Справа №760/23686/25 2-а/760/1496/25
про відмову у відкритті провадження у справі
29 серпня 2024 року суддя Солом'янського районного суду міста Києва Майстренко О.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -
встановив:
До Солом'янського районного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Департаменту патрульної поліції, в якій позивач просить скасування оскаржуваної постанови серія ЕПР1 №431263 від 22.08.2025.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.08.2025 для розгляду зазначеної заяви визначено суддю Майстренко О.М.
Із матеріалів справи встановлено, що позивач оскаржує протокол про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 №431263 від 22.08.2025, який складений відносно позивача згідно із ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Відповідно до ст. 1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
У ч. 1 ст. 20 КАС України вказано, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно до ст. 288 КУпАП постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі може бути оскаржено, у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 286 КАС України, адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі. Позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
У Постанові Верховного Суду від 10.07.2020 у справі № 420/647/19 зазначено, що складання протоколу у справі про адміністративне правопорушення це процесуальні дії суб'єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та в силу положень КУпАП є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді судом справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності. Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні положень Кодексу адміністративного судочинства України, а тому позовні вимоги, спрямовані на фактичне визнання його протиправним, не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Отже, протокол про адміністративне правопорушення та дії суб'єкта владних повноважень по його складанню не можуть бути предметом розгляду в суді в порядку адміністративного судочинства, так як не є рішенням суб'єкта владних повноважень та не спричиняє зміни прав чи обов'язків особи.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись та керуючись статтями 1, 19, 20, 170, 248, 256, 286 КАС України, суд
постановив:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О. Майстренко