27 серпня 2025 року справа №360/1595/24
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Казначеєва Е.Г., суддів Гайдара А.В., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 р. у справі № 360/1595/24 (головуючий І інстанції І.О. Свергун) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якому просив:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо здійснення розрахунку пенсії позивача у розмірі меншому, ніж визначено ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» протиправними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 14.06.2024 у розмірі, передбаченому ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року задоволено позов, а саме суд:
Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії з 14.06.2024.
Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 14.06.2024 у відповідності до вимог статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Стягнув за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім грн 96 коп.).
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позову повністю.
В обґрунтування скарги зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та з 12.05.2016 отримує пенсію, призначену відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058- IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» незалежно від віку, як працівнику провідних професій.
За результатом розгляду документів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 страховий стаж заявника становить 53 роки 05 місяців 21 день, у тому числі пільговий стаж на підземних роботах - 26 рікв 10 місяців 26 днів, коефіцієнт стажу - 0,53417, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 2,46407. Розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 28.02.2023 складав 12194,82 грн.
Відповідно до Постанови №168 ОСОБА_1 з 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії. Розмір пенсії, обчислено з урахуванням вимог статті 8 Закону № 345 та склав 14597,21 грн, а саме: 9746,74 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (18246,51 грн х 0,53417); 376,74 грн - доплата за понаднормовий стаж 18 років (2093,00 грн х 18 %); 4473,73 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345.
Оскільки, за результатом проведеного перерахунку підвищення розміру пенсії з 01.03.2023 складає 2402,39 грн (14597,21 грн (розмір пенсії з 01.03.2023) - 12194,82 грн (розмір пенсії станом на 28.02.2023)) що є більше ніж 1500 грн на 902,39 грн, при обчисленні розміру пенсії, відповідно до вимог абзацу 2 пункту 10 Постанови №168 встановлено обмеження індексації.
Таким чином розмір пенсії з 01.03.2023 склав 13694,82 грн, а саме: 9746,74 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (18246,51 грн х 0,53417); 376,74 грн - доплата за понаднормовий стаж 18 років (2093,00 грн х 18 %); 4473,73 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345; 902,39 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023 (2402,39 грн - 1500 грн).
З 01.06.2023 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058.
За результатом проведеного перерахунку страховий стаж заявника склав 54 роки 7 місяців 14 днів, в тому числі пільговий стаж на підземних роботах - 26 років 10 місяців 26 днів, коефіцієнт стажу - 0,54583.
Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2023 складав 13694,82 грн, а саме: 9959,49 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (18246,51 грн х 0,54583); 397,67 грн - доплата за понаднормовий стаж 19 років (2093,00 грн х 19 %); 4240,05 грн - доплата до пенсії відповідно до ст.8 Закону № 345; 902,39 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023 (2402,39 грн - 1500 грн).
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 27.06.2024 по справі №360/417/24, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 26.10.2023, із зарахуванням до пільгового підземного стажу (з урахуванням зазначеного у рішенні суду пільгового стажу) періодів роботи. Страховий стаж заявника склав 59 років 7 місяців 16 днів, в тому числі пільговий стаж на підземних роботах - 31 рік 4 місяці 18 днів, коефіцієнт стажу - 0,59583. За результатом проведеного з 26.10.2023 перерахунку розмір пенсії не змінився та склав 13694,82 грн.
Відповідно до Постанови №185 та у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму ОСОБА_1 з 01.03.2024 проведено перерахунок пенсії, за результатом якого розмір пенсії, обчислений з урахуванням вимог статті 8 Закону №345 складає 15759,14 грн, а саме: 11737,21 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (19698,93 грн х 0,59583); 566,64 грн - доплата за понаднормовий стаж 24 років (2361,00 грн х 24 %); 3455,29 грн - доплата до пенсії відповідно до ст.8 Закону №345.
Враховуючи те, що відповідно до абзацу 2 пункту 6 Порядку №124 під час перерахунку пенсії враховуються суми, зокрема, індексацій до попереднього розміру пенсії, розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено з урахуванням обмеження індексації, встановленої з 01.03.2023 в розмірі 902,39 грн.
Розмір пенсії з 01.03.2024 складає 14856,75 грн, а саме: 11737,21 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (19698,93 грн х 0,59583); 566,64 грн - доплата за понаднормовий стаж 24 років (2361,00 грн х 24 %); 3455,29 грн - доплата до пенсії відповідно до ст.8 Закону №345; - 902,39 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023 (2402,39 грн - 1500 грн).
Щодо правомірності зменшення розміру пенсії за результатом проведеного перерахунку пенсії з 01.03.2024 на 902,39 грн (обмеження індексації з 01.03.2023).
