28 серпня 2025 року м. Житомир справа № 240/2348/25
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Окис Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,
установив:
У січня 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася у суд з позовом про визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Житомирській області) від 14 жовтня 2024 року №25154-24341/С-02/8-0600/24 та зобов'язання призначити субсидію на оплату житлово-комунальних послуг з липня 2024 року та виплатити нараховану, але не виплачену житлову субсидію за травень 2023 року, червень 2024 року, вересень 2024 року, а також зобов'язати нарахувати та виплатити субсидію на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2023 року за послуги абонентського обслуговування з водопостачання та водовідведення.
Ухвалою суду від 05 лютого 2025 року позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до суду із зазначенням поважних причин пропуску процесуального строку звернення до суду з вимогами виплату нарахованої, але не виплаченої житлової субсидії за травень 2023 року, червень 2024 року, а також з травня 2023 року за послуги абонентського обслуговування з водопостачання та водовідведення
Позивач надала до суду заяву про поновлення строку звернення до суду, яка обґрунтована тим, що вона неодноразово протягом 2024 року намагалась дізнатись підстави відмови у нарахуванні субсидії на житлово-комунальні послуги. 27 вересня 2024 року звернулася до відповідача з заявою, відповідь на яку отримала лише 14 жовтня 2024 року. Після цього звернулась до Житомирського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правничої допомоги, який наказом від 05 грудня 2024 року призначив адвоката для складання процесуальних документів, пов'язаних з оскаржуваним рішенням.
Ухвалою суду від 18 лютого 2025 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду відмовлено, продовжено строк для усунення визначених в ухвалі суду від 05 лютого 2025 року недоліків на п'ять днів з дати отримання копії даної ухвали.
На виконання вимог ухвали суду, позивач подала заяву про поновлення строку, у якій зазначила, що допустила технічну описку і також заявляє позовні вимоги за серпень 2024 року та до якої долучила талон про прийняття заяви про надання безоплатної вторинної правової допомоги від 25 листопада 2024 року та доручення для надання безоплатної вторинної правничої допомоги від 05 грудня 2024 року №004-0607503.
Ухвалами суду від 03 березня 2025 року заяву ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду задоволено частково. Повернуто позовну заяву в частині позовних вимог щодо зобов'язання виплатити нараховану, але не виплачену житлову субсидію за травень 2023 року, а також зобов'язання нарахувати та виплатити субсидію на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2023 року по травень 2024 року за послуги абонентського обслуговування з водопостачання та водовідведення. Поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду із цим позовом у частині позовних вимог про призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг з липня 2024 року та виплату нарахованої, але не виплаченої житлової субсидії за червень 2024 року, серпень 2024 року, вересень 2024 року, зобов'язання нарахувати та виплатити субсидію на оплату житлово-комунальних послуг з червня 2024 року за послуги абонентського обслуговування з водопостачання та водовідведення, позов у відповідній частині прийнято до провадження, призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач безпідставно не призначив субсидію у липні 2024 року. У порушення вимог Положення про порядок призначення житлових субсидій відповідачем не дотримано процедуру збирання інформації про розмір цін і тарифів на житлово-комунальні послуги, що обумовило прийняття рішення про відмову в призначенні субсидії. Також зауважує, що з березня 2024 року відповідач безпідставно не нараховує субсидію на послуги з абонентської плати на водопостачання, хоча до цього часу вона отримувала субсидію на таку послугу. Додатково наголошує, що відповідно до рішення про призначення житлової субсидії від 27 червня 2024 року опалювальна площа для розрахунку субсидії на ЖКП/придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива складає 63,53 м2, а площа, на яку субсидія призначається, складає вже 48,87 м2.
26 березня 2025 року до суду надійшов відзив, у якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити. Зауважує, що з травня 2024 року ГФУ ПФУ в Житомирській області самостійно здійснено призначення житлової субсидії на наступний період в автоматичному режимі домогосподарству ОСОБА_1 , як такому, що отримувало житлову субсидію у попередньому періоді. Відповідно до вимог викладених у абзацу 5 пункту 60 Положення про порядок призначення житлових субсидій уповноважений орган не призначає (не розраховує) житлову субсидію на житлово - комунальні послуги, що надаються управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, які не подали відомостей про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами, зокрема щодо: розміру цін і тарифів на житлово-комунальні послуги і платежів за такі послуги; розміру внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком та комунальні послуги в такому будинку.
