Рішення від 27.08.2025 по справі 420/11882/25

Справа № 420/11882/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабенка Д.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін згідно зі ст.262 КАС України адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

21 квітня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області, в якій позивач просить суд:

визнати протиправною відмову Головного управління ДФС в Одеській області щодо не внесення до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року, виданої на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 року у справі №420/31121/23, яке набрало законної сили, відомостей про розмір надбавки за особливості проходження служби та премії;

зобов'язати Головне управління ДФС в Одеській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011 -XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із визначенням посадового окладу та окладу за військовим званням, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, із зазначенням надбавки за вислугу років - 45% від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, а також надбавки за службу в умовах режимних обмежень -10% від посадового окладу, а також надбавки за особливості проходження служби - 65 % від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавці за вислугу років; премія - 50 % від посадового окладу, для перерахунку з 01.02.2023 основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Позиція позивача.

Як зазначено у позовній заяві, позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримую пенсію за вислугою років з 27.09.2017 року, призначену відповідно до ст.43 Закону № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22 січня 2024 року у справі №420/31121/23, задоволено позов ОСОБА_1 та серед іншого зобов'язано Головне управління ДФС в Одеській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (у редакції до внесення змін постановами Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та від 12.05.2023 №481) із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатків 1, 14 до Постанови №704, а також зазначенням надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за аналогічною посадою, яку займав позивач на день звільнення, для проведення з 01.02.2023 року перерахунку його основного розміру пенсії.

На виконання вказаного рішення суду, відповідачем складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку від 02.05.2024 року №202/ДФС про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року.

Однак позивач вважає, що відповідач протиправно не зазначив у довідці відомості про розмір надбавки за особливості проходження служби та премії, що стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Позиція відповідача.

Відповідач зазначає, що на виконання Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 року по справі № 420/31121/23, Головним управлінням ДФС в Одеській області було видано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій від 02.05.2024 № 202/ДФС, в якій зазначені всі необхідні види грошового забезпечення.

Відповідач вказує, що додаткові види грошовогозабезпечення (надбавки, доплати, премії) за відповідною посадою (посадами) у Головному управлінні ДФС в Одеській області, звідки ОСОБА_1 звільнилася на пенсію, за 2023 рік не нараховувались та не виплачувались, тобто дорівнювали 0, що і вказано в довідці.

Отже, зазначити в довідці надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65 % від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та на надбавці за вислугу років, а також премії у розмірі - 50%, станом на 01.01.2023 року, не вбачається можливим.

На переконання відповідача, Головним управлінням ДФС в Одеській області рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 року по справі №420/31121/23 виконано в повному обсязі, ОСОБА_1 видано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 02.05.2024 №202/ДФС. Тобто, підстави для надання іншої, оновленої довідки для перерахунку пенсії за відповідною посадою станом на 01.01.2023 відсутні.

Крім того, відповідач звертає увагу, на тотожність позовних вимог по справі №420/31121/23, які вже виконані, з позовними вимогами, які заявлені по справі №420/11882/25 вони є тотожними за змістом, предметності та підставами, але в позовних вимогах заявлених по справі № 420/11882/25 додано додаткові відомості, які отримані позивачем в результаті виконання судового рішення по справі № 420/31121/23.

З урахуванням вищезазначеного, Головне управління ДФС в Одеській області адміністративний позов вважає необґрунтованим, безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки заявлені позовні вимоги вже виконані відповідачем в результаті розгляді справи № 420/31121/23.

З огляду на вище викладене, відповідач просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Стислий виклад відповіді на відзив.

06 червня 2025 року позивач подала відповідь на відзив, в якій зазначає доводи та аргументи, які є тотожними із доводами та аргументами позовної заяви..

Процесуальні дії у справі.

Суд ухвалою від 28.04.2025 відкрив провадження у справі, вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до ст.262 КАС України, встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи, витребував з Головного управління ДФС в Одеській області:

належним чином засвідчені копії розрахунків, відповідно до яких було розраховано посадовий оклад, оклад за військове звання, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення у довідці від 02.05.2024 р. №202/ДФС про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2023 року з нормативно-правовим обґрунтуванням;

відомості про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, що фактично виплачені за посадою, з якої позивач звільнилась на пенсію (старший слідчій з особливо важливих справ відділу організації досудового розслідування слідчого управління фін розслідувань ГУ ДФС в Одеській області) станом на 01.01.2023.

Суд ухвалою від 06.08.2025 витребував у Головного управління ДФС в Одеській області грошовий атестат ОСОБА_1 , що видавався їй при звільненні та/або інших доказів, з нормативно-правовим обґрунтуванням, з яких вбачається, що позивачу при звільненні з посади виплачені такі види грошового забезпечення як надбавка за особливості проходження служби та премія.

12 серпня 2025 року на виконання ухвали суду від 06.08.2025 відповідач надав до суду додаткові пояснення, а також зазначив, що грошовий атестат позивача направлений до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для призначення пенсії.

Ухвалою від 15.08.2025 суд витребував Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

22 серпня 2025 року на виконання ухвали суду від 15.08.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надало до суду пенсійну справу позивача.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, ознайомившись з відзивом, відповіддю на відзив, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, і перевіривши їх доказами, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що позивачу, підполковнику податкової міліції, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Остання займана посада позивача - старший слідчий з особливо важливих справ відділу організації досудового розслідування управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС в Одеській області.

Згідно з грошовим атестатом позивача, ОСОБА_1 на час звільнення нараховувались такі види грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим званням; відсоткова надбавка за вислугу років; надбавка за високі досягнення у праці; надбавка за роботу з секретними документами та щомісячна премія.

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі №420/31121/23, Головним управлінням ДФС в Одеській області підготовлено та видано довідку №202/ДФС від 02.05.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.

У зазначеній довідці грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2023 становить 15208,00 грн та включає: посадовий оклад - 8240,00 грн, оклад за військовим званням (полковник) - 1680,00 грн, надбавка за вислугу років 45% - 4464,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10 % - 824,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 0,00 грн, премія - 0,00 грн.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо незазначення у довідці про розмір грошового забезпечення позивача №202/ДФС від 02.05.2024 надбавки за особливості проходження служби та премії, позивач звернулась до суду з цим адміністративним позовом.

Вирішуючи адміністративну справу та надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ визначено, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (набрала чинності 01.03.2018) (далі - Постанова № 704).

Вказаним рішенням Уряду затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до Постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема, посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Правове регулювання діяльності підрозділів податкової міліції здійснювалося розділом XVІІІ-2 Податкового кодексу України, який виключено з 25.09.2021 на підставі Закону від 21.12.2016 №1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні».

25.03.2021 набув чинності Закон України від 28.01.2021 №1150-ІХ «Про Бюро економічної безпеки України» (далі - Закон № №1150-ІХ), пунктом 4 «Прикінцевих та Перехідних положень» якого визначено, що за колишніми працівниками податкової міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб, встановлені Законом України «Про Національну поліцію». Особам рядового і начальницького складу податкової міліції, звільненим із служби за віком, через хворобу, гарантується безоплатне медичне обслуговування у закладах охорони здоров'я Міністерства внутрішніх справ України.

Пунктом 5 «Прикінцевих та Перехідних положень» Закону №1150-ІХ внесено зміни, зокрема у частині третій статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова «(міліції), які» замінити словами «(міліції та податкової міліції), які».

Отже, відповідно до частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

У той же час Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988), яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Відповідно до статті 94 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII), Постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799.

Пунктом 3 Порядку №260, передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Крім того, Порядком №260, установлені додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п. 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (п. 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9); доплата за вчене звання (п. 10); доплата за службу в нічний час (п. 11).

Отже, грошове забезпечення поліцейських унормовано постановою №988 та Порядком №260. Однак, з часу прийняття цих нормативно-правових актів, визначений ними розмір видів грошового забезпечення поліцейських не змінився.

Вказані обставини не можуть слугувати підставою для надання до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки пенсію позивачу призначено за вислугу років, яка звільнилась зі служби в податковій міліції.

З урахуванням наведеного, суд зазначає, що в колишніх працівників податкової міліції, з 25.11.2021 виникло право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а не для військовослужбовців та деяких інших осіб на підставі Постанови №704.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про помилковість тверджень позивача щодо наявності права на перерахунок пенсії за нормами, передбаченими Постановою №704, а також помилкове покликання позивача на норми Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260.

