Справа № 120/13652/24
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Жданкіна Н.В.
Суддя-доповідач - Граб Л.С.
28 серпня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Граб Л.С.
суддів: Матохнюка Д.Б. Сторчака В. Ю. ,
за участю: секретаря судового засідання: Човган А. В.,
представників позивача: Лісник Н.М., Мацедонської Т.О.
представника відповідача: Орленка О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 16 січня 2025 року у справі за адміністративним позовом Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправним та скасування рішення,
Акціонерне товариство "Вінницяобленерго" звернулося до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому просило:
-визнати протиправною та скасувати частково з дати прийняття постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.11.2024 № 1121 «Про застосування санкцій до АТ "Вінницяобленерго" за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, здійснення заходів державного регулювання та внесення змін до постанови НКЕРКП від 10 травня 2023 року № 878» в частині абзацу восьмого пункту 2 та абзацу третього підпункту 1 пункту 4;
-визнати бездіяльність Національної комісії, що регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг здійснює державне щодо відмови АТ "Вінницяобленерго" у здійсненні позапланового заходу державного контролю протиправною та зобов'язати провести позаплановий захід державного контролю, зокрема провести позапланову перевірку з питань:
-перерахунку суми надлишково отриманого або недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії в 2023 році;
-дотримання пункту 2 постанови НКРЕКП від 21 грудня 2022 року № 1794 «Про встановлення тарифів послуги на 3 розподілу електричної енергії AT «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» із застосуванням стимулюючого регулювання», згідно з яким максимальний розмір заробітної плати, яка фінансується за рахунок тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, не може перевищувати десятикратний розмір середньої заробітної плати, урахованої у структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 16.01.2025 позов задоволено частково:
-визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.11.2024 №1121 "Про застосування санкцій до АТ "Вінницяобленерго" за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, здійснення заходів державного регулювання та внесення змін до постанови НКЕРКП від 10 травня 2023 року №878" в частині абзацу восьмого пункту 2 та абзацу третього підпункту 1 пункту 4.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відповідач, не погодившись з судовим рішенням в частині задоволення позову, подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції в цій частині скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги, апелянт посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для розгляду справи, невідповідність висновків обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення правового спору.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав апеляційну скаргу та просить її задовольнити. В свою чергу, представники позивача заперечили стосовно задоволення апеляційної скарги і просили рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2024 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 22.11.2023 №2202, постанови НКРЕКП від 30.04.2024 №849 "Про збільшення строку проведення планової перевірки АТ "Вінницяобленерго"" та посвідчень на проведення планової перевірки від 15.04.2024 № 170 та від 23.04.2024 № 185, НКРЕКП здійснено планову перевірку дотримання АТ "Вінницяобленерго" вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1470 (далі - Ліцензійні умови №1470), за період діяльності з 01.01.2023 по 31.12.2023.
За результатами проведеної планової перевірки позивача складено Акт від 16.05.2024 № 199.
Згідно висновків вказаного Акту, перевіркою, окрім іншого, встановлено порушення пункту 2 постанови НКРЕКП від 21.12.2022 №1794 в частині дотримання максимального розміру заробітної плати, яка фінансується за рахунок тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, яка не може перевищувати десятикратний розмір середньої заробітної плати, урахованої у структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії.
22.05.2024 за вих. №08.14-8405 АТ "Вінницяобленерго" направило відповідачу письмові пояснення та обґрунтування щодо виявлених порушень в Акті №199 від 16.05.2024, в яких, окрім іншого, повідомлено, що перевищення середньорічної заробітної плати над десятикратним розміром середньої заробітної плати, урахованої у структурі тарифів фіксується лише по двом посадовим особам (Генеральний директор, з яким припинені трудові відносини 31.05.2023, та Радник Генерального директора), а не 30 працівникам, як зазначено в акті.
Щодо перевищення розміру заробітної плати по Генеральному директору позивач зауважив, що при звільнені, даній посадовій особі були оплачені невикористані дні щорічної відпустки в сумі 40 943,63 грн та інші компенсаційні виплати передбачені трудовим договором.
