Ухвала від 28.08.2025 по справі 340/5759/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про встановлення нового строку для подання звіту

28 серпня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/5759/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши у порядку письмового провадження звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, ЄДРПОУ: 20632802)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У провадженні суду перебувала адміністративна справа №340/5759/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.10.2024 р. у справі №340/5759/24 адміністративний позов задоволено частково, окрім іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок основної пенсії ОСОБА_1 за період з 01.07.2021 року відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

13.02.2025 року рішення набрало законної сили.

11.06.2025 р. до суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.10.2024 р. у справі №340/5759/24.

Заява мотивована тим, що по теперішній час суб'єктом владних повноважень не в повному обсязі виконане рішення суду, оскільки відповідач здійснив розрахунок пенсії виходячи із 6 мінімальних пенсій за віком станом на 2021 (1854 грн), однак станом на 2025 рік мінімальна пенсія за віком становить 2361 грн. Тому розмір пенсії на виконання рішення суду має становити 15209 грн (14166 (6х2361) + 708,30 + 284,70 + 50).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.06.2025 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.10.2024 р. у справі №340/5759/24 у строк один місяць з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення судового контролю.

09.07.2025 р. до Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшов звіт про виконання судового рішення. У звіті зазначено, що відповідно до ст. 7 Закону України “Про державний бюджет України на 2021» від 15.12.2020 № 1082-ІХ встановлено, що з 01.07.2021 прожитковий мінімум для осіб які втратили працездатність становить 1854,00 грн. Рішенням № 935100131767 від 18.03.2025 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01.07.2021, а саме встановлено основний розмір пенсії в розмірі 11124,00 грн (1854,00 грн х 6).

Додатково зазначено, що при проведенні перерахунку на виконання рішення суду, що містить зобов'язання здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії по інвалідності у розмірі 6/8/10 мінімальних пенсій за віком (в залежності від групи інвалідності) відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 6 червня 1996 року № 230/96-ВР:

- розмір визначається на дату перерахунку;

- не переглядається і не перераховується в масових та індивідуальних перерахунках у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність;

- не підвищується на коефіцієнт збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- раніше встановлені обмеження в індексації (з 01.03.2023; з 01.03.2024; з 01.03.2025) поглинаються.

Сума доплати за період з 01.07.2021 по 12.02.2025 складає 60656,88 грн, яка буде виплачена при надходженні відповідних бюджетних асигнувань.

Відповідачем наголошено на тому, що органами Пенсійного фонду ведеться реєстр рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. При цьому, всі вищезазначені судові рішення вносяться до реєстру, а також виконуються в межах фінансування, в порядку їх календарної черговості надходження.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Суд враховує, що головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.

Механізм ефективного судового захисту обумовлює у необхідних випадках застосування процедури примусового виконання рішень суду. Конституційний Суд України у рішенні від 30.01.2003 р. №3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого та прокурора зауважив, що “правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах» (абзац десятий пункту 9 мотивувальної частини).

У рішенні від 30.06.2009 р. №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).

Європейський суд з прав людини у рішенні від 07.05.2002 р. у справі “Бурдов проти Росії» визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова “судового розгляду».

У рішенні Конституційного Суду України від 13.12.2011 р. №17-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції є заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист (абзац восьмий підпункту 6.3 пункту 6).

Таким чином, розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.

Як встановлено судом, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2021 року без застосування розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2022, 01.01.2023 та 01.01.2024 не зважаючи на те, що розмір пенсії по інвалідності прямо пов'язаний з прожитковим мінімумом, встановленим для непрацездатних осіб, а також не здійснено виплату належного розміру заборгованості.

Отже, рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.10.2024 р. у справі №340/5759/24 відповідачем у повному обсязі не виконано.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області поданий до суду 09.07.2025 р. не свідчить про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.10.2024 р. у справі №340/5759/24, оскільки на час подання відповідного звіту повного відновлення порушеного права позивача не відбулося, тобто завдання адміністративного судочинства не реалізовано, а тому він не є звітом суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду в розумінні ст.382 КАС України та тому не підлягає прийняттю.

За таких умов та керуючись приписами ч.2 ст.382 КАС України, суд вважає за необхідне встановити відповідачу новий строк для подання звіту.

Керуючись ст.ст.245, 248, 256, 293-297, 382 КАС України, суд, -

УХВАЛИЛА:

Відмовити у прийнятті звіту про виконання судового рішення від 09.07.2025 р., поданого до Кіровоградського окружного адміністративного суду 09 липня 2025 року.

Встановити новий строк для подачі звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.10.2024 р. у справі №340/5759/24 та зобов'язати Головне управлінням Пенсійного фонду України подати такий звіт протягом дев'яноста днів з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.

Копію ухвали направити сторонам.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА