Рішення від 27.08.2025 по справі 600/2993/24-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/2993/24-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, що підтверджуються листом від 26.06.2024 №2955-2701/Ц-17/8-2400/24, щодо позбавлення з 01.06.2024 ОСОБА_2 виплат нарахованої з 01.03.2022 щомісячної індексації пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області поновити з 01.06.2024 ОСОБА_3 виплату нарахованої з 01.03.2022 щомісячної індексації пенсії із врахуванням раніше виплачених сум та вимог рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 29.11.2023 по справі № 600/3984/23-а;

1.АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

1.1. ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 01.06.2024 відповідач протиправно припинив виплату раніше проіндексованої пенсії за 2022 рік, що виплачувалась йому на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118. Такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області позивач вважає незаконними, оскільки вони порушують право позивача на належне пенсійне забезпечення.

1.2 ПОЗИЦІЯ ВІДПОВІДАЧА.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просив у задоволенні позовних відмовити. Посилаючись на вимоги пунктів 2 постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 та від 24.02.2023 №168, зазначив, що у травні 2024 розмір пенсійної виплати позивача, перерахованої у 2023 року з підвищеного грошового забезпечення на 01.01.2021, 01.01.2022, приведено у відповідність до вимог чинного законодавства України, зокрема, переглянуто відсутність підстав для встановлення індексації пенсії згідно з рішенням Уряду від 16.02.2022 №118.

Враховуючи наведені обставини, відповідач вважає, що в діях органу Пенсійного фонду не вбачається протиправних дій стосовно позивача, Головним управлінням проведено перерахунок та виплату пенсії позивачу згідно вимог чинного законодавства.

2. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

Ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

3. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ, ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.

Позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Чернівецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Як вбачається із системи "Діловодство спеціалізованого суду", рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2023 року у справі №600/3984/23-а, з-поміж іншого, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.02.2020, з 01.02.2021 та з 01.02.2022 на підставі відповідних довідок, виданих Головним управлінням ДСНС України у Чернівецькій області та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести з 01.02.2020, з 01.02.2021 та з 01.02.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, наданих ГУ ДСНС України у Чернівецькій області.

Судом встановлено, що на виконання рішення від 29.11.2023 року у справі №600/3984/23-а, позивачу видано довідку про розмір його грошового забезпечення за нормами, чинними, зокрема, на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року та 01 січня 2022 року. Саме на підставі таких довідок, орган Пенсійного фонду зобов'язано здійснити перерахунок пенсійного забезпечення позивача з 01.02.2020, з 01.02.2021 та з 01.02.2022.

З наявного у справі перерахунку пенсії, що перерахована з 01.06.2024 року слідує, що основний розмір пенсії позивача, з-поміж іншого, складає, індексація базового ОСНП 2023, індексація базового ОСНП 2024. Підстава перерахунку: індексація БОСНП з 01.03.2022 за наявн. зміни ГЗ.

У відповідь на звернення позивача щодо роз'яснення його розміру пенсії, пенсійний орган у листі від 26.06.2024р. повідомив останнього про те, що призначення та перерахунок пенсій відповідно до Закону №2262 особам з числа колишніх військовослужбовців здійснюється за допомогою вебпідсистеми Пенсійного фонду України ПВП ДКГ. Територіальні управління Пенсійного Фонду, у тому числі, в Чернівецькій області, для забезпечення покладених на нього функцій є користувачами підсистем Пенсійного фонду України, порядок доступу до яких та роботи в них, доводиться Пенсійним фондом України відповідними інструкціями користувачів та релізами. У травні 2024 року ПВП ДКГ було оновлено та, згідно з доведеними релізами, приведено у відповідність до вимог норм чинних нормативно-правових актів, що регулюють пенсійне забезпечення пенсіонерів з числа силових структур. У зв'язку з цим, з 01.06.2024 розмір пенсійної виплати пенсіонера, перерахованої у 2023 році з підвищеного грошового забезпечення станом на 01.01.2021, 01.01.2022 приведено у відповідність до вимог чинного законодавства України.

