Справа № 161/13205/25
Провадження № 2-а/161/179/25
27 серпня 2025 року м. Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі:
головуючого - судді Смоковича М.В.
при секретарі судового засідання - Хилько О.В.
розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
04.07.2025 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Позивач зазначає, що не погоджується з постановою та вважає її такою, що складена безпідставно та необгрунтовано.
Також зазначає, що 04 березня 2006 року ОСОБА_1 був взятий на облік, як військовозобов'язаний до ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується військовим білетом серії НОМЕР_1 , виданим 26.12.1991 року.
22.06.2025 року ОСОБА_1 на виконання вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, було вчасно оновлено військово-облікові дані, що підтверджується витягом №520268-22062024 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 22.06.2024 року.
Позивач стверджує, що оновлюючи свої військово-облікові дані в черговий раз, за допомогою застосунку «Резерв+» в березні 2025 року, він виявив, що до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів внесено інформацію про те, що він порушив правила військового обліку, що підтверджується витягом із Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що був наданий ОСОБА_1 працівниками ІНФОРМАЦІЯ_3 .
29 березня 2025 року з метою з'ясування причин внесення до військо-облікових даних інформації про наявність порушення ОСОБА_1 з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 , що також підтверджується витягом із Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наданим йому працівниками ІНФОРМАЦІЯ_3 , в якому зазначено, що 29.03.2025 року ОСОБА_1 самостійно з'явився, в зв'язку з чим відсутні підстави для внесення вищезазначеної інформації.
Починаючи з 20 листопада 2024 року ОСОБА_1 неодноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявами, згідно яких просив оформити йому в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
За результатами розгляду заяв, ОСОБА_1 була надана (продовжена) відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п.3 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Дана відстрочка надана ОСОБА_1 до 07 серпня 2025 року, як чоловікові, на утриманні якого перебуває троє дітей віком до 18 років.
Вказана інформація підтверджується військово-обліковим документом «Резерв+» від 23.06.2025 року.
27 червня 2025 року ОСОБА_1 отримав від ІНФОРМАЦІЯ_3 постанову № 1749 за справою про адміністративне правопорушення від 27 червня 2025 року. Крім вказаної постанови, працівниками ІНФОРМАЦІЯ_3 було надано копію розписки до повістки № 2956, про повідомлення ОСОБА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 о 09 год.00 хв. 14.10.2024 року, для уточнення облікових даних та проходження медичної комісії.
За ствердженням позивача, в розписці зазначено, що він отримав повістку та йому було надано копію рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, згідно якого жодним чином не вбачається, що він щось отримував.
Враховуючи викладене, вважає, що оскаржувана постанова незаконна і підлягає скасуванню, а провадження - закриттю.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 07.07.2025 року у вказаній справі було відкрито провадження та призначено її до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
21.07.2025 року до суду від представника відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшов відзив на позовну заяву, який обґрунтований тим, що громадянин ОСОБА_2 1972 року народження, перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 . У відповідності до вимог пунктів 30-1,30-2,30-3 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, що затверджений Постановою КМУ №560 від 16.05.2024 військовозобов'язаному ОСОБА_1 була надіслана повістка за допомогою засобів поштового зв'язку (виклик №2956 від 03.10.2024 року). Дана повістка була надіслана ОСОБА_1 за допомогою Національного оператора поштового зв'язку «Укрпошта», із необхідністю явки у конкретно визначений час. У вказаний день, 14.10.2024 року, громадянин ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 не з'явився. Жодних документів причини неявки не надав. Зважаючи на факт неявки ОСОБА_1 за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_3 було прийнято рішення про передачу матеріалів, щодо розшуку ОСОБА_1 , як такого, що вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст.210,210-1 КУпАП, до органів Національної поліції. Таким чином, матеріали щодо розшуку громадянина ОСОБА_1 були передані до органів ГУНП. За результатами розшуку, 27.06.2025 року стосовно ОСОБА_1 , була винесена постанова №1749 про притягнення до адміністративної відповідальності. Дана постанова передбачає притягнення до адміністративної відповідальності згідно ч.3 ст. 210 КУпАП та на ОСОБА_1 накладено мінімальний штраф у сумі 17 000,00 грн.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд встановив наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що постановою ІНФОРМАЦІЯ_1 №1749 від 27.06.2025 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП та накладено на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн.
