Рішення від 28.08.2025 по справі 400/10966/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2025 р. № 400/10966/24

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенко В. В., розглянув у письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2

до ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_3 ,

провизнання протиправними та скасування рішень від 07.10.2024 року; визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 з вимогами: визнати протиправним та скасувати рішення від 07.10.2024 ІНФОРМАЦІЯ_3 про відмову у виключені з військового обліку ОСОБА_1 ; зобов'язати начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити ОСОБА_1 з військового обліку на підставі висновку ВЛК №112/12 від 15.05.2023; визнати протиправним та скасувати рішення від 7.10.2024 ІНФОРМАЦІЯ_3 про відмову у видачі військово-облікового документу ОСОБА_1 ; зобов'язати начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 видати ОСОБА_1 військово-обліковий документ; визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо не внесення актуальних персональних даних ОСОБА_1 до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідності з України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 виконати свої функціональні обов'язки у відповідності з Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та Наказом Міністерства оборони України №94 від 28.03.2022р. «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів» щодо внесення актуальних персональних даних ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що 28.04.2023 року йому було видано направлення за підписом головного лікаря ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 , та начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 для проходження військово-лікарської комісії. Під час проходження ВЛК було встановлено, що позивач непридатний на проходження військової служби та підлягає виключенню з військового обліку. Висновок ВЛК, позивач, разом з іншими документами, передав до ІНФОРМАЦІЯ_5 для виготовлення та видачі військово-облікового документу. В ІНФОРМАЦІЯ_6 прийняли всі документи та повідомили, що вони йому передзвонять та повідомлять, коли будуть готові документи. Для того, щоб у Позивача не виникало проблем під час пересування по АДРЕСА_4 , на повістці на 26.05.2023 йому зробили відмітку з надписом «Був в ІНФОРМАЦІЯ_6 26.05.2023 не підлягає призову» та поставили печатку «Начальник ІНФОРМАЦІЯ_5 » та підписом начальника. На протязі 2023 - 2024 роках Позивач неодноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_6 з приводу видачі йому військово-облікового документа та виключення його з військового обліку на підставі рушення ВЛК. Службові особи ІНФОРМАЦІЯ_5 на неодноразові вимоги Позивача не реагували, повідомляючи йому, що його документи не готові. Станом на 30.08.2024 ОСОБА_1 з приводу отримання документів ніхто не дзвонив. При особистому відвідуванні ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 повідомили, що його документи втрачені і що йому для отримання військово-облікового документу необхідно повторно надати всі документи та пройти повторно ВЛК. За результатами проходження ВЛК йому було видано Довідку №112/12 військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 , відповідно до якої він визнаний непридатним до військового обліку з виключенням з обліку. В зв'язку з тим, що він перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 запропонував звернутись з вказаним питанням до ІНФОРМАЦІЯ_7 . 20.09.2024 позивач подав до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву про видачу військово-облікового документу та зняття його з військового обліку. 06.11.2024 Позивачу на адресу надійшов лист за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 підполковника ОСОБА_2 , в якому Позивач фактично відмовив в задоволенні заяви Позивача, та повідомив що Позивачу необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 для вирішування питання по суті. 07.11.2024 Позивач особисто прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , де звернувся до Позивача з приводу розгляду заяви, а саме видачі військово-облікового документу, виключення його з військового обліку, та внесення в його облікові данні інформації щодо проходження Позивачем військово-лікарської комісії. Посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 відмовили в видачі Позивачу військово-облікового документу, виключаючи його з військового обліку, та внести в його облікові дані інформації щодо проходження Позивачем військово-лікарської комісії. Причина відмови - віськово-лікарська комісія проведена на підставі направлення ІНФОРМАЦІЯ_5 , а не за направленням ІНФОРМАЦІЯ_3 . Позивач вважає такі дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо відмови у задоволенні заяви позивача, які викладені листом від 7.10.2024 за №12817, противоправними. Відповідно до п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які були визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку . Згідно наявної інформації відповідно до Електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв +» відсутня інформація про висновок ВЛК про непридатність Позивача до військової служби. Отже, Позивач звернувся до суду із позовом про: визнання протиправними дій посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо ненадання військово-облікового документу; визнання протиправним та скасувати рішення про відмову у виключені з військового обліку ОСОБА_1 ; зобов'язання виключити ОСОБА_1 з військового обліку на підставі висновку ВЛК; внесення до Електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв +» інформацію за рішенням ВЛК №112/12 від 15.05.2023 про непридатність ОСОБА_1 .

Відповідач позов не визнав, надав відзив, в якому свою позицію аргументував тим, що іійськовозобов'язаний ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_9 з 03.07.2003 року, як обмежено придатний. 07.11.2024 року військовозобов'язаний ОСОБА_1 з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_9 для виключення з військового обліку за станом свого здоров'я та надав довідку ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_10 2023 року, де було зазначено, що він непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Відповідно до п. 69 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, у разі проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду під час мобілізації та/або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік. На підставі вищевикладеного ОСОБА_1 запропоновано пройти військово-лікарську комісію повторно.

Позивач надав відповідь на відзив, в якій акцентував на те, що після проходження особою ВЛК, у разі визнання її непридатною до військової служби з подальшим виключенням з обліку, ця особа втрачає статус військовозобов'язаного.

Крім того, позивачем подані додаткові пояснення по справі, в яких повідомлено, що 22.07.2025 він прибув до ІНФОРМАЦІЯ_11 , де стосовно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення. Але, після надання працівникам ТЦК висновку ВЛК про його непридатність до військової служби, начальником ТЦК було винесено постанова про закриття справи про адміністративне правопорушення.

В судове засідання, призначене на 11.08.2025 представники сторін не з'явились. За таких обставин, суд ухвалив рішення про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження. Суд розглянув справу в порядку скороченого провадження 28.08.2025.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , 1986 р.н., проживає в м. Миколаєві та перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_12 .

В травні 2023 року, ОСОБА_1 пройшов військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_6 .

15.05.2023 військово-лікарської комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 видано Довідку №112/12, відповідно до якої ОСОБА_1 на підставі ст.26-а, 31-а, 29-б, графи ІІ Розкладу хвороб, був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

В вересні 2024 р. представник ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 з заявою про виключення позивача з військового обліку на підставі рішення ВЛК від 15.05.2023.

17.09.2024 ІНФОРМАЦІЯ_13 повідомив представнику ОСОБА_1 про те, що він перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 , а тому з приводу зняття з обліку повинен звертатися саме до цього органу.

18.09.2024 ОСОБА_1 письмово звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 з заявою про виключення позивача з військового обліку на підставі рішення ВЛК від 15.05.2023.

07.10.2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомлено ОСОБА_1 , що для вирішення цих питань йому необхідно особисто прибути до центру комплектування.

07.11.2024 ОСОБА_1 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , де йому запропонували пройти повторний медичний огляд для підтвердження висновків про його непридатність до військової служби, від чого він відмовився.

22.07.2025 ОСОБА_3 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , де на нього склали протокол про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП.

06.08.2025 постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 провадження в адміністративній справі стосовно ОСОБА_3 щодо ст.201-1 КУпАП закрито у зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення.

Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ (далі - Указ № 65/2022, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Статтею 3 Указу № 65/2022 встановлено, що мобілізація проводиться протягом 90 днів із дня набрання чинності цим Указом. Строк проведення загальної мобілізації продовжено згідно з Указом Президента України від 17.05.2022 № 342/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2264-ІХ, Указом Президента України від 12.08.2022 № 574/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2501-ІХ, Указом Президента України від 07.11.2022 № 758/2022, затвердженим Законом України від 16.11.2022 № 2739-ІХ, Указом Президента України від 06.02.2023 № 59/2023, затвердженим Законом України від 07.02.2023 № 2916-ІХ, Указом Президента України від 01.05.2023 № 255/2023, затвердженим Законом України від 02.05.2023 № 3058-ІХ, Указом Президента України від 26.07.2023 № 452/2023, затвердженим Законом України від 27.07.2023 № 3276-ІХ, Указом Президента України від 06.11.2023 № 735/2023, затвердженим Законом України від 08.11.2023 № 3430-ІХ, Указом Президента України від 05.02.2024 № 50/2023, затвердженим Законом України від 06.02.2024 № 3565-ІХ, Указом Президента України від 06.05.2024 № 272/2024, затвердженим Законом України від 08.05.2024 № 3685-ІХ, та Указом Президента України від 23.07.2024 № 470/2024, затвердженим Законом України від 23.07.2024 № 470/2024, відповідно з 25.05.2022 на 90 діб, з 23.08.2022 на діб, з 21.11.2022 на 90 діб, з 19.02.2023 на 90 діб, з 20.05.2023 на 90 діб, з 18.08.2023 на 90 діб, з 16.11.2023 на 90 діб, з 14.02.2024 на 90 діб, з 14.05.2024 на 90 діб та з 12.08.2024 на 90 діб.

Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина п'ята статті 1 Закону № 2232-ХІІ).

Пунктом 3 частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.

Відповідно до пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення № 402) (у редакції, чинній з 16.04.2021 по 03.05.2024),

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну з таких постанов:

«Придатний до військової служби»;

«Тимчасово непридатний до військової служби»;

«Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Таким чином, рішення ВЛК від 15.05.2023, на яке посилається позивач, як підставу для виключення його з обліку було дійсно протягом шести місяців, тобто до 15.11.2023.

Але, відповідач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 з заявою про виключення його з обліку лише у вересні 2024 року. На той час, пройшло вже більше року, а тому рішення ВЛК від 15.05.2023 не було дійсне відповідно до вимог п.3.8 Положення №402 (в редакції на 2023 рік), а тому відповідач цілком правомірне відмовив позивачу у зняття його з військового обліку та зажадав проходження повторної військово-лікарської комісії.

При цьому, оскільки позивач проходив в травні 2023 року військово-лікарську комісію не за місцем свого військового обліку, а в іншому ІНФОРМАЦІЯ_3 , суд не може в цій ситуації оцінити не виключення з військового обліку в період з 15.05.2023 по 15.11.2023, як протиправну бездіяльність відповідача, оскільки не відповідач проводив зазначену ВЛК, та йому стало відомо про її висновки лише у вересні 2024 року, коли піврічний строк її дії вже сплив.

Тому суд прийшов до висновку, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача виключити позивача з військового обліку як такого, який визнаний непридатним до військової служби на підставі постанови ВЛК, оформленої довідкою від 05.05.2022 № 207, задоволенню не підлягають.

В задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 НОМЕР_2 ) відмовити повністю.

2. Заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою від 21.11.2024 року та від 31.12.2024, зберігають свою дію до набрання законної сили рішенням по справі №400/10966/24.

3. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 28.08.2025