про залишення заяви без руху
28 серпня 2025 року м. Житомир справа № 240/27841/23
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Окис Т.О., розглянувши заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
установив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2023 року позов задоволено.
27 серпня 2025 року до суду надійшла заява про зміну способу і порядку виконання рішення.
Розглянувши подану заяву, суд зауважу на таке.
Відповідно до частини 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд зазначає, що статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України не врегульовані вимоги щодо форми та змісту заяви про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення.
Згідно з положеннями частини 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» від 08. липня 2011 року №3674-VI (далі - Закон).
За приписами частини 1 статті 3 Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Пунктом 3 частини 2 статті 3 Закону передбачено, що судовий збір не справляється за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Водночас, підпунктом 6 пункту 3 частини 2 статті 4 цього ж Закону визначено, що за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення справляється судовий збір в розмірі 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Підсумовуючи викладене суд зазначає, що Закон містить дві норми, які по різному вирішують питання сплати судового збору за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Вирішуючи дану колізію, суд виходить з того, що підпункт 6 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону є спеціальною нормою, яка регулює сплату судового збору при зверненні саме до адміністративних судів.
Як наслідок, правила пункту 3 частини 2 статті 3 Закону у такому разі вважаються загальними. Це підтверджується відсутністю у наведеному в статті 4 цього Закону переліку ставок судового збору окремих ставок збору за подання до місцевих загальних судів та господарських судів заяв про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Відтак, до спірних правовідносин слід застосовувати норму, якою передбачено сплату судового збору.
Указаний висновок узгоджується з правовою позицією, наведеною Верховним Судом в постанові №260/5761/21 від 17 травня 2023 року.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», станом на 01 січня 2025 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 3028,00 грн.
З огляду на викладене, за подання заяви про зміну порядку і способу виконання рішення суду сплаті підлягає судовий збір в сумі 908,40 грн.
Таким чином заявнику слід сплатити судовий збір у розмірі 908,40 грн.
Однак, до поданої до суду заяви доказів сплати судового збору не долучено. При цьому, позивач просить звільнити його від сплати судового збору на підставі пункту 1 статті 5 Закону.
Однак, суд не вбачає підстав для звільнення позивача від сплати судового збору, оскільки указана норма стосується справ про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі, а заява позивача стосується зміни способу і порядку викоання рішення суду щодо доплати до пенсії.
Відповідно до частини 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Згідно з частиною 10 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду Державного бюджету України. Правила цієї частини не застосовуються до заяв про забезпечення доказів або позову.
За таких обставин, суд вважає, що заяву про зміну порядку і способу виконання рішення слід залишити без руху.
Ураховуючи наведене, а також вчинення ним дій на виконання ухвали суду про залишення заяви без руху, суд уважає за необхідне заяву про зміну порядку і способу виконання рішення залишити без руху з наданням позивачу строку для усунення визначених у цій ухвалі недоліків шляхом подання документа про сплату судового збору у розмірі 908,40 грн на такі реквізити: отримувач коштів ГУК у Жит.обл/ТГ м.Житомир/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37976485; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача UA048999980313181206084006797; код класифікації доходів бюджету 22030101.
Керуючись статтями 169, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
У задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення залишити без руху.
Установити заявнику строк для усунення недоліків п'ять днів з дня вручення цієї ухвали.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків у встановлений судом строк заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення буде повернуто заявнику без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Окис