Справа № 932/1577/25
Провадження № 1-кс/932/3697/25
21 серпня 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Краматорську) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62024050010007628 від 25 травня 2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 246, ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 209 КК України,-
18 серпня 2025 року до Шевченківського районного суду міста Дніпра надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Краматорську) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, ОСОБА_3 , погоджене з заступником начальника відділу нагляду за додержанням законів територіальним управлінням Державного бюро розслідувань Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62024050010007628 від 25 травня 2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 246, ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 209 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, відповідно до п. 1 Положення про Державне агентство лісових ресурсів України (далі - Положення 1), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 № 521 - Державне агентство лісових ресурсів України (далі - Держлісагентство) є центральним органом виконавчої влади і який реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства.
Крім того, п. 2 Положення 1 передбачено, що Держлісагентство у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
При цьому, відповідно до п.п. 4, 6, 11 п. 4 Положення 1, Держлісагентство здійснює державне управління в галузі ведення лісового і мисливського господарства, а також державного контролю за дотриманням вимог нормативно-правових актів щодо ведення лісового господарства (крім державного контролю з карантину рослин та у сфері захисту рослин), організовує ведення лісовпорядкування та впорядкування мисливських угідь та організовує видачу в установленому порядку спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів.
Окрім цього, відповідно до п.п. 22, 23 та 24 п. 4 Положення 1, Держлісагентство забезпечує функціонування державної лісової охорони, координує діяльність лісової охорони інших постійних лісокористувачів і власників лісів, бере участь у забезпеченні реалізації державної політики у сфері пожежної безпеки, забезпечує організацію та координацію заходів з охорони державного мисливського фонду і заходів з регулювання чисельності мисливських, хижих та шкідливих для мисливського господарства тварин, забезпечує здійснення наземно-авіаційної охорони лісів від пожеж, незаконних рубок та інших порушень лісового законодавства, захист лісу від шкідників і хвороб та іншого шкідливого впливу на території лісового фонду підприємств, установ і організацій, що належать до сфери його управління та організовує виконання протипожежних, лісозахисних та інших лісоохоронних заходів на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери його управління.
Відповідно до Статуту Державного підприємства «Слов'янське лісове господарство» (далі - ДП «Слов'янський лісгосп»), затвердженого наказом Держлісагенства № 452 від 01.08.2023, ДП «Слов'янський лісгосп» засноване на державній власності, створене на підставі наказу Державного комітету лісового господарства України від 31.10.1991 № 133 «Про організаційну структуру управління лісовим господарством України» належить до сфери управління Держлісагенства.
При цьому, згідно зі ст. 3 Статуту серед мети і предмета діяльності ДП «Слов'янський лісгосп» визначено зокрема, ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів, відтворення та підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживання інших заходів до законодавства. Забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників i хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу. Запобігання злочинам i адміністративним правопорушенням у сфері лісового та мисливського господарства, а також використання лісових ресурсів i мисливських тварин. Дотримання правил і норм використання лісових ресурсів.
Окрім цього, відповідно до ст. 6 Статуту, до основних обов'язків ДП «Слов'янський лісгосп» входить забезпечувати відтворення, охорону, захист і підвищення родючості ґрунтів, продуктивності лісових насаджень і посилення їх корисних властивостей, виконувати інші вимоги законодавства щодо ведення лісового господарства та використання лісових ресурсів.
Відповідно до п. 1 Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 № 976 (далі - Положення 2), Державна лісова охорона (далі - Держлісоохорона) діє у складі Держлісагентства, Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з питань лісового і мисливського господарства, обласних управлінь лісового та мисливського господарства і підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства. Держлісоохорона має статус правоохоронного органу.
Згідно з п. 2 Положення 2 метою діяльності Держлісохорони, лісової охорони інших постійних лісокористувачів та власників лісів є здійснення правових, лісоохоронних та інших заходів, спрямованих на збереження, розширене відтворення, невиснажливе використання лісових ресурсів та об'єктів тваринного світу.
Відповідно до п. 4 Положення 2 основними завданнями Держлісохорони є здійснення державного контролю за додержанням вимог лісового та мисливського законодавства, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, запобігання злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового та мисливського господарства, а також використання лісових ресурсів і мисливських тварин.