Таким чином, розрахунок розміру житлової субсидії з травня 2024 року домогосподарству ОСОБА_1 проведено на житлово-комунальні послуги, інформація про надання яких надана відповідними виконавцями житлово-комунальних послуг, а саме: на послуги з централізованого водопостачання; плату за абонентське обслуговування за послугою з централізованого водопостачання; послугу з постачання електричної енергії.
У зв'язку зі зміною тарифу на послугу з постачання електроенергії для населення з червня 2024 року (тариф за 1кВт до 01 червня 2024 року становив 2,64 грн, з 01 червня 2024 року - 4,32 грн) ГУ ПФУ в Житомирській області в автоматичному режимі (за допомогою програмних засобів) проведено перерахунок розміру житлової субсидії ОСОБА_1 з червня 2024 року відповідно до вимог абзацу 2 пункту 92 Положення про порядок призначення житлових субсидій.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 22 липня 2024 року та декларації житлову субсидію з липня 2024 року не призначено, оскільки за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір мав нульове або від'ємне значення, тобто розмір плати за житлово-комунальні послуги в межах соціальних норм не перевищує обсягу визначеного обов'язкового платежу (рішення 1115704544-2024-6 прийнято за принципом екстериторіальності 05 серпня 2024 року). При цьому, відповідно до абзацу 5 пункту 60 Положення про порядок призначення житлових субсидій, розрахунок на послугу з постачання електричної енергії не проведено, оскільки шляхом електронного обміну виконавцем зазначеної послуги не підтверджено її надання домогосподарству у терміни визначені пунктом 50 названого Положення.
Зауважує, що кошти в розмірі 293,18 грн по рішенню 1115704544-2024-5 від 27 червня 2024 року зараховані 02 серпня 2024 року на поточний рахунок відкритому в «Ощадбанку» та підлягають поверненню відповідно до вимог пункту 1251 Положення про порядок призначення житлових субсидій. Надміру виплачені кошти виникли у зв'язку з тим, що рішення про не призначення житлової субсидії за заявою від 22 липня 2024 року прийнято 05 серпня 2024 року, тобто пізніше дати формування відомостей. Тому, за серпень 2024 року ОСОБА_1 кошти не отримала, а по її електронній особовій справі відображено переплату в розмірі 293,18 грн.
Наголошує, що за зверненням позивача від 13 вересня 2024 року (вх.№ 2279/С-0600-24) ОСОБА_1 надано відповідь 07 жовтня 2024 року вих. № 24581-22779/С-02/8-0600/24, згідно якої у разі зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг подаються нові заява та декларація відповідно до пункту 91 Положення про порядок призначення житлових субсидій.
За зверненням від 27 вересня 2025 року за призначенням та наданням житлової субсидії, у зв'язку зі зміною переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, відповідно до пункту 91 Положення про порядок призначення житлових субсидій, ОСОБА_1 рішення 1115704544-2024-8 від 10 жовтня 2024 року з 01 вересня 2024 року призначено житлову субсидії в розмірі 251,87 грн.
Звертає увагу суду, що ОСОБА_1 посилається на невиконання органом Пенсійного фонду вимог зазначених абзаців 12 та 13 пункту 50 Положення про порядок призначення житлових субсидій, які в свою чергу доповненні згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 222 від 28 лютого 2025 року, а отже, зазначені норми не можуть бути застосовані до її звернення від 13 вересня 2024 року.
07 квітня 2025 року до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач наголошує, що пунктом 50 Положення про порядок призначення житлових субсидій передбачено, що у разі коли виконавці комунальних послуг, управителі, об'єднання не подали на запит уповноважених органів у п'ятиденний строк з дня його отримання відомості, зазначені в абзацах 10 - 12 цього пункту, уповноважений орган для прийняття об'єктивного рішення щодо призначення, непризначення або відмови в призначенні житлової субсидії інформує заявника в порядку, встановленому пунктами 61 і 62цього Положення, про те, що протягом 14 робочих днів з дати його інформування він повинен подати такі відомості (зокрема чеки або квитанції, що підтверджують проведення особою платежів за житлово-комунальні послуги) до уповноваженого органу самостійно. У разі коли заявник протягом 14 робочих днів з дати його інформування уповноваженим органом не подав такі відомості, уповноважений орган приймає відповідне рішення згідно з пунктом 60 цього Положення виходячи з наявної в уповноваженому органі інформації на момент прийняття такого рішення.