Разом з цим, суд враховує, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі №420/31121/23, Головним управлінням ДФС в Одеській області підготовлено та видано довідку №202/ДФС від 02.05.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.

Водночас, суд також зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Постанова №537) утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1 (пункт 1 Постанови № 537).

Реорганізовані деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2 (пункт 2 Постанови №537).

Установлено, що територіальні органи ДФС, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України (пункт 3 Постанови №537).

Визначено територіальні органи ДПС правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів ДФС, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності (пункт 4 Постанови № 537).

На підставі Постанови №537, утворене Головне управління ДПС в Одеській області.

Із аналізу наведених правових норм слідує, що Головне управління ДПС в Одеській області є правонаступником майна, прав та обов'язків ГУ ДФС в Одеській області лише у відповідних сферах діяльності, які визначені Постановою №1200 і стосуються реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Суд звертає увагу, що постановою Кабінету Міністрів України від 25 вересня 2019 року №846 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» підрозділи податкової міліції були виключені зі структури органів ДПС. Одночасно, вказаною постановою визначено, що підрозділи податкової міліції у складі ДФС продовжують здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції до завершення здійснення заходів з утворення центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Таким чином, підрозділи податкової міліції продовжували здійснення повноважень у складі ДФС України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2021 року №761 «Про внесення зміни в додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2014 р. №85», Кабінет Міністрів України вніс зміни в додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2014 року №85 «Деякі питання затвердження граничної чисельності працівників апарату та територіальних органів центральних органів виконавчої влади, інших державних органів» (далі - Постанова №85), виключивши таку позицію: «ДФС 370 370 4604 4604».

Зважаючи на відсутність згідно з додатком 1 до Постанови №85 визначеної чисельності працівників апарату та територіальних органів ДФС, Закон України від 15 вересня 2021 року від 02 грудня 2021 року №1928-IX «Про Державний бюджет України на 2022 рік», а так само Закон України від 03 листопада 2022 року №2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» не передбачають видатків на утримання ДФС та реалізацію заходів з реорганізації (ліквідації) ДФС на 2022 та 2023 роки та всі співробітники ДФС, у тому числі, які входили до складу комісії з реорганізації ДФС, вивільнені. Тобто, гранична чисельність працівників ДФС (та її територіальних органів) взагалі відсутня. Штатний розпис посад на 2022 та 2023 роки не затверджувався, грошове забезпечення не нараховувалось та не виплачувалось.

Суд встановив, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі №420/31121/23, Головним управлінням ДФС в Одеській області підготовлено та видано довідку №202/ДФС від 02.05.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, з 05.03.2019 пункт 5 Порядку № 45 діє у редакції чинній до внесення до неї змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Згідно з пунктом 5 до Порядку №45 (у редакції, яка діяла до змін, внесених Постановою №103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що при вирішенні спорів про виплату надбавок та премій необхідно виходити з нормативно-правових актів, якими визначено умови та розмір цих виплат. Працівники, на яких поширюються зазначені нормативно-правові акти, можуть бути позбавлені таких виплат (або розмір останніх може бути змінений) у випадках відсутності коштів у проведенні вказаних виплат, погіршення якості робіт та інше.

Суд встановив, що відповідачем зазначено, що станом 01.01.2023 надбавка та премія за відповідною посадою не нараховувалась та не виплачувалась, тобто дорівнювала нулю.

Враховуючи наведене, підстави для включення до довідки про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% відсотків посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, та премії у розмірі 50% посадового окладу - відсутні, оскільки, з урахуванням вимог абзацу 7 пункту 5 Порядку №45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

Такі висновки узгоджуються з правовою позицією щодо застосування норм абзаців 5, 7 пункту 5 Порядку №45, наведеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у зразковій справі №802/2196/17-а (№Пз/9901/1/18), яка в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України та частини шостої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» враховуються судом під час вирішення цього спору.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, позовна заява не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування судових витрат.

Інші доводи позивача по суті спірних правовідносин суд вважає спростованими вищенаведеними висновками.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 72, 77, 90, 120, 139, 241-246, 255, 258, 262, 293, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління ДФС в Одеській області, код ЄДРПОУ 39398646, місцезнаходження: вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, Одеська обл., 65044.

Суддя Дмитро БАБЕНКО

.