Позивач вважає, що відповідач протиправно позбавив його з 01.06.2024р. виплат нарахованої з 01.03.2022 щомісячної індексації пенсії у відповідності до вимог постанови КМУ №118, у зв'язку з цим звернувся до суду з цим позовом.

4. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

Відповідно до статті 64 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII) у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

У свою чергу, частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (далі - Постанова № 118) установлено, що з 01.03.2022 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до п.2 Постанови №118 з 01.03.2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Згідно з цим же пунктом Постанови №118 підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, для вирішення питання про наявність у позивача права на здійснення нарахування та виплати індексації базового ОСНП за 2022 рік при подальших перерахунках, зокрема, з 01.06.2024 року потрібно з'ясувати чи є перерахунок пенсії у зв'язку із зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), підставою для припинення виплати індексації в розмірі, передбаченому Постановою №118.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначено Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 р. №1282-XII (далі - Закон №1282-XII).

Відповідно до ст.1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону №1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №1282-XII економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі ст.ст.4, 6 Закону 1282-XII є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Також ознаками, що характеризують індексацію доходів громадян, є місце отримання відповідних доходів, а також джерела їх фінансування.

Таким чином, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема пенсії, яка має систематичний характер, а тому індексація є невід'ємною складовою сум при розрахунку пенсії, зокрема військовослужбовцям.

Підстави для проведення індексації визначено статтею 4 Закону №1282-XII, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078, за правилами пункту 4 якого частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Водночас у зв'язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15.02.2022р. прийнято Закон України №2040-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства" (далі - Закон №2040-IX), яким, зокрема ст.64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та ч.5 ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" викладено в новій редакції.

Так, ч.5 ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" в редакції Закону №2040-IX визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз.2,3 ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"

При цьому відповідно до ст.64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції Закону № 2040-IX, яка застосовується з 01.03.2022 р., у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Частиною 2 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції Закону №2040-IX, яка застосовується з 01.03.2022 р., визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Запровадивши Порядком перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 р. №124, удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів, незалежно від умов, з якими Закон 1282-XII пов'язував підстави для проведення індексації доходів, зокрема, пенсій (грошові доходи населення підлягали індексації лише у межах розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення у разі перевищення величиною індексу споживчих цін порогу індексації, який установлювався в розмірі 103 відсотка).

З метою забезпечення у 2022-2023 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України щороку у межах бюджету Пенсійного фонду України визначав розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, зокрема у 2021 році цей показник становив 1,11 згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 р. №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році", у 2022 році - 1,14 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", у 2023 році - 1,197 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".

Аналізуючи вищенаведені норми на предмет взаємозв'язку права позивача на індексацію базового ОНСП за 2022 рік із перерахунком пенсії у зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), суд враховує висновок Верховного Суду, сформований у постанові від 16.12.2024 за результатом розгляду справи №400/6254/24 як зразкової.

Згідно з позицією Верховного Суду, перерахунок пенсії військовослужбовця, на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", змінює розмір грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та є правомірною підставою для припинення виплати індексації в розмірі, передбаченому Постановами № 118, 168.

Отже, оскільки пенсія позивача станом на 01.06.2024 перераховувалася з підвищеного розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 підстави для її індексації в силу приписів постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 відсутні.

З огляду на викладене суд приходить до висновку що позивач не має права на нарахування та виплату базового ОНСП за 2022 рік з 01.06.2024, а тому дії відповідача щодо припинення нарахування та виплати даної індексації є правомірними.

5.ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно частин першої - третьої статі 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

6. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат з підстав, передбачених ст.139 КАС України, не здійснюється.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (пл.Центральна, 3, м.Чернівці, 58002 ЄДРПОУ 40329345).

Суддя В.О. Кушнір