Однак відповідач не повідомив протягом встановленого терміну про ненадання підтвердження наявності послуг з постачання електричної енергії. При цьому, після подання 13 вересня 2024 року підтвердження від виконавця послуг з постачання електричної енергії відповідач згідно вимог пункту 60 Положення про порядок призначення житлових субсидій жодного рішення не прийняв та не повідомив заявника.
Посилаючись на приписи пункту 69 Положення про порядок призначення житлових субсидій позивач зауважує про відсутність правових підстав для проведення перерахунку призначеної їй субсидії щомісяця.
Також позивач подала клопотання про витребування доказів, за результатами розгляду якого 18 квітня 2025 року судом постановлено ухвалу про його задоволення. Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Житомирська енергетична компанія» надати суду, протягом 10 (десяти днів) з моменту отримання цієї ухвали, підтвердження отримання звернення ГУ ПФУ в Житомирській області від 30 липня 2024 року щодо надання послуги з постачання електричної енергії ОСОБА_1 та у випадку отримання такого звернення інформацію чи була надана відповідь та докази її надання та зупинено провадження у справі до дати отримання судом витребуваних доказів.
12 серпня 2025 року, з огляду на надходження до суду витребуваних доказів, постановлено ухвалу про поновлення провадження у справі, запропоновано ОСОБА_1 протягом 10 (десяти) календарних днів з моменту отримання цієї ухвали разом, подати суду на підтвердження доводів викладених у її відповіді на відзив належним чином засвідченні копії чеків про оплату електроенергії за липень 2024 року, попереджено позивача, що після визначеного строку, суд розгляне справу за наявними у ній матеріалами та продовжено строк розгляду справи на більш тривалий, розумний термін.
22 серпня 2025 року до суду надійшли додаткові пояснення відповідача, в яких наведений розрахунок сум призначених позивачу субсидій.
25 серпня 2025 року позивач надала суду копії квитанції та чека про сплату за електроенергію за липень 2024 року.
Розглядаючи спір по суті, суд, на підставі наявних у справі доказів, установив, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Житомирській області як одержувач житлової субсидії.
На виконання пункту 78 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21 жовтня 1995 року №848 у відповідній редакції (далі - Положення№848) після закінчення строку отримання житлової субсидії ГУ ПФУ в Житомирській області самостійно здійснено призначення житлової субсидії на наступний період (з травня 2024р) в автоматичному режимі (за допомогою програмних засобів), домогосподарству ОСОБА_1 , як такому, що отримувало житлову субсидію у попередньому періоді.
Розрахунок розміру житлової субсидії з травня 2024 року домогосподарству ОСОБА_1 проведено на житлово-комунальні послуги, інформація про надання яких надана відповідними виконавцями житлово- комунальних послуг, а саме: на послуги з централізованого водопостачання; плату за абонентське обслуговування за послугою з централізованого водопостачання; послугу з постачання електричної енергії.
Розмір автоматично розрахованої житлової субсидії з травня 2024 року становить 149,81 грн (рішення 1115704544-2024-3). Кошти в повному розмірі зараховані 05 червня 2024 року на поточний рахунок відкритому в «Ощадбанку».
У зв'язку зі зміною тарифу на послугу з постачання електроенергії для населення з червня 2024 року (тариф за 1кВт до 01 червня 2024 року становив 2,64 грн, з 01 червня 2024 року - 4,32 грн) відповідач в автоматичному режимі (за допомогою програмних засобів) провів перерахунок розміру житлової субсидії ОСОБА_1 з червня 2024 року відповідно до вимог абзацу 2 пункту 92 Положення №848. За результатами перерахунку розмір житлової субсидії з червня 2024 року становить 317,82 грн (рішення 1115704544-2024-4). Кошти в повному розмірі зараховані 03 липня 2024 року на поточний рахунок відкритому в «Ощадбанку».
