справа № 691/839/25
провадження № 2-о/691/55/25
про залишення заяви без руху
03 липня 2025 рокум. Городище
Суддя Городищенського районного суду Черкаської області Синиця Л. П., вивчиши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Городищенська міська рада, про встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу,
30.06.2025 заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою окремого провадження, про встановлення факту проживання однією сім'єю, як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в період з 2010 року по 2014 ріку. Вказує, що у період сумісного проживання з ОСОБА_2 , який 13 березня 2025 року зник безвісти під час виконання бойового завдання в районі населеного пункту Журавка Сумського району Сумської області, у них ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася дитина ОСОБА_3 . Проте в свідоцтві про народження в графі "батько" вказано відомості про батька дитини за відомостями матері. ОСОБА_2 визнавав себе біологічним батьком дитини та весь час піклувався про неї. В подальшому спільне проживання припинили. 07 липня 2020 року уклала шлюб з іншим чоловіком. Оскільки батько дитини не встиг самостійно оформити своє батьківство відносно ОСОБА_3 , виникає питання щодо визначення статусу дитини для отримання нею відповідних пільг, у зв'язку з чим змушена звернутися до суду із даною заявою для подальшого встановлення батьківства в порядку позовного провадження. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя. Встановлення факту спільного проживання однією сім'єю необхідно для вжиття заходів щодо пошуку ОСОБА_2 та вчинення необхідних процесуальних дій відповідно до чинного законодавства як законного члена сім'ї, зокрема для встановлення факту смерті та набуття права на отримання в інтересах дитини грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця. Даний факт породжує певні юридичні наслідки. Чинним законодавством не передбаченого іншого порядку його встановлення і встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Ознайомившись із заявою та, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, приходжу висновку, що заява підлягає залишенню без руху з огляду на таке.
Частина 3 статті 294 ЦПК України передбачає, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім' єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Одноразова грошова допомога, за нормами статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників.
Відповідно до частини 4 статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Як вбачається із змісту заяви, ОСОБА_1 зазначає, що встановлення факту її проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 , який зник безвісти під час виконання обов'язків військової служби при захисті Батьківщини, необхідно для виникнення в них прав та обов'язків подружжя, для вжиття заходів щодо пошуку ОСОБА_2 та вчинення необхідних процесуальних дій відповідно до чинного законодавства як законного члена сім'ї, в тому числі права дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 на отримання пільг, допомоги.
В той же час матеріали заяви не містять відомостей про родичів ОСОБА_2 - дітей, дружини, матері, батька чи інших, які мають право на отримання передбачених законом пільг та виплат, як члени сім'ї військовослужбовця, а також мають бути залучені заінтересованими особами у справі.
Оскільки встановлення вказаного факту необхідне заявниці зокрема для отримання пільг відповідно до постанови КМУ № 168 від 28.02.2022, а розпорядником коштів у даному випадку є Міністерство оборони України, тому для повного і об'єктивного розгляду справи необхідно залучити в якості заінтересованої особи Міністерство оборони України, юридична адреса: АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1.
Отже, факт, який просить встановити заявниця, не є безспірним та потребує доказування.
Згідно з частинами 2, 4 статті 3 СК України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
На увагу звертає й та обставина, що особа може вважається членом сім'ї військовослужбовця, в даному випадку дружина, при підтвердженні спільного проживання, за рішенням суду, на час смерті останнього. Разом з тим, заявниця вказує, що після народження дитини, в подальшому розійшлися та 07 липня 2020 року уклала шлюб з іншим чоловіком.
Крім того, заявницею не обґрунтовано, яким чином рішення по даній справі може вплинути на права та інтереси Городищенської міської ради.
Таким чином, суд позбавлений можливості дійти висновку про відсутність у даній справі інших заінтересованих осіб, відсутність спору про право та вирішити питання про відкриття провадження у справі.
Згідно пункту 3 статті 294 ЦПК України, вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ЦПК, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим ст. 315 ЦПК України.
Відповідно до пункту 5 частини 3 статті 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Згідно частини 1 статті 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Виходячи з наведеного, заява підлягає залишенню без руху з зазначенням недоліків заяви та наданням строку для усунення недоліків.
Керуючись ст. ст. 13, 14, 175, 177, 185, 294, 315, 353 ЦПК України, суддя,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Городищенська міська рада, про встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу, залишити без руху.
Повідомити заявника про необхідність усунути недоліки, викладені в ухвалі в строк, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання ухвали.
Роз'яснити заявнику, що в іншому випадку заява буде вважатися неподаною і повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Л. П. Синиця