Справа № 755/14043/25
Провадження №: 3/755/5078/25
"26" серпня 2025 р. Суддя Дніпровського районного суду м. Києва Сазонова М.Г., розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Судом визнано доведеним, що водій ОСОБА_1 , 11.07.2025 року о 11.57 годині, в м. Києві, по вулиці Поправки, 10/19, керував транспортним засобом марки «Ford», д.н.з. НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння, зі згоди водія, проводився у встановленому законом порядку, із застосуванням технічного приладу (газоаналізатора) «Alkotest grater 7510», що зафіксовано на нагрудний відеореєстратор. За результатами тесту - проба позитивна - 2,42 ‰.
Таким чином, ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
До суду ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки не повідомив, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою про доставку повідомлення у додаток «Viber», яка знаходиться в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, доходжу наступних висновків.
Встановлено, що матеріали адміністративної справи щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП надійшли до Дніпровського районного суду м. Києва 28.07.2025 року та передані в провадження судді.
30.07.2025 року ОСОБА_1 надіслано судову повістку про виклик до суду на 13.08.2025 року на 09.50 годину, яка йому була доставлена 30.07.2025 о 11.17 годині, що підтверджується довідкою про доставку повідомлення у додаток «Viber», яка знаходиться в матеріалах справи.
В судове засідання 13.08.2025 року ОСОБА_1 не з'явився, за допомогою підсистеми «Електронний суд» надіслав заяву про перенесення судового засідання у зв'язку з його відсутністю в м. Києві.
У зв'язку з неявкою ОСОБА_1 до суду, розгляд справи відкладено на 26.08.2025 року на 09.05 годину. Судова повістка про виклик до суду ним була отримана 20.08.2025 року о 12.40 годині, що підтверджується довідкою про доставку повідомлення у додаток «Viber», яка знаходиться в матеріалах справи.
Викладене свідчить про те, що ОСОБА_1 з 30.07.2025 року був обізнаний про розгляд Дніпровським районним судом м. Києва справи щодо притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, однак, не вживав заходів для явки до суду, не подавав письмових пояснень/заперечень проти складеного у відношенні нього протоколу.
Як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, сторона яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
За викладених обставин, суддя приходить до висновку, що право особи, щодо якої складено адміністративні протоколи, на справедливий суд, гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, порушене не було.
Крім того, враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, враховуючи безпідставне умисне затягування правопорушником справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством ( стаття 1 КУпАП). Стаття 268 КУпАП не містить заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за ст. 130 КУпАП без обов'язкової присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Поняття справедливого судового розгляду передбачає можливість для особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, бути присутнім на засіданні. Ця можливість випливає із об'єкта і цілі ст. 6 ЄКПЛ, оскільки здійснення прав, гарантованих ст. 6 Конвенції, передбачає можливість вказаної особи бути вислуханою, а також необхідність перевірити точність її тверджень і спів ставити їх з матеріалами судової справи.
Таким чином, доступ до суду є аспектом права на справедливий суд, порушення якого (права на доступ) неодноразово визнавалось ЄСПЛ, зокрема в справах «Кутіч проти Хорватії», заява № 487778\99 п.25. ЄСПЛ 2002-11, «Меньшакова проти України», заява № 377\02 від 08.04.2010 р.
З огляду на викладене, суддя вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, яка належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, однак не з'явилася в судове засідання.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Частина перша статті 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У відповідності до п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Проте, вимоги вказаного пункту ПДР ОСОБА_1 дотримані не було.
Винуватість ОСОБА_1 у порушенні п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху України, за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, підтверджується наявними у справі доказами, а саме, даними, які містяться:
- у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 388244 від 11 липня 2025 року, згідно з яким ОСОБА_1 о 11 год. 57 хв. 11 липня 2025 року на вулиці Ю. Поправки, 10/19, в м. Києві, керував транспортним засобом «Ford», д.н.з. НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння, зі згоди водія, проводився у встановленому законом порядку із застосуванням технічного приладу (газоаналізатора) «Alkotest grater 7510», що зафіксовано на нагрудний відеореєстратор. За результатами тесту № 1505 проба позитивна - 2,42 ‰;
- поясненнями ОСОБА_2 від 11.07.2025 року, в яких зазначено, що 11.07.2025 року приблизно 11.57, чергуючи в районному ТЦК та СП Дніпровського району, по вул. Ю. Поправки, 14-А, на КПП, перед заїздом на територію, запинився транспортний засіб з номерним знаком НОМЕР_1 , з нього вийшов чоловік з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка не відповідає обстановці. Поблизу були працівники поліції, на вимогу про зупинку яких водій не реагував. Водій вийшов з автомобіля. Поспілкувавшись з ним 3-5 хвилин, водій сів до транспортного засобу та поїхав;
- у роздруківці тесту газоаналізатора «Alkotest grater 7510» від 11.07.2025 р., згідно якого результат позитивний - 2,42 ‰, та міститься підпис особи;
- у акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, де зазначено, що у ОСОБА_1 були виявлені наступні ознаки сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, сповільнення, поведінка не відповідає обстановці, а також результат огляду на стан сп'яніння за допомогою приладу «Alkotest grater 7510» - 2,42 ‰ проміле;
