Постанова від 28.08.2025 по справі 127/11933/25

Справа № 127/11933/25

Провадження № 3/127/2550/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" серпня 2025 р.м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Курбатова І.Л., за участю прокурора Щура О.В., розглянувши адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу, сержант ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді старшого інструктора ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи згідно пп. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 25.09.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (щорічна), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав та заявив клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення та спливу строків притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 38 КУпАП. Вказане клопотання мотивоване тим, що він призначений на відповідну посаду 18 липня 2023 року та вперше стикався з процедурою електронного декларування в умовах її відновлення після тривалого призупинення. На виконання вимог законодавства, ним 18.01.2024 та 17.03.2024 року була подана декларація кандидата на посаду, що підтверджується відповідним записом у Реєстрі. Зазначає, що в даному випадку декларація кандидата на посаду за своїм змістом є тотожною щорічній декларації за 2023 рік, а отже, формально охоплює зміст обов'язку, встановленого частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», що, у сукупності з добровільним усуненням технічної помилки, свідчить про відсутність умислу у його щодо вчинення адміністративного правопорушення.

Водночас, після надходження акту планової перевірки дотримання вимог антикорупційного законодавства № 781/69 від 18.08.2024 року, в якому було зазначено, що декларація за 2023 рік не була подана окремо, ОСОБА_1 було негайно вжито заходів до усунення цієї технічної помилки шляхом подання декларації в необхідному форматі. Таким чином, вказана помилка була виправлена добровільно та без будь-якого зовнішнього примусу, що також свідчить про відсутність умислу в його діях.

Крім того зазначає, що датою виявлення адміністративного правопорушення є 18.08.2024 року, внаслідок чого сплив шестимісячний строк для можливості притягнення його до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП

Прокурор Щур О.В. у судовому засіданні протокол про адміністративне правопорушення підтримав та просив суд притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вислухавши думку прокурора, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , суд дійшов наступних висновків.

Диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 вказаного Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 318 від 11.04.2025 року, сержант ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді старшого інструктора ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи згідно пп. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 25.09.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (щорічна), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 199 від 18.07.2023 року молодшого сержанта ОСОБА_1 , призначеного наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 10 липня 2023 року № 875-РС на посаду командира 2 відділення охорони 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , який прибув з ВЧ НОМЕР_1 , з 18 липня 2023 року зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення.

Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 9 від 09.01.2024 року сержанта ОСОБА_1 призначено на посаду сержанта з матеріального забезпечення роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 180 від 25.06.2024 року сержанта ОСОБА_1 призначено на посаду старшого інструктора ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 73 від 13.03.2025 року старшого сержанта ОСОБА_1 призначено на посаду кулеметника 1 відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до ч. 12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов?язок і військову службу» військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов?язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов?язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов?язків згідно із законодавством.

ОСОБА_1 , являється військовою посадовою особою, в силу підпункту «г» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб?єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону.

Проте, згідно п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Зі змісту ст. 38 КУпАП вбачається, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-5,212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Суд наголошує, що при вирішенні питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності, першочерговим є встановлення судом дотримання строку накладення адміністративного стягнення, за умови закінчення якого суд або уповноважений орган взагалі позбавлені можливості досліджувати та вирішувати питання про наявність в діях особи ознак адміністративного проступку.

З матеріалів справи вбачається, що 21.02.2025 року начальником Південного відділу з питань запобігання та виявлення корупції на адресу Управлінням стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України було направлено матеріали для складання протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане із корупцією відносно ОСОБА_1 .

Управлінням стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України 27.02.2025 року було отримано вказані матеріали.

Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України є спеціально уповноваженим суб'єктом у сфері протидії корупції.

З вказаного запиту судом встановлено, що працівникам Департаменту стратегічного розслідування УСР у Вінницькій області НП України станом на 27.02.2025 року було відомо про те, що ОСОБА_1 , будучи згідно пп. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 25.09.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.

Таким чином днем виявлення вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є 27.02.2025 року.

Враховуючи вказане, строк накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, визначеного санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закінчився 27.08.2025 року, у зв'язку із спливом шестимісячного строку, визначеного ст. 38 КУпАП.

Таким чином, на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП, провадження по справі підлягає закриттю у зв'язку із закінченням передбаченого ст. 38 КУпАП строку накладення адміністративного стягнення.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 38, п. 7 ст. 247, 283 КУпАП суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, в зв'язку з закінченням строку притягнення його до адміністративної відповідальності.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: