Рішення від 08.07.2025 по справі 454/4768/24

Справа № 454/4768/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2025 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:

головуючого - судді Веремчук О. А. ,

за участю секретаря Баран О.Я.

прокурора: Прокуда Н.М. та Проць О.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сокалі цивільну справу за позовом Шептицької окружної прокуратури в інтересах Сокальської міської ради до ОСОБА_1 про усунення перешкод в користуванні майном,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд в інтересах Сокальської міської ради та просить усунути перешкоди у здійсненні Сокальською міською радою Львівської області права користування та розпорядження водоскидною гідротехнічною спорудою, яка знаходиться за адресою: Хоробрівська сільська рада Сокальського району Львівської області на земельній ділянці з кадастровим номером 4624885700:08:000:0116 шляхом скасування державної реєстрації права приватної власності ОСОБА_1 на водопускну гідротехнічну споруду з одночасним припиненням права приватної власності та закриттям розділу в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Свої вимоги мотивує наступним.

Шептицькою окружною прокуратурою встановлено факт незаконної реєстрації за третіми особами права власності на гідротехнічну споруду, яка розташована за адресою: Львівська область, Хоробрівська сільська рада, Сокальський район, (на даний час - Шептицький район)

Встановлено, що на території Сокальської міської ради, ОСОБА_1 орендує земельну ділянку водного фонду кадастровий номер 4624885700:08:000:0116 площею 3,2815 га.

Зокрема, згідно договору оренди землі від 02.06.2008 укладеного між Сокальською районною державною адміністрацією Львівської області та ОСОБА_1 , в оренду передана земельна ділянка загальною площею 3,2815 га, у тому числі 2,6195 га землі під водою (ставком),0,662 га під гідро технічними спорудами. Договір укладено на 49 років.

Згідно п.3 вказаного Договору оренди землі на земельній ділянці немає об'єктів нерухомого майна.

Земельна ділянка, яка передається в оренду немає недоліків, які можуть перешкоджати її ефективному використанню (п.5 Договору).

Земельна ділянка передається в оренду для обслуговування ставка (п.15 Договору).

01.08.2022 між Сокальською міською радою Львівської області та ОСОБА_1 укладена Додаткова Угода про внесення змін до Договору оренди землі від 02.06.2008. Зокрема, сторони погоджуються внести зміни до Договору оренди землі від 02.06.2008 року, земельна ділянка за кадастровим номером 4624885700:08:000:0116, площею 3,2815 га, у тому числі 2,6195 га землі під водою (ставком), 0,6620 га під гідротехнічними спорудами, що знаходяться на території Сокальської міської ради Червоноградського району Львівської області для обслуговування ставка, а саме: в преамбулі та в тексті Договору провести заміну сторони Орендодавця, а саме Хоробрівську сільську раду замінити на Сокальську міську раду Львівської області, а всі інші умови Договору залишаються незмінними і Сторони підтверджують по них свої зобов'язання.

Водночас, як встановлено згідно інформації Сокальської міської ради Львівської області №3285/02-37 від 07.11.2024, яка являється правонаступником Хоробрівської сільської ради, 01.08.2019 виконавчим комітетом Хоробрівської сільської ради Сокальського району Львівської області видана довідка №259/02-21 про те, що на час складання договору оренди від 02.06.2008 року, який зареєстрований у державному реєстрі 24.10.2008 №640846101826 на земельну ділянку із земель водного фонду площею 3,2815 га в тому числі: 2,6195 га - землі під водою (ставком) та 0,662 га під гідротехнічними спорудами між Сокальською РДА та ОСОБА_1 водоскидна споруда була повністю зруйнована.

В зв'язку із неможливістю експлуатації ставка і використання його за цільовим призначенням відповідачем дійсно побудована водоскидна споруда, про що засвідчують матеріали інвентаризації 2016 року.

Згідно технічного паспорта на гідротехнічні споруди на території Хоробрівської сільської ради село Ниновичі Сокальського району Львівської області, виготовленого 10.01.2019 комунальним підприємством Львівської обласної ради «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації» на замовлення ОСОБА_1 , водовипускна гідротехнічна споруда (позиція II), побудована 2008 року. Коротка характеристика гідротехнічної споруди: труба залізобетонно-металева довжиною 10,0 м., діаметром 500 мм., металеві елементи (швелер №15-2 шт, дерев'яний затвор шандорного типу).

В подальшому ОСОБА_1 зареєстровано право власності на вказану водоспускну гідротехнічну споруду.

Прокурор позовні вимоги підтримала повністю та просила задовольнити.

Представник Сокальської міської ради в судове засідання не прибув.

Відповідач в судове засідання не прибув.

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши письмов іматеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини першої статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури покладено обов'язок представництва інтересів держави в суді.

Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", передбачено що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

В даній справі прокурором належно мотивовано підстави звернення до суду з позовом в інтересах держави, а також дотримано встановленого законом порядку підготовки та подачі позову.

Зокрема, наявність підстав для звернення до суду з позовом в інтересах держави прокурор обґрунтував бездіяльністю протягом тривалого часу уповноваженого державного органу, в інтересах якого він звернувся до суду, та обґрунтував необхідність захисту прав та інтересів держави, що відповідає ст. 23 Закону України «Про прокуратуру». Тому суд вважає, що у даному випадку допуск прокурора до суду виправданий, вступ у справу здійснений у межах дискреційних повноважень, визначених законодавством.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 15 жовтня 2019 року у справі №903/129/18(провадження N 12-72гс19) вказано, що: «[…..]сам факт незвернення до суду сільської ради з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси жителів територіальної громади, свідчить про те, що указаний орган місцевого самоврядування неналежно виконує свої повноваження щодо повернення земельної ділянки, у зв'язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів значної кількості громадян - членів територіальної громади с. Городище та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини".

Прокурор мотивує позовну заяву тим, що державну реєстрацію права власності та державну реєстрацію права власності за відповідачем проведено при відсутності для цього правових підстав, а тому наявні підстави для скасування вказаної державної реєстрації та повернення гідротехнічної споруди - дамби у державну власність.

Відповідно до договору оренди землі від 02.06.2008 укладеного між Сокальською районною державною адміністрацією Львівської області та ОСОБА_1 встановлено, що останньому в оренду передана земельна ділянка загальною площею 3,2815 га, у тому числі 2,6195 га землі під водою (ставком),0,662 га під гідротехнічними спорудами для обслуговування ставка, строком на 49 років.

Також, 01.08.2022 між Сокальською міською радою Львівської області та ОСОБА_1 укладена Додаткова Угода про внесення змін до Договору оренди землі від 02.06.2008, на виконання рішення Сокальської міської ради №16 від 21.12.2020, Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» №1423-IX від 28.04.2021,який вступив в дію з 27.05.2021, розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України, який доповнено пунктом 24 - розпорядження землями комунальної та державної власності, що знаходяться за межами населених пунктів, уклали цю Додаткову угоду про наступне.

Згідно вищевказаної додаткової угоди сторони погоджуються внести зміни до Договору оренди землі від 02.06.2008 року, земельна ділянка за кадастровим номером 4624885700:08:000:0116, площею 3,2815 га, у тому числі 2,6195 га землі під водою (ставком), 0,6620 га під гідротехнічними спорудами, що знаходяться на території Сокальської міської ради Червоноградського району Львівської області для обслуговування ставка, далі - Договір, а саме: провести заміну сторони Орендодавця - Хоробрівську сільську раду замінити на Сокальську міську раду Львівської області. Всі інші умови Договору залишаються незмінними і Сторони підтверджують по них свої зобов'язання.

Пунктом 19 рішення Сокальської міської ради №16 від 21.12.2020 «Про реорганізацію Жвирківської селищної ради Львівської області, Боб'ятинської сільської ради Львівської області…..Хоробрівської сільської ради шляхом приєднання до Сокальської міської ради Львівської області»,вирішено реорганізувати Хоробрівську сільську раду Сокальського району Львівської області шляхом приєднання до Сокальської міської ради Львівської області. Сокальська міська рада Львівської області є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Хоробрівської сільської ради Сокальського району Львівської області.

Судом встановлено, що згідно інформації Сокальської міської ради Львівської області №3285/02-37 від 07.11.2024, яка являється правонаступником Хоробрівської сільської ради, 01.08.2019 виконавчим комітетом Хоробрівської сільської ради Сокальського району Львівської області видана довідка №259/02-21 про те, що на час складання договору оренди від 02.06.2008 року, який зареєстрований у державному реєстрі 24.10.2008 №640846101826 на земельну ділянку із земель водного фонду площею 3,2815 га в тому числі: 2,6195 га - землі під водою (ставком) та 0,662 га під гідротехнічними спорудами між Сокальською РДА та ОСОБА_1 , водоскидна споруда була повністю зруйнована.

В зв'язку із неможливістю експлуатації ставка і використання його за цільовим призначенням ОСОБА_1 дійсно побудована водоскидна споруда, про що засвідчують матеріали інвентаризації 2016 року.

Згідно технічного паспорта на гідротехнічні споруди на території Хоробрівської сільської ради село Ниновичі Сокальського району Львівської області, виготовленого 10.01.2019 комунальним підприємством Львівської обласної ради «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації» на замовлення ОСОБА_1 встановлено, що водовипускна гідротехнічна споруда (позиція II), побудована 2008 року. Коротка характеристика гідротехнічної споруди: труба залізобетонно-металева довжиною 10,0 м., діаметром 500 мм., металеві елементи (швелер №15-2 шт, дерев'яний затвор шандорного типу).

Твкож, судом встановлено, що в подальшому ОСОБА_1 зареєстровано право власності на вказану водоспускну гідротехнічну споруду.

З наданої інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що 03.09.2019 державним реєстратором Волицької сільської ради Сокальського району Львівської області проведено державну реєстрацію права приватної власності на водоспускну гідротехнічну споруду, яка знаходиться за адресою: Львівська область, Сокальський район, Хоробрівська сільська рада за ОСОБА_1 . Опис об'єкта: водоспускна гідротехнічна споруда з трубою залізобетонно-металевою довжиною 10,0 м., діаметром 500 мм., металеві елементи (швелер №15-2 шт.), дерев'яний затвор шандорного типу. Державну реєстрацію права приватної власності здійснено на підставіна ступнихдокументів: довідка, серія та номер: №259/02-21, виданий 01.08.2019, видавник: Хоробрівськасільська рада Сокальського району Львівської області; технічний паспорт, серія та номер: б/н, виданий 10.01.2019, видавник: КП ЛОР «Червоноградськеміжміське бюро технічної інвентаризації».

Вказана гідротехнічна споруда знаходиться на земельній ділянці комунальної власності з кадастровим номером 4624885700:08:000:0116, площею 3,2815 га, категорія - землі водного фонду, цільове призначення - для рибогосподарських потреб, яка на підставі договору оренди землі від 02.06.2008 укладеного між Сокальською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 передана в оренду останньому на строк 49 років.

Судом встановлено, що право власності на водоспускну гідротехнічну споруду: труба залізобетонно-металева довжиною 10,0 м., діаметром 500 мм., металеві елементи (швелер №15-2 шт, дерев'яний затвор шандорного типу), яка розташована за адресою: Львівська область, Сокальський район, Хоробрівська сільська рада (на даний час - Шептицький район) було зареєстровано за відповідачем ОСОБА_1 за відсутності достатніх для цього правових підстав та за відсутності волевиявлення власника нерухомого майна, що призвело до безпідставного виникнення право власності на гідротехнічну споруду у відповідача.

В той же час, згідно ст.1 Водного кодексу України, водний об'єкт - природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, лиман, річка, струмок, озеро, водосховище, ставок, канал (крім каналу на зрошувальних і осушувальних системах), а також водоносний горизонт).

З положень даної статті вбачається, що водний об'єкт може бути природнім, тобто таким, що створений без спрямованого втручання людини, або штучним, тобто таким, який створений людиною з використанням певних засобів. Якщо в першому випадку (природнього виникнення водного об'єкту) зосередження води в певному місці забезпечується природніми властивостями довкілля, особливостями місцевості, її ландшафту, то в другому варіанті існування водного об'єкту без створення штучного елементу, в якому зосереджуються води, є неможливим.

Таким чином, водний об'єкт це не лише безпосередньо води (озеро, ставок, канал), але й той елемент довкілля, в якому вони зосереджені. Відповідно, якщо мова йде про штучно створений водний об'єкт, його невід'ємною складовою, окрім самої води, є ті засоби, предмети, які забезпечують зосередження води в певному місці. В даному випадку мова йде про гідротехнічні споруди як невід'ємні складові штучних водних об'єктів (ставків).

Згідно положень ст.4 Водного кодексу України, до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів.

Відповідно до п. ґ ч. 4 ст. 83 Земельного кодексу України, до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Згідно п. д ч. 4 ст. 84 Земельного кодексу України, до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 2 ст. 59 Земельного кодексу України, громадянам та юридичним особам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть безоплатно передаватись у власність замкнені природні водойми (загальною площею до 3 гектарів).

Згідно ст. 1 Закону України «Про аквакультуру», гідротехнічні споруди для цілей аквакультури - об'єкти нерухомого майна державної або комунальної власності або власник яких невідомий чи його неможливо встановити на підставі даних, документів та/або інформації з відповідних державних реєстрів (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірно-осушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод та розташовані на водних об'єктах, наданих у користування на умовах оренди для цілей аквакультури. Гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми - об'єкти нерухомого майна державної власності (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірно-осушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод.

Відповідно до ч. 1ст. 181 ЦК України, до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Неподільною є річ, яку не можна поділити без втрати її цільового призначення (ч. 2 ст. 183 ЦК України).

Річ, призначена для обслуговування іншої (головної) речі і пов'язана з нею спільним призначенням, є її приналежністю. Приналежність слідує за головною річчю, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 186 ЦК України).

Згідно ст. 187 ЦК України, складовою частиною речі є все те, що не може бути відокремлене від речі без її пошкодження або істотного знецінення. При переході права на річ її складові частини не підлягають відокремленню.

Відповідно до ч. 1 ст. 188 ЦК України, якщо кілька речей утворюють єдине ціле, що дає змогу використовувати його за призначенням, вони вважаються однією річчю (складна річ).

Відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого і введеного в дію наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 N 507, під спорудами розуміється будівельні системи, пов'язані з землею, які створені з будівельних матеріалів, напівфабрикатів, устаткування та обладнання в результаті виконання різних будівельно-монтажних робіт.

У Наказі Державного комітету України у справах містобудування і архітектури від 19.12.95 N 252 "Про затвердження Методики обстеження і паспортизації гідротехнічних споруд систем гідравлічного вилучення та складування промислових відходів", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.12.95 року за N 466/1002, визначено гідротехнічні споруди, як споруди для використання водних ресурсів, а також для боротьби з шкідливим впливом вод.

Відповідно до п. 1.3 Правил безпеки при експлуатації каналів, трубопроводів, інших гідротехнічних споруд у водогосподарських системах, затверджених Наказом МНС України 03.04.2012 № 661, гідротехнічна споруда - інженерна споруда, призначена для керування водним режимом, використовування водних ресурсів або для запобігання шкідливій дії вод.

Отже, гідротехнічна споруда нерозривно пов'язана з водним об'єктом, не може бути відокремлена від нього та її переміщення може призвести до надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру.

Системний аналіз ст.ст. 187, 188, 377 ЦК України, а також ст. 120 ЗК України, щодо слідування землі за нерухомістю, вказує на неправомірність набуття права приватної власності на гідротехнічні споруди, що забезпечують існування водних об'єктів (земельних ділянок водного фонду, зайнятих ставками та гідротехнічними спорудами), які в силу закону не можуть перебувати в приватній власності.

Як зазначено вище, за приписами Земельного та Водного кодексів України земельна ділянка, на якій розміщена спірна гідроспоруда, не може перебувати в приватній власності. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 03.10.2018 у справі №111/2457/13-ц та від 05.12.2018 у справі №359/2253/15-ц, відповідно до яких землі, зайняті водними об'єктами, гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами не можуть передаватися у приватну власність.

Крім цього, згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно ч.ч. 1, 4 ст. 5 вказаного Закону, у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі. Не підлягають державній реєстрації речові права та їх обтяження на корисні копалини, рослини, а також на малі архітектурні форми, тимчасові, некапітальні споруди, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких можливе без їх знецінення та зміни призначення, а також окремо на споруди, що є приналежністю головної речі, або складовою частиною речі, зокрема на магістральні та промислові трубопроводи (у тому числі газорозподільні мережі), автомобільні дороги, електричні мережі, магістральні теплові мережі, мережі зв'язку, залізничні колії, крім меліоративних мереж, складових частин меліоративної мережі.

Отже, відповідно до законодавства, не підлягають окремій державній реєстрації права на споруди, що є приналежністю головної речі, або складовою частиною речі, якими є гідротехнічні споруди, як приналежна річ водного об'єкту, а саме відповідних ставків, враховуючи, що ними забезпечується їх існування та вони використовуються, в тому числі, для боротьби з шкідливим впливом вод.

Відповідно до Методики обстеження і паспортизації гідротехнічних споруд систем гідравлічного вилучення та складування промислових відводів та хвостів, затвердженої наказом Державного комітету України у справах містобудування і архітектури від 10.09.1996 року № 165, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 23.10.1996 року за № 625/1650, гідротехнічні споруди споруди для використання водних ресурсів, а також для боротьби з шкідливим впливом вод: греблі й дамби різного призначення та їхні конструктивні елементи; водоскиди, водоспуски, споруди водовідведення: тонелі, канали, труби, лотки; регуляційні споруди, накопичувачі промислових відходів, ставки, відкриті водозабори, гідромеханічне та механічне обладнання, призначене для нормального функціонування споруд.

При цьому, підпунктом 2 пункту 20 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 року №1141 (в редакції чинній на момент державної реєстрації гідротехнічної споруди вперше з відкриттям розділу), встановлено, що з метою проведення державної реєстрації виникнення права власності державний реєстратор вносить до запису про нерухоме майно такі відомості щодо об'єкта нерухомого майна: тип об'єкта нерухомого майна (житловий будинок, будівля, споруда, квартира, житлове приміщення, нежитлове приміщення тощо); призначення об'єкта нерухомого майна (житловий або нежитловий); площа об'єкта нерухомого майна(загальна та (за наявності)житлова); відомості про складові частини об'єкта нерухомого майна(найменування та/або присвоєння літера, загальна та (за наявності) житлова площа об'єкта нерухомого майна, який є складовою частиною складної речі та призначений для обслуговування іншої (головної) речі, пов'язаний з нею спільним призначенням та є її приналежністю); адреса об'єкта нерухомого майна; підстава для внесення запису про нерухоме майно: назва рішення; дата формування рішення; індексний номер рішення; прізвище, ім'я та по-батькові державного реєстратора; найменування органу державної реєстрації прав або найменування нотаріальної контори, назва нотаріального округу.

Враховуючи вищенаведене, державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин та якому притаманні характеристики, зазначення яких є обов'язковим для внесення до державного реєстру прав під час проведення державної реєстрації. Натомість, такі об'єкти, як гідротехнічні споруди, не наділені технічними характеристиками, інформація про які підлягає обов'язковому внесенню до Державного реєстру прав.

Таким чином, хоча гідротехнічні споруди є нерухомою річчю, проте в силу того, що вони нерозривно пов'язані з водним об'єктом, не можуть бути відокремлені від нього, оскільки існування об'єктів водного фонду забезпечується гідротехнічними спорудами, а тому не можуть бути зареєстровані на праві приватної власності, оскільки перебувають у власності держави.