Згідно з п. 5 Положення 2 до посадових осіб Держлісохорони належать посадові особи Держлісагенства, Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з питань лісового і мисливського господарства, обласних управлінь лісового та мисливського господарства і підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагенства, згідно з додатком.
Відповідно до додатку до Положення 2 до посадових осіб Держлісоохорони належать в тому числі керівник, головний лісничий, начальник відділу (сектору) лісового господарства та інженери відділу (сектору) всіх категорій, лісничий, помічник лісничого, старший майстер лісу, майстер лісу.
Крім того, відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Наказом т.в.о. директора ДП «Слов'янський лісгосп» від 01.10.2024 № 61-к лісничому Краснопільського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_5 доручено за його згодою виконання обов'язків лісничого Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» на період з 01.10.2024 по 31.12.2024.
Згідно з п. п. 4, 6 розділу «Завдання та обов'язки», п. 12 розділу «Завдання та обов'язки» посадової інструкції лісничого Олександрівського лісництва (далі - посадова інструкція), з якою ОСОБА_5 ознайомився 29.07.2024, лісничий організовує виконання заходів з охорони лісів від самовільних порубань, робіт із захисту лісів від шкідників та хвороб, лісонасінневої справи, побічних лісових користувань, відведення лісосік та відпуск лісу на пні, забезпечує додержання правил відпуску лісу на пні, здійснює державний контроль за правильністю лісокористування в лісах, закріплених за відомствами та організаціями в зоні діяльності лісництва.
Відповідно до розділу «Відповідальність» посадової інструкції, лісничий забезпечує належне виконання по лісництву встановленої технічної документації. Щодо лісокористування його відповідальність складає: організація робіт по відводу лісосік в натурі, правильність та чіткість робіт при проведенні інвентаризації дерев на лісосіках, проведення у встановленому порядку огляд місць рубок. Відповідає та контролює в районі ввіреного йому лісництва за постановкою справи охорони та захисту лісу від пожеж, незаконних рубань, розкрадань, винищення та інших лісо порушень, від шкідливих комах та хвороб лісу.
Таким чином, ОСОБА_5 в силу ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 976 від 16.09.2009, п. 1 Примітки до ст. 364 та ч. 3 ст. 18 КК України - є працівником правоохоронного органу, службовою особою та представником влади.
При цьому відповідно до ст. 19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані: забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення; вести первинний облік лісів; дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель;
Згідно зі ст.ст. 65, 67, 68, 69 Лісового кодексу України використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання. У порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів: заготівля деревини; заготівля другорядних лісових матеріалів; побічні лісові користування; використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт. Законодавством України можуть передбачатися й інші види спеціального використання лісових ресурсів. Спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється в межах лісових ділянок, виділених для цієї мети. Порядок та умови здійснення спеціального використання лісових ресурсів встановлюється Кабінетом Міністрів України. Спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється на лісових ділянках, які виділяються для цієї мети, без надання земельних ділянок. Лісова ділянка може бути виділена одному або кільком тимчасовим лісокористувачам для різних видів використання лісових ресурсів. Спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.
Статтею 70 Лісового кодексу України встановлено, що заготівля деревини здійснюється при використанні лісових ресурсів у порядку рубок головного користування, що проводяться в стиглих і перестійних деревостанах. Для заготівлі деревини під час рубок головного користування в першу чергу призначаються пошкоджені, ті, що усихають, інші деревостани, що потребують термінової рубки за своїм станом, і деревостани, які вийшли з підсочування. Залежно від категорій лісів, природних лісорослинних умов, біологічних особливостей деревних порід та інших особливостей застосовуються такі системи рубок головного користування: суцільні, поступові або вибіркові, комбіновані рубки. Деревина заготовляється також під час здійснення лісогосподарських заходів, не пов'язаних з використанням лісових ресурсів (поліпшення якісного складу лісів), та під час проведення інших заходів (розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у зв'язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів тощо).
Згідно зі ст. 86 Лісового кодексу України, організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб. Власники лісів і постійні лісокористувачі зобов'язані розробляти та проводити в установлений строк комплекс протипожежних та інших заходів, спрямованих на збереження, охорону та захист лісів. Захист лісів від шкідників і хвороб забезпечується шляхом систематичного спостереження за станом лісів, своєчасного виявлення осередків шкідників і хвороб лісу, здійснення профілактики виникнення таких осередків, їх локалізації і ліквідації. Забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.