За умови продовження трудових відносин із зазначеною посадовою особою дані виплати були би розподілені рівномірно протягом календарного року і не призвели би до перевищення максимального розміру середньої заробітної плати за 2023 рік над десятикратним розміром середньої заробітної плати, урахованої в структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, розрахованої на повний календарний рік, тобто на 12 місяців. Це підтверджується фактичними нарахуваннями заробітної плати за відпрацьований період в січні-травні 2023 року.
Отже, зазначене перевищення зумовлене виключно тим, що працівник відпрацював не повний рік, а лише 5 місяців.
Стосовно виплат раднику Генерального директора, вказано, що джерелом цих виплат є вільна частина прибутку, а не тарифний фонд оплати праці. Товариство має право самостійно розпоряджатися частиною прибутку, яка не є обов'язковим джерелом фінансування інвестиційної програми та прибутком від здійснення діяльності пов'язаної та не пов'язаної з ліцензованою. Рішення Товариства оплачувати заробітну плату з прибутку не є порушенням ліцензійних умов.
Зважаючи на вище викладене, Товариство просило відповідача врахувати зазначені пояснення, провести перерахунок перевищення середньорічної заробітної плати над десятикратним розміром середньої заробітної плати, урахованої у структурі тарифів та вважати вимоги пункту 2 Постанови НКРЕКП №1794 від 21.12.2022 виконаними.
06.06.2024 за вих. №06.34-9336 АТ "Вінницяобленерго" в доповнення до пояснень Акту перевірки господарської діяльності за 2023 рік надано підтвердження від спеціалізованої організації по пуску, налагодженню, удосконаленню технології та експлуатації електростанцій і мереж ПрАТ "Львіворгрес" щодо складових структури перевищення ТВЕ у 2023 році, в порівнянні з 2021 роком по АТ "Вінницяобленерго". Просили відповідача, врахувати вищезазначене в проекті рішення постанови про перевірку господарської діяльності Товариства за 2023 рік.
Також, 10.06.2024 за вих. №08.14-9483 АТ "Вінницяобленерго" направлено відповідачу заперечення на проєкт постанови НКРЕКП "Про застосування санкцій до АТ "Вінницяобленерго" за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, здійснення заходів державного регулювання та внесення змін до постанови НКРЕКП від 10.05.2023 №878", в яких щодо порушення Товариством пункту 2 постанови НКРЕКП від 21.12.2022 №1794 повідомлено, що в пункті 8 Обґрунтування зазначена загальна сума перевищення десятикратного розміру середньої заробітної плати, урахованої у структурі тарифів вцілому за календарний рік складає 18 166 605,61 грн, а сума нарахованого ЄСВ - 3 996 653,23 грн.
Зазначено, що відповідно до Закону України №2464-VI від 08.07.2010 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зі змінами та доповненнями максимальна величина бази нарахування ЄСВ - є максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює п'ятнадцяти розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої Законом, на яку нараховується ЄСВ.
В 2023 році така величина становить 6700 грн. *15 = 100 500 грн.
Це означає, що на величину заробітної плати, яка перевищує 100 500 грн ЄСВ не нараховується.
При цьому, гранична величина заробітної плати, яка передбачена тарифами на послуги з розподілу електричної енергії на 2023 рік для АТ "Вінницяобленерго" складала 171 540 грн, що більше за максимальну величину бази нарахування ЄСВ. Тому, ЄСВ не нараховувалося на заробітну плату, яка перевищувала розмір 171 540 грн.
Посилаючись на вищевикладене, позивач просив не враховувати нарахування ЄСВ в загальній сумі перевищення десятикратного розміру середньої заробітної плати, урахованої у структурі тарифів вцілому за календарний рік, оскільки не було фактичного нарахування ЄСВ на величину перевищення заробітної плати.