- в рапорті поліцейського роти № 1 батальйону № 2 полку № 1 (з обслуговування правого берега) УПП у м. Києві ДПП рядового поліції Жмурок С., де зазначено, що 11.07.2025 року, під час несення служби, в складі екіпажу Рубін-605, приблизно 11.57 годині за адресою: м. Київ, вул.. Ю. Поправки, 10/19, було виявлено транспортний засіб марки «Ford», д.н.з. НОМЕР_1 , який хотів заїхати на територію ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вийшовши з автомобіля, працівники ТРЦК та СП під час спілкування з водієм, виявили у нього ознаки алкогольного сп'яніння, та повідомили їм. Звернувшись до водія, він на їх вимогу про зупинку не відреагував, не зупинився та поїхав з місця. Після повернення його на територію ТЦК, йому було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння, на що він погодився, та за результатами тесту, водій перебував в стані алкогольного сп'яніння - 2,42 ‰. Даним водієм виявився ОСОБА_1 . Заперечень щодо результатів тесту не заперечував. Однак висловлював заперечення керування транспортним засобом, тоді як свідок стверджував, що водій під'їхав до центру комплектування на автомобілі та перебував в стані алкогольного сп'яніння, поспілкувавшись з ним, сів до автомобіля та поїхав;
- на відеозаписі з боді-камери працівника поліції, що здійснював оформлення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, приєднаного до протоколу про адміністративне правопорушення, де зафіксовано обставини спілкування працівників поліції із ОСОБА_1 .Записом зафіксовано, що свідок, працівник ІНФОРМАЦІЯ_2 підтвердив керування транспортним засобом ОСОБА_1 та надав письмові пояснення. Водій ОСОБА_1 зазначив, що приїхав до центру комплектування добровільно, має бажання вступити до лав ЗСУ, приїхав на автомобілі, яким керувала жінка. Жінка, яка була поруч з ОСОБА_1 , після попередження працівником поліції про відповідальність за неправдиві свідчення, не підтвердила твердження ОСОБА_1 , що саме вона перебувала за кермом автомобіля. На пропозицію працівника поліції пройти огляд на місці, ОСОБА_1 погодився, зазначив, що він випив дві-три пляшки алкогольного напою, однак стверджував, що випив після виходу, та більше за кермо не сідав. Зазначив, що був позбавлений права керування. Працівником поліції були роз'яснені його права, порядок проходження огляду та наслідки відмови від його проходження. За результатами проходження огляду на стан сп'яніння, за допомогою технічного приладу (газоаналізатора) «Alkotest grater 7510», результат виявився позитивним - 2,42 ‰. З даним результатом ОСОБА_1 погодився;
- постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в не в автоматичному режимі серії ЕНА № 4285087 від 16.03.2025 року, якоюОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП (керування транспортним засобом не маючи права керування).
Протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали по документуванню адміністративного правопорушення складено відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, підписано особою, яка його склала, та містить особистий підпис ОСОБА_1 , щодо роз'яснення прав та обов'язків, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, отримання ним копії протоколу.
Статтею 14 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993р. №3353-XII встановлено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Водночас пунктом 1.3. Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. № 1306, зазначено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Європейський суд з прав людини у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» (рішення від 29 червня 2007 року) зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Згідно з положеннями ч.ч. 1,2, 3 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Відповідно до пунктів 2-3 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015 р. № 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Отже, наявність у водія хоча б однієї вищевказаної ознаки алкогольного сп'яніння є підставою для проведення огляду водія на стан сп'яніння.
Відповідно до пункту 7 розділу I Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, огляд на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 проводився працівниками поліції з використанням спеціального технічного засобу «Drage» Alcotest 7510» у зв'язку із виявленням у нього ознак алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, сповільнення мови, поведінка, що не відповідає обстановці, та згідно роздруківки даного приладу (тест № 1505 від 11.07.2025 року) результат проведеного огляду на стан сп'яніння показав вміст алкоголю у видихаємому ОСОБА_1 повітрі в розмірі 2,42 ‰.
З відеозапису, який долучений працівниками поліції, що здійснювали оформлення адміністративного правопорушення, було встановлено, що водій, після проходження огляду на стан сп'яніння повністю погодився із результатами тесту, та підтвердив, що вживав алкогольні напої.
Наведені докази, в тому числі і відеозапис, не суперечать фактичним обставинам справи і об'єктивно узгоджуються між собою, а їх сукупність є достатньою для прийняття рішення про винуватість ОСОБА_1 .
Таким чином, досліджені та перевірені обставини, які поза розумним сумнівом свідчать про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення, охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та узгоджуються із стандартом доказування поза розумним сумнівом (рішення від 18 січня 1978 року у справі Ірландія проти Сполученого Королівства (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів.
При накладенні адміністративного стягнення на особу, що притягається до адміністративної відповідальності, суд враховує обставини визначені ст. 33 КУпАП, та вважає за необхідне накласти адміністративне стягнення у межах санкції статті 130 КУпАП, яке за своїм видом і розміром буде справедливим, відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі порушника та ступеню його вини, необхідним і достатнім для його виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так й іншими особами.
За таких обставин, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, суддя вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керувати транспортними засобами на один рік.
Крім цього, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 23, 24, 30, 130, 283, 284 КУпАП, суддя, -
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день розгляду справи становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн., з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) грн. 60 (шістдесят) коп.
Роз'яснити, що в разі несплати штрафу в строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, сума штрафу буде стягнена в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Дніпровський районний суд м. Києва.
Суддя М. Сазонова