28 серпня 2025 року справа №200/858/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., секретарі судового засідання Оленікова О.Г., Бабіч Є.О., за участі представника позивача Горяніна А.О., представників відповідача Овсяникової Л.О. та Ферафонтова Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 березня 2025 року (повне судове рішення складено 04 березня 2025 року) у справі № 200/858/25 (суддя в І інстанції Зінченко О.В.) за позовом Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Публічне акціонерне товариство "ДОНБАСЕНЕРГО" (далі - ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО") звернулось до суду з позовом до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - Східне МУ по роботі з ВПП), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.10.2024 №0009180401.
В обґрунтування позовних вимог зазначило, що Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків 12.09.2024 проведена камеральна перевірка ПАТ «Донбасенерго» (код ЄДРПОУ 23343582) з питань своєчасності сплати до бюджету узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт/послуг). За результатами цієї перевірки складено акт від 12.09.2024 №833/32-00-04-04-01-07-23343582, отриманий ПАТ «Донбасенерго», за висновком якого встановлено порушення п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України (далі - ПК України) в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання по ПДВ за період травень-серпень, жовтень-грудень 2021 року у загальній сумі 266 601 950,09 грн, в тому числі: 99 540 044,5 грн із затримкою до 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання; 167061905,59 грн із затримкою більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання.
ПАТ «Донбасенерго» направило контролюючому органу заперечення від 10.10.2024 №01-1.1/01551 на Акт камеральної перевірки, які розглянуті Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків 24.10.2024, при розгляді яких комісією було враховано суму пені у розмірі 41 210 447 316 грн, неправомірно нарахованої у ІКП платника на протязі 2020 року. Таким чином, з урахуванням заперечень, за результатами камеральної перевірки встановлено факт несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання з ПДВ за періоди серпень, жовтень-грудень 2021 року у загальній сумі 236 564 637,45 грн, в тому числі: 96 053 633,5 грн із затримкою до 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання; 140511003,95 грн із затримкою більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання.
Після розгляду заперечень заступником начальника Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.10.2024 №0009180401, яким застосовано штраф в загальній сумі 18 853 782,07 грн.
ПАТ «Донбасенерго» оскаржило ППР від 25.10.2024 №0009180401 в адміністративному порядку до Державної податкової служби України, проте рішенням Державної податкової служби України від 13.01.2025 №956/6/99-00-06-03-01-06 про результати розгляду скарги, ППР Східного МУ по роботі з ВПП від 25.10.2024 №0009180401 - залишено без змін.
29.09.2022 та 01.11.2022 ПАТ «Донбасенерго» звернулось до Східного МУ по роботі з ВПП щодо неможливості своєчасного виконання своїх податкових обов'язків, в тому числі і податкового боргу, який виник станом на 24.02.2022, як це передбачено п.п.69. 1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України та Порядком №225. Рішенням Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП №4052/6/32-00-04-04-01-02 від 29.11.2022 заява задоволена, органом ДПС визнано, що підприємство не має можливості своєчасно виконувати свої податкові обов'язки. Позивач зауважив, що податкове зобов'язання з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 128 901 226,00 грн сплачено в період з 08.09.2023 по 29.02.2024, тобто після 24.02.2022. Отже, на думку позивача, факт сплати податкового зобов'язання припадає на період, в якому ПАТ «Донбасенерго» звільняється від передбаченої ПК України відповідальності за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань.
Позивач вважає, що податкове повідомлення рішення №0009180401 від 25.10.2024, прийняте Східним МУ по роботі з ВПП, не відповідає діючому законодавству та підлягає скасуванню як таке, що порушує його права та інтереси, у зв'язку із чим звернувся до суду із даним позовом.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04 березня 2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 25.10.2024 №0009180401 в частині нарахування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) в розмірі 8 246 442,92 грн (вісім мільйонів двісті сорок шість тисяч чотириста сорок дві гривні 92 копійки).
Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що Міністерством фінансів України 29.07.2022 наказом №225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліки документів на підтвердження. Цей Порядок розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - Кодекс) з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку, щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, тощо.
Тобто, вказаний порядок затверджений з метою регулювання умов, за яких платник податків може тимчасово не виконувати свої зобов'язання перед Державою під час дії особливих обставин, зокрема воєнного стану. Таким чином, норми пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України та вказаного порядку поширюються на звітні (податкові) періоди, які припадають на період дії воєнного стану, а саме, по податковій звітності, граничний термін сплати по якій припадає на період з 24 лютого 2022 року.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. Відповідно до п.31.1. ст. 31 Податкового кодексу України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Згідно інтегрованих карток платника «Податок на додану вартість iз вироблених в України товарів (робіт, послуг)», підприємством ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» станом на 23.02.2022 допущено факт несвоєчасної сплати узгоджених податкових зобов'язань по податковій звітності за періоди серпень 2021 року, жовтень - грудень 2021 року. Тобто ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» не дотримано законодавчо визначені граничні терміни погашення узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість, задекларованих в податковій звітності за періоди серпень, жовтень - грудень 2021. Факт несвоєчасної сплати задекларованих податкових зобов'язань, встановлено по податковій звітності, граничний термін сплати по яким припадав на періоди до 24.02.2022, тобто до введення воєнного стану.
Враховуючи те, що станом на 23.02.2022 підприємством фактично порушено строки сплати по вказаній звітності, відповідно, платник податків, на думку відповідача, вчинив податкове правопорушення ще до введення воєнного стану та підлягає притягненню до відповідальності відповідно п.124.1 ст. 124 Податкового кодексу України.
Підприємство ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» самостійно здійснювало (в період з 23.02.2022 по 27.10.2023) погашення податкового боргу з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), який виник за податкові періоди до лютого 2022 року та є не погашеним на дату початку збройної агресії Російської Федерації проти України.
Відповідно до чинного законодавства, погашення податкової заборгованості за періоди, що передують введенню воєнного стану, не звільняє платника податків від відповідальності, передбаченої Кодексом. Відповідальність за несвоєчасну сплату податків та зборів, яка виникла до введення воєнного стану, залишається чинною. Враховуючи вищевикладене, у зв'язку з прийняттям по ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» рішення щодо неможливості своєчасного виконання свого податкового обов'язку від 29.11.2022 №4052/6/32-00-04-04-01-02, останнє не звільняє платника податків від відповідальності за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість по податковій звітності за періоди серпень, жовтень - грудень 2021.
Строки сплати податкових зобов'язань, визначених платником податків у декларації з податку на додану вартість, встановлені п. 57.1 ст. 57, п. 203.2 ст. 203 ПК України. Вони складають 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.203.1 ст. 203 ПК України для подання податкової декларації. Сплачуючи податкові зобов'язання за межами вказаного строку платник податків неналежно виконує вимоги ПК України, що становить закінчене податкове правопорушення. Таким чином, ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» не дотримано законодавчо визначені граничні терміни сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) по податковій звітності за серпень, жовтень - грудень 2021 року у загальній сумі 236 564 637,45 грн.
У відзиві на апеляційну скаргу позивачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Зокрема, зазначив, що пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті. Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України: У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. На виконання приписів цього підпункту та з метою регулювання умов, за якими платник податків може тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, не виконувати/несвоєчасно виконувати свої зобов'язання перед Державою було розроблено Порядок №225.
Таким чином, на думку позивача, норми підпункту 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України та вказаного порядку поширюються на всі періоди, у яких відбулася несвоєчасна сплата податків на протязі дії військового стану, починаючи з 24.02.2022.