В подальшому, 14.06.2024 за результатами проведення зазначеної перевірки на засіданні НКРЕКП прийнято постанову №1121 "Про застосування санкцій до АТ "Вінницяобленерго" за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, здійснення заходів державного регулювання та внесення змін до постанови НКЕРК від 10 травня 2023 року №318) (надалі - Постанова №1121), якою, відповідно до пунктів статей 17, 19 та 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" та Порядку (методики) визначення розміру штрафів, які накладаються НКРЕКП, затвердженого постановою НКРЕКП від 29.09.2023 №1800, окрім іншого, постановлено накласти штраф у розмірі 391 102 (триста дев'яносто одна тисяча сто дві) гривні на АТ "Вінницяобленерго" (код ЄДРПОУ 00130694) за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, в тому числі:
- пункту 2 постанови НКРЕКП від 21 грудня 2022 року № 1794 «Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Вінницяобленерго" із застосуванням стимулюючого регулювання», згідно з яким максимальний розмір заробітної плати, яка фінансується за рахунок тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, не може перевищувати десятикратний розмір середньої заробітної плати, урахованої у структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії (абзац 8 пункту 2 Постанови №1121).
Також, вказаною Постановою №1121 вказано Департаменту із регулювання відносин у сфері енергетики, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1, 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг":
1) підготувати та винести на засідання НКРЕК, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (перегляду) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Вінницяобленерго" із застосуванням стимулюючого регулювання на 2025 рік шляхом їх зміни в бік збільшення на суму у розмірі 194 292,53 тис. грн (без ПДВ), врахувавши, зокрема: суму необґрунтованого перевищення максимального розміру заробітної плати, яка фінансується за рахунок тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, що перевищує десятикратний розмір середньої заробітної плати, урахованої у структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії без урахування ЄСВ, відповідно до постанови НКРЕКП від 21 грудня 2022 року № 1794, у розмірі 18 166,61 тис. грн (без ПДВ) (абзац 3 підпункту 1 пункту 4 Постанови №1121).
На думку позивача, прийнята відповідачем Постанова №1121 в частині абзацу 8 пункту 2 та абзацу 3 підпункту 1 пункту 4 є протиправною та такою що підлягає скасуванню.
Також, судом першої інстанції встановлено, що 12.07.2024 листом №03.13-11537 АТ "Вінницяобленерго" подало відповідачу скориговану форму 2-НКРЕКП за 12 місяців 2023 року. Причиною внесення змін стала виявлена технічна неточність у віднесенні витрат на оплату праці між видами діяльності.
12.07.2024 АТ "Вінницяобленерго" звернулось до відповідача з листом №08.14-11564, в якому просило провести позапланову перевірку у зв'язку з наданням Товариством листом від 12.07.2024 №03.13-11537 скоригованої форми звітності №2-НКРЕКП за 12 місяців 2023 року по причині виявленої технічної неточності у віднесенні витрат на оплату праці між видами діяльності.
За результатами розгляду наведеного у листі від 12.07.2024 №08.14-11564 прохання провести позапланову перевірку, відповідач листом від 29.07.2024 за №8289/14.1.1/7-24 повідомив, що НКРЕКП всебічно досліджено зазначене питання, НКРЕКП не вбачає підстав для здійснення позапланового заходу державного контролю та зупинення дії постанови НКРЕКП від 14.06.2024 №1121.
Позивач вважає, що не проведення відповідачем на прохання АТ "Вінницяобленерго" позапланової перевірки свідчить про допущення відповідачем протиправної бездіяльності.
Вищезазначені обставини слугували підставою для звернення АТ "Вінницяобленерго" до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про часткову обгрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для їх задоволення.
Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом першої інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, колегія суддів виходить із наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом частин 1-3 статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII (далі - Закон № 1540-VIII) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Регулятор є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, що є державною власністю, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Роботу Регулятора забезпечують його центральний апарат і територіальні органи.
Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема: у сфері енергетики: діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу (частина 1 статті 2 Закону № 1540-VIII).
За приписами ст. 3 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 17 Закону № 1540-VIII визначено, що для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор приймає обов'язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції.
Згідно з пунктами 11, 12 частини 1 статті 17 Закону № 1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор: контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.
Відповідно до ст. 19 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Частиною 2 статті 12-1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV визначено, що підприємства, що становлять суспільний інтерес, публічні акціонерні товариства, суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, материнські підприємства груп, у складі яких є підприємства, що становлять суспільний інтерес, материнські підприємства великої групи, які не належать до категорії великих підприємств, а також підприємства, які провадять господарську діяльність за видами, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, складають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за міжнародними стандартами.
