Постанова від 29.08.2025 по справі 455/1710/25

Справа № 455/1710/25

Провадження № 3/455/997/2025

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 серпня 2025 року м.Старий Самбір

Суддя Старосамбірського районного суду Львівської області Івасенко С.М., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, військовослужбовця, громадянина України, водія,

за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі КУпАП),

роз'яснивши особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, положення ст.63 Конституції України та права, передбачені ст.268 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Солдат ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем, 21 серпня 2025 року, перебуваючи на території тимчасового пункту дислокації в АДРЕСА_1 , розпив спиртні напої та виконував службові обов'язки в стані алкогольного сп'яніння під час дії воєнного стану, від проходження медичного огляду на встановлення стану алкогольного сп'яніння відмовився, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

ОСОБА_1 з'явився в судове засідання. Провину визнав. Зазначив, що перебував у важкому психоемоційному стані у зв'язку із хворобою дружини, трішки випив, від медогляду відмовився, бо не усвідомлював наслідків такої відмови. Просив суворо не карати, бо грошове утримання близько 19 тис грн, а кошти потрібні на лікування дружини та допомогу мамі. Просить розстрочити сплату покарання на рік, щоб сума не подвоїлася. Щиро кається, жалкує про вчинене.

Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, виходячи з таких мотивів.

Відповідно до диспозиції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, адміністративним правопорушенням є вчинення дій передбачених частиною першою цієї статті (розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння), вчинені особою, в умовах особливого періоду.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України» та особливий період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період розпочався з моменту набрання чинностіУказом Президента України від 17.03.2014 № 303.

Указом Президента України від 17.03.2014№303/2014 «Про часткову мобілізацію» оголошено часткову мобілізацію, у зв'язку з чим в Україні настав особливий період, який триває до оголошення (набрання чинності) окремого рішення президента України про демобілізацію.

Крім цього, Указом Президента України №64/20211«Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан, який в подальшому неодноразово продовжувався.

Тобто, адміністративне правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_1 вчинено в умовах особливого періоду, та воєнного стану, що підвищує його суспільну небезпеку.

Вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, підтверджується даними, які містяться у:

- протоколі про адміністративне правопорушення серії А5095 №5 від 21.08.2025 року;

- висновку № 327, складеному 21.08.2025 року, що засвідчує факт відмови від проходження обстеження та огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння;

- письмових поясненнях свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що містяться у матеріалах справи;

копіях документів, які підтверджують статус військовослужбовця ОСОБА_2 та його службової характеристики.

Проаналізувавши зазначені документи, дійшла висновку про їх відповідність критеріям належності і допустимості. Доказів, які б спростовували наведені в протоколі обставини або породжували обґрунтовані сумніви у достовірності цих обставин, не має. ОСОБА_1 підтвердив, викладені в досліджуваних документах, факти та обставини.

За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП, повністю доводиться поза розумним сумнівом дослідженими у судовому засіданні доказами, які на переконання судді є належними та допустимими, повністю узгоджуються між собою та відповідають дійсним фактичним обставинам справи встановленим у судовому засіданні.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до статті 34 КУпАП, визнаю щире каяття.

Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до статті 35 КУпАП, не встановлено.

Відповідно до вимог ст.33 КУпАП, враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини та майновий стан, наявність бставини, що пом'якшують та обтяжують покарання, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 ,адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі санкції ч.3 ст.172-20 КУпАП, що за своїм видом та мірою відповідає, визначеній у ст.23 КУпАП, меті накладення адміністративного стягнення, і є необхідним й достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Статтею 301 КУпАП передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту, виправних чи громадських робіт або роблять її виконання неможливим, орган (посадова особа), який виніс постанову, може відстрочити її виконання на строк до одного місяця.

Відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється у порядку, встановленому законом.

У силу вимог ст. 304 КУпАП, питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 301-1,300-2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч. 1 ст. 307 КУпАП).

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу (ст.308 КУпАП).

Згідно з ч. 1ст.33 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим.

Враховуючи вищевикладене, заявлене ОСОБА_1 клопотання слід задовольнити, розстрочивши йому виконання цієї постанови, про накладення на нього адміністративного стягнення, в частині сплати штрафу на строк дванадцять місяців зі сплатою штрафу рівними частинами щомісячно, у зв'язку із важким матеріальним становищем, хворобою дружини та утриманням матері.

Відповідно до 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків. Виключень не має. А тому ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору на підставі Закону.

Керуючись ст.33, 35,3 ст.172-20,283,284, 304 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.172-20 КУпАП, і накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн.

Розстрочити ОСОБА_1 виконання постанови Старосамбірського районного суду Львівської області від 29 серпня 2025 року у справі №455/1710/25 (провадження №3/455/997/25), про накладення адміністративного стягнення в частині сплати штрафу в розмірі 17 000,00 грн. на строк дванадцять місяців, із сплатою штрафу рівними частинами по 1416 (одній тисячі чотириста шістнадцять) гривень 67 копійок щомісячно, не пізніше 29 числа кожного місяця.

Реквізити для оплати штрафу: отримувач коштів: ГУК Львів/Старосамбірська тг/21081100, ЄДРПОУ отримувача: 38008294, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача: 899998, рахунок отримувача: UA808999980313020106000013909, код класифікації доходів бюджету: 21081100.

Після закінчення строку встановленої розстрочки строк пред'явлення до примусового виконання постанови в частині накладання адміністративного стягнення в вигляді штрафу становить три місяці.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через Старосамбірський районний суд Львівської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення. В разі оскарження перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.

Суддя С.М. Івасенко