Справа № 120/17387/24 Головуючий у 1-й інстанції: Жданкіна Н.В.
Суддя-доповідач: Матохнюк Д.Б.
28 серпня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Матохнюка Д.Б.
суддів: Сторчака В. Ю. Граб Л.С.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Автоплюс -К» на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 14 травня 2025 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Автоплюс -К» до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях про визнання протиправним та скасування рішення,
товариство з обмеженою відповідальністю "Автоплюс-К" (ТОВ «Автоплюс-К») звернулось до суду з адміністративним позовом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (РСЦ ГСЦ МВС у Вінницькій, черкаській та Кіровоградській областях) в якому просило:
-визнати протиправним та скасувати рішення Акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Вінницькій, черкаській та Кіровоградській областях від 16.12.2024 оформленого протоколом №37 про тимчасове припинення дії сертифіката МВС №000937 від 23.08.2017 навчальному закладу ТОВ «Автоплюс-К».
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 14 травня 2025 відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 16 грудня 2024 року на засіданні Акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях прийнято рішення, у формі протоколу №37, яким тимчасово припинено дію сертифіката про державну акредитацію серії МВС №000937 від 23.08.2017 навчальному закладу ТОВ «Автоплюс-К» терміном на 17 діб, тобто до 02.01.2025.
17.12.2024 вказане рішення затверджено наказом начальника РСЦ ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях №343аг від 17.12.2024, що підтверджується інформацією, розміщеною на офіційній веб-сторінці державної установи (https://vin.hsc.gov.ua/wp-content/uploads/2024/12/nakaz-343-atestatsijna-komisiya.pdf).
Так, згідно протоколу №37 від 16 грудня 2024 року, слідує, що підставою для ініціювання розгляду питання щодо тимчасового припинення дії сертифіката про державну акредитацію навчальному закладу ТОВ «Автоплюс-К» слугувало отримання інформації проте, що у складі атестованих спеціалістів навчального закладу ТОВ «Автоплюс-К» (ЄДРПОУ 35662386) протягом 2020 - 2022 років, перебував гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який був задіяний у навчальному процесі з практичної підготовки водіїв транспортних засобів у наступних групах: №№ 237 (навчання з 28.09.2020 по 30.11.2020), 241 (навчання з 02.12.2020 по 03.02.2021), 251 (навчання з 08.02.2021 по 12.04.2021), 257 (навчання з 14.04.2021 по 16.06.2021), 264 (навчання з 23.06.2021 по 26.08.2021), 274 (навчання з 31.08.2021 по 02.11.2021), 281 (навчання з 03.11.2021 по 05.01.2022), 288 (навчання з 18.01.2022 по 22.03.2022), 306 (навчання з 14.06.2022 по 16.08.2022), 320 (навчання з 05.09.2022 по 30.09.2022).
Однак, відповідно до записів актів цивільного стану реєстрів Міністерства юстиції України та відомостей порталу Національної поліції України гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 помер.
У протоколі №37 від 16 грудня 2024 року зазначено, що вказані порушення підпадають під пункт 17 Порядку державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 №490 (зі змінами) (Порядок №490), яким визначено, що дія сертифіката про державну акредитацію тимчасово припиняється згідно з рішенням акредитаційної комісії в разі: встановлення документально підтвердженого факту порушення закладом вимог законодавства у сфері підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв.
Разом з тим, позивач з наведеними у спірному рішенні висновками відповідача не погоджується, адже вважає, що зазначені в протоколі №37 недоліки є технічною помилкою, допущеною чинним в період з 2020 року по 2022 рік директором автошколи Пиндиком І.Б., який в подальшому був звільнений з займаної посади саме в зв'язку з систематичним порушенням трудової дисципліни, а також грубим порушенням трудового законодавства. Також зазначено про те, що інформація внесена останнім до ЄДР МВС не відповідала дійсності та була в подальшому виправлена в межах наявних в позивача технічних можливостей шляхом внесення виправлень в графіки груп із зазначенням спеціалістів з підготовки, які фактично проводили практичні заняття по керуванню транспортними засобами, про що письмово було повідомлено відповідача.
Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
За результатами встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо необґрунтованості позовних вимог.
Колегія суддів не погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Так, відповідно до ст. 15 Закону України «Про дорожній рух» Міністерство внутрішніх справ України створює та веде реєстр закладів, які здійснюють підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та здійснює державний контроль за додержанням ними вимог законодавства у цій сфері. Основною формою державного контролю у сфері безпеки дорожнього руху за діяльністю закладів незалежно від форми власності і підпорядкування є державна акредитація закладу та атестація його викладачів, яка проводиться не рідше одного разу на п'ять років у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
На виконання вимог зазначеної статті 20.09.2009 постановою Кабінету Міністрів України №490 затверджено Порядок державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів (Порядок №490).
Згідно п. 1 Порядку №490 цей Порядок визначає процедуру державної акредитації закладів незалежно від форми власності та їх філій, що проводитимуть підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів (заклад), та атестації їх спеціалістів.
Пунктом 7 Порядку №490 встановлено, що державна акредитація закладу проводиться комісією, склад якої призначається регіональним сервісним центром МВС. До складу акредитаційної комісії залучаються представники місцевих органів управління освітою та територіальних органів Держпраці. Положення про акредитаційну комісію затверджує МВС.
Згідно пп. 1 п. 17 Порядку №490 визначено, що дія сертифіката тимчасово припиняється згідно з рішенням акредитаційної комісії в разі встановлення документально підтвердженого факту порушення закладом вимог законодавства у сфері підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв, в тому числі, внесення до Єдиного державного реєстру МВС недостовірних відомостей про проведення занять з теоретичної та/або практичної підготовки, що підтверджено компетентними органами, у тому числі органами Національної поліції.
Згідно з Положенням про акредитаційну комісію з державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, затверджене наказом МВС України №115 від 18.02.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.03.2016 за №322/28452 (Положення) акредитаційна комісія є постійно діючим колегіальним органом, що створений регіональним сервісним центром МВС. Така комісія створюється з метою проведення державної акредитації закладів (юридичних осіб (їх філій та інших відокремлених підрозділів) або фізичних осіб-підприємців), що проводитимуть підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів.
У своїй діяльності акредитаційна комісія керується Конституцією, законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами МВС, а також цим Положенням.
Так, до основних завдань акредитаційної комісії належить визначення: стану матеріально-технічної бази закладу; рівня організації та проведення підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів та професійного рівня спеціалістів; дотримання закладом вимог законодавства у сфері підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів.
Згідно розділу ІІІ Положення до повноважень акредитаційної комісії належать: розгляд заяв і матеріалів та прийняття рішення про державну акредитацію закладу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів відповідних категорій або відмову в акредитації; видача сертифіката про державну акредитацію закладу; видача дубліката сертифіката про державну акредитацію закладу; здійснення аналізу якості проведення закладом підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів шляхом звірки інформації, наявної в базах даних, якими користуються територіальні органи з надання сервісних послуг МВС, а також відкритої інформації, що міститься в державних реєстрах та базах даних, з поданими суб'єктами господарювання документами; розгляд заяв і матеріалів про зміну матеріально-технічної бази закладу або складу його спеціалістів; тимчасове припинення дії сертифіката про державну акредитацію; анулювання сертифіката про державну акредитацію.
Відповідно до п. п. 1, 3, 5, 8, 10 розділу ІV Положення основною формою роботи акредитаційної комісії є засідання, що проводяться за рішенням голови комісії не рідше ніж один раз на місяць.
Розгляд заяв та матеріалів з питань державної акредитації закладів, зміни їх матеріально-технічної бази, а також тимчасового припинення дії сертифіката про державну акредитацію або його анулювання акредитаційна комісія здійснює протягом одного місяця з дня їх реєстрації.
Рішення акредитаційної комісії приймаються відкритим поіменним голосуванням та відображаються у протоколах відповідних засідань. Засідання акредитаційної комісії є повноважним, якщо в ньому бере участь не менше 2/3 її членів.
Результати голосування визначаються простою більшістю голосів присутніх членів.
Результати засідання акредитаційної комісії оформляються протоколом, який підписують голова та секретар акредитаційної комісії. Рішення акредитаційної комісії затверджується наказом РСЦ МВС.
Акредитованому закладу видається сертифікат про державну акредитацію.