20 червня 2024 року ОСОБА_1 звернулася із заявою про призначення та надання житлової субсидії у зв'язку зі зміною переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, відповідно до пункту 91 Положення №848. За результатами розгляду заяви та декларації проведено перерахунок житлової субсидії з червня 2024 року. Розмір житлової субсидії за результатами перерахунку згідно рішення 1115704544-2024-5 від 27 червня 2024 року становить 293,18 грн. Кошти в повному розмірі зараховані 03 липня 2024 року на поточний рахунок відкритому в «Ощадбанку».
22 липня 2024 року ОСОБА_1 звернулась із заявою про призначення та надання житлової субсидії у зв'язку з перерахунком житлової субсидії на понаднормову площу житла, як непрацездатній непрацюючій особі, яка проживає сама, відповідно до відповідно до абзацу 4 пункту 93 Положення №848. За результатами розгляду такої заяви рішенням 1115704544-2024-6 від 05 серпня 2025 року з липня 2024 року не призначено, оскільки за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення, тобто розмір плати за житлово-комунальні послуги в межах соціальних норм не перевищує обсягу визначеного обов'язкового платежу. Розрахунок на послугу з постачання електричної енергії не проведено, оскільки шляхом електронного обміну виконавцем зазначеної послуги не підтверджено її надання домогосподарству у терміни визначені пункту 50 Положення №848.
Кошти в розмірі 293,18 грн по рішенню 1115704544-2024-5 від 27 червня 2024 року зараховані 02 серпня 2024 року на поточний рахунок позивача відкритому в «Ощадбанку» обліковуються як надміру виплачені.
За зверненням позивача від 27 вересня 2025 року про призначення та надання житлової субсидії у зв'язку зі зміною переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, відповідно до пункту 91 Положення №848, ОСОБА_1 призначено житлову субсидії в розмірі 251,87 грн рішенням 1115704544-2024-8 від 10 жовтня 2024 року.
Кошти в розмірі 191,22 грн (251,87 - 24,64 (надміру виплачена сума за червень 2024 року) - 36,01 (надміру виплачена сума за травень 2023 року) зараховані 13 листопада 2024 року на поточний рахунок позивача.
У спірний період позивач неодноразово зверталася до відповідача з заявами про проведення перерахунку субсидії.
Зокрема, заяву позивача від 13 вересня 2024 року (вх. №22779/С-0600-24) розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян» та листом від 07 жовтня 2024 року №24581-22779/С-02/8-0600/24 проінформовано про порядок проведення призначення субсидії та її розрахунок. Також зазначено, що за результатами розгляду заяви позивача від 22 липня 2024 року про призначення та надання житлової субсидії у зв'язку з перерахунком житлової субсидії на понаднормову площу житла, як непрацездатній непрацюючій особі, яка проживає сама, відповідно до відповідно до абзацу 4 пункту 93 Положення №848 розрахунок житлової субсидії на послуги з постачання електричної енергії позивачу не було проведено, оскільки інформацію про дану послугу не підтверджено надавачем. Окрім цього проінформовано, що заява від 27 вересня 2024 року про призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, а також додані до неї документи, зокрема, довідка ТОВ «Житомирська обласна енергопостачальна компанія» Житомирський ЦОК від 11 вересня 2024 року №221, копія якої долучено до звернення, знаходяться на розгляді та опрацьовуються за принципом екстериторіальності, а тому дане питання буле вирішено за його результатами.
Уважаючи таке рішення протиправним, а також протиправними дії по нарахуванню та виплаті субсидії за червень - вересень 2024 року, в тому числі без урахування плати за послуги абонентського обслуговування з водопостачання та водовідведення, ОСОБА_1 , звернулася з відповідним позовом до суду.
Відповідно до положень частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду і вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива Кабінет Міністрів України постановою «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21 жовтня 1995 року №848 затвердив Положення про порядок призначення житлових субсидій.
Пунктом 1 названого Положення (тут і далі у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) закріплено, що воно визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:
1) щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме:
- житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;
- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами;
2) щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку;
3) житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.
Згідно пункту 3 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.
Відповідно до пункту 5 Положення №848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії» від 27 липня 1998 року №1156.
Пунктом 9 Положення №848 передбачено, що призначення житлових субсидій з 01 грудня 2022 року здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Заяви про призначення та надання житлової субсидії за формою згідно з додатком 1 (далі - заява) з необхідними документами та/або відомостями приймаються від громадян органами Пенсійного фонду України починаючи з 01 грудня 2022 року, у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Порталу Дія).
При цьому, положеннями пункту 10 закріплено, що житлові субсидії непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, призначаються на норму, що перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла (далі - понаднормова площа житла), якщо про це зазначено у заяві.
Площа житла, на яку призначається субсидія з урахуванням понаднормової площі, розраховується шляхом збільшення соціальної норми житла для домогосподарства на 30 відсотків.
Згідно пункту 11 Положення №848 до непрацездатних непрацюючих осіб, які проживають самі і яким житлову субсидію може бути призначено на понаднормову площу житла, належать, зокрема, громадяни, які отримують пенсію за віком, у зв'язку з втратою годувальника або по інвалідності, а також ті, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і отримують пенсію за вислугою років.
Інформація про належність членів домогосподарства до відповідних категорій осіб зазначається в декларації.
Відповідно до пункту 43 Положення №848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), подає:
заяву;
декларацію;
довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом уповноваженого органу у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
у випадках, визначених абзацом 8 пункту 60 цього Положення, - чеки, квитанції, що підтверджують проведення особою платежів за житлово-комунальні послуги, або інші документи, в яких зазначено відомості, що підтверджують надання домогосподарству житлово-комунальних послуг;
копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);
договір наймання (оренди) житла (у разі наявності) або договір позички (у разі наявності);
рішення суду (в разі наявності);
інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Положення необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).
Пунктом 50 Положення №848 у редакції на час виникнення спірних правовідносин визначено перелік відомостей, що подаються на запит уповноважених органів протягом 5-ти денного строку з дня його отримання для призначення житлових субсидій.
Абзацом 2 пункту 58 названого Положення закріплено, що у разі коли заявник не згоден з рішенням уповноваженого органу про відмову у призначенні житлової субсидії або визначений розмір субсидії, що прийнято на підставі інформації, отриманої під час обміну інформацією із суб'єктами надання інформації, державними реєстрами чи ресурсами, яку заявник вважає некоректною, заявник самостійно вживає заходів до уточнення такої інформації у відповідних першоджерелах.
Відповідно до пункту 60 Положення №848 уповноваженим органом протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів та отримання інформації відповідно до пункту 50 цього Положення приймається рішення про:
призначення житлової субсидії;
непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення);
відмову в призначенні житлової субсидії.
Уповноважений орган не призначає (не розраховує) житлову субсидію на житлово-комунальні послуги, що надаються управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, які не подали відомостей про надання житлово-комунальних послуг та управління багатоквартирним будинком, зокрема щодо:
розміру цін і тарифів на житлово-комунальні послуги і платежів за такі послуги;
розміру внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком та комунальні послуги в такому будинку.
Пунктом 64 Положення №848 закріплено право заявника оскаржити до суду рішення уповноваженого органу щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії.
З огляду на наведене нормативно-правове регулювання, суд уважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно нормами пунктів 4, 5 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, що має сформулюватися максимально чітко і зрозуміло, позаяк від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
При цьому визначитися з предметом спору має саме позивач, адже саме він є ініціатором судового процесу, а суд створює умови для реалізації ним процесуальних прав сторони спору.
Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі № 826/16958/17.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12 лютого 2020 року у справі №640/7310/19 зауважила, що особа, яка вважає, що порушені її права, свободи чи інтереси, і яка у зв'язку із цим звертається за їх захистом до адміністративного суду, має зазначити в позовній заяві: хто, який саме суб'єкт владних повноважень (а якщо відповідачем може бути суб'єкт господарювання, то який саме) порушив її права чи інтереси, яким чином, якими діями (рішенням, бездіяльністю) відбулося втручання в її права, які саме права були порушені, чи належать вони позивачу, які обставини про це свідчать. Закон не передбачає вимог щодо обсягу, повноти чи слушності доводів позовної заяви, але приписує щонайменше сформулювати суть (зміст) порушення, яким чином воно негативно позначилось на правах особи, яка звертається з позовом, яким чином може бути відновлено порушене право. Зміст та обсяг порушеного права та викладення обставин, якими воно підтверджується, в кожному конкретному випадку можуть різнитися, але принаймні на рівні формулювання викладу їх змісту мають бути достатніми, щоб визначити предмет спору, його юрисдикційну належність, характер вимог, часові межі події порушення, нормативне регулювання спірних відносин, а також обставини, за яких можна ухвалити одне з обов'язкових процесуальних рішень, пов'язаних із визнанням позовної заяви прийнятною/неприйнятною.
За змістом частини 2 статті 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Способи судового захисту визначені статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Як убачається зі змісту позовної заяви ОСОБА_1 оскаржує рішення ГУ ПФУ в Житомирській області, викладене у листі від 07 жовтня 2024 року №24581-22779/С-02/8-0600/24.
Суд зауважує, що названим листом надано відповідь на звернення позивача від 13 вересня 2024 року (вх. №22779/с-0600-24 від 13 вересня 2024 року), в якому ОСОБА_1 просила провести перерахунок субсидії за серпень 2024 року із врахуванням тарифу на електроенергію по її заяві від 22 липня 2024 року.
Отже такий лист не є рішенням щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії, право на оскарження якого передбачено Положенням №848.
Тим часом рішення про не призначення субсидії № 1115704544-2024-6 від 05 серпня 2024 року, прийняте за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 22 липня 2024 року позивач не оскаржує.
Отже, ураховуючи те, що ОСОБА_1 не заявляла вимогу про визнання протиправним та скасування рішення не призначення субсидії № 1115704544-2024-6 від 05 серпня 2024 року, суд не надає такому правову оцінку.
При цьому суд зауважує, що посилаючись на приписи пункту 50 Положення №848 позивач не враховує, що такі внесені постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань надання субсидій» від 28 лютого 2025 року та набрали чинності з 01 березня 2025 року. Тобто на момент виникнення спірних правовідносин такі норми ще не діяли, а тому доводи позивача про їх порушення відповідачем не заслуговують на увагу.
Надаючи правову оцінку доводам позивача щодо протиправності дій відповідача по нарахуванню та виплаті субсидії за червень - вересень 2024 року, в тому числі без урахування плати за послуги абонентського обслуговування з водопостачання та водовідведення, суд уважає за необхідне зауважити на таке.
Як убачається зі змісту заяв та декларацій ОСОБА_1 від 20 червня 2024 року, 22 липня 2024 року та 27 вересня 2024 року, такі містять відомості про плату за абонентське обслуговування за послуги з централізованого водопостачання. Відомості про плату за абонентське обслуговування за послугою з централізованого водовідведення такі заяви не містять.
З огляду на викладене суд уважає безпідставним твердження позивача щодо протиправності дій відповідача по нарахуванню та виплаті субсидії за червень - вересень 2024 року, в тому числі без урахування плати за послуги абонентського обслуговування з водопостачання та водовідведення.
За результатами дослідження рішень про призначення позивачу субсидії 1115704544-2024-5 від 27 червня 2024 року та № 1115704544-2024-8 від 10 жовтня 2024 року, а також виписки з карткового рахунку позивача, суд установив, що субсидії перераховувалась позивача за червень та вересень у розмірах, визначених у зазначених рішеннях із урахуванням сум переплати.
Саме тому вимога позивача про виплату нарахованої, але не виплаченої їй житлової субсидії за червень 2024 року, серпень 2024 року та вересень 2024 року також задоволенню не підлягає.
У контексті встановлених обставин справи та правового регулювання суд доходить висновку, що відповідач діяв з дотримання вимог діючого законодавства, що не призвело до порушення прав позивача, тому у задоволенні позову належить відмовити.
Зважаючи на відсутність понесених позивачем судових витрат у справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись положеннями статей 2, 9, 72-77, 139, 242-246, 251, 262, 263, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене протягом 30 днів з дати його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.О. Окис
28.08.25