При цьому, відповідно до п. 1 Санітарних правил в лісах України затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 року № 555 (далі - Санітарні правила), Санітарні правила в лісах - це сукупність норм здійснення санітарно-оздоровчих заходів та санітарних вимог, які встановлюються з метою охорони та захисту лісів при веденні лісового господарства, використанні лісових ресурсів та здійснення робіт, не пов'язаних з веденням лісового господарства, підприємствами, установами, організаціями та громадянами.
Згідно п. 2 Санітарних правил, санітарно-оздоровчі заходи є частиною комплексу профілактичних заходів, які проводяться лісокористувачами з метою збереження стійкості насаджень, запобігання розвиткові патологічних процесів у лісі, зменшення шкоди, що завдається шкідниками, хворобами, стихійними природними явищами та техногенними впливами.
Відповідно до п. 3 Санітарних правил, види, обсяги, строки, місце та особливості здійснення заходів з поліпшення санітарного стану лісів визначаються державними спеціалізованими лісозахисними підприємствами, органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства, а також власниками лісів, постійними лісокористувачами на основі погоджених відповідно до вимог статті 29-1 Лісового кодексу України матеріалів лісовпорядкування, а також результатів оцінки санітарного стану лісових насаджень..
Крім того, відповідно до п. 4 Санітарних правил, до санітарно-оздоровчих заходів у тому числі належать: вибіркові санітарні рубки, суцільні санітарні рубки, ліквідація захаращеності, запобігання виникненню та поширенню осередків шкідників і хвороб лісу, захист заготовленої деревини від шкідників та хвороб.
Згідно п. 5 Санітарних правил, санітарно-оздоровчі заходи проводяться на основі відповідних планів незалежно від віку лісонасаджень у лісах усіх груп і категорій захисності. Заходи з поліпшення санітарного стану лісів плануються і здійснюються на основі матеріалів лісовпорядкування, а також санітарних та лісопатологічних обстежень, а в межах природно-заповідного фонду - відповідно до вимог проектів організації територій та об'єктів природно-заповідного фонду та/або положень про них з урахуванням специфіки, ступеня та періоду пошкодження насаджень, біології деревних порід, шкідників та збудників хвороб лісу.
Для погодження переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів власники лісів, постійні лісокористувачі подають державному спеціалізованому лісозахисному підприємству, органу виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим та відповідному територіальному органу Держлісагентства (у межах природно-заповідного фонду - також обласним, Київській та Севастопольській міським держадміністраціям, а на території Автономної Республіки Крим - органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища) такі документи: копії матеріалів лісовпорядкування; копії матеріалів обліку лісових пожеж чи матеріалів обліку осередків шкідників і хвороб лісу, актів лісопатологічних обстежень насаджень; копії повідомлень про появу ознак погіршення санітарного стану лісових насаджень.
Відповідно до п. 6, 13 Санітарних правил, санітарні рубки призначаються в насадженнях, ушкоджених пожежами, шкідниками, хворобами лісу, внаслідок аварій та стихійного лиха, що викликають деградацію лісових деревостанів. Насадження, пошкоджені верховою лісовою пожежею, відводяться під санітарну рубку після завершення її гасіння в максимально стислі строки. Листяні насадження під санітарну рубку відводяться за наявності листя на деревах, крім ділянок лісу, пошкоджених внаслідок аварій та стихійного лиха. Власники лісів, постійні лісокористувачі призначають на основі матеріалів лісовпорядкування, лісопатологічних обстежень та повідомлень про появу ознак погіршення санітарного стану лісових насаджень вибіркові санітарні рубки, про що інформують обласну, Київську та Севастопольську міські держадміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та орган місцевого самоврядування, на території якого зростають насадження, що потребують вибіркової санітарної рубки.
Згідно з п. 26 Санітарних правил, під час відведення насадження для проведення вибіркових санітарних рубок проводиться нумерація дерев, що підлягають вирубуванню, починаючи з тих, що мають ступінь товщини стовбура 24 сантиметри і більше на висоті 1,3 метра, та складається нумераційна відомість дерев, призначених для вибіркової санітарної рубки (додаток 4) із зазначенням породи, категорії технічної придатності і підстав для відбору їх для рубки. На ділянках вибіркових санітарних рубок залишають дерева, які виконують важливі біоценотичні функції (старі дуплясті, з відшарованою корою; найстаріші; сухостійні з відламаною кроною (стремпи); з розлогою кроною та боковими гілками, перпендикулярними або близько перпендикулярними стовбуру дерева; вивернуті разом з кореневою системою (виворотні); з гніздами птахів; сховищами кажанів), про що робиться відмітка у лісорубному квитку.
Крім того, відповідно до п. 4 Порядку реалізації експериментального проекту щодо видачі спеціального дозволу на спеціальне використання лісових ресурсів (лісорубного квитка) в електронній формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 483 (далі - Порядок) Лісорубний квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється заготівля деревини в лісах України; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини, встановлюються строки здійснення заготівлі деревини та її вивезення, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також ведеться облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; видається сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів; ведеться облік рентної плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.
Згідно з п. 7 Порядку форми лісорубного квитка, заяви на видачу лісорубного квитка, акта обстеження деревостанів, в яких планується провести рубки формування і оздоровлення лісів, інші рубки та роботи, пов'язані і не пов'язані з веденням лісового господарства, акта відведення лісосіки під час проведення освітлення, прочищення, проріджування, інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних з веденням лісового господарства, відомості чергової лісосіки, плану лісосіки, польової перелікової відомості дерев, призначених для рубки, переліково-оцінювальної відомості (детальна матеріально-грошова оцінка), акта про виявлені розбіжності у матеріалах лісовпорядкування, спеціальної облікової картки на рубки переформування деревостану, заяви на відстрочення лісорубного квитка, заяви на анулювання лісорубного квитка, акта обліку природного поновлення визначає Міндовкілля . Відповідальність за надання недостовірних відомостей у зазначених документах несе заявник.
Відповідно до п.п. 8, 9, 12 Порядку видача лісорубного квитка здійснюється за заявою заявника, поданою в електронній формі через Єдину екологічну платформу “ЕкоСистема» та/або засобами Порталу Дія, з подальшим відображенням інформації на Єдиній екологічній платформі “ЕкоСистема» та Порталі Дія. Заява на видачу лісорубного квитка формується заявником засобами Єдиної екологічної платформи “ЕкоСистема» та/або Порталу Дія з моменту проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису та/або інших засобах ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу заявника. Для видачі лісорубного квитка на вибіркові санітарні рубки подаються такі документи: заява на видачу лісорубного квитка; перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів; відомість чергової лісосіки; нумераційна відомість дерев, призначених для вибіркової санітарної рубки, за формою згідно з додатком 4 до Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 р. № 555; польова перелікова відомість дерев, призначених для рубки; переліково-оцінювальна відомість (детальна матеріально-грошова оцінка); план лісосіки; копія таксаційного опису ділянки, що проектується під рубку, складеного відповідно до Порядку здійснення лісовпорядкування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2023 р. № 112, або акта обстеження, складеного відповідно до Правил утримання та збереження полезахисних лісових смуг, розташованих на землях сільськогосподарського призначення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 650. У разі наявності розбіжностей між матеріалами відведення лісосіки та матеріалами лісовпорядкування додатково подається акт про виявлені розбіжності у матеріалах лісовпорядкування.
Крім того, відповідно до п.п. 7, 8, 9 Порядку організації охорони і захисту лісів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2022 № 612, спостереження та своєчасне виявлення осередків шкідників і хвороб, ослаблення та іншого негативного впливу здійснюється, зокрема, шляхом проведення лісопатологічних обстежень. Лісопатологічні обстеження проводяться постійними лісокористувачами, власниками лісів. До проведення лісопатологічного обстеження можуть залучатися представники територіальних органів Держлісагентства та державних спеціалізованих лісозахисних підприємств. Проведення лісопатологічних обстежень лісових насаджень здійснюється шляхом візуального обстеження стану лісів та з використанням геоінформаційних технологій, геопросторових даних і методів дистанційного зондування землі.
Також, відповідно до п. 4 Правил поліпшення якісного складу лісів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. №724 (далі - Правила), підставою для проведення рубок формування і оздоровлення лісів, інших заходів із формування і оздоровлення лісів, інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства, є матеріали лісовпорядкування та обстежень, які проводяться власниками лісів та/або постійними лісокористувачами, а для санітарних рубок - акт лісопатологічного обстеження або акт обстеження насаджень, що потребують суцільної санітарної рубки, складені відповідно до Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 р. № 555; для заходів з утримання та збереження полезахисних лісових смуг - акт обстеження, складений відповідно до Правил утримання та збереження полезахисних лісових смуг, розташованих на землях сільськогосподарського призначення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 650; для вирубування дерев і чагарників під час гасіння лісових пожеж - рішення керівника гасіння лісової пожежі, прийняте відповідно до Порядку організації охорони і захисту лісів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2022 р. № 612.
Відповідно до абз. 3 п. 4 Правил, обстеження здійснюються комісіями, які утворюються власниками лісів та/або постійними лісокористувачами, протягом 10 календарних днів після отримання звернення посадової особи постійного лісокористувача, до повноважень якої належить ведення лісового господарства, територіальних громад, фізичних або юридичних осіб про необхідність проведення рубок формування і оздоровлення лісів, інших заходів із формування і оздоровлення лісів, інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства. Перелік ділянок, на яких планується обстеження, публікується на веб-сайтах власників лісів та/або постійних лісокористувачів не пізніше 10 календарних днів до початку проведення обстеження.
Відповідно до абз. 10 п. 4 Правил, у день здійснення обстеження складається акт обстеження деревостанів, в яких планується провести рубки формування і оздоровлення лісів, інші заходи із формування і оздоровлення лісів, інші рубки та роботи, пов'язані і не пов'язані із веденням лісового господарства (далі - акт обстеження), за формою, визначеною Міндовкіллям. В акті обстеження обов'язково зазначаються рекомендації щодо необхідності проведення рубок формування і оздоровлення лісів, інших заходів із формування і оздоровлення лісів, інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства, або щодо відсутності такої необхідності. Рішення, викладене в акті обстеження, приймається простою більшістю голосів присутніх членів комісії. У разі проведення інших рубок та робіт, не пов'язаних із веденням лісового господарства, представники фізичних або юридичних осіб, які зверталися щодо необхідності проведення таких рубок та робіт, ознайомлюються із результатами обстежень і рішеннями, викладеними в акті обстеження.
Також, відповідно до абз. 11 п. 4 Правил, Акт обстеження додається до документів, які подаються власниками лісів та/або постійними лісокористувачами для видачі спеціального дозволу на спеціальне використання лісових ресурсів (лісорубного квитка).
На виконання вищевказаних санітарних норм у лісовій сфері протягом 2024 року між Державним спеціалізованим лісозахисним підприємством «Харківлісозахист» (далі - ДСЛП «Харківлісозахист»), в особі директора ОСОБА_6 та ДП «Слов'янський лісгосп» в особі т.в.о. директора ОСОБА_7 укладено три договори щодо проведення лісопатологічного обстеження насаджень на доцільність призначення в них заходів з поліпшення санітарного стану лісів: № 139/24 від 22.07.2024, № 186/24 від 23.09.2024; № 219/24 від 29.10.2024.
На виконання вищевказаних договорів працівники ДСЛП «Харківлісозахист» повинні були упродовж 2024 року виконати роботи з проведення лісопатологічного обстеження насаджень на доцільність призначення в них заходів з поліпшення санітарного стану лісів згідно технічних завдань до договорів .
Встановлено, що фактично роботи з проведення лісопатологічних обстежень насаджень відповідно до договорів № 139/24 від 22.07.2024, №186/24 від 23.09.2024; № 219/24 від 29.10.2024 не проводились, працівники ДСЛП «Харківлісозахист» для виконання вказаних робіт до Донецької області не виїжджали.
При цьому головним мікробіологом - начальником відділу лісової фітопатології ДСЛП «Харківлісозахист» ОСОБА_8 складено та видано завідомо неправдивий офіційний документ - акт лісопатологічного обстеження насаджень Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» від 20.09.2024 на загальній площі 65,2 га, відповідно до якого обстежені насадження нібито уражені інфекційними хворобами, що негативно впливає на їх загальний санітарний стан, та потребують проведення заходів з поліпшення санітарного стану лісів у вигляді вибіркових санітарних рубок.