Так, порядок організації роботи територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ України з проведення державної акредитації закладів незалежно від форми власності (юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців), їх філій чи інших відокремлених підрозділів (для юридичних осіб), які проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, тимчасового припинення дії, поновлення і анулювання сертифіката про державну акредитацію та атестації спеціалістів для таких закладів визначено Інструкцією про порядок організації роботи територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ України щодо державної акредитації закладів, які проходять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів та атестації їх спеціалістів, затвердженою наказом МВС України від 07.12.2009 №515, в редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 23.12.2019 №1084 (Інструкція №1084).
Відповідно до п. 1 розділу IV Інструкції №1084 рішення про тимчасове припинення та поновлення дії Сертифіката приймає акредитаційна комісія.
Ініціювати питання про тимчасове припинення дії Сертифіката (за наявності обґрунтованих підстав для тимчасового припинення дії такого Сертифіката, передбачених цією Інструкцією), можуть:
-ГСЦ МВС шляхом надсилання до РСЦ МВС вмотивованого листа;
- керівник підрозділу РСЦ МВС, що відповідає за організацію екзаменаційної роботи, шляхом подання доповідної записки начальнику РСЦ МВС або особі, яка виконує його обов'язки;
- керівник ТСЦ МВС за місцезнаходженням закладу або особа, яка виконує його обов'язки, шляхом подання доповідної записки начальнику РСЦ МВС або особі, яка виконує його обов'язки;
- голова акредитаційної або атестаційної комісії шляхом подання вмотивованої доповідної записки начальнику РСЦ МВС або особі, яка виконує його обов'язки.
Пунктами 2 та розділу IV Інструкції №1084 передбачено, що дія сертифіката тимчасово припиняється в разі:
1)установлення документально підтвердженого факту порушення закладом вимог законодавства у сфері підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів;
2) виявлення факту акредитації закладу з порушенням вимог Порядку;
3) зміни матеріально-технічної бази та чисельності спеціалістів, що унеможливлює виконання робочих програм і планів підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв за заявленою максимальною кількістю осіб для одночасної підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів:
-закінчення строку дії документів, що підтверджують право користування матеріально-технічною базою закладу, якщо до закінчення строку дії такого права до РСЦ МВС не подано оновлених документів;
- припинення права закладу на транспортні засоби, заявлені під час акредитації (якщо до цього до РСЦ МВС не надано відомостей про зміну матеріально-технічної бази та відповідних документів, що підтверджують право користування новими транспортними засобами);
- відсутності облаштування для потреб осіб з інвалідністю або маломобільних груп населення у кабінетах (класах) та на майданчиках у разі проведення підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів з ручним керуванням;
- зменшення кількості спеціалістів у закладі більше ніж на двадцять відсотків на термін понад п'ятнадцять робочих днів (у тому числі в разі позбавлення спеціаліста, який здійснює навчання керуванню транспортними засобами, права на керування ними, тимчасове обмеження його в такому праві або закінчення терміну дії медичної довідки встановленого зразка), що унеможливлює виконання робочих програм і планів підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв у повному обсязі, - відповідно до кількості слухачів (учнів), зареєстрованих у складі груп на момент настання таких обставин.
Документальним підтвердженням фактів таких порушень можуть бути витяги з баз даних державних реєстрів, якими користуються ТСЦ МВС, процесуальні документи, листи і повідомлення відповідних державних органів, матеріали розгляду звернень і скарг, складені працівниками ТСЦ МВС / РСЦ МВС / ГСЦ МВС.
У разі встановлення підстав для тимчасового припинення дії Сертифіката в п'ятиденний строк скликається позачергове (якщо в такий період не заплановано чергового) засідання акредитаційної комісії, на яке виноситься питання про тимчасове припинення дії Сертифіката.
Пунктами 4 - 7 Розділу IV Інструкції №1084 визначено, що на засідання акредитаційної комісії, на яке виноситься питання про тимчасове припинення дії Сертифіката, обов'язково запрошується керівник закладу або його уповноважений представник з повідомленням дати, часу, місця проведення засідання комісії та підстав для тимчасового припинення дії Сертифіката.
Керівник або уповноважений представник закладу на засіданні акредитаційної комісії має можливість давати пояснення, а також подавати документи, які свідчать про усунення виявлених недоліків, що стали підставою для тимчасового припинення дії Сертифіката, або їх відсутність.
Якщо на засіданні акредитаційної комісії керівник або уповноважений представник закладу надав документи, які свідчать про повне усунення виявлених недоліків, що стали підставою для тимчасового припинення дії Сертифіката, або відсутність таких недоліків, на засіданні приймається рішення про поновлення дії Сертифіката.
Якщо з наданих керівником або уповноваженим представником закладу на засіданні акредитаційної комісії документів не можна зробити висновку щодо повного усунення недоліків, що стали підставою для тимчасового припинення дії Сертифіката, проводяться додаткові перевірки. Якщо доказів усунення недоліків немає, акредитаційна комісія приймає рішення про тимчасове припинення дії Сертифіката, що оформлюється протоколом і затверджується наказом РСЦ МВС.
Рішення про анулювання Сертифіката приймає акредитаційна комісія, окрім іншого, в разі: не усунення закладом у встановлений строк недоліків, що стали підставою для тимчасового припинення його дії, або ненадання доказів їх усунення; видачі закладом свідоцтва про його закінчення особі, яка фактично не проходила в ньому підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, що підтверджено компетентними органами (пункт 1 Розділу V Інструкції № 515).
Так, підставою для тимчасового припинення дії Сертифіката про державну акредитацію серії МВС №000937 від 23.08.2017 навчальному закладу ТОВ «Автоплюс-К» слугувало отримання від Громадської організації «Комітет безпеки руху» інформації про те, що у складі атестованих спеціалістів навчального закладу ТОВ «Автоплюс-К» (ЄДРПОУ 35662386) протягом 2020 - 2022 років, перебував гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який був задіяний у навчальному процесі з практичної підготовки водіїв транспортних засобів у наступних групах: №№ 237 (навчання з 28.09.2020 по 30.11.2020), 241 (навчання з 02.12.2020 по 03.02.2021), 251 (навчання з 08.02.2021 по 12.04.2021), 257 (навчання з 14.04.2021 по 16.06.2021), 264 (навчання з 23.06.2021 по 26.08.2021), 274 (навчання з 31.08.2021 по 02.11.2021), 281 (навчання з 03.11.2021 по 05.01.2022), 288 (навчання з 18.01.2022 по 22.03.2022), 306 (навчання з 14.06.2022 по 16.08.2022), 320 (навчання з 05.09.2022 по 30.09.2022).
Однак, відповідно до записів актів цивільного стану реєстрів Міністерства юстиції України та відомостей порталу Національної поліції України гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 помер.
При цьому, на дату прийняття оскаржуваного рішення в Єдиному державному реєстрі МВС відомості щодо ОСОБА_1 , який проводив підготовку водіїв транспортних засобів в навчальних групах №237, 241, 257, 264, 274, 281, 288, 306, 320 ТОВ "Автоплюс-К" залишаються незміненими.
Крім того, із змісту рішення Акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях від 16.12.2024, оформленого протоколом №37 про тимчасове припинення дії Сертифіката МВС №000937 від 23.08.2017 навчальному закладу ТОВ «Автоплюс-К», встановлено, що на усунення виявлених порушень закладу встановлено строк до 02.01.2025 включно (термін тимчасового припинення дії Сертифікату). Після закінчення встановленого у рішенні від 16.12.2024 строку на усунення виявлених порушень та ненадання закладом у такий строк доказів про їх усунення, Акредитаційна комісія, в силу імперативності пункту 1 Розділу V Інструкції №1084, буде зобов'язана прийняти рішення про анулювання відповідного Сертифікату.
Так, засновник ТОВ «Автоплюс-К» ОСОБА_2 та представник ТОВ «Автоплюс-К» (адвокат) були присутні на позачерговому засіданні акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях 16.12.2024 року та надавали свої пояснення по суті розгляду питання щодо тимчасового припинення дії Сертифіката про державну акредитацію навчального закладу ТОВ «Автоплюс К», в тому числі стосовно документів, наданих позивачем на підтвердження усунення порушення.
Зокрема, директор ТОВ «Автоплюс-К» ОСОБА_3 звернувся до заступника голови акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях Троцького Р. із письмовими поясненнями, викладеними у заяві за вих.№80 від 09.12.2024 року, що зареєстрована відповідачем 11.12.2024 року.
У вказаних поясненнях зазначено про те, що на той час на посаді директора відокремленого підрозділу «Автоплюс К» - учбово-виробничого комбінату автошколи «Автоплюс К» працював ОСОБА_4 . Відповідно до його посадових обов'язків, викладених у посадовій інструкції директора, з якою він був ознайомлений 14.04.2014 року, він як директор відповідав за організацію навчального процесу, розробляв навчальні плани, графіки, контролював якість підготовки водіїв. Таким чином, він як директор мав електронний ключ, який використовував для реєстрації груп у електронній системі Єдиного державного реєстру МВС України.
Таким чином, ОСОБА_4 особисто реєстрував у вказаній системі склад груп, списки учнів, графіки практичних занять тощо, вхід до реєстру здійснював за допомогою власного кваліфікованого електронного підпису.
Відповідно до обліків ТОВ «Автоплюс К», у 2020 році в автошколі ТОВ «Автоплюс К» працювали, окрім ОСОБА_1 також інші інструктори, які вели з учнями практичні заняття по керуванню транспортними засобами - ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 . Також практичні заняття проводив і сам директор ОСОБА_4 який теж мав дозвільний сертифікат.
Так, згідно наявних у товариства графіків, у групі №237 з 28.09.2020 по 30.11.2020 практичні заняття проводив спеціаліст з підготовки Дідук С.О., у групі №241 з 02.12.2020 по 03.02.2021 практичні заняття проводили спеціалісти з підготовки Волк С.В., Мисенко А.С., Пиндик І.Б., у групі 251 з 08.02.2021 по 12.04.2021 практичні заняття проводили спеціалісти з підготовки Волк С.В., Свіргун М.В., у групі 257 з 14.04.2021 по 16.06.2021 практичні заняття проводили спеціалісти з підготовки Волк С.В., Свіргун М.В., у групі 264 з 23.06.2021 по 26.08.2021 практичні заняття проводили спеціалісти з підготовки Дідук С.О., Пиндик І.Б., у групі 274 з 31.08.2021 по 02.11.2021 практичні заняття проводили спеціалісти з підготовки Волк С.В., Свіргун М.В., у групі 281 з 03.11.2021 по 05.01.2022 практичні заняття проводили спеціалісти з підготовки Волк С.В., Свіргун М.В., у групі 288 з 18.01.2022 по 22.03.2022 практичні заняття проводили спеціалісти з підготовки ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , у групі 306 з 14.06.2022 по 16.08.2022 практичні заняття проводили спеціалісти з підготовки ОСОБА_4 , Дідук С.О., у групі 320 з 05.09.2022 по 30.09.2022 практичні заняття проводили спеціалісти з підготовки Семенов О.А., Пиндик І.Б.
Проведення навчання інструкторами, які зазначені у графіках підготовки керування транспортними засобами у новій редакції підтверджується також індивідуальними картками обліку навчання на тренажерах і водіння транспортних засобів категорії «В» із проставленням дати проведених занять, відмітки спеціаліста та підпису учня. Всі учні, які проходили навчання у вищевказаних групах отримали належний рівень кваліфікації як водії від інструкторів, зазначених у графіках в новій редакції, про що також свідчить успішне складання ними іспиту у ТСЦ.
Разом з тим, директор автошколи ОСОБА_4 припустився недбалості, яка виразилась у тому, що при умові проведення практичних занять з учнями іншими інструкторами з водіння, він після смерті ОСОБА_1 не вніс відповідних змін в електронну систему Єдиного державного реєстру МВС з доступом за допомогою свого кваліфікованого електронного підпису.
Крім того, за систематичне порушення трудової дисципліни, а також грубі порушення трудового законодавства ОСОБА_4 03.05.2023 року звільнений з роботи з ініціативи роботодавця на підставі п.1 ч.1 ст.41 КЗпП.
Таким чином, позивачем до засідання Акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях, яке відбулося 16.12.2024 року всі недоліки, про які зазначалося у листі РСЦ ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях №31/31/06-10026-2024 від 26.11.2024 року усунені.
При цьому, подана до Єдиного державного реєстру МВС інформація стосовно ОСОБА_1 може розцінюватись як технічна помилка, яка документально усунена. Наявні в автошколі письмові графіки занять з практичного водіння у зазначених учбових групах відповідають дійсності, в тому числі щодо проведення практичних занять інструкторами. Графіки практичних занять, у яких після вересня 2020 року зазначений інструктор ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі МВС на даний час не можуть бути змінені автошколою, так як облікові дані за ті періоди в реєстрі «закриті» і не редагуються.
Крім того, 12.12.2024 року та 16.12.2024 року директор ТОВ «Автоплюс-К» ОСОБА_3 звернувся на адресу Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях та на адресу ТСЦ МВС №0545 (за місцезнаходженням автошколи) з листами за вих.№81 та №82 на коригування допущених помилок у внесених до ЄРДР МВС відомостях, оскільки Інструкцією про організацію та здійснення моніторингу за підготовкою, перепідготовкою і підвищенням кваліфікації водіїв транспортних засобів, затвердженої наказом МВС України №515 від 07.12.2009 року передбачений механізм коригування помилок саме уповноваженим працівником ТСЦ МВС за місцезнаходженням такого закладу на підставі письмового листа.
Тобто, позивач просив здійснити коригування допущених закладом помилок, а саме: замінити інструктора ОСОБА_1 на інструкторів, які вели з учнями практичні заняття по керуванню транспортними засобами - ОСОБА_5 і ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 відповідно до графіків занять учбових груп за 2020-2022 роки, які було додано до листів.
Однак, відповіді від ТСЦ МВС №0545 позивачем не отримано, коригування у встановлений законодавством термін сервісним центром МВС не здійснено.
У той же час, листом РСЦ ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях №31/31/0545-11311-2024 від 28.12.2024 року повідомлено позивача про те, що згідно Єдиного державного реєстру МВС, виправити розбіжності внесення інформації графіку практичного водіння, можливо лише у статусі групи «Зареєстрована» та лише самим навчальним закладом.
У адміністратора територіального сервісного центру відсутня технічна можливість щодо внесення таких виправлень. У модулі «Реєстрація навчальних груп» групи №237, №241, №251, №264, №274, №281, №288, №306, №320 мають статус «Навчання завершено», а слухачі отримали свідоцтва про закінчення практичної підготовки відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2010 «229 «Про затвердження типової навчальної програми підготовки та перепідготовки водіїв транспортних засобів».
Таким чином, із вищезазначеної відповіді РСЦ ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях вбачається, що ТОВ «Автоплюс-К», у зв'язку із відсутністю правового механізму, визначеного чинним законодавством України, не має змоги усунути помилки по внесенню невідповідних дійсності даних до ЄДР, що були здійснені колишнім директором відокремленого підрозділу ТОВ «Автоплюс-К» - учбово-виробничого комбінату автошколи «Автоплюс К» ОСОБА_4 .
Тобто, ТОВ «Автоплюс-К» здійснено усі залежні від товариства дії по усуненню порушень автошколи з метою виправлення помилок у ЄДР МВС та продовження діяльності автошколи, на підтвердження чого надано відповідачу відповідні документи, у тому числі, графіки (нова редакція) підготовки керування транспортними засобами.
Однак, надані позивачем письмові докази у підтвердження усунення порушень відповідачем не були враховані під час прийняття оскаржуваного рішення.
Крім того, відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення також не враховано, що в учбово-виробничому комбінаті автошколи «Автоплюс К» зареєстровано для практичного та теоретичного навчання наступні групи: 690 (навчання з 12.11.2024 по 19.12.2024), 692 (навчання з 25.11.2024 по 27.12.2024), 693 (навчання з 25.11.2024 по 27.12.2024), 694 (з 25.11.2024 по 27.12.2024), 695 (з 25.11.2024 по 27.12.2024), 696 (з 25.11.2024 по 27.12.2024), загальна кількість учнів - 40, що підтверджується довідкою від 24.12.2024 року. Тобто, рішення може негативно вплинути на права та інтереси цих осіб, які проходячи навчання у автошколі «Автоплюс К» мали законні сподівання на своєчасне отримання за результатами навчання відповідних документів.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийняте рішення не відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і підлягає скасуванню з постановленням нової постанови.
Згідно з п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.6 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому відповідно до п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу судове рішення за результатами її розгляду судом апеляційної інстанції в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Автоплюс -К» задовольнити повністю.
Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 14 травня 2025 року скасувати.
Прийняти нову постанову.
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Автоплюс -К» до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях про визнання протиправним та скасування рішення, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Акредитаційної комісії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях від 16.12.2024 оформленого протоколом №37 про тимчасове припинення дії сертифіката МВС №000937 від 23.08.2017 навчальному закладу ТОВ «Автоплюс-К».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Автоплюс-К» судовий збір в сумі 6056 грн 00 коп.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Матохнюк Д.Б.
Судді Сторчак В. Ю. Граб Л.С.