Справа № 455/1778/25
Провадження № 2-а/455/18/2025
Іменем України
29 серпня 2025 року м. Старий Самбір
у складі судді Титова А.О.,
за участю секретаря судового засідання Гавриляк О.Б.
за участю:
представника позивача - Стебко І.Ю.,
відповідача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - адвоката Щербана М.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу
за позовом Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в особі територіального підрозділу Старосамбірського відділу ЗМУ ДМС,
до відповідача - ОСОБА_1 ,
про затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України,
Зміст позовних вимог та їх обґрунтування
Позивач - Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби в особі територіального підрозділу Старосамбірського відділу ЗМУ ДМС (далі за текстом - Позивач), звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача - громадянки російської федерації ОСОБА_1 (далі за текстом - Відповідач), про застосування до Відповідача як іноземця заходів у виді затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України, терміном на шість місяців.
В обґрунтування позову Позивач, вказує, що Відповідач перебуває на території України без будь-яких документів для іноземця, що дають право законно перебувати на території України, тобто перебуває в України у статусі нелегального мігранта. Відповідач перевищила дозволений строк свого перебування в Україні.
28.08.2025 Управлінням СБУ у Львівській області прийнято рішення про примусове видворення Відповідача згідно з частиною 1 статті 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".
Відповідач, перебуває Україні нелегально, не працює, не має стабільного джерела доходів для свого існування, та тимчасово проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що вказує на ризик втечі Відповідача та уникнення нею подальшого примусового видворення за межі території України.
Правова позиція відповідача
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечила, вказала, що бажає залишитись в Україні, оскільки вона перебуває у шлюбі з громадянином України, а також має неповнолітню дитину, має постійне місце проживання в Україні, зверталась до органів ДМС із заявою про визнання особою, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, крім того, чоловік Відповідача перебував в ЗСУ, а тому на території російської федерації Відповідача загрожує небезпека.
Наведену правову позицію підтримав представик Відповідача, надавши документи та їх підтвердження.
Додатково, Відповідач пояснила, що має паспорт громадянина російської федерації та паспорт громадянина російської федерації для виїзду за кордон, строк дії яких закінчився.
ЗАКОНОДАВСТВО, ЩО ПІДЛЯГАЄ ЗАСТОСУВАННЮ
Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі за текстом - Закон)
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, повноваження органів державної влади, що беруть участь у визначенні такого статусу та діють в інтересах забезпечення прав і свобод осіб та національної безпеки України, а також встановлює порядок в'їзду в Україну та виїзду з України таких осіб - визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (преамбула Закону).
Нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України (пункт 14 статті 1 Закону).
Іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство України з прикордонних питань про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення (частина 1 статті 26 Закону).
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках (частина 1 статті 30 Закону).
Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців (частина 4 статті 30 Закону).
Кодекс адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАСУ)
За наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України; 2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією; 4) зобов'язання внести заставу (частина 1 статті 289 КАСУ).
Заходи, визначені цією статтею, також застосовуються адміністративним судом, визначеним частиною першою цієї статті, за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіального органу чи підрозділу, органу охорони державного кордону, органу Служби безпеки України до іноземців та осіб без громадянства, які до прийняття рішення за заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства вчинили порушення законодавства України про державний кордон або про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, до завершення процедури розгляду такої заяви (частина 2 статті 289 КАСУ).
Строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але загальний строк затримання не повинен перевищувати вісімнадцять місяців (частина 11 статті 289 КАСУ).
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, МОТИВИ СУДУ ТА ВИСНОВКИ СУДУ
В ході судового розгляду, з представлених суду документів та пояснень учасників справи, встановлено, що 28.08.2025 Управлінням СБУ у Львівській області в порядку частини 1 статті 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" прийнято рішення 47/360/18-1 про примусове видворення Відповідача з України. Відомостей оскарження такого рішення в порядку статті 288 КАСУ та/або скасування такого рішення суду - не представлено. При цьому, Відповідач не має будь-якого документу, що дає право на виїзд з України, оскільки строк дії паспорту Відповідача громадянина російської федерації для виїзду за кордон - закінчився.
Наведена сукупність обставин, з урахуванням вищенаведених положень частини 1 статті 289 КАСУ, вказує на наявність правових підстав для застосування до Відповідача передбаченого вказаною нормою процесуального права заходу у виді затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.
Вищевказані доводи Відповідача та її представника, якими вони обгрунтовували свої заперечення проти позову у цій справі не вказують про відсутність підстав для задоволення позову у поточній справі, оскільки не спростовують фактів того, що наразі Управлінням СБУ у Львівській області прийнято рішення про примусове видворення Відповідача з України і таке рішення не скасовано у встановленому законом порядку, а також того, що Відповідач не має будь-якого документу, що дає право на виїзд з України, тобто визначеної частиною 1 статті 289 КАСУ сукупності обставин, що передбачають застосування відповідних заходів.
Керуючись статтями 241 - 246, 250, 289 КАСУ, суд, -
Позов задовольнити.
Застосувати до громадянки російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , захід у виді затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, строком на 6 місяців з дня фактичного затримання 28.08.2025 - тобто до 27.02.2026, включно.
Рішення суду в частині затримання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та поміщення її до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства - допустити до негайного виконання.
Строк і порядок набрання рішенням законної сили та його оскарження
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана в десятиденний строк з дня проголошення судового рішення. Оскарження рішення про затримання іноземця або особи без громадянства не зупиняє його виконання.
Рішення суду проголошено 29.08.2025.
Суддя Титов А.О.