Так, ОСОБА_5 будучи службовою особою, працівником правоохоронного органу, достовірно знаючи, що фактично роботи з проведення лісопатологічних обстежень насаджень в Краматорському лісництві не проводились, входячи до складу комісії з лісопатологічного обстеження, явно перевищуючі свої службові повноваження, в порушення розділу п.п. 4, 6, 12 розділу «Завдання та обов'язки», розділу «Відповідальність» посадової інструкції лісничого, ст.ст. 19, 65, 67, 68, 69, 70, 86 Лісового кодексу України, п.6, 13, 26 Санітарних правил, п. 4 Правил поліпшення якісного складу лісів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. №724, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з Т.в.о. директора ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_7 , перебуваючи у невстановленому місці на території Донецької області у невстановлений час підписав акт лісопатологічного обстеження насаджень Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» від 01.11.2024, який містив завідомо неправдиві відомості щодо того, що обстежені насадження нібито уражені інфекційними хворобами, що негативно впливає на їх загальний санітарний стан, та потребують проведення заходів з поліпшення санітарного стану лісів у вигляді вибіркових санітарних рубок.
В подальшому на підставі акта лісопатологічного обстеження насаджень Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» від 01.11.2024, який містив завідомо неправдиві відомості, ДП «Слов'янський лісгосп» отримано лісорубні квитки № 20250209-159484, № 20250218-000108, № 20250221-000183 та із залученням ФОП ОСОБА_9 , якому не було відомо про отримання лісорубного квитка з порушенням законодавства, упродовж 2025 року, точний час досудовим розслідуванням не встановлено, проведено рубку дерев, за результатами якої незаконно зрубано 65 дерев у Краматорському лісництві ДП «Слов'янський лісгосп», зокрема: 26 дубів, 11 кленів у кварталі 28 виділу 1 площею 2,4 га; 4 дуби, 12 кленів і 1 акація у кварталі 28 виділ 2 площею 2,9 га; 11 дубів у кварталі 28 виділу 4 площею 6,3 га, внаслідок чого спричинено істотну шкоду довкіллю та збитки на загальну суму 548 088,99 грн.
Таким чином, внаслідок протиправних дій ОСОБА_5 , ОСОБА_7 була проведена незаконна порубка дерев, чим спричинено істотну шкоду довкіллю та заподіяно збитків на загальну суму 548 088,99 грн грн., що є тяжкими наслідками відповідно до примітки до ст.364 КК України.
Крім того, тимчасово виконуючи обов'язки директора ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_7 , будучи службовою особою, працівником правоохоронного органу, достовірно знаючи, що фактично роботи з проведення лісопатологічних обстежень насаджень відповідно до договорів між ДП «Слов'янський лісгосп» та ДСЛП «Харківлісозахист» № 139/24 від 22.07.2024, № 186/24 від 23.09.2024; № 219/24 від 29.10.2024 не проводились, а Акт лісопатологічного обстеження насаджень Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» від 01.11.2024 містить завідомо неправдиві відомості, явно перевищуючі свої службові повноваження, в порушення п.п. 2.1, 2.3, 2.11, 2.12 своєї посадової інструкції, ст.ст. 19, 65, 67, 68, 69, 70, 86 Лісового кодексу України, п. 6, 13, 26 Санітарних правил, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з в.о. лісничого Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні адміністративної будівлі ДП «Слов'янський лісгосп» за адресою: м.Слов'янськ, вул. Анатолія Солов'яненка 1, в січні 2025 року, точний час досудовим розслідування не встановлено, надала вказівку провідному інженеру лісового господарства відділу лісового та мисливського господарства ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_10 підготувати та оформити через Єдину екологічну платформу «Екосистема» заяви на видачу лісорубних квитків.
Діючи за вказівкою ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , у період часу з 27.01.2025 до 23.02.2025 року за допомогою Єдиної екологічної платформи “ЕкоСистема» подав заяву № 20250203-156949 на видачу лісорубних квитків № 20250218-000105 (Краматорське лісництво, квартал 28, виділ 1, площа 2,4 га), № 20250218-000108 (Краматорське лісництво, квартал 28, виділ 2, площа 2,9 га), № 20250221-000183 (Краматорське лісництво, квартал 28, виділ 4, площа 6,3 га), за результатами розгляду яких Південно - Східним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства було видано лісорубні квитки.
В подальшому ОСОБА_7 , яка діяла умисно, за попередньою змовою групою осіб з в.о. лісничого Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_5 , залучено до виконання робіт з вибіркових санітарних рубок ФОП ОСОБА_9 , якому не було відомо про отримання лісорубного квитка з порушенням законодавства, яким упродовж 2025 року, точний час досудовим розслідуванням не встановлено, проведено рубку дерев, за результатами якої незаконно зрубано 65 дерев у Краматорському лісництві ДП «Слов'янський лісгосп», зокрема: 26 дубів, 11 кленів у кварталі 28 виділу 1 площею 2,4 га; 4 дуби, 12 кленів і 1 акація у кварталі 28 виділ 2 площею 2,9 га; 11 дубів у кварталі 28 виділу 4 площею 6,3 га, внаслідок чого спричинено істотну шкоду довкіллю та збитки на загальну суму 548 088,99 грн.
Таким чином, внаслідок протиправних дій ОСОБА_7 , ОСОБА_5 була проведена незаконна порубка дерев, чим спричинено істотну шкоду довкіллю та заподіяно збитків державі на загальну суму 548 088,99 грн., що є тяжкими наслідками відповідно до примітки до ст.246 КК України.
13 серпня 2025 року стосовно ОСОБА_5 складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365 КК України - перевищенні службових повноважень, тобто умисному вчиненні працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому прав чи повноважень, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, та ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 246 КК України - незаконній порубці дерев у лісах, вчиненій за попередньою змовою групою осіб, якщо вони спричинили тяжкі наслідки.
У зв'язку з неможливістю встановити місцезнаходження ОСОБА_5 станом на 13 серпня 2025 року, повідомлення про підозру йому здійснено 13 серпня 2025 року у спосіб, передбачений КПК України, в порядку ч. 2 ст. 135, ч. 1 ст. 278 КПК України шляхом направлення повідомлення про підозру рекомендованим листом з повідомленням та шляхом вручення для передачі старості Шабельківського старостинського округу ОСОБА_11 , що підтверджується долученими до клопотання поштовою накладною та супровідним листом з підписом про отримання.
-З метою виконання завдань кримінального провадження, забезпечення цивільного позову, слідчий просить накласти арешт на майно, що належить ОСОБА_5 , а саме житловий будинок загальною площею 67,4 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 ;
В судове засідання слідчий не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без його участі, заявлені вимоги підтримав та просив задовольнити.
Розгляд клопотання слідчого проводився без повідомлення власника майна з метою запобігання відчуженню власником зазначеного майна до ухвалення рішення за клопотанням слідчого та пред'явлення його до виконання (ч. 2 ст. 172 КПК України).
Дослідивши надані до клопотання докази, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в межах якого було подане клопотання, слідчий суддя дійшов таких висновків.
Клопотання про арешт майна відповідає вимогам ст. 171 КПК України.
Як встановлено у судовому засіданні, Першим слідчим відділом (з дислокацією у м. Краматорську) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, за процесуального керівництва Донецької обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62024050010007628 від 25 травня 2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 246, ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 209 КК України.
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , має процесуальний статус підозрюваного у цьому кримінальному провадженні.
Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №436896611 від 25 липня 2025 року за ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване право власності на житловий будинок загальною площею 67,4 кв.м., житловою площею 35,1 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі договору дарування від 21 червня 2011 року, посвідченого Другою краматорською ДНК за р/№2899а р/№1819.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Таким чином, слідчий суддя дійшов висновку, що органом досудового розслідування доведено підстави необхідності накладення арешту нерухоме майно, яке перебуває у власності підозрюваного ОСОБА_5 з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 167, 170-173 КПК України,
Клопотання слідчого задовольнити.
Накласти арешт на житловий будинок загальною площею 67,4 кв.м., житловою площею 35,1 кв.м., реєстраційний номер майна 1701314, за адресою: АДРЕСА_1 , який належить на праві власності ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на підставі договору дарування від 21 червня 2011 року, посвідченого Другою краматорською ДНК за р/№2899а р/№1819, шляхом позбавлення права відчуження цього майна.
Ухвала про арешт майна підлягає негайному виконанню слідчим, прокурором.
На ухвалу слідчого судді учасниками процесу може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1