25 серпня 2025 року м. Кропивницький Справа № 640/21414/18
провадження № 2-іс/340/71/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Притули К.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 до Київської міської державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Статус», Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрроснафтогазбуд», Приватне акціонерне товариство «АБС-УКР» про визнання протиправним та скасування розпорядження,
Позивачі звернулись до Окружного адміністративного суду міста Києва суду із позовом, в якому просять визнати протиправним та скасувати пункт перший Розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 03 травня 2018 року № 738 «Про внесення змін до тарифів та структури тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надають виконавці цих послуг, по кожному будинку окремо для здійснення розрахунків із споживачами залежно від оплати останніми не пізніше або після 20 числа місяця, що настає за розрахунковим» в частині встановлення тарифу для ТОВ «Керуюча компанія «Статус» на житлові будинки за адресами м. Київ, вул. Глибочинцька, №№ 32-А, 32-Б, 32-В.
В обґрунтування позовних вимог позивачі посилаються на те, що:
- встановлений в оскаржуваному розпоряджені тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території є економічно необґрунтованим;
- в порушення ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» розпорядження не містить посилань на необхідність коригування чинних тарифів на житлово-комунальні послуги; розподіл тарифів в залежності від дати оплати (до та після 20 числа місяця, що настає за звітним) є дискримінаційним;
- мало місце порушення порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обгрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 січня 2019 року позовну заяву залишено без руху (т.1 а.с.56).
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 березня 2019 року, позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (т.1 а.с.1).
11 квітня 2019 року, ТОВ «Керуюча компанія «Статус» подано до Окружного адміністративного суду міста Києва письмові пояснення (т.1 а.с. 83-87).
Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві наголошує, що у межах спірних правовідносин він діяв відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені у наданому суду відзиві (т.1 а.с. 158-164).
03 травня 2019 року позивачами подано до Окружного адміністративного суду міста Києва відповідь на відзив (т.2 а.с.50-54).
На виконання вимог пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX та Порядку №399 на підставі акту приймання-передачі судових справ, не розглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, згідно супровідного листа Київського окружного адміністративного суду до Кіровоградського окружного адміністративного суду передано адміністративну справу № 640/21414/18.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.03.2025 адміністративна справа № 640/8902/19 передана судді К.М. Притулі (т.3 а.с.123).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.03.2025 справу прийнято до провадження, призначено справу до розгляду у підготовчому засіданні на 08.04.2025, заяву ПАТ «Міські інвестиції» про вступ у справу в якості третьої особи повернуто без розгляду та залучено Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрроснафтогазбуд» та Приватне акціонерне товариство «АБС-УКР» в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача (т.2 а.с. 106-107).
25.03.2025 ТОВ «Керуюча компанія «Статус» подано до Кіровоградського окружного адміністративного суду письмові пояснення (т.2 а.с.125-130).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 20.06.2025.
16.06.2025, представником позивача Ілюхіної О.О., подано додаткові пояснення по справі (т.3 а.с.35-41).
20.06.2025, судом ухвалено подальший розгляд справи проводити в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступні обставини.
Відповідно до пункту першого Розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 03 травня 2018 року № 738 «Про внесення змін до тарифів та структури тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надають виконавці цих послуг, по кожному будинку окремо для здійснення розрахунків із споживачами залежно від оплати останніми не пізніше або після 20 числа місяця, що настає за розрахунковим» унесено зміни до Тарифів та структури тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надають виконавці цих послуг, по кожному будинку окремо для здійснення розрахунків із споживачами залежно від оплати останніми не пізніше або після 20 числа місяця, що на стає за розрахунковим, встановлених розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 30 вересня 2014 року №1078, зареєстрованих у Головному управлінні юстиції у місті Києві 20 жовтня 2014 року за №42/1095 (у редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (київської міської державної адміністрації) від 06 березня 2015 року №210) (т.1 а.с. 246-247).
Зміни до Тарифів та структури тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надають виконавці цих послуг, по кожному будинку окремо для здійснення розрахунків із споживачами залежно від оплати останніми не пізніше або після 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, зокрема і встановлення тарифу для ТОВ «Керуюча компанія «Статус» на житлові будинки за адресами м. Київ, вул. Глибочинцька, №№ 32-А, 32-Б, 32-В, зареєстровано в Головному територіальному управлінні юстиції у місті Києві 18 травня 2018 року за №146/1964 (т.1 а.с. 248-249).
Вказаним вище Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 03 травня 2018 року № 738, для ТОВ «Керуюча компанія «Статус», затверджено структуру та розмір тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за 1 кв. м. загальної площі квартири будинків № №32А, 32Б та 32В по вул. Глибочицькій у м. Києві за місяць - 17,66 грн. та 19,42 грн. (при оплаті послуг до та після 20-го числа місяця, що настає за розрахунковим відповідно).
