Справа № 539/4224/25
Провадження № 2-о/539/118/2025
про залишення заяви без руху
28 серпня 2025 року місто Лубни
Суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Пилипчук М. М., розглянувши заяву Управління з питань комунального майна та земельних відносин Виконавчого комітету Лубенської міської ради, заінтересована особа - Відділ державної реєстрації Виконавчого комітету Лубенської міської ради, про передачу безхазяйного нерухомого майна у власність територіальної громади, -
У серпні 2025 року Управління з питань комунального майна та земельних відносин Виконавчого комітету Лубенської міської ради, заінтересована особа - Відділ державної реєстрації Виконавчого комітету Лубенської міської ради, звернулося до суду із заявою, в якій просило визнати нежитлову будівлю літ. «А-1», загальною площею 233 кв. м, за адресою: Полтавська область, Лубенський район, село Окіп, вулиця Партизанська, 70А, безхазяйною та передати у власність Лубенській територіальній громаді в особі Лубенської міської ради.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26 серпня 2025 року справу № 539/4224/25 передано судді Пилипчуку М. М.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина перша статті 293 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України)).
Згідно з частиною третьою статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Заява про визнання нерухомого майна безхазяйним, подана в порядку окремого провадження, повинна відповідати як загальним вимогам, передбаченим статтями 175, 177 ЦПК України, так і вимогам розділу IV «Окреме провадження» ЦПК України.
У заяві про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади повинно бути зазначено, яку нерухому річ заявник просить передати у власність територіальної громади, основні характеристики нерухомої речі, посилання на документи про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, друковані медіа, в яких було зроблено оголошення про взяття відповідної нерухомої речі на облік (стаття 330 ЦПК України).
До поданої до суду заяви долучено копію технічного паспорту на нерухоме майно, а саме нежитлову будівлю - школу земську двокомплектну, що знаходиться за адресою: Полтавська область, Лубенський район, село Окіп, вулиця Партизанська, 70А.
Водночас заявником не вказано, ким здійснювалося будівництво вказаної школи, кому видавалися дозвільні документи на будівництво такого об'єкту (не зазначено правових підстав здійснення будівництва), а також не зазначено, чи передавалася земельна ділянка, на якій розташований такий об'єкт в оренду, постійне користування, власність тощо. До суду не подано доказів (не наведено доводів) щодо правового статусу (категорії) земельної ділянки, що знаходиться під зазначеним нерухомим майном. Крім того, відсутні докази того, що нерухомість (школа) тривалий час не використовується за призначенням.
Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб (частина четверта статті 294 ЦПК України).
Справа про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади розглядається судом за участю заявника з обов'язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб (стаття 332 ЦПК України).
Отже, питання передачі безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади розглядаються з обов'язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб. Заінтересованими особами є особи, які беруть участь у справі та які мають юридичну заінтересованість. Це коло визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права і обов'язки.
Відсутність доказів на підтвердження (спростування) зазначених обставин позбавляє можливості дійти переконання щодо правильності визначення заявником кола заінтересованих осіб для розгляду його заяви відповідно до статей 294 та 332 ЦПК України.
Водночас заявником не зазначено ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України щодо заінтересованої особи, вказаної у поданій до суду заяві.
Зазначені недоліки позбавляють суд можливості відкрити провадження за цією справою та призначити її до судового розгляду.
Слід зазначити, що вказані в ухвалі суду недоліки не є надмірним формалізмом чи обмеженням доступу до правосуддя, оскільки являє собою прояв забезпечення реалізації балансу принципу верховенства права та принципів цивільного судочинства щодо рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом, юридичної визначеності.
Залишення заяви без руху з зазначених вище підстав відповідає вимогам закону та основним засадам цивільного судочинства, та є необхідним для справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду та вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (частина друга статті 185 ЦПК України).
Згідно з частиною третьою статті 185 ЦПК України якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, внесе у визначених законом випадках на депозитний рахунок суду грошову суму у розмірі вартості спірного майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Керуючись статтями 175, 177, 185, 294, 318, 353 ЦПК України, суд -
Заяву Управління з питань комунального майна та земельних відносин Виконавчого комітету Лубенської міської ради, заінтересована особа - Відділ державної реєстрації Виконавчого комітету Лубенської міської ради, про передачу безхазяйного нерухомого майна у власність територіальної громади залишити без руху.
Заявнику необхідно усунути вказані в ухвалі недоліки у строк, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання ухвали.
Якщо заявник не усуне вказані в ухвалі суду недоліки у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя М. М. Пилипчук