Справа № 600/489/25-а
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Левицький Василь Костянтинович
Суддя-доповідач - Капустинський М.М.
28 серпня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Капустинського М.М.
суддів: Сапальової Т.В. Шидловського В.Б. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просила:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо встановлення розміру надбавки за особливості проходження військової служби - 0% та премії - 10% у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 для перерахунку її пенсії;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оновлену довідку про розмір мого грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії відповідної категорії військовослужбовців, для перерахунку основного розміру моєї пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 протиправно на виконання рішення суду підготував та надав довідки про розміри грошовою забезпечення позивача станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 без зазначення відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, які передбачені наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 №260 та телеграмами Міністра оборони України. Позивач вважає, що визначення розміру премії та надбавки за особливості проходження служби (далі - ОПС) у довідках про розмір грошового забезпечення певної категорії військовослужбовців-пенсіонерів здійснюється на рівні визначеного нормативно-правовим актом (дорученням Міністра оборони України) стандартного розміру премії та стандартного мінімального розміру надбавки за ОПС, оскільки саме ці показники є загальновстановленими розмірами за нормативно-правовим актом, а не індивідуальними показниками конкретного військовослужбовця за актом індивідуальної дії.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду 29 квітня 2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо встановлення розміру надбавки за особливості проходження військової служби - 0% та премії - 10% у довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 для перерахунку пенсії.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії відповідної категорії військовослужбовців, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021 та 01.02.2022.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605,60 грн.
В іншій частині вимог позову відмовлено.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
23 липня 2025 року на адресу суду надійшов відзив від ІНФОРМАЦІЯ_1 . У поданому відзиві представник відповідача просить у задоволенні апеляційної скарги громадянки ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити за безпідставністю.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги законність та обґрунтованість судового рішення, повноту встановлення обставин справи, застосування норм матеріального і процесуального права, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» видно, що рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 31.12.2024 у справі № 600/5449/24-а, яке набрало законної сили, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 пенсії.
27.01.2025 відповідачем складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідки №ХЖ17546 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023, у яких вказано основні та додаткові види грошового забезпечення, в т.ч.: надбавка за особливості проходження служби (ОПС) - 0 %; премія - 10 %.
Вважаючи дії відповідача стосовно не вірного зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії протиправними, позивач звернувся до адміністративного суду з цим позовом.
Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості вимог позивача, відтак і наявності підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору та, відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги позивача, в частині відмовлених позовних вимог судом першої інстанції.
Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, переглядаючи правомірність прийнятого судом першої інстанції рішення в частині визнання протиправних дій відповідача щодо встановлення розміру надбавки за особливості проходження військової служби - 0% та премії - 10% у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 та зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача за нормами чинними станом на 01.01.2023 з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії відповідної категорії військовослужбовців, для перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023, то колегія суддів зазначає таке.
В даному випадку позивач пов'язує свої право на перерахунок пенсії з встановленням розміру премії військовослужбовцям у 2023 році відповідно до окремого дорученням Міністра оборони України від 01.02.2023 № 2683/з, на яке здійснено посилання в Роз'ясненні Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за № 423/6682 від 13.10.2023.
Згідно з пунктом 17 розділу І Порядку № 260 передбачено, що на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.
01.02.2023 року з метою виконання завдань Президента України та Кабінету Міністрів України, направлених на забезпечення належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, організації виконання Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" і забезпечення виконання поставлених перед Міністерством оборони України завдань щодо своєчасної виплати військовослужбовцям і працівникам належних видів грошового забезпечення та заробітної плати та нагородження особового складу, керуючись вимогами пункту 17 розділу І Порядку № 260 Міністр оборони України видав Окреме доручення № 2683/з, яким відповідним керівникам, зокрема Збройних Сил України, доручено в 2023 році встановити, зокрема, іншим військовослужбовцям (крім військовослужбовців Сил спеціальних операцій Збройних Сил України): надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію: з 01.01.2023 - у розмірах згідно з Додатком 1 до цього доручення; з 01.02.2023 - у розмірах згідно з Додатком 2 до цього доручення.
Положеннями розділу І Додатку 1 та розділу І Додатку 2 до вказаного доручення військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом (призовом) на посадах рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу (крім військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом (призовом) у військових частинах, підпорядкованих Командуванню Сил спеціальних операцій, Командуванню Десантно-штурмових військ, Командуванню морської піхоти Військово-Морських Сил, в екіпажах надводних кораблів (суден, катерів), які перебувають у строю (в ремонті), в управліннях груп, ланок, загонів, дивізіонів, бригад та центрів, до складу яких входять кораблі, морські судна, самохідні рейдові судна або катери, які постійно розміщені на кораблях (суднах, катерах) та у військових частинах НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_9, НОМЕР_10, НОМЕР_11, НОМЕР_12, НОМЕР_13) встановлено розміри щомісячної премії за відповідними тарифними розрядами в залежності від вислуги років відповідно з 1 січня 2023 року та з 1 лютого 2023 року в мінімальному розмірі від 140 % до 352 % посадового окладу (додаток 1 до доручення), в мінімальному розмірі від 390 % до 650 % посадового окладу (додаток 2 до доручення) на 2023 рік.
Положеннями пункту 4 Додатку 3 передбачено, що військовослужбовцям, які проходять службу на посадах льотного складу, мають допуск до виконання польотів та в минулому році виконували польоти у складі екіпажу літаків, вертольотів, виплачувати: надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; щомісячну премію в розмірі:
1) з 01.01.2023 - в розмірі 400 % посадового, з 01.02.2023 - в розмірі 780 % посадового окладу - військовослужбовцям офіцерського складу льотного екіпажу повітряних суден військових частин (крім органів військового управління, військових навчальних закладів та наукових установ);
2) з 01.01.2023 - в розмірі 290 % посадового, з 01.02.2023 - в розмірі 650 % посадового окладу - іншим військовослужбовцям льотного складу.
Військовослужбовцям, які в минулому році не здійснювали польотів, виплати в зазначених розмірах здійснювати з дня початку польотів у поточному році. Військовослужбовцям, яких усунуто від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, вказані виплати у збільшених розмірах припиняти, про що оголошувати в наказі командира (начальника) військової частини (установи, закладу). Виплату їм надбавки за особливості проходження служби та премії здійснювати на загальних підставах.
Враховуючи зазначене вище колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що вищезазначене рішення Міністра оборони України у формі окремого доручення, адресоване керівникам військових формувань, які входять складу Збройних Сил України, системи Міністерства оборони України, є розпорядчим актом, прийняття якого було зумовлене введенням в Україні воєнного сану Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні", та метою якого, є належна та своєчасна виплата у 2023 році грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, категорії яких чітко визначено в додатках до цього документу Міністра оборони України.
Колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції про те, що за своєю правовою природою означене окреме доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 № 2683/з, як і Роз'яснення Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за № 423/6682 від 13.10.2023, не може вважатись розпорядчим актом, яким встановлено сталий розмір премії, оскільки носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії.
Апеляційний суд звертає увагу, що як доручення Міністра оборони України, так і Роз'яснення Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, не є рішеннями Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення.
Колегія суддів також враховує висновки Великої Палати Верховного Суду в постанові від 13.05.2020 у справі № 592/5164/16-а, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер. Розмір премії для конкретного військовослужбовця заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від якості та особливостей проходження ним військової служби. Верховним Судом при розгляді справи № 380/15276/21 у постанові від 14.03.2023 сформульовано наступний висновок: "Аналіз наведених норм права свідчить про те, що збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців за посадою аналогічною тій, яку займав позивач на час звільнення зі служби, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії, на підставі розпорядчих документів ДФС, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому".
В той же час, у постанові від 17.09.2024 у справі № 520/17089/23 Верховний Суд дійшов висновку про відсутність права на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсії, визначеного станом на 01.02.2023 з урахуванням Окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.03.2023 основного розміру пенсії, оскільки станом на 01.02.2023 за рішеннями Уряду не відбулись зміни розміру грошового забезпечення за відповідною посадою, як обов'язкової передумови для виникнення у відповідача обов'язку видати довідку.
Аналогічна правова позиція з цього питання викладена в постанові Верховного Суду від 20.11.2024 року у справі № 520/10255/24.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи зазначене вище колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що встановлення розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії окремим дорученням Міністра оборони України від 01.02.2023 № 2683/з, про яке наявне посилання в Роз'ясненні Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за № 423/6682 від 13.10.2023, не може бути підставою для перерахунку пенсій відповідно до приписів, передбачених ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а відтак не спричиняє правових наслідків у вигляді обов'язку відповідача підготувати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2023.
Колегія суддів зауважує, що право на отримання оновленої довідки у зв'язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 року", реалізовано позивачем і виготовлено довідку від 27.01.2025 №ХЖ17546 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, розмір та складові якої позивачем не оскаржувалися.
З огляду на вищезазначене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що у спірних правовідносинах відповідач на виконання судового рішення виготовивши та видавши довідку про розмір грошового забезпечення позивачу станом на 01.01.2023 діяв правомірно та у відповідності до вимог Постанови №704 та Порядку №260.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Згідно з п.1 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Капустинський М.М.
Судді Сапальова Т.В. Шидловський В.Б.