Справа № 755/15092/25
Провадження №: 3/755/5312/25
"29" серпня 2025 р. Суддя Дніпровського районного суду м. Києва Сазонова М.Г., розглянувши справу про адміністративне правопорушення про притягнення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП,
встановив:
В провадженні Дніпровського районного суду м. Києва перебуває на розгляді адміністративна справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 173 КУпАП.
У судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Левочко Я.А. повідомив, що у відношенні ОСОБА_1 в провадженні судді Дніпровського районного суду м. Києва Федосєєва Сергія Володимировича перебуває на розгляді справа про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за статтею 130 КУпАП, у зв'язку з тим, що дані правопорушення взаємопов'язані, просив направити матеріали справи судді Федосєєву С.В. для вирішення питання про їх об'єднання та спільного розгляду.
Вислухавши захисника ОСОБА_1 - адвоката Левочка Я.А., дослідивши матеріали справи, суддя дійшов наступних висновків.
Так, в ході перевірки даних автоматизованої системи документообігу Дніпровського районного суду м. Києва було встановлено, що в провадженні судді Дніпровського районного суду м. Києва Федосєєва Сергія Володимировича перебуває на розгляді справа про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: справа № 755/14574/25, протокол автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.08.2025, категорія справи: керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Судове засідання призначене на 04 вересня 2025 року.
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП, на підставі протоколу про автоматизований розподіл судової справи між суддями від 11.08.2025 (справа № 755/15092/25) були передані судді Сазоновій М.Г. 12.08.2025.
Згідно пункту 2.3.1 Засад використання автоматизованої системи документообігу Дніпровського районного суду міста Києва розподіл судових справ здійснюється в суді в день їх реєстрації, на підставі інформації, внесеної до автоматизованої системи, уповноваженою особою апарату суду, відповідальною за здійснення автоматизованого розподілу судових справ.
За нормами пункту 2.3.18 автоматизований розподіл судових справ між суддями (колегіями суддів) здійснюється з урахуванням спеціалізації суддів.
Згідно підпункту 2.3.39.18 передача судової справи раніше визначеному судді, судді-доповідачу проводиться щодо судової справи про адміністративні правопорушення щодо особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень, якщо ці справи надійшли в один день.
Статтею 36 КУпАП визначено, що при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Так, Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить норму, яка б передбачала підстави для передачі матеріалів справи про адміністративне правопорушення іншому судді для вирішення питання щодо об'єднання справ в одне провадження.
Однак, статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Частиною 1 статті 6 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що здійснюючи правосуддя, суди є незалежними від будь-якого незаконного впливу. Суди здійснюють правосуддя на основі Конституції і законів України та на засадах верховенства права.
Статтею 3 Конституції України визначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Згідно статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
За частиною 1 статті 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України.
Європейський суд з прав людини надаючи автономного значення поняттям, які застосовуються в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод часто розцінює справи про адміністративні правопорушення саме як «кримінальні» в розумінні норм Конвенції (для прикладу рішення ЄСПЛ у справах «Lutz v. Germany» (від 25 серпня 1987 року, заява № 9912/82, § 55, https://hudoc.echr.coe.int/ukr?i=001-57531), «Engel and others v. The Netherlands» (від 8 червня 1976 року, заяви №№ 5100/71; 5101/71; 5102/71;5354/72; 5370/72, https://hudoc.echr.coe.int/ukr?i=001-55402), «Гурепка проти України» (від 6 вересня 2005 року, заява № 61406/00, https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/980_437#Text), «A. Menarini Diagnostics S.R.L. v. Italy» (від 27 вересня 2011 року, заява № 43509/08, https://hudoc.echr.coe.int/ukr?i=002-385), оскільки для застосування Конвенції в аспекті розуміння поняття «кримінальне звинувачення» достатньо, щоб правопорушення за своїм характером вважалось «кримінальним» згідно з Конвенцією або щоб за вчинене правопорушення до особи було застосовано покарання, яке за своїм характером і ступенем суворості належало в цілому до «кримінальної» сфери.
