Рішення від 28.08.2025 по справі 580/7309/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2025 року справа № 580/7309/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Каліновської А.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у змішаній (паперовій та електронній) формі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо відмови у задоволенні заяви №б/н ОСОБА_1 від 30.03.2025 про виправлення помилки та визнати незаконним не внесення актуальної дати оновлення персональних даних до Єдиного військовозобов'язаних та резервістів державного реєстру призовників;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести актуальні дані позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме вказати (правильну дату) оновлення персональних даних ОСОБА_1 - 11.07.2024.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що станом на 11.06.2025 на реєстрі «Оберіг» відображається інформація про те, що позивач ніби то оновив свої персональні дані 18.11.2024 (з порушенням встановленого строку) та відносно позивача внесено відомості про наявність порушення у веденні порядку військового обліку. Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не оновлення його даних у реєстрі «Оберіг» протиправними, оскільки ним саме 11.07.2024 направлялась до відповідача інформація для уточнення таких даних у встановлені законом строки, тобто до гранично встановленого строку для оновлення даних 16.07.2024.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач у визначений судом строк відзив на позов не подав, тому суд на підставі ч.2 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України дійшов висновку вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає, що відповідно до пункту 122 розділу VI «Перехідні положення» Положення №1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.

Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).

Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.

Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що 11.07.2024 позивачем було направлено на офіційну електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) лист про уточнення персональних даних позивача, до якого було додано у копіях: військовий квиток, паспорт, ІНН та документи на отримання відстрочки, та повідомлено про оновлену адресу проживання: Французька Республіка, Орсе, 91400, 6 Пассаж дю Шемін де Фер (6 Passage du Chemin de Fer).

21.08.2024 позивачем було направлено на офіційну адресу відповідача лист/запит щодо того чи було уточнено його дані, у відповідь на електронну адресу від відповідача було отримано повідомлення з запитанням щодо місця знаходження файлу з підписом, на що в електронній переписці позивачем було повідомлено, що у прикріпленні знаходиться файл підписаний електронним підписом за допомогою сервісу «Дія підпис», протокол перевірки підпису прикріплений до електронного листа.

15.01.2025 позивачем отримано доступ до електронного військово-облікового документу та при його формуванні виявлено наявність персональних даних, зокрема, встановлено, що персональні дані позивача оновлено, проте дата оновлення даних вказана з помилкою, а саме вказано дату оновлення - 18.11.2024.

Позивач 11.02.2025 звернувся до Міністерства оборони України з метою сприяння виправлення помилки у даті оновлення даних, проте жодної відповіді на свій запит не отримав.

30.03.2025 позивач звернувся до відповідача на його офіційну електронну адресу із заявою про виправлення вказаної помилки та проханням внести коректну дату оновлення персональних даних, а саме дату направлення/отримання його листа від 11.07.2024 з оновленими персональними даними.

Відповідач надіслав на електронну адресу позивача листа №1/5672 від 03.04.2025 про неможливість виправлення дати оновлення даних з технічних причин.

04.04.2025 позивачем повторно направлено аналогічну заяву про виправлення вказаної помилки та проханням внести коректну дату оновлення персональних даних та внести коректну дату оновлення персональних даних.

Відповідач листом №1/5951 від 11.04.2025 повідомив позивача про те, що в ІНФОРМАЦІЯ_4 відсутня електронна адреса, а тому позивач взагалі не оновив дані.

Позивач вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити виправлення помилки та не внесення актуальної дати оновлення персональних, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 7 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487).

Відповідно до пункту 16 Порядку №1487 персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів (пункт 20 Порядку №1487).

Згідно з пунктом 21 Порядку №1487 взяття громадян на персонально-первинний та персональний військовий облік, а також їх виключення з такого обліку здійснюється лише після взяття (зняття, виключення) зазначених громадян на військовий облік (з військового обліку) у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.

Взяття громадян, які прибули з тимчасово окупованих територій України, на персонально-первинний та персональний військовий облік здійснюється після взяття таких осіб на облік внутрішньо переміщених осіб та на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів за місцем фактичного проживання.

Відповідно до пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів;

проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону №1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (стаття 2 Закону №1951-VIII).

Відповідно до частини 5 статті 5 Закону №1951-VIII органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Згідно з частиною 6 статті 5 Закону №1951-VIII органи адміністрування Реєстру: 1) здійснюють аналітичну обробку даних; 2) забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту, відповідність та своєчасність внесення інформації, наданої державними органами, контролюють виконання рішень Держателя та розпорядника Реєстру. Орган адміністрування Реєстру має доступ до статистичних відомостей Реєстру; 3) забезпечують зберігання та резервування бази даних Реєстру, контроль за її цілісністю, дотриманням вимог законодавства та Порядку ведення Реєстру, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 4) організовують підготовку та підвищення кваліфікації персоналу підпорядкованого органу адміністрування.

Положеннями частини 8 статті 5 Закону №1951-VIII встановлено, що органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частина 9 статті 5 Закону №1951-VIII).

Зі змісту наведених норм слідує, що відповідач, який є районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, є органом ведення Реєстру. Тобто відповідач наділений повноваженнями забезпечення актуалізації бази даних Реєстру.

Відповідно до пункту 8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 (далі Порядок № 559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності): 1) прізвище; 2) власне ім'я (усі власні імена); 3) по батькові (за наявності); 4) дата народження; 5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті); 6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; 8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів; 9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів); 10) військово-облікова спеціальність; 11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); 12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку); 13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення; 14) адреса місця проживання; 15) номери засобів зв'язку; 16) адреси електронної пошти (за наявності); 17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом; 18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.

Згідно з абзацом 5 пункту 7 Порядку № 559 у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.

Абзацом 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року N 3633-IX (надалі Закон N 3633-IX) встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані:

- у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності);

- у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Відповідно до п.п. 8, 17 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа від 16 травня 2024 року №559 (далі - Порядок №599), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності) - дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що 11.07.2024 позивачем було направлено на офіційну електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) лист про уточнення персональних даних позивача, до якого було додано у копіях - військовий квиток, паспорт, ІНН та документи на отримання відстрочки, та повідомлено про оновлену адресу проживання: Французька Республіка, Орсе, 91400, 6 Пассаж дю Шемін де Фер (6 Passage du Chemin de Fer). Вищезазначений електронний лист із доданими документами позивач підписав/посвідчив електронним підписом з використанням сервісу «Дія підпис».

Згідно ст. 7. Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» «Оригінал електронного документа» оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». Документи підписані ЕЦП прирівнюються до оригіналів паперових документів підписаних власноручним підписом та не можуть ставитися під сумнів виключно на тій підставі, що вони виконані з використанням електронно-цифрового підпису. Електронний підпис чи печатка не можуть бути визнані недійсними та позбавлені можливості розглядатися як доказ у судових справах виключно на тій підставі, що вони мають електронний вигляд або не відповідають вимогам до кваліфікованого електронного підпису чи печатки.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач у відповідності до вимог Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» своєчасно направив 11.07.2024 на офіційну електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) лист про уточнення персональних даних позивача, який підписав/посвідчив електронним підписом з використанням сервісу «Дія підпис».

Судом встановлено, що 15.01.2025 позивачем отримано доступ до електронного військово-облікового документу та при його формуванні виявлено наявність персональних даних, зокрема, встановлено, що персональні дані позивача оновлено, проте дата оновлення даних вказана - 18.11.2024, що не відповідає вищезазначеним вимогам.

Матеріалами справи підтверджено, що 30.03.2025 позивач звернувся до відповідача на його офіційну електронну адресу із заявою про виправлення вказаної помилки та проханням внести коректну дату оновлення персональних даних, а саме дату направлення/отримання його листа від 11.07.2024 з оновленими персональними даними, однак відповідач надіслав на електронну адресу позивача листа №1/5672 від 03.04.2025 про неможливість виправлення дати оновлення даних з технічних причин.

Суд зазначає, що згідно пункту 4 Порядку №559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Відповідно до ст. 9. Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (не включення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Враховуючи, що станом на 11.06.2025 у реєстрі «Оберіг» відображається інформація про те, що позивач ніби то оновив свої персональні дані 18.11.2024 (з порушенням встановленого строку) та відносно нього внесено відомості про наявність порушення у веденні порядку військового обліку з невстановлених причин, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача внести актуальні дані відносно ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме вказати дату оновлення персональних даних - 11.07.2024.

За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до повного задоволення.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує наступне.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на те, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню, то судові витрати зі сплати судового збору, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - відповідача 1.

Інших доказів понесених судових витрат, станом на час прийняття рішення, матеріали справи не містять.

Керуючись ст.ст. 2-14, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо відмови у виправленні помилки та не внесенні актуальної дати оновлення ОСОБА_1 персональних даних до Єдиного військовозобов'язаних та резервістів державного реєстру призовників.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) внести актуальні дані відносно ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме вказати дату оновлення персональних даних - 11.07.2024.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Альона КАЛІНОВСЬКА