Ухвала від 28.08.2025 по справі 380/17220/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа №380/17220/25

УХВАЛА

про передачу справи до іншого адміністративного суду

28 серпня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Желік О.М., отримавши матеріали адміністративної справи №380/17220/25 за позовом ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м.Києві та Київській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м.Києві та Київській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 із вимогами:

- визнати протиправним та скасувати рішення Центрального міжрегіонального управлінням Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області №62 від 01.03.2024 про скасування дозволу на імміграцію в Україну та посвідки на постійне проживання серії НОМЕР_1 від 09.04.2013;

- зобов'язати Центральне міжрегіональне управління державної міграційної служби у м.Києві та Київській області здійснити обмін посвідки на постійне проживання серії НОМЕР_1 від 09.04.2013 громадянину Ісламської Республіки Іран ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1 );

- визнати протиправним та скасувати Рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 про відмову в перетині державного кордону України від 14.07.2025;

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо вилучення у громадянина Ісламської Республіки Іран ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 посвідки на постійне проживання серії НОМЕР_1 від 09.04.2013.

Ухвалою судді від 18.08.2025 в справі №380/16342/25 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.

Ухвалою суду від 18.08.2025 в справі №380/16342/25 вирішено роз'єднати у самостійні провадження позовні вимоги ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м.Києві та Київській області та до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перетині державного кордону України від 14.07.2025 та визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо вилучення у громадянина Ісламської Республіки Іран ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 посвідки на постійне проживання серії НОМЕР_1 від 09.04.2013 вирішено розглядати в межах адміністративної справи №380/16342/25.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м.Києві та Київській області щодо визнання протиправним та скасування рішення Центрального міжрегіонального управлінням Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області №62 від 01.03.2024 про скасування дозволу на імміграцію в Україну та посвідки на постійне проживання серії НОМЕР_1 від 09.04.2013 та зобов'язання Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області здійснити обмін посвідки на постійне проживання серії НОМЕР_1 від 09.04.2013 громадянину Ісламської Республіки Іран ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) вирішено виділити і розглядати в окремому провадженні.

Виділені матеріали справи передано до Відділу документального забезпечення та архіву (канцелярії) Львівського окружного адміністративного суду для присвоєння їм унікального номера.

Адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м.Києві та Київській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії з вищенаведеними позовними вимогами в автоматизованій системі документообігу «Діловодство спеціалізованого суду» присвоєно №380/17220/25, що підтверджується протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 21.08.2025.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду у складі судді Желік О.М. від 26.08.2025 прийнято до розгляду адміністративну справу №380/17220/25.

Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

З'ясовуючи відповідність позовної заяви вказаним вимогам, суддя зазначає таке.

Частиною першою статті 25 КАС України передбачено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини другої статті 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

З аналізу вищевикладених правових норм видно, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).

Тобто, якщо предметом позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.

Водночас суддя встановила, що місцем проживання позивача є: АДРЕСА_1 .

Відповідачем у справі, після постановлення ухвали про роз'єднання позовних вимог від 18.08.2025, є Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м.Києві та Київській області (м. Київ, вул. Березняківська, 4А).

На підставі наведеного суд доходить висновку, що як позивач у справі, так і відповідач знаходяться за межами Львівської області та перебувають на території міста Києва.

Враховуючи викладене суд вважає, що дана адміністративна справа не підсудна Львівському окружному адміністративному суду, оскільки розгляд даної справи має здійснюватись за правилами територіальної підсудності окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

При цьому суд враховує, що 15.12.2022 набрав чинності Закон України від 13.12.2022 року №2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду», яким ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва та утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Згідно статті 3 Закону України №2825-IX територіальна юрисдикція Київського міського окружного адміністративного суду поширюється на місто Київ.

Водночас, пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від №2825-IX встановлено, що з дня набрання чинності цим Законом до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Враховуючи зазначене, за правилами територіальної підсудності, адміністративна справа №380/17220/25 підсудна Київському окружному адміністративному суду.

Згідно з пунктом другим частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до частини 6 та 8 статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 318 КАС України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.

Отже, порушення окружним адміністративним судом правил як предметної так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує його направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Керуючись статтями 25, 26, 29, 243, 248 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

адміністративну справу №380/17220/25 за позовом ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м.Києві та Київській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії передати до Київського окружного адміністративного суду.

Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Копію ухвали надіслати (вручити) позивачеві, зокрема шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.

Суддя Желік О.М.