Відповідно до п.2 ч.1 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в подальшому - в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Згідно ч.1 ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» затверджено Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води (далі - Порядок №869).
Відповідно до п.2 Порядку №869, тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - тариф на послуги) є сукупною (загальною) вартістю надання таких послуг, розрахованою на основі економічно обґрунтованих планованих (нормативних) витрат, витрат на відшкодування втрат, планового прибутку та податку на додану вартість або єдиного податку.
Тариф на послуги враховує вартість отриманих послуг з централізованого постачання холодної води (з урахуванням втрат та витрат води у внутрішньобудинкових системах), водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) в обсягах, визначених за приладами обліку або відповідно до Методики розроблення технологічних нормативів використання питної води житлово-експлуатаційними підприємствами та організаціями, затвердженої в установленому порядку.
До структури тарифу на послуги включаються витрати на відшкодування втрат виконавців, що виникають протягом періоду розгляду розрахунків тарифів, встановлення та їх оприлюднення органом місцевого самоврядування.
Тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку.
З власниками (наймачами) квартир (житлових приміщень у гуртожитку) та власниками, орендарями нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) укладається договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - договір про надання послуг).
Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг.
Інформація про перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх вартість, структуру тарифу, його зміну з обґрунтуванням її необхідності доводиться до відома споживачів у порядку, затвердженому Мінрегіоном.
Пунктами 5-6 Порядку №869 визначено, що калькуляційною одиницею є 1 кв. метр загальної площі, що перебуває у власності або наймі фізичної чи юридичної особи.
Під час розрахунку нормативних витрат виконавцем та субпідрядником враховуються:
середньомісячні витрати з оплати праці (далі - заробітна плата) та середньомісячні матеріальні витрати на рік окремо за статтями експлуатаційних витрат;
плановані трудовитрати, що не можуть перевищувати розмір, передбачений нормами часу та нормами обслуговування для робітників і виробничого персоналу, що встановлюються Мінрегіоном.
Під час планування організації робіт, пов'язаних з наданням послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій на умовах субпідряду, розрахунок витрат здійснюється субпідрядником з дотриманням вимог цього Порядку.
Абз.1 ч.2 ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Керуюча компанія «Статус» 24.11.2017 подано до Київської міської державної адміністрації заяву та додані до неї розрахункові матеріали щодо встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за адресами: м.Київ, вул Глибочицька,32-А, м.Київ, вул Глибочицька,32-Б, м.Київ, вул Глибочицька,32-В (т.1 а.с. 165-212, 214).
Зазначені вище розрахунки проведені відповідно до Порядку №869 та стали підставою для затвердження оскаржуваного розпорядження.
Також, судом встановлено, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в м.Києві з 14.02.2019 по 27.02.2019 здійснювалась перевірка ТОВ «Керуюча компанія «Статус» щодо дотримання порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів) на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території з питань, викладених у зверненні гр. ОСОБА_8 (т.1 а.с. 122-123).
За результатами перевірки складно акт переревірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін №800-1 від 27.02.2019, згідно якого порушень вимог законодавства, зокрема, щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів) не виявлено (т.1 а.с.124-127).
Враховуючи вищезазначене, доводи позивачів про те, що тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території є економічно необґрунтованим, не відповідає дійсності та фактичним обставинам справи.
Щодо доводів позивачі про те, що мало місце порушення порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад суд зазначає наступне.
Відповідно до абз.2 ч.2 ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Механізм доведення суб'єктами господарювання, що виробляють або надають житлово-комунальні послуги до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та врахування відповідної позиції територіальних громад при встановленні органами місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги встановлений Порядком доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.11.2012 № 390 (далі - Порядок № 390).
Пунктом 2.4. Порядку № 390 передбачено, що Суб'єктами господарювання, що надають послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, до відома споживачів доводиться така інформація:
загальний розмір планованого тарифу (з податком на додану вартість), поданого до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, для кожного конкретного будинку;
перелік послуг, що входять до складу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаватимуться в кожному конкретному будинку, та їх вартість;
періодичність та строки надання послуг;
обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо);
інша додаткова інформація, визначена суб'єктом господарювання та/або органом, уповноваженим встановлювати тарифи.
Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), в друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб'єкта господарювання (за наявності) та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під'їздах будинків та біля них.
Суб'єкт господарювання може обрати один із вищеперелічених способів доведення інформації (крім розміщення в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під'їздах будинків та біля них) як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком. За допомогою інших способів, передбачених в абзаці сьомому цього пункту, суб'єкт господарювання повідомляє споживачів про намір зміни тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та обов'язково вказує на джерело розміщення всієї необхідної інформації, з якою без перешкод може ознайомитися споживач.
Суб'єкт господарювання додатково може також доводити до відома споживачів інформацію про намір зміни тарифів за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статутом територіальної громади. Вибір та використання додаткових способів доведення до споживачів інформації про намір зміни тарифів здійснюються за бажанням суб'єкта господарювання.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Керуюча компанія «Статус» проінформувало споживачів про намір здійснити зміну тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій ЖК «Покровський Посад» шляхом друку відповідного повідомлення в газеті «Хрещатик» №122 від 22.11.2017 (т.1 а.с. 128).
У зазначеному вище повідомлені ТОВ «Керуюча компанія «Статус» повідомляє, що до виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) на затвердження надано тарифи з утримання будинків, споруд та прибудинкової території, за адресами м. Київ, вул. Глибочинцька, №№ 32-А, 32-Б, 32-В, розраховані згідно з Порядком, затвердженим постановою КМУ від 01.06.2011 №869. Інформація про строки надання послуг та складові тарифу на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території надані в оголошеннях, що розміщені на інформаційних стендах у під'їздах всіх вищезазначених будинків. Повідомлено, що ТОВ «Керуюча компанія «Статус», протягом 14 календарних днів з дня опублікування об'яви приймає письмово всі зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб про розмір тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій.
В матеріалах справи містяться акти про розміщення інформації на інформаційних стендах в під'їздах будинків №№ 32-А, 32-Б, 32-В по вул. Глибочинцькій в м.Києві про перелік, вартість послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, періодичність та строки надання послуг (т.1 а.с. 131-133).
Враховуючи наведене, ТОВ «Керуюча компанія «Статус» інформацію щодо наміру зміни тарифів на послуги доведено до споживачів у відповідності до вимог Порядку № 390, а отже доводи позивачів, в цій частині не знайшли свого підтвердження та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.
Щодо доводів позивачів про те, що розподіл тарифів в залежності від дати оплати (до та після 20 числа місяця, що настає за звітним) є дискримінаційним та таким,що порушує положення ст.14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає наступне.
Ст.14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою.
На думку суду, наявність різниці у тарифах між особами, які здійснюють оплату послуг до 20 числа місяця та після зазначеної дати, сама по собі не свідчить про порушення принципу рівноправ'я, закріпленого у Загальній декларації прав людини. Такий підхід не створює необґрунтованих переваг чи обмежень для окремих категорій осіб, а має на меті стимулювання своєчасного виконання зобов'язань зі сплати.
З огляду на це, встановлення різниці у тарифах відповідає принципу заборони дискримінації, визначеному Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки застосовується до всіх споживачів на однакових умовах та ґрунтується на об'єктивному критерії - строках внесення плати.
Встановлення різниці у тарифах для споживачів, які сплачують вартість послуг до 20 числа місяця та після цього строку, не є порушенням принципу рівноправ'я, закріпленого у статті 7 Загальної декларації прав людини, та не суперечить положенням статті 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У даному випадку застосування різних тарифів залежно від дати внесення плати переслідує легітимну мету - стимулювання своєчасного виконання фінансових зобов'язань споживачами та забезпечення стабільного фінансування діяльності постачальника. Критерій відмінності (строк сплати) є об'єктивним, однаковим для всіх користувачів і не пов'язаний із особистими характеристиками осіб, захищеними Конвенцією (стать, раса, вік, релігія тощо).
Таким чином, встановлення різниці у тарифах не порушує принцип рівності, не створює дискримінаційних умов та відповідає положенням національного та міжнародного законодавства.
Враховуючи наведене, пункт перший Розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 03 травня 2018 року № 738 «Про внесення змін до тарифів та структури тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надають виконавці цих послуг, по кожному будинку окремо для здійснення розрахунків із споживачами залежно від оплати останніми не пізніше або після 20 числа місяця, що настає за розрахунковим» в частині встановлення тарифу для ТОВ «Керуюча компанія «Статус» на житлові будинки за адресами м. Київ, вул. Глибочинцька, №№ 32-А, 32-Б, 32-В є законним та обґрунтованим, а отже, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
З огляду на положення ст.139 КАС України, у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, та відсутністю витрат відповідача, які належить стягнути, судові витрати на користь позивачів стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 до Київської міської державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Статус», Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрроснафтогазбуд», Приватне акціонерне товариство «АБС-УКР» про визнання протиправним та скасування розпорядження - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА