м. Вінниця
28 серпня 2025 р. Справа № 120/4001/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії
У Вінницький окружний адміністративний суд звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на протиправні дії відповідача щодо утримання військового збору у розмірі 5% при проведенні виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018, здійсненої на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 18.06.2024 у справі № 120/4150/24.
Тому, з метою стягнення з військової частини НОМЕР_1 грошових коштів в сумі 2 926,89 грн, які були протиправно утримані як надлишок військового збору при виплаті індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 згідно з рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 18.06.2024 у справі №120/4150/24, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 31.03.2025 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Установлено строк для подання заяв по суті.
Відповідач подав відзив на позов, у якому заявлені вимоги заперечує. По суті спору відповідач вказав, що ставка військового збору 1,5 відсотка застосовується лише для військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які отримують дохід у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат.
Відповідач вказав, що здійснивши аналіз індивідуальної податкової консультації від 27.02.2025 № 1056/ІПК/99-00-24-03-03 з Єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій на сайті Державної податкової служби України зазначає, що в ній було розглянуто питання яку ставку військового збору має утримати і перерахувати до бюджету із суми, яка виплачується працівнику за рішенням суду, у разі якщо позивач у період взаємовідносин був військовослужбовцем, але на момент виплати (після 01.01.2025 року) звільнений зі списків особового складу або є військовим пенсіонером.
Державна податкова служба України зазначила, що дохід у вигляді виплат на підставі рішень суду, нарахований юридичною особою після 01 грудня 2024 року, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податків як інший дохід та оподатковується військовим збором за ставкою 5 відсотків, незалежно за які періоди такий дохід нараховується та незалежно дати набрання чинності рішень суду, оскільки зазначений дохід є доходом звітного періоду, в якому він безпосередньо буде нарахований (виплачений), а не періоду, за який він нарахований.
На думку відповідача, вимога позивача щодо стягнення з військової частини НОМЕР_1 грошових коштів в сумі 2926,89 грн, які були протиправно утриманні як надлишок військового збору при виплаті індексації грошового забезпечення задоволенню не підлягає.
Враховуючи, що розгляд справи по суті розпочався, інших заяв і документів не надходило, а визначений строк для їх подання закінчився, клопотань щодо продовження процесуального строку не надходило, відтак суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову та відзиву, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 проходив військову службу, згідно із наказом військової частини НОМЕР_2 від 28.02.2019 р. № 41 виключений з 04.03.2019 із списків військової частини та звільнений з військової служби.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 18.06.2024 у справі № 120/4150/24, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20.11.2024, зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 р. враховуючи базовий місяць з моменту підвищення посадового окладу 01 січня 2008 року.
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 р. по 04.03.2019 р. із врахуванням абзаців 4, 5, 6 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення".
Згідно із листом військової частини НОМЕР_1 від 21.03.2025 № 15338/188/1473/ПС зазначено, що відповідач на виконання рішення суду від 18.06.2024 нарахував позивачу кошти в сумі 83625,23 грн, утримано військовий збір 5% в сумі 4181,26 грн та перераховані кошти на картковий рахунок ОСОБА_1 14.03.2025 в сумі 79443,97 грн (а.с. 10).
Позивач, вважає протиправними дії відповідача щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченої йому на виконання рішення суду, тому звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить з такого.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).
Згідно з пунктом 16-1 підрозділу 10 "Інші перехідні положення" розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Згідно з підпунктом 1 підпункту 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX платниками збору є, зокрема особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 162.1.1. пункту 162.1 статті 162 Податкового кодексу України фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Згідно з підпунктом 1 підпункту 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX об'єктом оподаткування збором є для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 163.1.2 пункту 163.1 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Згідно з підпунктом 164.2.1 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).
Згідно з підпунктом 1 підпункту 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ставка військового збору становить, зокрема для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - 5 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 цього пункту, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною підпунктом 4 цього підпункту.
Зокрема, відповідно до Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану" № 4015-IX від 10.10.2024 збільшено ставку військового збору з 1,5 % до 5 % від оподатковуваного доходу фізичних осіб.
Між тим, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні" № 4113 від 04.12.2024 уточнений перелік доходів військовослужбовців, до яких застосовується ставка військового збору у розмірі 1,5 відсотка.
Відповідно до підпункту 4 підпункту 1.3 підрозділу 10 "Інші перехідні положення" розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України зазначена ставка військового збору застосовується до доходу, одержаного у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України (за винятком доходів, які звільняються від оподаткування військовим збором відповідно до підпункту 1.7 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу) військовослужбовцями та працівниками Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
Суд встановив, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 18.06.2024 у справі № 120/4150/24 відповідач виплатив індексацію грошового забезпечення з утриманням з нарахованого доходу військового збору за ставкою 5 %, що становить 4181,26 грн. Однак, до такого доходу позивача в силу положень Податкового кодексу повинна застосовуватись ставка військового збору у розмірі 1,5 відсотка.
Суд звертає увагу, що втрата позивачем статусу військовослужбовця на час виплати йому грошового забезпечення не звільняє відповідача від обов'язку компенсувати позивачу суму військового збору, оскільки саме бездіяльність останнього призвела до виплати позивачу такої вже після звільнення з військової служби та як наслідок після втрати статусу військовослужбовця.
Аналогічного змісту позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.06.2020 у справі № 825/761/17.
Водночас, суд не бере до уваги долучену представником відповідача Індивідуальну податкову консультацію, оскільки така має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
За таких обставин, заявлені вимоги належить задовольнити у спосіб визнання протиправними дій відповідача щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 18.06.2024 у справі № 120/4150/24 та стягнути на користь позивача надмірно утриманий військовий збір у сумі 2926,89 грн.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини дають підстави для висновку, що позов належить задовольнити.
Вирішуючи питання щодо судового збору у справі, суд зазначає, що відповідно до статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від його сплати, а тому, керуючись положенням статті 139 КАС України судові витрати на користь позивача не присуджуються.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 18.06.2024 у справі № 120/4150/24.
Стягнути з військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 грошові кошти в сумі 2926,89 грн, які були надмірно утримані при виплаті індексації грошового забезпечення на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 18.06.2024 у справі № 120/4150/24.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 );
Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ).
Повне судове рішення складено 28.08.2025.
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна