Україна
Донецький окружний адміністративний суд
27 серпня 2025 року Справа№200/4352/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (адреса: Донецька область, Покровський р-н., м. Покровськ, вул. Мандрика, буд. 7, 85302, ЄДРПОУ 40109058 ) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про:
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо не виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди передбаченою постановою КМУ від 28.02.2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" в розмірі 30 000 грн. щомісяця за період з 24.02.2022 року по 18.07.2022 року включно;
- зобов'язання Головне управління Національної поліції в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду передбаченою постановою КМУ від 28.02.2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" в розмірі 30 000 грн. щомісяця за період з 24.02.2022 року по 18.07.2022 року включно.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в період з 23.09.2021 по 19.09.2024 ніс службу в лавах ЗСУ, на цей період позивач був увільнений від виконання службових обов'язків спеціаліста - криміналіста сектору кримінального забезпечення слідчого відділу Краматорського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Донецькій області, в період з 23.09.2021 року по 19.07.2022 року зі збереженням середнього заробітку та робочого місця, а в період з 20.07.2022 року по 19.09.2024 року тільки зі збереженням робочого місця.
Вказує, що для підтримки військовослужбовців, поліцейських, та інших осіб, Кабінетом міністрів України 28.02.2022 року винесено постанову № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" яка встановлювала додаткові виплати для військовослужбовців та поліцейських які приймають безпосередню участь в бойових діях, та інших осіб. В тому числі для поліцейських які не приймають безпосередню участь в бойових діях, була встановлена фіксована додаткова винагорода в розмірі 30 000 грн.
Зазначає, що відповідачем протиправно не нараховувалась та виплачувалась йому додаткова винагорода в розмірі 30 000 грн. за період з 24.02.2022 року по 18.07.2022 року включно тому звернувся з даним позовом до суду. Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача не погодилась із позовними вимогами, надала до суду відзив, де зазначила, що ОСОБА_1 проходив службу в ГУНП в Донецькій області з 07.11.2015. Наказом ГУНП в Донецькій області від 01.10.2021 №539о/с відповідно до статті 119 Кодексу законів про працю України та частини 2 статті 39 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» ОСОБА_1 увільнено від виконання службових обов'язків з 23.09.2021.
Вказує, що за період з 24.02.2022 до 23.06.2022 нарахування та виплати поліцейським спірної додаткової винагороди здійснювалась відповідно до Методичних рекомендацій (від 06.04.2022 вх. № 1085 еп) щодо виплати додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», затверджених Головою Національної поліції України.
Пунктом 2 розділу І Методичних рекомендацій визначено, що додаткова та збільшена додаткова винагорода є окремим тимчасовим видом грошового забезпечення поліцейських, який виплачується на період дії воєнного стану, за період проходження ними служби, зокрема тим, які виконують службові обов'язки за штатними посадами або на яких у встановленому порядку покладено тимчасове виконання обов'язків за іншими посадами та тим, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії згідно з умовами, передбаченими розділами II-IV цих Методичних рекомендацій.
Отже, представник відповідача вважає, що така винагорода виплачується поліцейським під час проходження служби та виконання службових обов'язків, тобто є додатковим стимулюючим заохоченням саме за виконання службових обов'язків.
На підставі викладеного представник відповідача просила відмовити в задоволенні позовних вимог.
Позивачем до суду надана відповідь на відзив, відповідно до якої він наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з мотивів, викладених в адміністративному позові.
Додатково зазначив, що пункт 1 постанови КМУ в редакціях від 28.02.2022 по редакцію від 01.07.2022 року визначено таким чином 1. Установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, ...... та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно. Лише тільки в редакції від 07.07.2022 яка була опублікована 19.07.2022 року з'являється фраза "виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць". Таким чином посилання у своєму відзиві представників ГУНП в Донецькій області на пропорційність є безпідставним та не коректним.
Посилання ГУНП в Донецькій області на Методичні рекомендації також вважає некоректними, тому що як вже раніше вказувалось у позові "Методичні рекомендації за своєю правовою природою не є нормативно-правовими актами, носять лише рекомендаційний, роз'яснювальний та інформаційний характер" лист Міністерства юстиції України від 10.09.2013 № 881-0-3- 13/10.1. Тобто Міністерство юстиції України офіційно повідомило що методичні рекомендації це не наказ, не розпорядження, а просто інформаційний документ який не несе жодної правової норми. На підставі викладеного просив відмовити в задоволенні відзиву на позовну заяву в повному обсязі.
Ухвалою суду від 27 червня 2025 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 257 Кодексу адміністративного судочинства України.
Роз'яснено відповідачу про необхідність подати до суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази - у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, дотримуючись, вимог ст. 162 КАС України.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , є учасником бойових дій, ветераном війни, що підтверджується посвідченням НОМЕР_2 та в період з листопада 2015 року по 21.09.2024 року проходив службу в органах Національної поліції України на посаді спеціаліста - криміналіста сектору кримінального забезпечення слідчого відділу Краматорського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Донецькій області.
Наказом ГУНП в Донецькій області від 01.10.2021 № 539 о/с ОСОБА_1 було увільнено від виконання службових обов'язків з 23.09.2021, в період з 23.09.2021 року по 19.07.2022 року, зі збереженням середнього заробітку та робочого місця.
Наказом командира військової частини НОМЕР_3 від 23.09.2021 року № 287, Старшину ОСОБА_2 , призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від 23 вересня 2021 року № 151-РС на посаду командира відділення засекреченого зв'язку інформаційно-телекомунікаційного вузла військової частини НОМЕР_3 , який прибув із ІНФОРМАЦІЯ_1 , зарахувати до списків особового складу частини та на всі види забезпечення з '"23'" вересня 2021 року. Вважати таким, що справи та посаду КОМАНДИРА ВІДДІЛЕННЯ ЗАСЕКРЕЧЕНОГО ЗВ'ЯЗКУ ІНФОРМАЦІЙНО-ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНОГО ВУЗЛА ВІЙСЬКОВОЇ ЧАСТИНИ НОМЕР_3 прийняв з 23 вересня 2021 року. Встановити посадовий оклад за посадою - 3000,00 грн., ВОС - “474182», ШПК. “МОЛОДШИЙ СЕРЖАНТ», Виплачувати на підставі рішення Міністра оборони України від 27.01.2021 № 248/612 премію 155% посадового окладу, надбавку за особливості проходження служби в розмірі 87,8% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років з “23» вересня 2021 року.
На підставі Закону України від 01.07.2022 № 2352-ІХ наказом ГУНП в Донецькій області від 02.08.2022 № 336 о/с ОСОБА_1 було припинено виплату середнього заробітку на час проходження військової служби за призовом під час мобілізації (за контрактом) із збереженням місця роботи та посади з 19.07.2022.
Наказом командира військової частини НОМЕР_3 від 19.09.2024 року № 277, Головного сержанта ОСОБА_2 , командира відділення засекреченого зв'язку інформаційно-телекомунікаційного вузла (військової служби за контрактом), звільненого наказом командира військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від 24 серпня 2024 року № 237-РС відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ, з військової служби у запас за пунктом 3 підпункту «г» (через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років, направити для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 . З 19 вересня 2024 року виключити із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
Згідно з наказом ГУНП в Донецькій області від 20.09.2024 № 448 о/с у зв'язку з виключенням ОСОБА_1 зі списків особового складу частини НОМЕР_3 вважати таким, що приступив до виконання службових обов'язків за посадою - спеціаліста-криміналіста сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Краматорського районного управління поліції з 20 вересня 2024 року, з посадовим окладом 2400 гривень та установити надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 40 %.
Наказом ГУНП в Донецькій області №448о/с від 20.09.2024 Позивач звільнений зі служби в поліції на підставі п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) з 21.09.2024 з встановленим розміром премії у вересні 2024 року у розмірі 234,944%. Вислуга років станом на 21 вересня 2024 року у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги складає 25 років 06 місяців 18 днів, у пільговому обчисленні складає 35 років 07 місяців 14 днів, вважати невикористаними відпустки: за 2015 рік у кількості 03 діб, за 2021 рік у кількості 10 діб.
26.05.2025 року Позивач звернувся до Начальника ГУНП в Донецькій області із заявою, в якій просив надати інформацію: чи виплачувалась майору поліції ОСОБА_1 спеціалісту-криміналісту СВ Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області, за період з 24.02.2022 року по 19.07.2022 року, та з 20.09.2024 року по 21.09.2024 року додаткова винагорода передбачена постановою КМУ в редакціях з 28.02.2022 рок по 01.07.2022 року, та в редакції від 18.06.2024 року. Якщо не виплачувалась то просив надати підстави не виплати вказаної винагороди.
Листом від 02.06.2025 року № 70ді/26/01-2025 ГУНП в Донецькій області надіслало відповідь в якій зауважило що Позивач з 23.09.2021 по 19.09.2024 проходив військову службу за контрактом і не виконував службові обов'язки за займаною посадою в поліції, в наказах ГУНП в Донецькій області від 25.03.2022 № 390, від 27.04.2022 № 480, від 24.05.2022 № 571, від 23.06.2022 № 688, від 26.08.2022 № 910 «Про затвердження списків та виплату додаткової винагороди поліцейським ГУНП в Донецькій області у розмірі до 30 000 гривень під час дії воєнного стану» Позивач відсутній, у зв'язку з чим додаткова винагорода до 30 000 гривень за період з 24.02.2022 по 19.07.2022 йому не нараховувалась та не виплачувалась.
Відповідно до наказу ГУНП в Донецькій області від 14.10.2024 № 1659 «Про затвердження розрахунків та виплату додаткової винагороди поліцейським ГУНП в Донецькій області та підпорядкованих територіальних підрозділів поліції області до 10 та 30 тис. гривень під час дії воєнного стану» Позивачу було нараховано зазначену винагороду за період з 01.09.2024 до 30.09.2024 в сумі 2000,00 грн (з 01.09.2024 по 19.09.2024 проходив військову службу за контрактом і не виконував службові обов'язки за займаною посадою в поліції; з 20.09.2024 приступив до виконання службових обов'язків за посадою - спеціаліста-криміналіста сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Краматорського районного управління поліції; 21.09.2024 звільнено зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням)). Із відрахуванням обов'язкових податків та зборів (військовий збір 1,5%) на особистий картковий рахунок Позивача перераховано кошти в сумі 1970,00 грн.
Вищевикладені обставини, встановлені судом, сторонами визнаються, не оспорюються та не спростовуються.
Спірним питанням в даній справі є наявність права позивача на отримання додаткової грошової допомоги передбаченої постановою КМУ від 28.02.2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" в розмірі 30 000 грн. щомісяця за період з 24.02.2022 року по 18.07.2022 року включно.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
За змістом частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статі 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
24.02.2022 Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 введено воєнний стан на території України з 24.02.2022 строком на 30 діб, який після його продовження діє до цього часу.
Пунктом 2 Указу визначено військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" ( п.3 Указу).
Відповідно із пунктом 4 вказаного Указу Кабінету Міністрів України невідкладно:
1) ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні;
2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.
На виконання пункту 1 статті 4 Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні», Кабінет Міністрів України розпорядженням від 4 лютого 2022 р. № 181-р затвердив План запровадження та забезпечення здійснення заходів правового режиму воєнного стану в Україні.
На виконання пункту 2 статі 4 Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69/2022 року "Про загальну мобілізацію" Кабінет Міністрів України 28.02.2022 прийняв Постанову № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану». (далі Постанова КМУ № 168)
Згідно з пунктом 1 Постанови КМУ № 168 на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Пунктом 5 постанови передбачено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022.
Постановою КМУ від 07.07.2022 №793 "Про внесення змін до постанови КМУ від 28.02.2022 №168" (згідно із пунктом 2 цієї постанови, вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022) внесені зміни до постанови №168, а саме у пункті 1 в абзаці першому слова і цифри додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно замінити словами і цифрами додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць.
У відповідності до пункту 1 постанови №168 (в редакції постанови Кабміну від 07.07.2022 №793) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
За змістом пунктів 2-1, 3 постанови №168 (в чинній редакції) установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів. Міністерству фінансів опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.
Системний аналіз наведених вище нормативно правових актів свідчить про те, що Президент України доручив Кабінету міністрів України запровадити відповідні заходи правового режиму воєнного стану в Україні та забезпечити їх фінансування, а відтак умовами призначення додаткової винагороди у порядку постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 є одночасна сукупність таких обставин як: 1) належність особи до складу, зокрема, атестованих спеціальними званнями працівників Національної поліції України; 2) несення особою служби в правовому режимі воєнного стану, зокрема, безпосередня участь у заходах, визначених Планом запровадження та забезпечення здійснення заходів правового режиму воєнного стану в Україні ; 3) видання командиром (начальником) наказу про призначення додаткової винагороди, котрий безпосередньо і визначає факт участі у відповідних заходах.
Суд зазначає, що з 24.02.2022 усі військові формування України та правоохоронні органи України (у тому числі і органи та підрозділи Національної поліції України), а також окремі співробітники згаданих суб'єктів владних повноважень у силу статей 17, 65 Конституції України, статей 12, 21, 22 Закону України від 02.07.2015 № 508-VIII «Про Національну поліцію» повинні були / мусили безвідносно до наявності або відсутності події отримання окремих наказів безпосередніх чи прямих керівників докладати власних зусиль для забезпечення безперервного та цілодобового захисту суверенітету України і територіальної цілісності України, для забезпечення виконання завдань поліції і реалізації повноважень поліції з метою відсічі збройної агресії ворога проти України, що виключало легітимність обрання пасивної форми поведінки, за виключенням випадку виконання особистого спеціального службового завдання, випадку виконання чіткого та однозначного наказу військово-політичного керівництва України у цілях збереження людських ресурсів задля продовження боротьби проти військової агресії, випадку знаходження у безпорадності стані у медичному закладі.
Як встановлено судом, підтверджується матеріалами справи та не спростовується сторонами, Позивач у період з 23.09.2021 року по 19.09.2024 року включно (у тому числі і у спірний період з 24.02.2022 по 18.07.2022) перебував на військовій службі у військовій частині НОМЕР_3 та був увільнений від виконання службових обов'язків поліцейського на посаді спеціаліста - криміналіста сектору кримінального забезпечення слідчого відділу Краматорського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Донецькій області.
Отже, суд вважає, що у вказаний період позивач не виконував службові обов'язки за посадою, не брав безпосередню участь у бойових діях, не забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії, у зв'язку з чим не набув права на отримання додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168.
Суд зазначає, що відсутність позивача на службі з 24.02.2022 по 18.07.2022, тобто активної зовнішньої форми поведінки людини, так і обставини невиконання протягом означеного періоду часу функцій поліцейської служби у будь-якому іншому місці, нездійснення заходів із забезпечення безперервного та цілодобового захисту суверенітету України і територіальної цілісності України, виконання завдань поліції і реалізації повноважень поліції з метою відсічі збройної агресії ворога проти України не надає йому право на отримання цієї доплати, як поліцейському.
Ключовим фактором для вирішення спору, на переконання суду, у даному випадку є виконання або не виконання обов'язків за які держава визначає додаткову винагороду. Логічно, що у разі не виконання будь-яких обов'язків додаткова винагорода не виплачується.
Системний і цільовий способи тлумачення пункту 1 Постанови №168 у його взаємозв'язку з нормами статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» і приписами Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» дає підстави для висновку, що додаткова винагорода є видом грошового забезпечення поліцейського, яке виплачується йому за період проходження служби під час дії воєнного стану. Ця винагорода має тимчасовий характер, а її виплата зумовлена виконанням службових обов'язків в обставинах військової агресії російської федерації проти України. Тому статус поліцейського сам по собі автоматично не забезпечує особі права на отримання додаткової винагороди.
Обставини, які унеможливлюють нарахування й виплату поліцейському зазначеної винагороди можуть бути різними, проте мають бути пов'язаними із фактичним невиконанням службових обов'язків.
Саме такий правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 18.09.2023 у справі № 420/6607/22.
У цьому контексті суд зауважує, що за обсягом фактичних обставин справи, які установив суд, у період з 24.02.2022 року до 18.07.2022 року (спірний період) позивач був відсутній за місцем несення служби будучи поліцейським, а отже в означений період він не набув права на отримання додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови №168, оскільки реально не виконував завдань поліцейської служби.
З огляду на ці обставини й міркування, суд вважає, що оскаржувана пасивна поведінка відповідача є правомірною.
Зазначене кореспондує також із пунктом 2 Розділу II Методичних рекомендацій, затверджених МВС України, (надіслані листом Національної поліції України на адресу керівників територіального органів Національної поліції України та установ що належать до сфери управління НПУ від 23.03.2022 № 2022/01/29-2022) де визначено, що додаткова винагорода встановлюється, ураховуючи кількість календарних днів проходження служби, крім періодів: обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або цілодобового домашнього арешту; перебування у відпустках; відсторонення від виконання службових обов'язків (посади); після закінчення терміну службового відрядження відповідно до наказів, якщо поліцейський не повернувся до постійного місця несення служби; перебування в службових відрядженнях за кордоном; відсутності за місцем знаходження органу (підрозділу), закладу, установи з незаконних причин.
При цьому, пунктом 2 розділу І Методичних рекомендацій встановлено, що додаткова та збільшена додаткова винагороди є окремим тимчасовим видом грошового забезпечення поліцейських, який виплачується на період дії воєнного стану, за період проходження ними служби, зокрема тим, які виконують службові обов'язки за штатними посадами або на яких у встановленому порядку покладено тимчасове виконання обов'язків за іншими посадами та тим, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії згідно з умовами, передбаченими розділами ІІ-ІV цих Методичних рекомендацій.
Таким чином, суд не вбачає підстав для нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої Постановою КМУ від 28.02.2022 №168 за період з 24.02.2022 року по 18.07.2022 року включно.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із положеннями ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що правові підстави для задоволення позову відсутні.
Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України, для відшкодування або стягнення судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (адреса: Донецька область, Покровський р-н., м. Покровськ, вул. Мандрика, буд. 7, 85302, ЄДРПОУ 40109058 ) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення складене у повному обсязі та підписане 27 серпня 2025 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров