308/10619/25
29 серпня 2025 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Логойда І.В., за участі представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенка І.І., без участі особи, що притягається до відповідальності, розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , самозайнята особа, уродженця м. Дніпро, Дніпропетровська область, Україна, місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 від 17.03.2025 року, ідентифікаційний код платника податків НОМЕР_2 , за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -
До Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшов протокол про порушення митних правил №0440/UA30500/25 від 17.06.2025, згідно з яким 17.06.2025 року о 17 год. 21 хв. в зону митного контролю митного поста «Астей» Закарпатської митниці в напрямку «в'їзд в Україну» прибув вантажний автомобіль марки «ІVЕСО» р.н.з. НОМЕР_3 під керуванням громадянина України ОСОБА_2 , що працює водієм у компанії TОB "ТРАНС-ЛОГІСТІК ПЛЮС" (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, Соборний район, вул. Г. Пушкіна, 1. кв. 10). Згідно з поданими водієм до митного контролю товаросупровідними документами, а саме: CMR б/н, рахунок-фактура INV1B01005112500000142, рахунок- фактура INV1B01005112500000082; CMR б/н, рахунок- фактура 0381566; CMR б/н, рахунок- фактура 2025-1213; CMR 00012062025, рахунок- фактура INV/2025/01649; CMR 907933, рахунок- фактура 25/0042; CMR б/н, рахунок- фактура SI119567, на митну територію України у митному режимі імпорт ввозиться консолідований вантаж загальною кількістю 25 вантажних місць. Зазначений вантаж слідує по МД типу ЕЕ: 1. 25UA110000915769U4 від 15.06.2025 року відправником товару являється BE Troostwiik N. V Uitbreidingstraat 72 bus 4. 2600 Antwerpen, Belgium,a одержувачем ФОП ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_4 , виданий 02.07.2013р. Амур-Нижньодніпровським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області АДРЕСА_2 , переміщується товар «LED прожектора» «ущільнювальні кільця (в асортименті)» «комплект зливу для ванних кімнат -зливи для душу». 2. 25UA100000160771U0 від 13.06.2025 року, відправником товару являється NT .Kawasaki Motors Europe N.V Jacobus Spiikerdreef 1-32132 PZ Hoofddorp, The Netherlands, a одержувачем TОB "МОТОФОКС»03039, м.Київ, вул. Володимира Брожка, 6/8, Україна, перемішується товар «Машини автоматичного оброблення інформації портативні масою не більш як 10 кг: Пристрій діагностичний для діагностики мотоциклів». 3. 25UA100000159596U1 від 13.06.2025 року, відправником товару являється BE Diamant Drilling Services 29 Av. Jean Mermoz, 6041 Gosselies. Belgium, а одержувачем TОB "Ендейвер" 38714, Полтавська обл., c. Супрунівка, вул. Київська 2Е, перемішується товар «Інструменти для буріння скельних порід або грунтів:- Бурове долото PDC 6" MR713LUBX в комплекті з насадками та дошкою відвороту». 4. 4.25UA100000158978U6 від 12.06.2025 року, відправником товару являється BE DISTRI-BRANDS S.A. 61 Rue du Sel 1070 Brussels, a одержувачем TОB “РІАЛ ДИСТРИБЮШН» Україна, 01042, місто Київ, Фортечний тупик, 10, переміщується товар «Прозорий цінник» «Лоток для ручок»» «Сумка Hugo Boss - Мала Boss, арт. (HZP300 «Сумка Hugo Boss - Середня Boss, арт. (HZP301) -Сумка жіноча Mademoiselle Світло-блакитна - Festina. арт. ( FTX322M). Сумка жіноча Mademoiselle Темно-синя - Festina. арт. ( FTX322N)» 5. 25UA100000157389U2 від 11.06.2025 року, відправником товару являється Polvmaker B.V. Zeilschip 8 3991 СТ Houten Netherlands, а одержувачем ФОП ОСОБА_3 паспорт НОМЕР_5 АДРЕСА_3 перемішується товар «Моноволокна з максимальним поперечним перетином 1.75 мм (мононитки) з полімерних матеріалів, філамент, пластик для 3 д-друку на 3D принтері; арт. СА04001 ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ) арт. CA04002 Panchroma PLA ( ОСОБА_6 ) арт. СА04016І Panchroma PLA ( ОСОБА_7 )» «Спеціальна коробка з вбудованим вимірювачем температури та вологості, розроблена для забезпечення оптимальних умов зберігання висушеного філаменту для 3D-друку: арт. РМ70180 Polybox (NA)». 6. 25UA209230055647U9 від 13.06.2025 року, відправником товару являється "Nippon Express (Nederland)" B.V. Ocean Cargo ForwardingW.Barentszstraat 44-48 3165 AB Rotterdam, Netherlands 21042 Caronno Pertusella. Via 1 5 Giomate, 1020, a одержувачемТзОВ "Гарден Тулз Україна", вул.Галицька, 170 81223 Львівська область, с.Стрілки, переміщується товар «Інші ручні інструменти, що використовуються в садівництві».
Відповідно ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються і через митний кордон України. Відповідно п.2 ч.1 ст. 336 МК України митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів шляхом митного огляду (огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначенні, огляду та переогляду ручної поклажі та багажу, особистого огляду громадян). Під час здійснення митного контролю та митного огляду вантажу, отримувачем якого являється ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) встановлено, що у вантажному відсіку автомобіля та причепа знаходиться 15 вантажних місць, що відповідає відомостям, заявленим в товаросупровідних документах. Разом з тим, виявлено невідповідність вантажу, а саме не заявлений в ТСД товар: Міні вбудовані світлодіодні прожектори, Торгова Марка: VERASOL модель: VER1031.LED.7.RGBW загальною кількістю - 288 шт. Виявлений товар був поміщений в 4 (чотирьох) ящиках, які в свою чергу знаходилося у вантажному відсіку транспортного засобу серед заявленого вантажу. Виявлення стало можливим після відкриття вантажного відсіку транспортного засобу та огляду вантажу. Вартість вилученого товару потребує додаткової оцінки із залученням спеціаліста-експерта.
Відповідно до ч.5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року N 8 незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення. Використанням інших засобів чи способів, що утруднюють виявлення предметів, можуть визнаватися, зокрема, приховування останніх у валізах, одязі, взутті, головному вбранні, речах особистого користування, на тілі або в організмі людини чи тварини, а також надання одним предметам вигляду інших (зміна їхніх зовнішніх ознак - форми та стану, упаковки, ярликів, етикеток тощо).
Згідно з поясненнями фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 він був присутній під час завантаження власного вантажу у транспортний засіб НОМЕР_6 , а саме LED-прожектора - 3200 шт., ущільнювальні кільця (в асортименті) - 8 місць, комплект зливу для ванних кімнат (А1-33143-21) - 270 шт., арт. зливи для душу - (А1-33143-25)-560 шт. Однак обліку (перерахунку) товару він не здійснював з причин, які пояснити не зміг. Після завантаження вищезазначеного транспортного засобу слідував з вантажем до митного поста «Астей». Свою провину визнає та у разі складання протоколу просить направити протокол про порушення митних правил за адресою реєстрації. Таким чином, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підставу для переміщення товарів, документів, що містять неправдиві відомості щодо кількості товару. Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 1 статтею 483 Митного кодексу України.
У судові засідання ОСОБА_1 не з'явився, належним чином повідомлений, заяв про відкладення розгляду справи не подавав.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужби в судовому засіданні підтримав протокол про порушення митних правил, просив притягнути особу до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до наступного висновку.
Частиною 1 ст.7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення,чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Кваліфікація того чи іншого правопорушення здійснюється шляхом встановлення його складу. Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом ознак, які характеризують дане діяння як адміністративне правопорушення і відрізняють його від інших правопорушень. Склад адміністративного правопорушення включає: об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону.
Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно з ч.1 ст. 483 МК України відповідальність настає за дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
З об'єктивної сторони порушення митних правил, передбачене ч.1 ст. 483 МК України, проявляються у переміщенні або діях, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, яке проявляється у наступних формах: використання спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або сховищ, що утруднюють виявлення цих товарів; шляхом надання одним товарам вигляду інших; подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості встановленого місця, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно із УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Згідно зі ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
ОСОБА_1 інкриміновано вчинення дій, спрямованих на переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підставу для переміщення товарів, документів, що містять неправдиві відомості щодо кількості товару.
Відповідно до ч.5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 30 травня 2008 року N 8 незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Використанням інших засобів чи способів, що утруднюють виявлення предметів, можуть визнаватися, зокрема, приховування останніх у валізах, одязі, взутті, головному вбранні, речах особистого користування, на тілі або в організмі людини чи тварини, а також надання одним предметам вигляду інших (зміна їхніх зовнішніх ознак - форми та стану, упаковки, ярликів, етикеток тощо).
До матеріалів справи до протоколу додано також докази направлення протоколу С.Аберніхіну, CMR, рахунки-фактури INV1B01005112500000142, INV1B01005112500000082; CMR б/н, інвойс 0381566, CMR б/н, інфойс 2025-1213, CMR 00012062025, інвойс 2025/01649, CMR, інвойс, CMR, інвойс S119567, письмові пояснення ОСОБА_1 від 17.06.2025 про присутність при завантаженні більшої кількості товару, визнання вини, копії паспорта громадянина України для виїзду за кордон, контрольного талону, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, акт проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 17.06.2025, доповідну записку ОСОБА_8 від 17.06.2025, постанову про призначення експертизи від 23.06.2025, висновок експертизи №1420003800-01-48 від 11.07.2025 про вартість порушень на суму 193914 грн. та інші матеріали.
Враховуючи зазначене, суддя вважає, що вказані обставини в своїй сукупності свідчать про наявність в діях ОСОБА_1 складу порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Відповідно до ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність. Обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено. За правилами ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Оцінюючи конкретні обставини справи в їх сукупності, а саме спосіб переміщення, вартість переміщуваного товару та відсутність обтяжуючих відповідальність обставин, враховуючи характер та ступінь вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника, суд вважає, що на гр. ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення, що відповідає вимогам санкції передбаченої ч.1 ст. 483 МК України, а саме: у вигляді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 96957 грн. з конфіскацією предметів.
Згідно з положень ч.5 ст.283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору. Відповідно дост.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у сумі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 483, 486, 489, 495, 527-529 МК України, суд,
Громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 96957 (дев'яносто шість тисяч дев'ятсот п'ятдесят сім) грн. з конфіскацією товарів - Міні-вбудовані світлодіодні прожектори, торгова марка:VERASOL модель: VER1031. LED. 7.RGBW у кількості 288 шт.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 від 17.03.2025 року, ідентифікаційний код платника податків НОМЕР_2 , на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 (шістсот п'ять грн. 60 коп.) гривень.
Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити, що відповідно до положень ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, в порядку, встановленому законом, у порядку якого з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, а також витрати на облік правопорушення.
Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області І.В. Логойда