Розрахунок середнього заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 проведено з урахуванням вимог частини 2 статті 40, частини 2 статті 42 Закону №1058 та складає 19698,93 грн.
Розмір пенсії ОСОБА_1 , обчислено з урахуванням статті 8 Закону №345 та статті 28 Закону №1058 та складає 15759,14 грн (19698,93 х 80%).
З урахуванням норми абзацу 2 пункту 10 Постанови № 168 та абзацу 2 пункту 3 Постанови №185 розмір пенсії ОСОБА_1 склав 14856,75 грн.
При перерахунку пенсії з 01.03.2023, розмір збільшення пенсії ОСОБА_1 склав 2402,39 грн, що перевищує встановлений розмір підвищення 1500 грн на 902,39 грн.
У зв'язку з чим розмір індексації було обмежено на 902,39 грн.
Розмір пенсії підвищено на встановлений максимальний розмір підвищення - 1500 грн.
На підставі вищевикладеного розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 обчислено у розмірі 80 % його заробітної плати, відповідно до норм статті 8 Закону №345, Порядку №124 та Постанов №168 та №185.
Крім того, скаржник вважає, що вимога покласти судові витрати на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області витрати позивача на оплату судового збору є також необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Також скаржник наголошує щодо виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 у справі №360/1595/24 здійснити перерахунок основного розміру пенсії позивача з 14.06.2024 у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), немає правових підстав.
Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.
ОСОБА_1 , має статус внутрішньо переміщеної особи, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за віком на підставі пункту 1 частини другої статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з рішенням ГУПФУ в Луганській області від 25.02.2024 № 909230166462 про перерахунок пенсії (масовий, індексація заробітку) середньомісячний заробіток - 19698,93000, страховий стаж (повний) - 54 роки 7 місяців 14 днів, страховий стаж до 01.01.2004 - 15 років 1 місяць 28 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 17 років 5 місяців 16 днів, додаткові роки за список 1 - 22 роки 0 місяців 0 днів; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,54583, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((655/100*12)*1) - 0,54583; розмір пенсії за віком (ст.27) (19698,93*0,54583) - 10752,27 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 19 років) - 397,67 грн, загальний розмір пенсії - 11149,94 грн, доплата до пенсії по ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці» - 4609,20 грн, сума пенсії по ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 19698,93 грн) - 15759,14 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2024, обмеження в індексації з 01.03.2023 (-902,39 грн), розмір пенсії з надбавками 14856,75 грн.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
За положенням частини 1 та 2 статті 10 зазначеного Закону, цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. Дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
Статтею 8 цього Закону визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Аналіз зазначених норм дає можливість дійти висновку, що дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Верховний Суд у справах №345/4616/16 (постанова від 20.11.2018), №345/4570/16-а (постанова від 06.02.2019), №345/4462/16-а (постанова від 05.12.2019), №345/3954/16-а (постанова від 11.07.2019) та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Отже, Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком N 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Згідно ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок та з 01.01.2011 єдиний соціальний внесок.
Страховий стаж обчислюється відповідно до вимог Закону №1058 за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності (01.01.2004) цим Законом.
Статтею 114 Закону №1058 врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з частиною 1 статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Отже, Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці", визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах за Списком №1, чоловіки - не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок встановлюється у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Так, згідно матеріалів справи пільговий стаж позивача на підземних роботах визначений Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" становить більше 15 років.
Таким чином, як вірно зазначено судом першої інстанції, позивач мав достатній пільговий стаж за Списком № 1, що дає право для розрахунку розміру пенсії відповідно до приписів статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вищезазначене свідчить, що позивач набув право на перерахунок пенсії з урахуванням положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Щодо посилання скаржника на те, що розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 обчислено у розмірі 80 % його заробітної плати, відповідно до норм статті 8 Закону №345, Порядку №124 та Постанов №168 та №185, колегія суддів зазначає, що скаржник у скарзі зазначає про відсутність підстав для здійснення перерахунку основного розміру пенсії позивача з 14.06.2024 у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу). Отже, відповідачем не визначено розмір пенсії відповідно до норм статті 8 Закону №345.
Таким чином, суд з урахування встановлених обставин у справі, дійшов до висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність при визначені розміру пенсії позивачеві без застосування положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» з часу її призначення.
Щодо посилання апелянта на необґрунтоване стягнення судом першої інстанції судових витрат, суд зазначає наступне.
За ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, оскільки позовні вимоги задоволені, судом обґрунтовано стягнуто на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача судові витрати понесені ним.
За положенням ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.
Керуючись ст. 308, 311, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 р. у справі № 360/1595/24 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 27 серпня 2025 року.
Суддя-доповідач Е.Г. Казначеєв
Судді А.В. Гайдар
І.Д. Компанієць