ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/13376/25
провадження № 3/753/5247/25
"07" серпня 2025 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Щасна Т.В., за участю прокурорів Київської обласної прокуратури П.Гультай, В.Сироватка, розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.176-2 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який обіймав посаду директора комунального підприємства «Боярська муніципальна енергосервісна компанія « Боярської міської ради Київської області, проживаючого та зареєстрованого в АДРЕСА_1 , -
ОСОБА_1 , обіймаючи по 11.10.2024 посаду директора комунального підприємства «Боярська муніципальна енергосервісна компанія «Боярської міської ради Київської області, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, згідно з п.п. «а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону №1700-VII та приміткою до ст. 176-2 КУпАП, на яку поширюється дія Закону № 1700-VII в порушення вимог абз. 1 ч.1 ст. 45 розділу VII та пп. 2-7 розділу XIII Закону № 1700-VII несвоєчасно 31.03.202, без поважних причин подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 1726 КУпАП.
Прокурори П.Гультайта В.Сироватка в судовому засіданні просили визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн., прокурор П.Гультай надав письмовий висновок та просив долучити його до матеріалів справи.
ОСОБА_1 в суді свою провину визнав та заперечував обставини, викладені у протоколі. Просив призначити штраф.
Заслухавши думку прокурорів, ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного висновку.
Так, судом встановлено, що розпорядженням Боярського міського голови від 06.10.2023 №07-01/69-к ОСОБА_1 призначено на посаду директора КП «Екосвіт» заступника директора цього підприємства з 12.10.2023 та цього ж дня з останнім укладено контракт.
Відповідно до рішення Боярської міської ради від 12.10.2023 №43/2406 «Про зміну назви та затвердження у новій редакції Статуту Комунального підприємства «Екосвіт» Боярської міської ради», змінено назву підприємства із «Екосвіт» Боярської міської ради на комунальне підприємство «Боярська муніципальна енергосервісна компанія» Боярської міської ради.
Відповідно до офіційного веб-сайту НАЗК в розділі «Декларування» розміщено роз'яснення щодо того, хто вважається посадовою особою юридичної особи публічного права відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону №1700-УІІ.
Під посадовими особами юридичних осіб публічного права, насамперед комунальних та державних установ і підприємств, слід розуміти осіб, які мають повноваження здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно- господарські функції. Визначальним при цьому є обсяг повноважень відповідного працівника.
Так, адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в різному обсязі є у начальників планово- господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їхніх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.
Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ, організацій, структурних підрозділів, їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт.
Проте слід зазначити, що згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 внесені зміни до Закону №1700-VІІ. У ньому в ч. 1 ст. 1 добавлено новий 9 абзац такого змісту: посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права. Визначене Законом №1700-VІІ коло осіб у понятті посадової особи юридичної особи публічного права звужується від визначеного раніше в роз'ясненнях. Проте посада ОСОБА_1 підпадає під обидва ці визначення.
Згідно із розділом 7 статуту (Управління Підприємством) директор підприємства є його керівником, який призначається на посаду та звільняється з посади розпорядженням Боярського міського голови.
Отже, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону №1700-VІІ та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Згідно з приміткою до ст. 1726 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин 1 та 2 статті 45 Закону №1700-VII зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до розпорядження Боярського міського голови від 07.10.2024 №07-01/71-к «Про звільнення ОСОБА_1 » останнього з 11.10.2024 звільнено з посади директора КП «Боярська муніципальна енергосервісна компанія» Боярської міської ради за власним бажанням.
ОСОБА_1 ознайомлений з вимогами й обмеженнями встановленими в тому числі і Законом №1700-УІІ.
ОСОБА_1 ознайомлений з пам'яткою щодо обов'язковості декларування при звільненні та після звільнення.
Отже ОСОБА_1 був належним чином ознайомлений з вимогами й обмеженнями передбаченими Законом №1700-VІІ.
Абзацом 1 ч. 2 ст. 45 Закону №1700-VІІ визначено, що особи, зазначені у п. 1, підпунктах «а» і «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. З цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону №1700-VІІ НАЗК з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти НАЗК підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно- правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону№1700-VІІ.
Відповідно до підпункту пп. 2 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23.07.2021 №449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.07.2021 за №987/36609, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону №1700-УІІ - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстру) відповідно до Закону №1700-УІІ, крім декларації кандидата на посаду.
Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати декларацію при звільненні за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, упродовж часу з 00:00 год. 12.10.2024 (наступний день після дати звільнення) по 23:59 год. 10.11.2024.
11.11.2024 в 00:00 год. ОСОБА_1 порушив порядок, передбачений пп. 2 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23.07.2021 №449/21, а саме у строк ЗО календарних днів з моменту звільнення не подав декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2024 по 11.10.2024).
Отже, ОСОБА_1 будучи звільненим з 11.10.2024 з посади директора КП «Боярська муніципальна енергосервісна компанія» Боярської міської ради, мав подати декларацію суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування протягом ЗО календарних днів з дня припинення відповідної діяльності за період, -є охоплений раніше поданими деклараціями, тобто до 00 годин 00 хвилин
11.11.2024
Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті НАЗК (https://portal.nazk.gov.ua), декларацію при звільнені за період, неохоплений попередньо поданими деклараціями, ОСОБА_1 подав лише 31.03.2025 о 22 год. 59 хв., тобто несвоєчасно без поважних причин.
Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення є дата, не пізніше якої суб'єкт декларування повинен був подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, тобто 00 год. 00 хв. 11.11.2024.
Місце вчинення правопорушення в даному випадку є не визначеним, оскільки ОСОБА_1 , мав можливість подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, через мережу Інтернет в будь-якому місці. Проте, оскільки обов'язок подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільнені, виник у останнього після припинення повноважень, то місцем вчинення правопорушення слід вважати адресу місця його проживання, а саме: АДРЕСА_1 .
Часом виявлення правопорушення є момент складення протоколу, оскільки зібрані матеріали та фактичні дані потребують ґрунтовного аналізу і опрацювання, після чого уповноваженим суб'єктом може бути зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Процесуально такий висновок оформляється у вигляді протоколу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що, ОСОБА_1 в порушення вимог абз. 1 ч. 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подав при звільненні декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Враховуючи обставини скоєного, особу правопорушника, те, що він працює, обставини, що пом'якшують та обтяжують його відповідальність, суд вважає за необхідне застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 172-6, 283, 284, 285 КУпАП, ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» суддя,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, що становить 605,60 грн.
Відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Дарницький районний суд міста Києва протягом десяти днів.
Суддя