Так, ЄСПЛ у своєму рішенні у справі «Надточий проти України» від 15.05.2008 р. зазначив, що український уряд визнав кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Таким чином, Європейський суд з прав людини, надаючи автономного значення поняттям, які застосовуються в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція), часто розцінює справи про адміністративні правопорушення саме як «кримінальні» у розумінні норм Конвенції.
Відповідно до п.п. 3.4, 3.6 Рішення КСУ №10-рп/2011 від 11.10.2011 року, з аналізу положень міжнародних актів не вбачається різниці між кримінальними та адміністративними протиправними діяннями, оскільки вони охоплюються загальним поняттям «правопорушення». У цьому ж рішенні КСУ поширює певні гарантії кримінального процесу і на процес притягнення особи до адміністративної відповідальності, а тому з метою додержання принципу законності в необхідних випадках слід застосовувати принцип аналогії закону найбільш близького до адміністративно-деліктної галузі права кримінального процесуального законодавства.
Адміністративні правопорушення визначені ст. 9 КУпАП є менш суспільно небезпечними, ані ж кримінальні правопорушення передбачені ст. 11 КК, однак в аспекті розуміння поняття «кримінальне звинувачення» достатньо, щоб такі адміністративні правопорушення за своїм характером вважалось «кримінальним» згідно з Конвенцією.
Отже, системний аналіз законів України і усталеної судової практики ЄСПЛ надає можливість при вирішенні питання про передачу матеріалів справи про адміністративне правопорушення іншому судді для вирішення питання щодо об'єднання справ в одне провадження, застосувати аналогію закону, тобто застосувати у межах своєї компетенції інші норми закону, зокрема положення КПК України, які регламентують подібні відносини.
Таким чином, у даному випадку доцільно буде застосувати аналогію закону, як засіб заповнення прогалини у законодавстві, який полягає у застосуванні врегульованих конкретною нормою правовідносин, норми закону, що регламентує подібні відносини у кримінальному процесуальному законодавстві, а саме положення КПК України, які визначають порядок та умови зупинення судового провадження.
Зважаючи, що положення Кодексу України про адміністративні правопорушення не регулюють порядок передачі матеріалів справи для об'єднання іншому судді, виникла необхідність в застосуванні принципу аналогії найбільш близької галузі права кримінального процесуального права та при вирішенні питання даного питання слід керуватися ст. 334 КПК України.
Так, згідно вимог ч. 1 ст. 334 КПК України матеріали кримінального провадження можуть об'єднуватись в одне провадження або виділятись в окреме провадження ухвалою суду, на розгляді якого вони перебувають, згідно з правилами, передбаченими ст. 217 КПК України.
В свою чергу, у відповідності до приписів ст. 217 КПК України у разі необхідності в одному провадженні можуть бути об'єднані матеріалами досудових розслідувань щодо однієї особи, підозрюваної у вчиненні кількох кримінальних правопорушень.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 334 КПК України у разі якщо на розгляд місцевого суду надійшли матеріали кримінального провадження щодо особи, стосовно якої цим судом вже здійснюється судове провадження, воно передається складу суду, що його здійснює, для вирішення питання про їх об'єднання.
Відповідно до вимог ст. 334 КПК України об'єднувати матеріали кримінального провадження має суддя, в провадження якого раніше надійшло кримінальне провадження.
Отже, враховуючи, що в провадженні судді Дніпровського районного суду м. Києва Федосєєва С.В. перебуває справа про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ст. 130 КУпАП, що надійшла в провадження судді Федосєєва С.В. 04.08.2025 року, матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 слід направити судді Федосєєву С.В. для вирішення питання про її об'єднання з матеріалами адміністративної справи щодо ОСОБА_1 .
На підставі викладеного та керуючись ст. 334 КПК України, ст. 294 КУпАП суддя, -
постановив:
Матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП (ЄУН № 755/15092/25, провадження № 3/755/5312/25) направити судді Дніпровського районного суду м. Києва Федосєєву С.В. для вирішення питання про об'єднання з матеріалами справи про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , що перебуває в його провадженні.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М. Сазонова