прийнято пакет відповідно до квитанції № 2 від 13.11.2017); - за грудень 2017 - 18.01.2018 (реєстраційний номер 9295878016, прийнято пакет відповідно до квитанції № 2 від 18.01.2018); - за лютий 2018 - 20.03.2018 (реєстраційний номер 9048823234, прийнято пакет відповідно до квитанції № 2 від 20.03.2018); - за березень 2018 - 19.04.2018 (реєстраційний номер 9072803231, прийнято пакет відповідно до квитанції № 2 від 19.04.2018); - за червень 2018 - 20.07.2018 (реєстраційний номер 9149812830, прийнято пакет відповідно до квитанції № 2 від 20.07.2018). Граничний термін подачі Звіту про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (форма №2-РС) за жовтень 2017 - 09.11.2017, за грудень 2017 - 09.01.2018, за лютий 2018 - 12.03.2018, за березень 2018 - 10.04.2018, за червень 2018 - 09.07.2018. Згідно ч. 3 ст. 16 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон № 481/95-ВР): Суб'єкти господарювання, які отримали ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та здійснюють таку діяльність та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом. Відповідальність за неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії передбачена абз. 19 ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР. За результатами перевірки TOB «Гільдія Живого Пива» порушено ч. 3 ст. 16 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (зі змінами та доповненнями) в частині несвоєчасного подання Звіту про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (форма №2-РС) за жовтень 2017, грудень 2017, лютий 2018, березень 2018, червень 2018. Порушено вимоги п. 12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями). Перевіркою TOB «Гільдія Живого Пива» встановлено наявність готової продукції пива із солоду (солодове) станом на 14.08.2018 року в наступному асортименті та кількості, а саме: Пивний гном Бурштинове - 6 000 літрів, Пивний гном ІРА - 2 000 літрів, Пивний гном Біле - 6 000 літрів, Пивний гном Austria stoun - 1 000 літрів та Пивний гном Світ не - 0 літрів. Податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків. …».

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Судом вивчено відповідь позивача на відзив на позовну заяву.

Ухвалою від 07.04.2025 суддею Прасовим О.О. прийнято до свого провадження дану адміністративну справу та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О. у період з 14.07.2025 по 03.08.2025 перебував у відпустці.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Контролюючим органом у період з 14.08.2018 по 23.08.2018 проведена фактична перевірка ТОВ «Гільдія живого пива» з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, за результатами якої складено Акт №3807/26-1540-01/39894221 від 27.08.2018 (надалі - Акт фактичної перевірки №3807/26-1540-01/39894221 від 27.08.2018).

У Висновку Акту фактичної перевірки №3807/26-1540-01/39894221 від 27.08.2018 зазначено: «… ТОВ «Гільдія Живого Пива» порушено ч.3 ст.16 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (зі змінами та доповненнями) в частині несвоєчасного подання Звіту про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (форма №2-РС) за жовтень 2017, грудень 2017, лютий 2018, березень 2018, червень 2018. Порушено вимоги п. 12 ст.3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями). Перевіркою ТОВ «Гільдія Живого Пива» встановлено наявність готової продукції пива із солоду (солодове) станом на 14.08.2018 року в наступному асортименті та кількості, а саме: Пивний гном Бурштинове - 6 000 літрів, Пивний гном ІРА - 2 000 літрів, Пивний гном Біле - 6 000 літрів, Пивний гном Austria stoun - 1 000 літрів та Пивний гном Світле - 0 літрів. …».

Результатом розгляду контролюючим органом Акту фактичної перевірки №3807/26-1540-01/39894221 від 27.08.2018 стало прийняття 25.09.2018 стосовно ТОВ «Гільдія живого пива»:

1) податкового повідомлення-рішення №0005834001, яким за платежем «Штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 690000 грн. 00 коп.;

2) податкового повідомлення-рішення №0005824001, яким за платежем «Адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів» застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 85000 грн. 00 коп.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.01.2019 у справі №826/14723/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.04.2019, відмовлено повністю в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ГІЛЬДІЯ ЖИВОГО ПИВА" до Головного управління ДФС у м.Києві про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДФС у м.Києві №12301 від 13.08.2018 щодо проведення фактичної перевірки.

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

За пп.75.1.3 п.75.2 ст.75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Відповідно до п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.

Згідно з ст.20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.

Як зазначено у ч.3 ст.16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), суб'єкти господарювання, які отримали ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та здійснюють таку діяльність та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом.

У ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено: «… До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: … неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, - у розмірі 17000 гривень; …».

За п.1 розділу І «Порядку заповнення форми звіту №2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв»», затвердженого 11.02.2016 наказом Міністерства фінансів України №49, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 03.03.2016 за №341/28471 (надалі - «Порядок заповнення форми звіту №2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв»») (який був чинний на час виникнення спірних правовідносин), звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (далі - Звіт) подають суб'єкти господарювання незалежно від форми власності до органів ДФС за основним місцем обліку в електронній формі.

Відповідно до п.3 розділу І «Порядку заповнення форми звіту №2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв»» (який був чинний на час виникнення спірних правовідносин) звіт складається окремо за кожний місяць та до 10 числа місяця, що настає за звітним, подається до органів ДФС за основним місцем обліку суб'єкта господарювання.

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються досліджуваного публічно-правового спору.

1) В Акті фактичної перевірки №3807/26-1540-01/39894221 від 27.08.2018 зазначено - «… В ході перевірки ТОВ «Гільдія Живого Пива», з урахуванням вимог п.п. 20.1.9 п. 20.1 ст. 20 Кодексу здійснено зняття залишків товарно-матеріальних цінностей на місці виробництва та встановлено наявність готової продукції (пива), станом на 14.08.2018, в наступному асортименті та кількості (додаток № 1 до акта перевірки), а саме: Пивний гном Бурштинове - 6 000 літрів; Пивний гном ІРА - 2 000 літрів; Пивний гном Біле - 6 000 літрів: Пивний гном Аustria stoun - 1 000 літрів; Пивний гном Світле - 0 літрів. …».

Також, в Акті фактичної перевірки №3807/26-1540-01/39894221 від 27.08.2018 вказано, що до нього додається лише «Додаток №1».

Відповідачем не надано до суду «Додаток №1» до Акту фактичної перевірки №3807/26-1540-01/39894221 від 27.08.2018.

Суд не може прийняти до уваги надані відповідачем до суду «фотокартки з виробництва ТОВ «Гільдія Живого Пива»», оскільки до Акту фактичної перевірки №3807/26-1540-01/39894221 від 27.08.2018 такі «фотокартки з виробництва ТОВ «Гільдія Живого Пива»» не долучалися.

При цьому, з цих «фотокарток» не вбачається, що вони стосуються «виробництва ТОВ «Гільдія Живого Пива»», а не виробництва іншого суб'єкта господарювання.

Відповідачем документально не обґрунтовано суму «345 000 грн.».

Враховуючи зазначені та інші норми права, обставини справи, суд вважає, що відповідачем не доведено порушення позивачем приписів п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин).

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №0005834001 від 25.09.2018 прийнято контролюючим органом не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.

2) Судом враховано наведене в Акті фактичної перевірки №3807/26-1540-01/39894221 від 27.08.2018 - «… Також, перевіркою встановлено, що ТОВ «Гільдія Живого Пива» подано до ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (форма №2-РС): - за жовтень 2017 - 13.11.2017 (реєстраційний номер 9237187905, прийнято пакет відповідно до квитанції № 2 від 13 11.2017); - за грудень 2017 - 18.01.2018 (реєстраційний номер 9295878016, прийнято пакет відповідно до квитанції № 2 від 18.01 2018); - за лютий 2018 - 20.03.2018 (реєстраційний номер 9048823234, прийнято пакет відповідно до квитанції № 2 від 20.03.2018); - за березень 2018 - 19.04.2018 (реєстраційний номер 9072803231, прийнято пакет відповідно до квитанції № 2 від 19.04.2018); - за червень 2018 - 20.07.2018 (реєстраційний номер 9149812830, прийнято пакет відповідно до квитанції № 2 від 20.07 2018). Граничний термін подачі Звіту про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (форма №2-РС) за жовтень 2017 - 09.11.2017, за грудень 2017 - 09.01.2018, за лютий 2018 - 12.03.2018, за березень 2018 - 10.04.2018, за червень 2018 - 09 07.2018. …».

Позивачем вказане нормативно та документально не спростовано.

Враховуючи зазначені та інші норми права, обставини справи, суд вважає, що позивачем не доведено дотримання приписів ч.3 ст.16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин).

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №0005824001 від 25.09.2018 прийнято контролюючим органом обґрунтовано, з урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, розсудливо, а отже є правомірним і не підлягає скасуванню.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі було Головне управління ДПС у м.Києві, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати по сплаті судового збору у сумі 10346 грн. 25 коп. пропорційно до задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Гільдія живого пива» (вул.Успенська, буд.72, м.Одеса, 65045; код ЄДРПОУ 39894221) до Головного управління ДПС у м.Києві (вул.Шолуденка, буд.33/19, м.Київ, 04116; код ЄДРПОУ ВП 44116011) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м.Києві №0005834001 від 25.09.2018, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гільдія живого пива» за платежем «Штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 690000 грн. 00 коп.

В іншій частині позовної заяви відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Гільдія живого пива» (вул.Успенська, буд.72, м.Одеса, 65045; код ЄДРПОУ 39894221) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м.Києві (вул.Шолуденка, буд.33/19, м.Київ, 04116; код ЄДРПОУ ВП 44116011) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 10346 грн. 25 коп. пропорційно до задоволених позовних вимог.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 29.08.2025.

Суддя О.О. Прасов