Постанова від 28.08.2025 по справі 211/1490/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2025 року м. Дніпросправа № 211/1490/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Довгинцівського районного суду м.Кривого Рогу Дніпропетровської області від 06 травня 2025 року (суддя Костенко Є.К.) у справі № 211/1490/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому просив визнати протиправною та скасувати постанову № 37 від 31.01.2025 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у відношенні позивача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач оновив свої персональні дані в серпні 2024 року через додаток "РЕЗЕРВ+", тому відповідач міг притягнути до відповідальності позивача лише до початку грудня 2024 року. Позивач вважає, що постанова винесена поза межами строків, передбачених ст. 38 КУпАП. Зазначає, що спірна постанова є протиправною, не відповідає вимогам передбаченими КУпАП, необґрунтована, винесена без урахування всіх обставин, які є важливими для прийняття рішення, а відтак підлягає скасуванню.

Рішенням Довгинцівського районного суду м.Кривого Рогу Дніпропетровської області від 06 травня 2025 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Судом першої інстанції зазначено, що громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно), а саме: через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Згідно витягу з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наданого відповідачем, позивач не оновив свої облікові дані протягом встановленого строку з 18.05.2024 по 16.07.2024 включно, дані наявні лише станом на 19.08.2024.

Також, суд вказав, що датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу №37 від 27.01.2025. Після виявлення правопорушення 27.01.2025 оскаржувана постанова була винесена 31.01.2025, а отже не спливли три місяця з моменту його виявлення. На

момент складання постанови не сплив один рік з моменту не оновлення персональних облікових даних (з 17.07.2024), а тому строки, встановлені ст. 38 КУпАП для накладання адміністративного стягнення не сплили.

Проаналізувавши досліджені докази та норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про те, що постанова в справі про адміністративне правопорушення від 31.01.2025 №37, винесена відносно позивача, відповідає вимогам КУпАП, є законною та обґрунтованою, оскільки при її винесенні виконано усі вимоги чинного законодавства та на підставі повного і всебічного з'ясування обставин вирішено справу, а тому вона скасуванню не підлягає.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник вказує, що він повістку від відповідача не отримував. Зауважує, що оновив свої персональні дані в серпні 2024 року через додаток «Резерв+», а тому притягнення до відповідальності було можливим лише до початку грудня 2024 року. Однак, спірна постанова винесена лише 31 січня 2025 року, тобто за межами строку притягнення до адміністративної відповідальності.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно з витягом з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вбачається, що позивач є військовозобов'язаним, який оновив свої облікові дані 19.08.2024.

27.01.2025 головним спеціалістом ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 складено протокол №37 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП стосовно позивача. Із змісту вказаного протоколу вбачається, що 27.01.2024 о 14:45 позивач звернувся до відповідача для проходження ВЛК, під час перевірки відомостей (персональних та службових даних) узагальнених в облікових документах та внесених до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів виявлено факт порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію військовозобов'язаним позивачем, який не звернувся в ТЦК за місцем реєстрації або постійного проживання для уточнення даних в період з 18.05.2024 по 17.07.2024, як вимагає пп. 1 п. 2 ч. ІІ Прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», а саме: не оновив свої облікові дані, тобто не уточнив протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом 3633-ІХ свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Згідно змісту оскаржуваної постанови №37 від 31.01.2025, складеної начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 , суть правопорушення полягає в тому, що військовозобов'язаний позивач не уточнив свої облікові дані з 18.05.2024 по 17.07.2024, чим порушив вимоги ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», п.2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України №3633-IX, п.1 додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а отже вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Позивач вважаючи, що спірна постанова підлягає скасуванню, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.

Статтею 210-1 КУпАП встановлена відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, відповідно до якої в редакції на час виникнення спірних правовідносин:

Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч.1 ст.210-1 КУпАП).

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч.2 ст.210-1 КУпАП).

Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч.3 ст.210-1 КУпАП).

Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з частиною 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Частиною 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», в редакції Закону №3633-ІХ, який набув чинності 18.05.2024, визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого: - уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (абзац 2); - виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (абзац 6).

Приписами Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 №3633-IX (далі Закон №3633-ІХ) встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Отже, наведені норми права встановлюють обов'язок громадян України, які перебувають на військовому обліку, уточнити свої дані з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно). Способами виконання такого обов'язку визначено: через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Невиконання такого обов'язку становить склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст.210-1 КУпАП.

У спірному випадку позивачем не надано доказів виконання ним встановленого обов'язку щодо уточнення даних у визначений законом строк.

Навпаки, згідно відомостей витягу з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявного в матеріалах справи, позивач не оновив свої дані протягом встановленого строку з 18.05.2024 по 16.07.2024 включно, дані наявні лише станом на 19.08.2024, що позивачем не заперечується.

Інформацію з вказаного Реєстру суд апеляційної інстанції, в силу положень ст.251 КУпАП, вважає належним та допустимим доказом вчинення позивачем адміністративного правопорушення.

Відтак, колегія суддів дійшла висновку, що через невиконання позивачем обов'язку уточнити свої дані з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно), позивач вчинив порушення, за яке передбачена відповідальність ч.3 ст.210-1 КУпАП, а отже спірна постанова №37 від 31.01.2025 є правомірною. Доводи апеляційної скарги цей висновок суду не спростовують.

Також, суд першої інстанції правильно зазначив, що датою виявлення відповідачем порушення є 27.01.2025, тобто дата складання протоколу №37 від 27.01.2025, а тому спірна постанова №37 від 31.01.2025 винесена відповідачем з дотриманням приписів ст. 38 КУпАП, тобто протягом трьох місяців з моменту виявлення порушення та в межах одного року з дня його вчинення.

Натомість, зворотні аргументи скаржника про порушення відповідачем приспів ст. 38 КУпАП, свого підтвердження не знайшли.

Підсумовуючи, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст.317 КАС України підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Довгинцівського районного суду м.Кривого Рогу Дніпропетровської області від 06 травня 2025 року у справі № 211/1490/25 - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення та відповідно до ч.3 ст.272 Кодексу адміністративного судочинства України касаційному оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови складено 28.08.2025

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя І.Ю. Добродняк

суддя А.В. Суховаров