Постанова від 27.08.2025 по справі 481/963/25

Справа № 481/963/25

Провадж.№ 3/481/382/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.08.2025 року Новобузький районний суд Миколаївської області в складі: головуючого-судді Вжещ С.І., за участі секретаря судових засідань Юхименко Т.М., розглянувши в залі суду м. Новий Буг справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління патрульної поліції в Миколаївській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого на посаді міського голови Новобузької міської ради Миколаївської області,

про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 188-28 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

01.07.2025 року до Новобузького районного суду Миколаївської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення, складений 25.06.2025 відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-28 КУпАП.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.07.2025 року справа про адміністративне правопорушення передана судді Вжещ С.І.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 372403 від 25.06.2025 року, який складено старшим інспектором Управління патрульної поліції в Миколаївській області капітаном поліції Черненко В.В., вбачається, що 12.06.2025 року о 13:00 год в м. Новий Буг, гр. ОСОБА_1 , будучі відповідальною посадовою особою за утримання та облаштування вулично-дорожньої мережі м. Новий Буг, не виконав законної вимоги припису Національної поліції № 112 від 21.04.2025 року не усунувши недоліків утримання вулично-шляхової мережі міста, чим порушив вимоги п.1.5 Правил дорожнього руху України.

Дії ОСОБА_1 за вказаним фактом кваліфіковані за ст.188-28 КУпАП, якою передбачено адміністративну відповідальність за невиконання законних вимог посадових осіб уповноважених підрозділів Національної поліції.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав суду клопотання, у якому просив справу слухати без його участі та закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, посилаючись на те, що він у повній мірі не погоджується з даним адміністративним протоколом та з тим, що законні вимоги (приписи) посадових осіб уповноважених підрозділів Національної поліції не виконуються. Як доказ того, що робота по прийняттю нормативно-правових актів з безпеки дорожнього руху, метою яких є зниження рівня дорожньо-транспортних пригод та тяжкості їх наслідків, створення безпечних умов для всіх учасників дорожнього руху є копія рішення сесії від 20.12.2024 № 1001 «Про бюджет Новобузької міської територіальної громади на 2025 рік», відповідно до якого передбачено виділення коштів на проведення поточного ремонту вулично-дорожньої мережі. Також рішенням сесії міської ради від 22.12.2023 № 741 «Про затвердження програми «Реформування та розвитку житлово-комунального господарства Новобузької міської територіальної громади на 2024-2027 роки» також передбачено кошти на утримання та поточний ремонт вулично-дорожньої мережі. 30.07.2025 року між міською радою та КП НМР «Добробут» було укладено Договір № 53 на виконання робіт по встановленню дорожніх знаків на території громади. Пунктом 7 частини четвертої статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що міський голова здійснює керівництво апаратом ради. До складу апарату Новобузької міської ради входить відділ житлово-комунального господарства, благоустрою, розвитку інфраструктури та комунальної власності, який очолює керівник відділу. Відповідно до Положення про відділ житлово-комунального господарства, благоустрою, розвитку інфраструктури та комунальної власності, яке затверджено рішенням сесії Новобузької міської ради від 24.02.2020 № 95 (далі Положення). У своїй діяльності начальник відділу керується, зокрема, дорученнями міського голови (п.1.2 Положення), працівник відділу зобов'язаний своєчасно і точно виконувати доручення керівництва (п. 4.2.2 Положення), не допускати дій або бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави (п.4.2.12 Положення). Відповідно до розпорядження міського голови від 22.08.2024 № 159-р відповідальним за стан доріг по Новобузькій територіальній громаді призначено начальника відділу ЖКГ, благоустрою, розвитку інфраструктури та комунальної власності, ОСОБА_2 . У зв'язку з чим, він - ОСОБА_1 , голова Новобузької міської ради, не є посадовою особою, яку може бути притягнуто до адміністративної відповідальності по даній справі, оскільки забезпечення реалізації державної політики у сфері житлово-комунального господарства, благоустрою та розвитку інфраструктури покладено на начальника відділу житлово-комунального господарства, благоустрою, розвитку інфраструктури та комунальної власності.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд приходить до такого висновку.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до статті 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно з вимогами статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статей 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 188-28 встановлена відповідальність за невиконання законних вимог (приписів) посадових осіб уповноважених підрозділів Національної поліції щодо усунення порушень правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.

Згідно з пунктом 1.5 ПДР України, дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків. Особа, яка створила такі умови, зобов'язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху, повідомити уповноважений підрозділ Національної поліції, власника дороги або уповноважений ним орган.

Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення, окрім іншого, зазначаються: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це.

Аналогічні вимоги до складання протоколу про адміністративне правопорушення встановлені пунктами 2, 8, 11, 12 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом МВС України 06.11.2015 № 1376.

Системний аналіз вказаних положень зазначених нормативних актів вказує на те, що підставою порушення відносно особи провадження про вчинення нею адміністративного правопорушення є складення уповноваженою посадовою особою відносно такої особи протоколу про адміністративне правопорушення, який, виходячи з імперативності положень ст. 254 КУпАП, в обов'язковому порядку має бути складений в присутності особи, яка вчинила правопорушення, та не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту її виявлення.

Натомість з протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що він складений з порушенням вимог ст. 256 КУпАП, оскільки в ньому відсутні підписи особи, відносно якої він складений, а також відмітка про відмову від підпису.

При цьому не може бути доказом дотримання прав особи на її присутність при складенні протоколу про адміністративне правопорушення повідомлення про запрошення до підрозділу патрульної поліції, оскільки в матеріалах справи відсутні відомості про те, що особа належним чином та своєчасно отримала вказане повідомлення.

Натомість, повідомлення на 20.06.2025 року та 25.06.2025 року про необхідність явки до Управління патрульної поліції в Миколаївській області містить вимогу про явку для розгляду справи про адміністративне правопорушення. Проте, органи Національної поліції не наділені компетенцією щодо розгляду вказаної категорії справ за ст. 188-28 КУпАП, оскільки згідно зі ст. 221 КУпАП України такі справи розглядаються суддями районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів.

Зазначені обставини, у свою чергу, вказують на необізнаність особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, про дату та час складення протоколу відносно неї з метою наявності можливості скористатися наданими їй КУпАП правами ознайомитися із змістом протоколу, дати особисті пояснення отримати його копію та скористатися іншими правами, гарантованими ст. 268 КУпАП.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що інкриміноване протоколом діяння було виявлене в ході перевірки, яка закінчилася 12.06.2025 року, що підтверджується відповідним актом. Зазначене вказує на те, що особа, яка на думку посадової особи, що склала протокол, вчинила інкриміноване протоколом порушення, була виявлена саме 12.06.2025, у зв'язку з чим протокол про адміністративне правопорушення відносно вказаної особи мав бути складений не пізніше двадцяти чотирьох годин із вказаної дати.

Натомість протокол про адміністративне правопорушення було складено лише 25.06.2025 року, тобто після спливу більш одного тижня з моменту вчинення (виявлення) інкримінованого особі порушення, незважаючи на те, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, була виявлена в день виявлення порушення (проведення перевірки), що підтверджується відповідним актом перевірки.

Крім того, посадовою особою органу поліції не встановлена посадова особа міської ради, відповідальна за стан утримання доріг, шляхом складання та надсилання запитів до останньої та встановлення належного суб'єкта правопорушення, а до протоколу про адміністративне правопорушення не було додано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 є посадовою особою, відповідальною за виконання вищевказаного припису та що ним був отриманий вказаний припис для виконання.

Крім того, посадовою особою органу поліції не надано доказів дати отримання вимоги (припису) № 112 від 21.04.2025 року, з якої слід відраховувати встановлені в них строки.

Таким чином, встановлені в судовому засіданні обставини вказують на те, що протокол про адміністративне правопорушення складено відносно особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, з порушенням вимог статей 254, 256 КУпАП та зазначені порушення не можуть бути усунуті в судовому засіданні.

Вказане свідчить про те, що складений відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення не може бути підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення інкримінованого правопорушення, що вказує на недоведеність винуватості ОСОБА_1 в інкримінованому йому правопорушенні.

Згідно з вимогами пункту «а» ч. 3 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, особа, яка обвинувачується у вчиненні правопорушення має право бути негайно і детально проінформованим зрозумілою мовою про характер і причини обвинувачення, висунутого проти неї.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведення винуватості особи тлумачаться на її користь.

Із пункту 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14.02.2008 року у справі «Кобець проти України» вбачається, що доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростованих презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Отже, дослідивши усі обставини справи в їх сукупності та оцінюючи зібрані у справі докази, суддя вважає, що матеріалами справи не доведено наявність в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, події та складу інкримінованого адміністративного правопорушення, а викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини вчиненого діяння не підтверджені жодними належними та допустимими доказами.

Зазначене є підставою для закриття провадження, у зв'язку з недоведеністю належними доказами складу адміністративного правопорушення, оскільки до протоколу про адміністративне правопорушення не додано доказів вчинення адміністративного правопорушення, що не дає змоги встановити винуватість особи в інкримінованому їй правопорушенні, у зв'язку з чим висновок особи, яка склала протокол, є необґрунтованим належним чином та суперечить чинним нормативним актам, внаслідок чого такий висновок носить суб'єктивний характер та не відповідає вимозі щодо його допустимості та достатності.

На підставі викладеного, керуючись ст. 247, 283, 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 188-28 КУпАП - закрити, в зв'язку з відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-28 КУпАП.

Постанову може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня її винесення.

Повний текст постанови проголошений 29.08.2025 року о 14:50.

Суддя С.І. Вжещ