Крім того, у своїх заявах від 29.09.2022 та 01.11.2022 до Східного МУ по роботі з ВПП щодо неможливості своєчасного виконання своїх податкових обов'язків ПАТ «Донбасенерго» повідомило про неможливість своєчасного виконання своїх податкових обов'язків, в тому числі і податкового боргу, який виник станом на 24.02.2022. Рішенням Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП №4052/6/32-00-04-04-01-02 від 29.11.2022 заява була задоволена. Отже, як вважає позивач, органом ДПС визнано, що підприємство не має можливості своєчасно виконувати свої податкові обов'язки, в тому числі і по сплаті податкового боргу, який виник до 24.02.2022.
Як вбачається з матеріалів перевірки та розрахунку штрафних санкцій до ППР податкове зобов'язання з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 128 901 226,00 грн. було сплачено в період з 08.09.2023 по 29.02.2024, тобто після 24.02.2022.
Отже, факт несвоєчасної сплати податкового зобов'язання припадає на період, в якому, на думку позивача, ПАТ «Донбасенерго» звільняється від передбаченої Податковим кодексом України відповідальності за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань, а податкове повідомлення рішення №0009180401 від 25.10.2024, прийняте Східним МУ по роботі з ВПП не відповідає діючому законодавству та підлягає скасуванню.
У судовому засіданні представники відповідача підтримали доводи апеляційної скарги та просили її задовольнити, проти чого заперечував представник позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 29.09.2022 та 01.11.2022 ПАТ «Донбасенерго» звернулось до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків по роботі з ВПП щодо неможливості своєчасного виконання своїх податкових обов'язків, в тому числі і податкового боргу, який виник станом на 24.02.2022.
Рішенням Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП №4052/6/32-00-04-04-01-02 від 29.11.2022 заяву задоволено, органом ДПС визнано, що підприємство не має можливості своєчасно виконувати свої податкові обов'язки.
Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків 12.09.2024 проведена камеральна перевірка ПАТ «Донбасенерго» (код ЄДРПОУ 23343582) з питань своєчасності сплати до бюджету узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість з вироблених в Україні.
За результатами перевірки складено акт від 12.09.2024 №833/32-00-04-04-01-07- 23343582, отриманий ПАТ «Донбасенерго» 26.09.2024 за вхідним № 01-01238-02/11 (далі - Акт перевірки), за висновком якого встановлено порушення п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання по ПДВ за період травень-серпень, жовтень-грудень 2021 року у загальній сумі 266 601 950,09 грн, в тому числі:
- 99 540 044,5 грн із затримкою до 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання;
- 167 061 905,59 грн із затримкою більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання.
ПАТ «Донбасенерго» направило контролюючому органу заперечення від 10.10.2024 №01-1.1/01551 на Акт камеральної перевірки, які розглянуті Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків.
При розгляді заперечень комісією було враховано суму пені у розмірі 41 210 447 316 грн, неправомірно нарахованої у ІКП платника на протязі 2020 року.
З урахуванням заперечень, за результатами камеральної перевірки встановлено факт несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання з ПДВ за періоди серпень, жовтень-грудень 2021 року у загальній сумі 236 564 637,45 грн, в тому числі:
- 96 053 633,5 грн із затримкою до 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання;
- 140 511 003,95 грн із затримкою більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання.
Після розгляду заперечень заступником начальника Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.10.2024 №0009180401 (далі - ППР), отримано ПАТ «Донбасенерго» 05.11.2024 за вхідним № 01-01434-02/1.1, яким до ПАТ «Донбасенерго» на підставі пункту 124.1 статті 124 Податкового кодексу України застосовано штраф:
- у розмірі 5% від суми грошового зобов'язання в розмірі 96 053 633,5 грн, сплата якого затримана на строк до 30 календарних днів;
- у розмірі 10% від суми грошового зобов'язання в розмірі 140 511 003,95 грн, сплата якого затримана на строк більше 30 календарних днів.
Штраф застосовано в загальній сумі 18 853 782,07 грн.
ПАТ «Донбасенерго» оскаржило ППР від 25.10.2024 №0009180401 в адміністративному порядку до Державної податкової служби України.
Рішенням Державної податкової служби України від 13.01.2025 №956/6/99-00-06-03-01-06 про результати розгляду скарги, ППР Східного МУ по роботі з ВПП від 25.10.2024 №0009180401 - залишено без змін.
Не погоджуючись із оскаржуваним ППР від 25.10.2024 №0009180401, ПАТ «Донбасенерго» звернулось до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки посадових осіб податкових органів під час здійснення податкового контролю, врегульовано положеннями Податковий кодексом України (далі - ПК України).
У відповідності до п.п.19-1.1 п. 19-1.1 ст. 19 ПК України контролюючі органи здійснюють, зокрема, адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.
На підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
За приписами п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Відповідно до ст. 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Так, пунктом 124.1 ст. 124 ПК України визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Згідно з підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Наказом Міністерства фінансів України № 225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку № 225 у разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені, зокрема, Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 до контролюючого органу в порядку, передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Порядку № 225 обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку за відповідною формою.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Порядку № 225 у разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання.
Як встановлено судом вище, Рішенням Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП №4052/6/32-00-04-04-01-02 від 29.11.2022 визнано, що Публічне акціонерне товариство "ДОНБАСЕНЕРГО" не має можливості своєчасно виконувати свої податкові обов'язки.
З додатку до оскаржуваного податкового повідомлення рішення від 25.10.2024 № 0009180401 розрахунку штрафних (фінансових) санкцій за порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання відповідно до статті 124 ПК України, копія якого наявна в матеріалах справи, вбачається, що загальна сума штрафної (фінансової) санкції (штрафу) становить 18 853 782,07 грн, нарахована сума штрафної (фінансової) санкції (штрафу) за сплату узгоджених податкових зобов'язань в період з 24.01.2022 по 28.01.2022 становить 10 607 339,15 (десять мільйонів шістсот сім тисяч триста тридцять дев'ять гривень 15 копійок), нарахована сума штрафної (фінансової) санкції (штрафу) за сплату узгоджених податкових зобов'язань в період з 08.09.2023 по 20.02.2024 становить 8 246 442,92 грн (вісім мільйонів двісті сорок шість тисяч чотириста сорок дві гривні 92 копійки).
Приймаючи до уваги, що відповідачем прийнято рішення від 29.11.2022 щодо неможливості ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" виконувати свої податкові обов'язки з 24.02.2022 по період припинення або скасування воєнного стану на території України, а також враховуючи положення підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, пункту 2 розділу ІІІ Порядку № 225, згідно якого у разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання, суд вважає, що відповідачем неправомірно застосовані штрафні (фінансові) санкції (штраф) за сплату позивачем узгоджених податкових зобов'язань в період з 08.09.2023 по 20.02.2024 в сумі 8 246 442,92 грн (вісім мільйонів двісті сорок шість тисяч чотириста сорок дві гривні 92 копійки), оскільки саме у наведений період завершено триваюче правопорушення, за яке контролюючим органом застосовані означені фінансові санкції. При цьому, суд не приймає доводи позивача про наявність підстав для скасування спірного рішення в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 10 607 339,15 (десять мільйонів шістсот сім тисяч триста тридцять дев'ять гривень 15 копійок), оскільки вони застосовані за сплату узгоджених податкових зобов'язань в період з 24.01.2022 по 28.01.2022, тобто до введення військового стану.
Водночас доводи відповідача стосовно того, що до спірних правовідносин не можуть бути застосовані норми підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України судом не приймаються, оскільки відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Порядку № 225 у разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена як Податковим кодексом України, так і іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання.
Отже, в розглядуваному випадку позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.10.2024 №0009180401 в частині нарахування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) в розмірі 8 246 442,92 грн (вісім мільйонів двісті сорок шість тисяч чотириста сорок дві гривні 92 копійки).
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 березня 2025 року у справі № 200/858/25 - залишити без змін.
Повне судове рішення - 28 серпня 2025 року.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів І. В. Сіваченко
А. А. Блохін Т. Г. Гаврищук