Ухвала від 28.08.2025 по справі 200/2181/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду

28 серпня 2025 року Справа №200/2181/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, прийнятого за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання незаконним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області) про визнання незаконним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням суду від 15 травня 2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання незаконним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково:

- визнано неправомірною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області з розгляду заяви ОСОБА_1 від 11 лютого 2025 року, поданої його представником, ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ), про перерахунок/поновлення пенсії в передбаченому законодавством порядку;

- зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області розглянути у встановленому законодавством порядку заяву ОСОБА_1 від 11 лютого 2025 року, подану його представником, ОСОБА_2 , про перерахунок/поновлення пенсії та прийняти належне рішення, передбачене ч. 5 ст. 45, ч. 2 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV та п. 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1).

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року апеляційну скаргу ГУ ПФУ в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2025 року залишено без задоволення, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2025 року залишено без змін.

19 серпня 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява адвоката Райзмана О.Я., представника ОСОБА_1 , про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суд від 15 травня 2025 року та зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області подати до суду звіт про виконання вказаного судового рішення.

В обґрунтування заяви зазначено, що наразі рішення суду по справі № 200/2181/25 від 15 травня 2025 року не виконується, отже ОСОБА_1 вимушений звернутись до суду із заявою про встановлення судового контролю, зобов'язавши пенсійний орган вжити реальних заходів з виконання судового рішення та притягнення винних осіб до відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до ст. 381-1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому ст.ст. 287, 382 - 382-3 і 383 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої ч. 5 ст. 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

Суд вважає за можливе розглянути заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в письмовому порядку.

Частиною ч. 2 ст. 14 КАС України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституційний Суд України у Рішенні від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого та прокурора зауважив, що «правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах» (абз. 10 п. 9 мотивувальної частини).

У Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).

Європейський суд з прав людини у рішенні від 7 травня 2002 року у справі «Бурдов проти Росії» визначив, що у контексті ст. 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова «судового розгляду».

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з ч.ч. 1 та 2 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Згідно з ч.ч. 2, 3 ст.ст. 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

На підставі викладеного вище, беручи до уваги відсутність станом на час прийняття даної ухвали відомостей про виконання ГУ ПФУ в Донецькій області рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2025 року, суд вважає за необхідне задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, встановити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2025 року та зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області протягом одного місяця з дня отримання даної ухвали надати суду звіт про виконання рішення суду.

Керуючись ст.ст. 2, 14, 241, 248, 256, 294, 381-1, 382, 382-1, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду - задовольнити.

2. Встановити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2025 року по адміністративній справі № 200/2181/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання незаконним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до Донецького окружного адміністративного суду протягом одного місяця з дня отримання даної ухвали звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2025 року.

4. Ухвала набирає законної сили з дати її підписання та оскарженню не підлягає.

5. Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Н.П. Волгіна