Постановою НКРЕКП від 28.02.2019 № 282 «Про затвердження форм звітності НКРЕКП для учасників ринку електричної енергії та інструкцій щодо їх заповнення» (далі - постанова НКРЕКП № 282) затверджені відповідні форми звітності та інструкції по їх заповненню, серед яких:
-Форма звітності № 2-НКРЕКП-розподіл електричної енергії (квартальна) «Звіт про фінансові результати та виконання структури тарифів за видами діяльності» (далі - Форма звітності № 2-НКРЕКП) та
-Інструкція щодо заповнення форми звітності № 2-НКРЕКП-розподіл електричної енергії (квартальна) «Звіт про фінансові результати та виконання структури тарифів за видами діяльності» (далі - Інструкція).
Пунктом 2.2 Інструкції визначено, що Форма звітності № 2-НКРЕКП складається станом на останнє число звітного періоду наростаючим підсумком з початку звітного року і подається до НКРЕКП за І квартал, І півріччя, 9 місяців не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним періодом, за рік - до 01 березня року, наступного за звітним.
Згідно з пунктом 2.7 Інструкції, ліцензіат забезпечує достовірність інформації, зазначеної ним у формі звітності № 2-НКРЕКП.
Відповідно до пункту 2.8 Інструкції ліцензіат подає звітність за встановленою формою. Не допускається внесення змін ліцензіатом до шаблону форми звітності № 2- НКРЕКП-розподіл електричної енергії (квартальна).
Пунктом 3.2 Інструкції передбачено, що
1) у графі 1 "Розподіл електричної енергії, у діючих тарифах" розраховуються та зазначаються дані, що стосуються діяльності з розподілу електричної енергії, які передбачені затвердженою НКРЕКП структурою тарифів, відповідно за I квартал як 1/4, за II - як 1/2, за III - як 3/4 від річного значення, що затверджене структурою тарифів. У разі перегляду тарифів ліцензіатів у середині року необхідно враховувати кількість місяців дії відповідної структури тарифів;
2) у графі 2 "Розподіл електричної енергії, фактично" зазначаються фактичні дані, що стосуються діяльності з розподілу електричної енергії за відповідний період.
Згідно з підпунктом 12 пункту 3.3 Інструкції у розділі I "Загальна інформація" (рядки 005-210) зазначаються показники витрат, доходів, фінансових результатів та інші показники діяльності ліцензіата за звітний період у розрізі діяльності з розподілу електричної енергії та інших видів діяльності ліцензіата, а саме: зазначення у рядку 060 «Витрати на оплату праці» сукупних витрат на заробітну плату з розподілом за видами господарської діяльності.
Підпунктом 2 пункту 3.4 Інструкції передбачено, що у розділі II наводиться інформація щодо регуляторного обліку, зокрема інформація щодо операційних контрольованих та неконтрольованих витрат, інформація щодо регуляторної амортизації, інвестицій та інші показники, а саме: у рядку 216 "витрати на оплату праці" зазначаються сукупні витрати на заробітну плату.
Як вбачається з акта перевірки, відповідачем виявлено порушення позивачем, зокрема, пункту 2 Постанови № 1794 яким встановлено, що максимальний розмір заробітної плати, яка фінансується за рахунок тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, не може перевищувати десятикратний розмір середньої заробітної плати, урахованої у структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії. Збільшення фонду оплати праці пріоритетно спрямовувати на підвищення заробітної плати виробничо-технічному персоналу.
За змістом п.2 постанови НКРЕКП від 21.12.2022 №1794 максимальний розмір заробітної плати, яка фінансується за рахунок тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, не може перевищувати десятикратний розмір середньої заробітної плати, урахованої у структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії. Збільшення фонду оплати праці пріоритетно спрямовувати на підвищення заробітної плати виробничо-технічному персоналу.
Так, обгрунтовуючи свою позицію відповідач зазначив, що регулятор під час здійснення перевірки провів аналіз матеріалів, наданих на запит комісії з перевірки від 30.04.2024 №22-30/24 Товариством під час планового заходу державного контролю листами від 18.04.2024 №08.14-6453, від 07.05.2024 №43 КІ та від 10.05.2024 №48 КІ, зокрема: інформації по заробітній платі по Управлінню АТ "Вінницяобленерго", СО "Жмеринські ЕМ", СО "Тульчинські ЕМ", СО "Хмільницькі ЕМ", СО "Гайсинські ЕМ", по СО "Могилів-Подільські ЕМ", СО "Вінницькі міські електричні мережі", СО "Вінницькі центральні ЕМ", СО "Вінницькі східні електричні мережі" за 2023 рік, відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору за січень - грудень 2023 року по Управлінню АТ "Вінницяобленерго", СО "Жмеринські ЕМ", СО "Тульчинські ЕМ", СО "Хмільницькі ЕМ", СО "Гайсинські ЕМ", по СО "Могилів-Подільські ЕМ", СО "Вінницькі міські електричні мережі", СО "Вінницькі центральні ЕМ", СО "Вінницькі східні електричні мережі", колективний договір, статут АТ "Вінницяобленерго", посадову інструкцію Радника генерального директора, трудовий договір Радника генерального директора, наказ про прийняття на роботу, табель робочого часу Радника генерального директора у 2023 році, підтверджуючі документи щодо розрахункового рахунку, з якого здійснювались виплати Раднику генерального директора, копії виписок з особового рахунку та платіжних доручень, щодо підтвердження надходження на банківській рахунок Радника генерального директора. За результатами аналізу вказаних матеріалів НКРЕКП встановлено, що протягом січня-грудня 2023 року АТ "Вінницяобленерго" здійснило нарахування та виплату заробітної плати 30 працівникам Товариства у розмірі, який перевищував десятикратний розмір середньої заробітної плати, урахованої у структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Вінницяобленерго" постановою НКРЕКП від 21.12.2022 № 1794, на загальну суму 30 703 879,68 грн. При цьому перевищення розміру нарахованої заробітної плати по зазначеним 30 працівникам понад десятикратний розмір середньої заробітної плати, урахованої у структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Вінницяобленерго", склало 23 156 119,68 грн.
В свою чергу, із пояснень представника позивача слідує, що господарська діяльність Товариства фінансується за рахунок здійснення діяльності Товариством з надання послуг з розподілу електричної енергії та від здійснення іншої діяльності Товариства.
Також стороною позивача повідомлено, що АТ "Вінницяобленерго" веде бухгалтерський облік згідно Закону України № 996-XIV від 16.07.1999 "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", Інструкції про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, що затверджена наказом Міністерства фінансів України №291 від 30.11.1999, інших нормативних документів. Витрати на заробітну плату виробничого персоналу АТ "Вінницяобленерго" фінансуються за рахунок діяльності Товариства з надання послуг з розподілу електричної енергії.
Зазначено, що витрати на заробітну плату радника Генерального директора фінансуються відповідно до Наказу №487 від 23.12.2022, в якому визначено, що джерелом фінансування заробітної плати радника Генерального директора є дохід від іншої діяльності АТ "Вінницяобленерго". Витрати адміністративного призначення накопичуються та обліковуються на балансовому рахунку 9200000000 «Адміністративні витрати», в тому числі і заробітна плата радника Генерального директора.
Вказано, що загальна сума витрат, в тому числі і адміністративних, Товариством відображена в фінансовій звітності за формою 2 «Звіт про фінансові результати» за 2023 рік, яка подана до Державної податкової служби. Ця ж сума витрат, але ще додатково деталізована за видами діяльності (основна діяльність та інша діяльність) відображена в звіті 2 НКРЕКП "Звітність про фінансові результати та виконання структури тарифів за видами діяльності" за 2023 рік. Відповідність доходів та витрат обох звітів відображена в додатковій таблиці "Результати діяльності АТ "Вінницяобленерго" за 2023 рік, з наведенням бухгалтерських рахунків, яка наявна в матеріалах справи. Відповідність доходів та витрат в обох звітах відображена наступним чином: Загальна сума доходів Товариства за 2023 рік згідно форми 2 становить 3 892 152 тис. грн., це рядок 2000 - 3 702 134 тис. грн., рядок 2120 - 187 678 тис. грн., рядок 2240 - 2 340 тис. грн. Сума доходів по звіту 2 НКРЕКП становить таку ж суму 3 892 152 тис. грн. Загальна сума витрат по Товариству за 2023 рік становить 3 433 624 тис. грн., що зазначено в формі 2 в рядках 2050 - 3 195 975 тис. грн., 2130 - 149 458 тис. грн., 2180 - 78 165 тис. грн., 2250 - 9 023 тис. грн., 2270 - 1 003 тис. грн. Така ж сума витрат в сумі 3 433 624 тис. грн. зазначена в звіті 2-НКРЕКП, але в розрізі видів діяльності. У цій сумі включено в тому числі витрати з заробітної плати 852 556 тис. грн., що підтверджується як в формі 2 в рядку 2505, так і в звіті 2-НКРЕКП. Заробітна плата радника Генерального директора в сумі 19 379 тис. грн. відображена в рядку 2505 форми 2 в складі всіх витрат на заробітну плату та в рядку 2130 в складі адміністративних витрат - 149 458 тис.грн.:
- витрати з ремонту основних засобів - 90 тис. грн.;
- витрати адміністративно-господарських підрозділів - 9 230 тис. грн.;
- витрати на роботи з технічного обслуговування - 36 тис. грн.
Окрім того, представник позивача зауважила, що до адміністративних витрат Товариства, що обліковуються на балансовому рахунку 9200000000, включаються витрати як основної діяльності, так і витрати іншої діяльності. Облік витрат за видами діяльності Товариство відображає в звіті 2 НКРЕКП, в якому за підсумками 2023 року було помилково зазначено витрати по заробітній платі радника Генерального директора в стовпчику "Розподіл електричної енергії" замість вірного стовпчика "Інша діяльність". При цьому, після отриманих результатів перевірки НКРЕКП АТ "Вінницяобленерго" було виправлено помилку, що підтверджується бухгалтерською довідкою за червень 2024 року та уточненим звітом 2 НКРЕКП.
Надаючи правову оцінку вказаним доводам позивача, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, що обраний спосіб усунення виявленої технічної помилки шляхом складання бухгалтерської довідки узгоджується з порядком усунення допущених помилок, що наведений в Методичних рекомендацій по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2000 за № 356.
Варто звернути увагу і на те, що представником позивача надано суду першої інстанції, в якості додаткового доказу нарахування та виплати заробітної плати радника Генерального директора саме з коштів іншої діяльності, додаткову таблицю з детальним аналізом доходів та витрат у розрізі видів діяльності. В зазначеній таблиці наведено кореспонденцію бухгалтерських рахунків по доходам та витратам як по основній діяльності, так і по іншій діяльності. Зокрема, бухгалтерськими проведеннями за бухгалтерськими рахунками 7130000000 «Дохід від операційної оренди активів», 70320000000 «Доходи послуг ліцензійної (неосновної) діяльності зазначено нарахування доходів від іншої діяльності, зокрема від доходів з оренди гідроелектростанцій в сумі 15 540 тис. грн, та від доходів по послугам сумісного підвісу в сумі 31 385 тис грн.
Слід зазначити, що як з'ясовано судом, під час перевірки, НКРЕКП надано запит на подання інформації по заробітній платі у вигляді додаткових таблиць з підтвердженням задекларованих доходів, виплачених на користь фізичних осіб, а саме надання до НКРЕКП Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків- фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 2023 рік (далі - звіт 4ДФ). Регулятору до перевірки надавались всі документи, які були наявні в розпорядженні АТ "Вінницяобленерго". Жодних роз'яснень щодо виду доходів, з яких нараховувалась заробітна плата раднику Генерального директора відповідач в представників Товариства не вимагав, зауважень з даного приводу не висловлював.
Під час апеляційного перегляду рішення суду першої інстанції, представником відповідача зазначено, що останній не знайомився з доказами, які надавалися позивачем до суду першої інстанції та не здійснював їх аналіз, а лише посилається на результати перевірки.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано жодних доказів, окрім посилань на звіт 2 НКРЕКП "Звітність про фінансові результати та виконання структури тарифів за видами діяльності" за 2023 рік, на підтвердження обґрунтованості своїх тверджень щодо перевищення товариством максимального розміру заробітної плати, яка фінансується за рахунок тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, що перевищує десятикратний розмір середньої заробітної плати, урахованої у структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії при нарахуванні заробітної плати радника Генерального директора.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Колегія суддів також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 16 січня 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Граб Л.С.
Судді Матохнюк Д.Б. Сторчак В. Ю.