Постанова від 28.08.2025 по справі 200/1549/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2025 року справа №200/1549/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Гаврищук Т.Г. суддів Казначеєва Е.Г., Сіваченка І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2025 р. у справі № 200/1549/25 (головуючий І інстанції Смагар С.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення індексації пенсії за 2020, 2021 роки при обчисленні її розміру на підставі довідки про грошеве забезпечення від 22.03.2024 № 7778/Д;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням її індексації за 2020, 2021 роки, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування доводів зазначає, що судом першої інстанції до спірних правовідносин у цій справі було застосовано норми права, які визначені Порядком № 124.

Так, дійсно на час виникнення спірних правовідносин (з 19.11.2019 по 01.03.2022) Законом України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) та відповідними підзаконними нормативними актами не було врегульоване відносини щодо індексації пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ України.

Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України від 05.10.2000 №2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон №2017-ІІІ), у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

Крім того, з метою забезпечення у 2020-2021 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України щороку у межах бюджету Пенсійного фонду України визначав розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, зокрема у 2020 році цей показник становив 1,11 згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 року № 251, у 2021 році цей показник становив 1,11 згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127.

З наведеного вбачається, що індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії, оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід'ємною складовою частиною сум при розрахунку пенсії військовослужбовцям, колишнім працівникам органів внутрішніх справ, поліцейським, тощо.

Справа розглянута у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2023 року у справі № 200/5218/22, яке набрало законної сили 09 серпня 2023 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 19.03.2021.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2023 року у справі № 200/5218/22 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ з 19 березня 2021 року довічно, розмір пенсії склав 6884,94 грн., що підтверджується протоколом за пенсійною справою № 0503021201 (МВС) від 19.03.2021 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2024 року у справі № 200/2738/24, яке набрало законної сили 26 серпня 2024 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з 19.03.2021 року провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 22.03.2024 року №7778/Д, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсій за період з 19.03.2021 року до моменту здійснення перерахунку пенсії.

01 жовтня 2024 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2024 року у справі № 200/2738/24 Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснено перерахунок пенсії позивача, що підтверджується витягом з пенсійної справи №0503021201 - МВС.

Відповідно до витягу з пенсійної справи № 0503021201 - МВС щодо перерахунку пенсії позивача з 01 жовтня 2024 року, підсумок пенсії (з надбавками) склав 14818,35 грн. При цьому, розмір пенсії обчислений з урахуванням індексації: індексація базового ОСНП 2022 (10724,37* 0,1400): 1501,41 грн.; індексація базового ОСНП 2023 (12225,78* 0,1970): 1500,00 грн.; індексація базового ОСНП 2024 (13725,78* 0,0796): 1092,57 грн..

Як зазначає позивач у позові, 11 вересня 2024 року він звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії із врахуванням її індексації за 2020, 2021 роки.

У відповідь на звернення позивача від 11 вересня 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 03.10.2024 року № 26964-24326/Ф-02/8-0500/24 повідомило, що відповідно до ст. 64 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону. Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262 визначено, що перерахунку підлягають пенсії, які призначені за цим Законом, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Враховуючи, що постанов Кабінету Міністрів України щодо проведення індексації пенсій за 2020-2021 роки означеній категорії не приймалось, законодавчі підстави для проведення індексації відсутні.

При вирішенні справи суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб встановлені Закон № 2262.

На підставі статті 5 Закону № 2262 особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби (…)

Як свідчать матеріали справи позивачу призначену пенсію за вислугою років на підставі Закону № 2262, як особі начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України.

Постановою КМУ №124 від 20 лютого 2019 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124)

На підставі пункту 1 Порядку № 124 цим Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені:

відповідно до Закону;

відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків;

з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, зазначеною нормою визначено обмежений перелік видів пенсій, що підлягають індексації, відповідно Порядку № 124.

Відповідно до частини першої статті 43 Закону № 2262 пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, в даному випадку, індексації підлягають пенсії що призначені особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу пенсія призначалась не як військовослужбовцю строкової служби, тому пенсія позивача індексації на підставі саме порядку № 124 не підпадає.

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 2262 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

На підставі частини четвертої статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до статті 64 Закону № 2262 (в редакції, чинній з 01 березня 2022 року) у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Отже, до березня 2022 року Кабінетом Міністрів України не приймалось постанов щодо проведення індексації пенсій за 2020, 2021 роки особам із числа військовослужбовців, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з врахуванням індексації за 2020, 2021 роки з 01 грудня 2019 року.

Як вбачається з протоколу за пенсійною справою № 0503021201 - МВС щодо перерахунку пенсії, здійсненого на виконання рішення Донецького окружного адміністративного від 10 червня 2024 року у справі № 200/2738/24, розмір пенсії обчислений з урахуванням індексації: індексація базового ОСНП 2022 (10724,37* 0,1400): 1501,41 грн.; індексація базового ОСНП 2023 (12225,78* 0,1970): 1500,00 грн.; індексація базового ОСНП 2024 (13725,78* 0,0796): 1092,57 грн..

Таким чином пенсія позивача відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахована та виплачується відповідно до покладених зобов'язань, в установленому чинним законодавством порядку.

З огляду на встановлені судом обставини, доводи позивача щодо наявності підстав для здійснення індексації його пенсії за 2020, 2021 роки при перерахунку такої на підставі довідки про грошеве забезпечення від 22.03.2024 № 7778/Д є необґрунтованими.

За таких обставин підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Отже, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.

Відповідно до статті 139 КАС України розподіл судових витрат по справі не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2025 р. у справі №200/1549/25 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2025 р. у справі №200/1549/25 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 28 серпня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Т.Г. Гаврищук

Судді Е.Г. Казначеєв

І.В. Сіваченко