Крім того, відповідно до абз. 2, 3 п. 44 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 р. №703 (чинного на момент державної реєстрації гідротехнічної споруди вперше з відкриттям розділу), державна реєстрація прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно щодо новозбудованого або реконструйованого нерухомого майна проводиться за наявності державної реєстрації речового права на земельну ділянку, на якій розташоване таке майно, за заінтересованою особою (крім випадків проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на квартиру, житлове чи нежитлове приміщення). Державна реєстрація права власності на земельну ділянку з видачею свідоцтва про право власності на таке майно проводиться за наявності державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

Згідно п. 46 вказаного Порядку, для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно у зв'язку з набуттям права власності на новозбудовані чи реконструйовані об'єкти нерухомого майна заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 28, 29 і 31цього Порядку, подає органові державної реєстрації прав: документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку (крім випадків реконструкції квартири, житлового або нежитлового приміщення); витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (у разі, коли в документі, що посвідчує речове право на земельну ділянку, відсутні відомості про її кадастровий номер); документ, що зазначений у пункті 27цього Порядку та підтверджує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці (у разі проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно у зв'язку з набуттям права власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна); документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта; документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.

В ході судового розгляду під час дослідження матеріалів справи судом встановлено, що право приватної власності на спірні гідротехнічні споруди вперше зареєстровано за відповідачем за відсутності документів, які б підтверджували законні підстави набуття права власності на такі об'єкти нерухомого майна (гідротехнічні споруди).

Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у постанові від 05.07.2022, справа № 911/966/20, зазначив, що згідно зі статтею 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

За змістом наведеної норми державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації. При дослідженні судом обставин існування в особи права власності, необхідним є перш за все встановлення підстави, на якій особа набула таке право, оскільки сама по собі державна реєстрація прав не є підставою виникнення права власності, такої підстави закон не передбачає (постанова Верховного Суду від 24.01.2020 у справі N 910/10987/18).

Подібний висновок викладений в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.03.2019 у справі N 911/3594/17, а також у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.02.2018 у справі N 925/1121/17, від 17.04.2019 у справі N 916/675/15.

З огляду на викладене, оскільки в силу закону набуття права приватної власності на такі споруди не передбачено та документів, які є підставою для набуття права власності з відповідними технічними характеристиками нерухомого майна, що є обов'язковими для внесення до реєстру, державному реєстратору не надавалося, оспорюване рішення державного реєстратора слід скасувати.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що позов прокурора в інтересах держави підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір.

Керуючись ст.ст. 12, 81, 200 263-265 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Усунути перешкоди у здійсненні Сокальською міською радою Львівської області права користування та розпорядження водоскидною гідротехнічною спорудою (водоспускна гідротехнічна споруда з трубою залізобетонно-металевою довжиною 10,м, діаметром 500мм, металеві елементи (швелер №15-2шт.), дерев'яний затвор шандорного типу), яка знаходиться за адресою: Хоробрівська сільська рада Сокальського району (на даний час Сокальська міська рада) Шептицький район) Львівської області на земельній ділянці з кадастровим номером 4624885700:08:000:0116 шляхом скасування державної реєстрації права приватної власності ОСОБА_1 на водопускну гідротехнічну споруду (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1908655446248) з одночасним припиненням права приватної власності та закриттям розділу в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Стягнути з ОСОБА_1 в користь Львівської обласної прокуратури 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві)грн. 40коп. судового збору.

Рішення може бути оскаржене сторонами в апеляційному порядку безпосередньо до Львівського апеляційного суду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину рішення воно може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 14.07.2025 року.

Позивач: Шептицька окружна прокуратура, ЄДРПОУ:0291003128, місце знаходження: м.Шептицький, вул.Св.Володимира, 15 Львівської області.

Позивач: Сокальська міська рада, ЄДРПОУ: 26205171, місце знаходження: м.Сокаль, вул.Шептицького, 44 Шептицького району Львівської області.

Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: с.Ниновичі Шептицького району Львівської області.

Головуючий: О. А. Веремчук