Із вказаної постанови слідує, що 27.06.2025 року у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 було встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , не з'явився за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_3 по повістці № 2956, на 14.10.2024 р., чим порушив вимоги ч.1 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", п.п.2 п.1 Додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що затверджений постановою Кабінетів Міністрів України від 30.12.2022 року №1487.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Предметом судового дослідження за даними правовідносинами є питання щодо протиправності постанови ІНФОРМАЦІЯ_3 № 1749 від 27.06..2025 року про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.245 КУпАП).
За приписами частині 1 та 2 ст.254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно із частинами 2, 3, 4 ст. 256 КУпАП, протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Як передбачено приписами ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст.283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Згідно ч.1 ст.268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», відповідно до частин 1-3 статті 1 якого Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до ч.1 ст. 39 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з ч.8 ст.15 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» призовники, яким надійшла повістка відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки на прибуття до призовної дільниці для проходження призовної комісії, зобов'язані прибути в пункт і у строк, зазначені в повістці.
За змістом ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Відповідно до п. 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан.
Згідно п. 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №65/2022 «Про загальну мобілізацію» в Україні оголошено загальну мобілізацію.
У подальшому строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався указами Президента України, який діє на час розгляду справи.
Відповідно до абзаців 1 - 3 ч.1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», посадові особи, винні в порушенні законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно із законом.
Статтею 210 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку. Згідно частини 3 цієї статті - вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період, тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 235 КУпАП визначено, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Процедуру складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення врегульовано Інструкцією зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 3 від 01.01.2024 року, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 05.01.2024 року за № 36/41381 (далі - Інструкція).
Згідно п.3 Розділу ІІ Інструкції, у протоколі зазначається: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, імена, по батькові (за наявності), адреси свідків (якщо вони є); пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до п.6 Розділу ІІ Інструкції, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються докази, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення. Докази, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення покладається на уповноважену особу, яка складає протокол.
Судом встановлено, що 27 червня 2025 року ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , постановою № 1749 установив, що громадянин ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, що передбачене ч.3 ст. 210 КУпАП». На позивача цією постановою накладено штраф у сумі 17000 гривень.
Однак, вирішуючи спірні правовідносини, суд бере до уваги, що постанова № 1749 за справою про адміністративне правопорушення від 27.06.2025 року, винесена ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 без врахування вимог ч.7 ст.38 , та п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, що є грубим процесуальним порушенням, а тому підлягає скасуванню.
Так, відповідно до ч.7 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Тобто, за приписами наведеної вище правової норми початком відліку строку для накладення адміністративного стягнення є день виявлення адміністративного правопорушення. Вказана стаття не передбачає інших умов відліку цього строку, крім як для триваючих правопорушень.
Згідно розписки № 2956 та оскаржуваної постанови № 1749 від 27.06.2025 року судом встановлено, що порушення ОСОБА_1 як військовозобов'язаним. правил військового обліку в особливий період вчинено у зв'язку із неприбуттям позивачем за викликом по повістці № 2956 до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 09 год 00 хв 14 жовтня 2024 року для уточнення облікох даних та проходження медичної комісії.
Таким чином, виявлення вказаного правопорушення відповідачем відбулось саме 14 жовтня 2024 року, оскільки в цей день було з'ясовано, що позивач по повісті за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 09:00 год. 14 жовтня 2024 року не з'явився.
Однак спірну постанову № 1749 за справою про адміністративне правопорушення винесено 27 червня 2025 року, тобто після закінчення 3-х місячного строку, встановленого ч.7 ст.38 КУпАП.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Враховуючи, що адміністративне стягнення на особу за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП, може бути накладено не пізніше трьох місяців з дня його виявлення, суд констатує, що застосування адміністративного стягнення до позивача застосовано 27.06.2025 року поза межами строку, встановленого ч.7 ст.38 КУпАП.
З врахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 підлягає скасуванню, як така, що винесена з недотриманням вимог чинного законодавства, а провадження у справі про адміністративне правопорушення - закриттю.
Питання щодо розподілу судових витрат по справі сторонами перед судом не порушувалось.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст.38, 90, 121, 241-246, 250, 251, 286, 293, 295 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.06.2025 № 1749 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП - закрити.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення виготовлений 27 серпня 2025 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області М.В. Смокович